UPDATE Pagina de media: Ultimul interviu cu Madalina Manole a fost inventat de Agerpres. Agentia ancheteaza incidentul

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 15 iulie 2010, 14:12 Economie | Media & Publicitate


Ziaristul Petrisor Obae scrie pe Pagina de media ca ultimul interviu al Madalinei Manole este o facatura a agentiei Agerpres. Sursa noteaza ca ceea ce Agerpres  a prezentat drept citate din "ultimul interviu acordat Agerpres, cu doar o zi inaintea mortii sale, reprezinta de fapt "o insiruire de texte compilata din extrase de pe blogul Madalinei Manole si declaratii mai vechi date Agerpres". Agerpres a anuntat ca a declansat o ancheta in cazul autorului stirii.

  • UPDATE Potrivit Paginii de media, redactorul sef Marina Badulescu va aparea in fata Comisiei de disciplina. Sursa o citeaza si pe Argentina Traicu, director general adjunct al Agerpres, potrivit careia abonatii nu au fost sesizati inca de ieri, cand a fost identificata greseala si a fost declansata ancheta, deoarece "nu aveam ieri toate elementele legate de aceasta problema". "Este inadmisibil ca un redactor-sef sa faca asa ceva, mai ales ca ea nu s-a consultat cu nimeni cand a scris materialul", spune Traicu pentru Pagina de media.

Stirea Agerpres a fost preluata de numeroase publicatii, posturi de radio si TV, insa Pagina de media scrie ca Agerpres "a inventat" stirea cu interviul acordat agentiei de catre Madalina Manole. "Niciuna din declaratii nu fusese luata marti!", scrie Pagina de media. Sursa precizeaza ca "oficialii Agerpres au recunoscut greseala", afirmand ca "ultimul interviu a fost o compilatie de citate de pe blogul Madalinei Manole cu declaratii mai vechi acordate agentiei". 

Potrivit sursei citate, in cursul zilei de miercuri, "redactia Agerpres e in fierbere si incearca sa acopere gafa monumentala. Dupa amiaza, gasesc solutia: materialul cu declaratii este modificat. Dispare referirea la ultimul interviu, iar Madalina Manole a declarat, pur si simplu, fara sa stim cand".

"Este o greseala, o scapare, ca nu am publicat ca acele citate sunt de pe blogul ei", a spus un oficial Agerpres pentru Pagina de media.

Citeste mai multe pe Pagina de media.

Agerpres a anuntat ca a declansat o ancheta in cazul autorului stirii. Iata comunicatul agentiei de presa:

"Agenţia Naţională de Presă AGERPRES comunică, referitor la incidentul creat prin transmiterea pe fluxul de ştiri interne, pe data de 13 iulie, a unei ştiri despre Mădălina Manole, că a demarat o anchetă în cazul autorului acestui material, care a conţinut declaraţii ale cântăreţei şi care, prin omisiune, a lăsat să se înţeleagă că ele ar fi fost date în ziua respectivă.

Cu toate acestea, ştirea transmisă pe fluxul AGERPRES nu a conţinut vreo menţiune potrivit căreia ar fi fost vorba de un interviu acordat, în ziua respectivă sau acum câteva zile, de Mădălina Manole. Din contră, ştirea nu conţine nicio indicaţie temporală care să plaseze în timp declaraţiile redate. Singura precizare era aceea că Mădălina Manole urma să împlinească, miercuri 14 iulie, vârsta de 43 de ani.

În acest caz, este cercetat redactorul-şef al Redacţiei Informaţii Centrale, Marina Bădulescu, cea care a redactat şi difuzat marţi, 13 iulie, din proprie iniţiativă, ştirea cu titlul 'Pentru Mădălina Manole darul cel mai de preţ este micuţul Petru', în care a introdus părţi din declaraţii mai vechi acordate de drept AGERPRES de către regretata artistă, precum şi o serie de informaţii publicate pe blogul cântăreţei.


Ne cerem scuze pentru omisiunea care a determinat, în unele situaţii, diverse interpretări.


Dorim să vă asigurăm că acest incident este unul singular, iar ştirile AGERPRES, aşa cum s-a dovedit şi până acum, sunt credibile, adevărate şi provin din surse reale".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11968 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    pana unde poate merge josnicia (Joi, 15 iulie 2010, 14:22)

    cristi [anonim]

    unor scursuri ce se autointituleaza : ziaristi ...
    • +9 (13 voturi)    
      Bani publici (Joi, 15 iulie 2010, 14:52)

      G [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Gresesti, nu sunt ziaristi.

      Sunt oamenii pusi acolo si platiti din bani publici.
  • +15 (15 voturi)    
    Asta-i mass-media (Joi, 15 iulie 2010, 14:25)

    D.D. [anonim]

    si noi belim ochii in si la ea. Din pacate trebuie sa avem in vedere ca doar 20% din informatiile transmise sunt adevarate si coroborate cu realitatea - restul sunt impresii, fictiune, franturi de texte preluate si puse dupa cum a avut chef jurnalistul sau sefu-su sau mai stiu eu cine, doar doar sa iasa ceva palpitant.
  • +7 (7 voturi)    
    comentariu de ieri din Gandul (Joi, 15 iulie 2010, 14:34)

    comentariu de ieri din Gandul [anonim]

    valentin la 14.07.2010 18:52 despre interviul madalinei la agerpres nu a existat raspunde
    madalina manole nu a dat niciun interviu la agerpres cu o zi inainte de ziua ei de nastere. Din contra, reporterul de la agerpres a incercat toata ziua pe 13 iulie sa o contacteze telefonic iar ea nu a raspuns. Materialul publicat de agerpres este o compilatie din stiri mai vechi si de pe blogul artistei, prezentat ca si cum ea ar fi acordat un interviu real. Din pacate, lipsa de profesionalism si moralitate a unor angajati ai agerpres si-a spus din nou cuvantul .... pacalind opinia * in acest mod josnic...
  • +11 (11 voturi)    
    incredibil si oribil! (Joi, 15 iulie 2010, 14:42)

    sami [utilizator]

    Josnic si murdar...
    Poate ca asta ar trebui sa puna toata media pe ganduri... Cat de departe mergi pentru rating-uri si tiraje? La noi nu mai sunt sunt limite de etica, moralitate, normalitate si din nefericire media romaneasca a nascut si sau a mosit multi monstrii. Dar asa se vand mai bine produsele...unor telespectatori si cititori incapabili sa discearna intre fictiune(exagerare obsesiva practicata in toata mass media romaneasca) si realitatea si adevarul vietii. De aceea pe buna dreptate a spus Basescu ca presa poate fi considerata un pericol pentru securitatea statului...pentru ca unii reprezentanti ai sai nu mai au limite oin goana lor dupa bani murdari. Celor care se grabesc sa dea un vot de blam comentariului meu, le exemplific aducandu-le aminte de "eroarea" facuta de Antena 3 in 12 octombrie 2009 cand inainte de sedinta Curtii Constitutionale (programata sa aiba loc la ora 13.00) s-a grabit sa anunte ca motiunea de cenzura este constitutionala...adaugandu-i si declaratiile principalilor opozanti ai lui Basescu. Nici macar nu a fost sanctionata...insa buzunarulnostru a fost...euro a crescut subit...luand prin surprindere inclusiv BNR-ul... Este un exemplu "de atac" la siguranta nationala (vb de cea financiar-economica)!
    Iertati-ma daca am parut in afara subiectului (pentru unii), revenind ,eu cred ca este cazul si timpul ca presa sa inceteze cu scormonirea vietii unor morti pentru ca afecteaza si mai mult pe cei ramasi in viata. Gestul cantaretei este unul reprobabil -indiferent daca a fost facut cu "motiv" sau fara, iar felul cum esteprezentat face ca el sa reprezinte o "solutie" pentru multi napastuiti (real) de vremurile acestea.
    • -12 (12 voturi)    
      Agentie de stat din bani publici (Joi, 15 iulie 2010, 14:54)

      G [anonim] i-a raspuns lui sami

      Fratioare, nu e vorba de presa aici.

      E vorba de Agerpres, organizatie de stat, supusa puterii, adica lui Base & co, si platita din bani publici.
      • +9 (9 voturi)    
        ba este vorba de presa - indiferent de forma si (Joi, 15 iulie 2010, 15:07)

        sami [utilizator] i-a raspuns lui G

        ... "sponsor". Este vorba de tendinta generala a mass-mediei din Romania. Daca nu suporti adevarul...comenteaza pe Irealitatea.net! Ca este un lucru si mai grav ca sunt platiti din bani publici, este altceva...dar s-a rezolvat prin cinismul loc problema urgentarii restructurarilor :D
      • +7 (7 voturi)    
        Deci Basescu e de vina (Joi, 15 iulie 2010, 17:11)

        aac [utilizator] i-a raspuns lui G

        Era de asteptat.
  • +6 (6 voturi)    
    ce (Joi, 15 iulie 2010, 14:51)

    ce [anonim]

    ce magarie! (scuzati-mi exprimarea). in goana lor dupa senzational, agerpres a dat dovada de un cabotinism de cea mai joasa speta. iar oficialii de la agerpres ar fi trebuit sa isi prezinte demisiile. sau, scuzati, ar fi trebuit fi demisi pentru asemenea lipsa de obraz. eu sunt indignat ca statul are angajati asemenea neprofesionisti.
  • +5 (5 voturi)    
    Din pacate, (Joi, 15 iulie 2010, 15:04)

    Mih [anonim]

    in ce priveste lipsa de deontologie si scrupule in presa- nimic nou sub soare.
  • +5 (5 voturi)    
    nedumerire (Joi, 15 iulie 2010, 15:34)

    ileana [anonim]

    Agerpres nu are de dat nimanui socoteala despre autenticitatea informatiilor pe care le ofera? nu exista nici o institutie care sa poata trage la raspundere o agentie de stiri? si daca exista de ce nu ia masuri? nu este prima data cand agerpres furnizeaza informatii neadevarate.
    • +2 (2 voturi)    
      Agerpres (Joi, 15 iulie 2010, 19:53)

      meteor [anonim] i-a raspuns lui ileana

      este subordonata direct Parlamentului ( prin legea sa de infiintare si functionare) deci comisiile
      de specialitate trebuie sa-si spuna cuvantul !
  • +3 (3 voturi)    
    S.O.S. (Joi, 15 iulie 2010, 21:32)

    Angu [anonim]

    Rugam pe d-lC. Tudor Popescu sa ia atitudine si masuri pentru aceste tonomate care scriu orice pentru bani.Cat sa mai suportam minciunile care ni se baga pe gat drept adevaruri ?Chiar nimeni nu poate face nimic?
    • 0 (0 voturi)    
      Da, sigur.... (Vineri, 16 iulie 2010, 16:49)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui Angu

      Vrei sa-ti spun unde il doare pe CTP de deontologia jurnalsitului roman? Nu-ti spun ca nu are rost, traiesti intr-un film in care CTP e un fel de Sfantul Gheorghe si nu un cocalar ce si-a facut cariera pe articole scrise la Adevarul in favoarea neocomunistilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Antenele si Realitatea Televiziunile Mortii (Vineri, 16 iulie 2010, 16:15)

    carmen [anonim]

    Aceste televiziuni au facut-o pe Madalina “REBUT”… Ne-au umplut vietile cu Bianca lui Bote…iar pe Madalina Manole o adora Moarta.
    Da, se poate spune despre acesti oameni ca sunt oamenii mortii si ca lucreaza pentru televiziunile mortii…unde viata trebuie distrusa si moartea sa-i ia locul parca sunt angajatii lui SATANA…si poate ca sunt…de fapt nu, sigur sunt!
    Ei serbeaza moartea nu viata!
  • 0 (0 voturi)    
    I love you, Romania (Vineri, 16 iulie 2010, 20:40)

    satanae [anonim]

    Deci, agentia oficiala de presa a Romaniei a inventat un interviu in legatura cu moartea unei vedete, pentru a fabrica o stire de tip tabloid. Agerpres nu este o televiziune sau un ziar oarecare, ci agentia oficiala de presa a tarisoarei noastre. Care fabrica o stire demna de tabloide. Probabil ca redactorii de acolo sint frustrati ca lumea la noi nu gusta stirile serioase, asa ca s-au hotarit sa ia fata tabloidelor fabricind niste stiri scoase din burta, Iar toate ziarele si posturile de stiri - inclusiv Hotnews - au preluat stirea, fara o minima verificare. E adevarat ca e vorba de o agentie oficiala de stiri, dar, totusi, ei uita ca sintem in Romania si orice e posibil. Fabulos. Este cea mai cool chestie pe care am auzit-o in ultima vreme, desi a avut concurenta, pt ca tarisoara noastra ne ofera mereu surprize. Eu sint tare mindru ca-s roman, dar am si eu o intrebare - nu putem sa desfiintam sandramaua asta numita Romanica? Poate vrea sa ne cumpere cineva cu totul sa macar pe bucati. Poate ne mai vor ungurii. Sau bulgarii. Sau sirbii. Sau macar chinezii. In fine, in lipsa de altceva, cred ca as accepta si oferta congolezilor.