Costi Rogozanu pleacă de la Realitatea Plus, după o colaborare de 7 ani: "Mulți dintre colegii noștri au fost puși într-o situație fără ieșire”

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 17 aprilie 2020, 22:58 Economie | Media & Publicitate


Costi Rogozanu
Foto: Facebook
Jurnalistul Costi Rogozanu a anunțat că pleacă de la Realitatea Plus, după o colaborare de 7 ani. Paginademedia.ro scrie că decizia este determinată de ultimele mișcări din postul de televiziune, unde o parte dintre angajați au fost trimiși în șomaj tehnic, însă prestează munca la redacție sunt paravanul voluntariatului.

"Am plecat de la Realitatea+ TV. Nu plec undeva anume. Deocamdată spun/scriu aici ce am de spus, vă anunț când, dacă îmi găsesc alt loc ceva mai public de expresie. Decizia îmi aparține, motivele le-am comunicat administrației și redacției Realitatea. Se mai și termină, asta e", a scris Costi Rogozanu pe Facebook.

Paginademedia.ro scrie că decizia este strâns legată de ultimele mișcări din stație, unde o parte din angajați au fost trimiși în șomaj tehnic, însă prestează munca la redacție sunt paravanul voluntariatului.

Într-un mesaj intern trimis colegilor și intat în posesia Paginademedia.ro, Rogozanu își explică decizia de a renunța la postul TV.

"De o săptămână, se întâmplă chestiuni administrative care ne privesc pe noi toți. Inclusiv pe aceia care nu au primit o foaie cu șomaj tehnic la semnat și care apoi au primit și îndemnul să vină la muncă în calitate de ”voluntari”. Prea mulți dintre colegii noștri au fost puși într-o situație fără ieșire, toți au familii rate etc., le e greu să spună ”nu”.

Cei care apar pe sticlă, categorie în care sunt și eu, n-au primit astfel de hârtii. Mulți alții au primit, le-am văzut, am vorbit personal cu zeci de oameni aflați în situația asta.

Nu avem nici putere de negociere, se pare că nu mai știm deloc să ne apărăm interesele împreună. Și mulți au semnat pentru că nu prea aveau încotro, îi înțeleg perfect, nu judec”, le spune Rogozanu colegilor în mesajul de rămas bun.

Acesta a adăugat: "Am vorbit cu reprezentanții patronatului din redacție. M-au asigurat că e legal. Am vorbit cu specialiști, cu sindicaliști: răspunsul e unul singur, nu are cum să fie legal”.

Costi Rogozanu lucra din 2013 la Realitatea TV, unde a făcut mai multe emisiuni, printre ultimele proiecte de care s-a ocupat fiind emisiunea "Decodor”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19795 vizualizari

  • -23 (31 voturi)    
    of (Vineri, 17 aprilie 2020, 23:56)

    cucuveauamov [utilizator]

    Dragnea asta, iar inchide televiziuni si da afara jurnalisti, nu mai scapam.
    • +23 (29 voturi)    
      Tu crezi că glumești. (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 8:52)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Și spui adevărul.De la reorientarea postului TV de către Cosmin Gușă,spre rebrenduirea PSD,obligându-i pe salariații postului să facă emisiuni favorabile PSD,cu invitați PSD tare dubioși.
  • +11 (41 voturi)    
    Nici o paguba (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 0:09)

    deville2010 [utilizator]

    Un marxist mai putin.
    • +11 (23 voturi)    
      Da, parca era un apologet al lui Ceausescu (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 9:44)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      Parca avea o ura personala fata de tot ce este capitalism si competitie. Banuiesc insa ca asta era orientarea postului, spre comunism in zbor........
  • +10 (28 voturi)    
    Da, măi (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 0:53)

    Alex2009 [utilizator]

    dar era un marxistoid vizibil şi care livra prostii şi situaţii comice defavorabile, până la urmă, scopurilor Russia Today.
    RIP
  • +3 (19 voturi)    
    Era cineva important? (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 1:43)

    Popcea [utilizator]

    Eu nu l-am vazut pana acum pe baiatul asta. Da, e chiar aiurea sa-ti bagi oamenii in sonaj dar sa-i chemi la lucru ca voluntari. Romanisme ieftine. Asta e ... Realitatea Plus.
  • +5 (21 voturi)    
    aiurea (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 9:50)

    Ilidia [utilizator]

    Paguba-n ciuperci. Un batator de campi mai putin...
  • +7 (15 voturi)    
    sa devina antrepenor (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 12:47)

    Bradisor [utilizator]

    sa vada cum e sa fi capitalist.
  • -5 (15 voturi)    
    Costi Rogozanu (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 13:26)

    dragobete [utilizator]

    Respect Costi Rogozanu...si prin acest gest dovedesti ca...ai ales drumul celor putini...am urmarit emisiunile tale...pline de umor si realism...NU BAGA in seama... cateii care latra la luna...in lipsa unui scop...strazile si cimitirele sunt pline de anonimi...de prisos...tine Steagul Sus..."life is trouble only death is not"...Restul este... intelepciune si curaj de a pasi pe drumul tau!
    • +7 (11 voturi)    
      solutie (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 14:43)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui dragobete

      Caut si eu o ceapa s-o tai si sa plang, in izolare fiind, e aglomeratie intre 11.00 si 13.00 ca sa merg la piata.
    • +2 (8 voturi)    
      mai, nepoate , .... (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 16:22)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui dragobete

      esti cu adevarat demn de mila daca tii partea unui om care si-a urat tara si ia dorit numai raul ,daca se alegea praful de" poporul celalalt", ejacula de p[lacere ! bine ca se duse , sa se faca mic intreprinzator , sa vada si el cum e ! la cat de mare e , ii statea bine ca lacatus mecanic sau strungar , ca sa nu mai spun ca era potrivit pentru munca in mina ! pe toti lingaii astia ,matriteri i-asi face ! sa vada si ei ce inseamna banul castigat cu sudoarea trupului ! nu sa te ascunzi in spatele unei tastaturi ,ce se facea daca nu se inventa TIK TOK -ul ? murea de foame , nici familie nu-si intemeia si se ducea cum a venit , singur !
    • +3 (3 voturi)    
      sa-i mai ridici steagu (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 20:38)

      pb80tm [utilizator] i-a raspuns lui dragobete

      din cand in cand.
    • 0 (0 voturi)    
      huo! (Duminică, 19 aprilie 2020, 17:20)

      Bara [utilizator] i-a raspuns lui dragobete

      da, un mancator de rahat!
  • +2 (8 voturi)    
    in poza .... (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 16:26)

    muscha mbanana [utilizator]

    si-a facut selfie cu aifonul, inseamna ca are bani baiatu' sa-si deschida o agentie de dus mancare la batrani ! da sa fie gratis , sa nu ia pielea de pe bietii oameni !'
  • 0 (6 voturi)    
    costi era destinat... (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 16:33)

    muscha mbanana [utilizator]

    "Nu era treaba mea să stau în stradă!" Larisa Iordache a renunţat la uniformă după câteva zile .rogozanu era bun de politist in strada , lamurea pe loc cetatenii sa intre in casa ,citindu-le cateva poezii de nichita .. intrau toti betivi in bordeie , ii zgaria pe creier !a lasat- pe larisa sa munceasca in locul lui , trebuia sa se ofere singur , doar n-o fi fatalau '
  • +6 (6 voturi)    
    eh (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 17:07)

    rei [utilizator]

    nu au descoperit astia roata......se practica la greu varianta asta
  • +3 (5 voturi)    
    IOI (Duminică, 19 aprilie 2020, 6:40)

    EmilSabau [anonim]

    Asa mai baiete.Mergi tu mai draga Costi si apuca-te de o munca cinstita si folositoare ca cu pupatu--n ... ai vazut si tu ca merge pana intr-o zi. Ziua cand vrea Gusa.Oricum nu era mare lucru de capul tau
    • +1 (3 voturi)    
      Nu era, nu este si nici nu va fi (Duminică, 19 aprilie 2020, 10:05)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui EmilSabau

      nu este si nici nu va fi, in capul sau decat aireli! oare un somaj dur i-ar aduce un plus? dificil dar sa speram aca nu imposibil. Pana la urma doar as se poate vindeca presa de lachelism si impostura.
  • +4 (4 voturi)    
    E plina presa de stangisti, de rogojini (Duminică, 19 aprilie 2020, 11:32)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Multi dintre asa zisii jurnalisti, nici nu ar avea ce sa caute in presa.
    Ca sa vedem ce fel de caractere sunt, sa-l privim pe Oreste, pana nu demult era cu ciuma rosie in gura, acum face emisiuni impreuna cu ciuma rosie, cu fosta consiliera a lui dracnea.
    • +2 (2 voturi)    
      sa- vedem si pe Oreste cat mai rezista, (Duminică, 19 aprilie 2020, 17:25)

      Bara [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      dar pentru bani omul e in stare de orice.
  • 0 (0 voturi)    
    oreste ... (Duminică, 19 aprilie 2020, 19:45)

    muscha mbanana [utilizator]

    oreste e bara-bara cu psd-ul si cu razele miraculoase din cosmos venite ! e un tip paranormal la cap !