UPDATE Libertatea a decis să publice un fragment audio din convorbirile 112 / Pe pagina de Facebook a lui Cumpănașu a fost publicată ulterior o înregistrare audio cu Alexandra, după care a fost ștearsă

de C.I.     HotNews.ro
Marţi, 30 iulie 2019, 18:19 Economie | Media & Publicitate


Vocea Alexandrei la 112 - pe Libertatea.ro
Foto: Captura Libertatea.ro
Libertatea a publicat, marți, un foarte scurt fragment audio din înregistrarea discuțiilor dintre Alexandra, tânăra ucisă la Caracal, și interlocutorii de la 112. Decizia vine în condițiile în care Alexandru Cumpănașu, cel care în prealabil făcuse publică transcrierea convorbirilor de la 112, anunțase pe Facebook: "Tatăl si mama Alexandrei INTERZIC oricarei persoane sau mass media sa difuzeze vocea Alexandrei!!!!" Ce spune șeful editorial de la Libertatea, Cătălin Tolontan, despre decizia ziarului?

UPDATE1 La circa o jumătate de oră după publicarea înregistrărilor audio, acestea au dispărut de pe pagina de Facebook a lui Cumpănașu



UPDATE În cursul serii, pe pagina de Facebook a lui Alexandru Cumpănașu au fost publicate trei postări cu o înregistrare audio de 2 minute și 10 secunde cu discuțiile dintre Alexandra și operatorii 112, cu următoarea argumentație: „Pentru a demonstra cât de criminal este statul roman părinții Alexandrei au fost de acord cu difuzarea înregistrărilor audio autorizate. Deși acest lucru este extrem de dureros pt părinți și apropiați”
  • Libertatea a publicat mai puțin de 30 de secunde de înregistrare, anume pasajul când Alexandra spune că a trecut pe lângă un dig și menționează un nume pe care i-l atribuie suspectului.
Contactat de HotNews.ro și întrebat dacă ziarul a luat în calcul dorința familiei, așa cum a fost prezentată de Alexandru Cumpănașu, Cătălin Tolontan a arătat că decizia publicației ține de interesul public. El a făcut trimitere la explicațiile publicate pe site. "Considerăm că e vital să apară și vocea ei, ca toata lumea să audă, practic, că cei de la 112 nu aveau niciun motiv să nu creadă. Era calmă, era lucidă, și-a păstrat echilibrul și trebuia să o creadă din prima", a spus Tolontan.

Cum își explică Libertatea decizia de a publica pasajul audio:
  • "1. Familia l-a ascultat deja, chiar astăzi, pus pe calculatorul soției lui Alexandru Cumpănașu mamei și tatălui Alexandrei.
  • 2. Considerăm că e de interes public ca oamenii să audă calmul cu care Alexandra transmite informațiile, mai ales în contradicție cu tratamentul, vizibil nu aici, ci în stenograme și în restul înregistrărilor, pe care i l-au aplicat autoritățile.
  • 3. Tonul este important și credem că publicul are dreptul să afle cum sunt tratați cetățenii la 112. Chiar dacă în acest pasaj tonul autorităților este normal, în altele el i-a înfiorat pe toți cei care le-au ascultat. (...)"


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














32249 vizualizari

  • +27 (33 voturi)    
    explicatia: jigodism si bani (Marţi, 30 iulie 2019, 18:26)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    pe scurt
    • -3 (5 voturi)    
      ne miram de 112 ? uite ce face marele jurnalist (Marţi, 30 iulie 2019, 19:51)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Nesimtire si tupeu..
      Si la fel si Cumpanasu asta.
      De unce a procurat datele acelea ?
      Cine i le-a dat si de ce ?
      Ca sa poata sa vina o casa de avocatura sa spuna ca problele nu pot fi folosite pe cine stie ce chichita de incalcare a vreunui protocol ?
      • +1 (1 vot)    
        O are mica (audienta). (Miercuri, 31 iulie 2019, 9:42)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Tolontan din asta traieste: se roaga sa gaseasca vreun mort ca sa se suie cu cizmele pe el.
        Cred ca o are mica, d'aia-i asa frustrat.

        (Dar, pe bune, pentru astia nu exista legi?)

        PS: Acum trece? Acum am precizat: audienta, nu la ce v-ati gandit voi.
    • 0 (8 voturi)    
      Aflam ca a legat-o la ochi. Deci urma sa traiasca (Marţi, 30 iulie 2019, 21:53)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Daca avea intentia de a o omori, nu avea rost sa o lege la ochi. Deci urma sa iasa vie de acolo.
      • +2 (2 voturi)    
        Bine dar sa nu uitam ca ea e a doua. (Miercuri, 31 iulie 2019, 9:45)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        In general prima crima e mai dificila de efectuat. La a doua nu ar mai avea remuscari sau retineri.
  • -5 (25 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 30 iulie 2019, 18:31)

    eduardst2 [utilizator]

    foarte bine ca le-a publicat. inregistrarile sunt de interes public in cazul asta, sa vedem si noi cum se vorbeste cu cetateanul
  • +9 (23 voturi)    
    pff (Marţi, 30 iulie 2019, 18:50)

    cvi [utilizator]

    Urata miscarea lui Tolontan. Tocmai a pierdut mult din imaginea pe care si-a construit-o!
    • +6 (8 voturi)    
      .... (Marţi, 30 iulie 2019, 20:17)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui cvi

      care imagine?
  • +14 (30 voturi)    
    Stenogramele sunt suficiente (Marţi, 30 iulie 2019, 18:52)

    dandra [utilizator]

    Nici nu vreau sa aud asa ceva.

    Goana dupa faima si senzatie, tipic Libertatea, nu aduc valoare adaugata anchetei sau tragediei.

    Te intristeaza suficient stenogramele, daramite sa auzi vocea ei....:(
    • 0 (0 voturi)    
      Iti este (Miercuri, 31 iulie 2019, 9:45)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      teama de adevar, sau te-ai obisnuit in minciuna?
  • +17 (29 voturi)    
    Tolontan, calca pe cadavre (Marţi, 30 iulie 2019, 18:59)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Justificand prin ,,interes public".
    • -4 (4 voturi)    
      Deja incepe sa ma irite cazul. (Miercuri, 31 iulie 2019, 9:22)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      E doar o crima ultra-mediatizata ce umple golul tipic sezonului estival.
  • +10 (22 voturi)    
    mda (Marţi, 30 iulie 2019, 19:00)

    ampersand [utilizator]

    Ați trebui puși să plătiți daune nu numai până dați faliment, dar până și ce bunicii voștri ar trebui să se-mprumute ca să contribuie. Nesimțiților!
  • -3 (25 voturi)    
    Sunt de acord (Marţi, 30 iulie 2019, 19:17)

    RaduMischie [utilizator]

    Am citit stenogramele. Si am avut, la prima citire, impresia ca fata era incoerenta, ca nu stia ce sa spuna. Si apoi mi-am dat seama ca era speriata, batuta, violata, nu putea si ai pretentia sa fie coerenta.
    Si cred ca si astia de la Libertatea au crezut tot asa. Si probabil de aia au zis sa dea fragmentele astea, ca lumea sa vada.
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Marţi, 30 iulie 2019, 20:17)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      crezi prost , libertatea urmareste doar banii
  • +6 (32 voturi)    
    Adevarul (Marţi, 30 iulie 2019, 19:29)

    unins [utilizator]

    nealterat in niciun fel, trebuie auzit de toti oamenii, pentru a intelege grozavia realitatii in care traim.
    • -3 (3 voturi)    
      Masele sun sentimentale. (Miercuri, 31 iulie 2019, 9:23)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Iar asta distruge orice urma de ratiune. Ai grija ce iti doresti.
      • +1 (1 vot)    
        Imi doresc (Miercuri, 31 iulie 2019, 9:56)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Adevarul intreg! Cum crezi ca au gandit cei care au murit la Timisoara in `89? Daca toti am gandi ca tine, nimic nu s-ar mai schimba. Dar tu, poate nici nu vrei schimbare. Esti multumit cu situatia de acum si ti-e frica de schimbare? Oare de ce? Ce ai de pierdut? In care tabara esti? A infractorilor?
        • 0 (0 voturi)    
          Avem vreo 240 de omoruri pe an. (Miercuri, 31 iulie 2019, 11:49)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui unins

          Ce face omorul asta atata de interesant de numai acuma vii sa ceri detalii?
          Demisii au fost. Vorbim de organizatii cu ierarhie militara unde nu si-au dat demisia cei direct responsabili ci sefii de sus. Mai mult de atata e idiotic sa ceri.
          • +1 (1 vot)    
            Aceasta este (Miercuri, 31 iulie 2019, 13:14)

            unins [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            picatura care a umplut paharul. Niciodata nu-i tarziu sa se faca tot posibilul pentru a schimba radical si complet situatia.
            • 0 (0 voturi)    
              Bate vantu.. Schimbam conducerea. (Miercuri, 31 iulie 2019, 15:14)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui unins

              Ploua prea mult.. schimbam conducerea. E prea cald... schimbam conducerea. Creste pretul oualor in iarna... schimbam conducerea.
              Cei care iti spun ceea ce sa gandesti se distraza bine cand au asa mase de manevra puerile.
  • +5 (9 voturi)    
    Cu tot respectul pentru (Marţi, 30 iulie 2019, 19:52)

    inmono [utilizator]

    .. interesul public, de respectarea dreptului la viata privata si demnitate pomenit in lege a auzit Tolontan ? Dar de respectul fata de o familie indurerata care nu a dorit ca vocea copilului ucis sa nu fie facuta publica ?

    In inregistrarea aia si altele daca mai apar, o sa fie frecate de sute de ori la toate televiziunile si comentate de invitati in platou "preocupati" facand familia sa retraiasca grozavia pana se plictisesc unii de senzational.

    Imi tremura mainile de nervi cand scriu, sper sa fie dat in judecata Tolontan si Libertatea pana dispar.

    Criminalul e un diavol sinistru, unii ziaristi niste hiene la fel de sinistre!
    • 0 (2 voturi)    
      Ii va culpabiliza/ constientiza pe politisti de or (Miercuri, 31 iulie 2019, 9:43)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      Nu am ascultat si nici nu o sa ascult, dar sper ca aceste inregistrari si aceasta minie ii va face sa inteleaga intraga grozavie a atitudinii lor "profesionae" pe angajatii institutiilor.
  • +5 (7 voturi)    
    O batjocura (Marţi, 30 iulie 2019, 19:56)

    Kepler [utilizator]

    cu totul si cu totul inacceptabila a unei tinere adolescente aflata in situatia unei mirsavii de cea mai joasa speta. Lipsa crasa de profesionalism (de exemplu, am scris Bold Caracal in internet si imediat mi-a aparut harta cartierului, sau chiar si cu Bold Olt) , nu mai vorbim de implicare si preocupare pt o viata tinara, a dus la aceste consecinte lamentabile pt toti romanii nu numai pt familie.
  • +7 (7 voturi)    
    Tolontan (Marţi, 30 iulie 2019, 19:58)

    florinos [utilizator]

    De ce echipa de ziaristi a lui Tolontan nu a scris un articol despre cum STS amana implementarea ALM care ar permite o localizare mai buna ?

    - de ce Tolontan nu a scris un articol despre cum Serviciul 112 nu a fost imbunatatit desi Raed Arafat a recunoscut in 2 catastrofe ca sunt probleme cu localizarea unui telefon.

    - de ce Libertatea vedem Horoscopul Urania si articole despre ce Ce gagica are un fotbalist dar nu citim articole despre Mafia din Caracal ?

    - de ce nu citim in Libertatea exact de Legi ale Justitiei a modificat PSD si care au dus la ingreunarea anchetei ?

    Asta dorim de la un Ziar nu Cancanuri, Clickbait si FakeNews.

    Libertatea râde de sistemul corupt din mediul public dar ziaristii din mediul privat au aceeasi atitudine, șacali în fuga pentru audienta.
  • +6 (6 voturi)    
    Tonul (Marţi, 30 iulie 2019, 20:07)

    Keiiil [utilizator]

    ''Chiar dacă în acest pasaj tonul autorităților este normal, în altele el i-a înfiorat pe toți cei care le-au ascultat.''

    Nu intentionez sa ascult inregistrarea audio, dar sa inteleg ca a ales fix partea in care ''tonul autoritatilor este normal''?
    • 0 (0 voturi)    
      De ce (Miercuri, 31 iulie 2019, 10:06)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Keiiil

      nu vrei sa asculti? Ti-e frica de cruzimea realitatii? Nu te-ai saturat de informatii livrate de altii, dupa interesul lor? Iti place sa te lasi manipulat, adica mintit? Doar Adevarul intreg te va face liber si puternic! Altfel, vei ramane intodeauna in minciuna si intuneric; si cred ca stii cine prefera intunericul?!
  • +2 (8 voturi)    
    uitati-va la cumpasanu pe pagina FB (Marţi, 30 iulie 2019, 20:18)

    Itsoc [utilizator]

    omul lucreaza dupa manualele de manipulare.
    inclusiv cu fraze catchy gen "voi l-ati demis pe seful STS datorita petitie si semnaturilor voastre. bravo!"

    omul e un pilon in operatiunea manipularii opiniei publice.

    in continuare niciun cadavru gasit dar nu conteaza, ala e criminalul, luati si mestecati inregistrarile astea emotionale.
    merge cineva si pe alte piste pentru ca nu s-a gasit fata? s-au facut filtre pentru a opri sa fie scoasa din tara? nu, nici vorba, avem niste oase de gaina de cercetat.

    ziceti orice dat mie asta imi miroase a o mare operatiune facuta de servicii cu mana altora (a clanurilor de proxeneti din caracal care au fost pacaliti de servicii pentru a se produce isteria asta).
    • -1 (5 voturi)    
      . (Miercuri, 31 iulie 2019, 8:07)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Și tu faci același lucru. Introduci teoria conspirației în discuție. Sunteți amândoi la fel.
      • 0 (0 voturi)    
        De ce mai baiete? Ca gandeste? (Miercuri, 31 iulie 2019, 9:48)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui sep

        "Introduci teoria conspirației în discuție."
        =============================
        De ce mai baiete? Ca gandeste? Ai mai mult de doi neuroni, cei cu care mesteci pe aici ce regurgiteaza altii? Dupa cateva zile, omul CONSTATA ca autoritatile nu prezinta nicio proba materiala ca fata a murit si, cu toate acestea, nicio alta pista nu pare a fi considerata. Ce teorie a conspiratiei e aici?
  • +3 (7 voturi)    
    Doar o tara obsedata de vina si rusine (Marţi, 30 iulie 2019, 20:30)

    Anonym [utilizator]

    Si de a scapa de ea. Sau de "ce zice lumea".
    Parintii au vrut sa scape de vina pasand catre altii externi, desi bunul simt spune sa nu expui lucruri intime si dureroase

    Ancheta si tratamentul acestui caz incredibil de nefericit si tragic, devine un balci balcanic
  • +3 (7 voturi)    
    NU inseamna NU (Marţi, 30 iulie 2019, 22:33)

    Remarque [utilizator]

    Pentru oricine.
  • +9 (9 voturi)    
    am auzit inregistrarile... (Marţi, 30 iulie 2019, 23:44)

    Martha Logu [utilizator]

    .. fata foarte coerenta, sigura si speriata.
    gaborul si madama de la receptie niste incompetenti, mai aveau putin si o luau la rost ca a indraznit sa-i deranjeze...
  • 0 (2 voturi)    
    Tolontan si-a luat revista pe care-o merita (Miercuri, 31 iulie 2019, 10:53)

    faracatuse [utilizator]

    Sau care il merita. A dat-o dupa gard, deontologic ca interes, ca lulu, ghe ghe.. Banii, tolontan vaneaza banii. Am ascultat-o pe doamna Saftoiu si mi-este suficient sa citesc stenogramele. Nu vreau sa ma incarc cu ura viscerala mai mult decat e cazul. tolontan, esti mic si la propriu si la figurat.