A murit ziaristul Gheorghe Cercelescu

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 23 august 2010, 12:27 Economie | Media & Publicitate


Jurnalistul Gheorghe Cercelescu, editorialist al cotidianului "Gandul", a incetat din viata, luni, la varsta de 73 de ani, anunta Mediafax.

Nascut in 11 decembrie 1937, la Drobeta Turnu Severin, Gheorghe Cercelescu a absolvit Academia de Studii Economice din Bucuresti, Facultatea de Economie Generala, in 1962, ca sef de promotie.

A fost comentator de politica economica mondiala la ziarul Scanteia, din 1962 pana in 1989, calitate in care a participat la mai multe conferinte internationale pe teme economice.

Ulterior, Cercelescu a fost publicist-comentator al ziarului Adevarul pana in 2005.

Din 2005, Gheorghe Cercelescu era editorialist la ziarul Gandul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1216 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace... (Luni, 23 august 2010, 13:36)

    Elena AVRAMOIU [anonim]

    Il cunosteam pe acest domn, de un inalt spirit moral si un deosebit caracter, de mica, de cand parintii ma luau in vizita la dumnealui.
    Este o pierdere imensa pentru cei apropiati pentru cei dragi dar si pentru jurnalismul Romanesc.
    Condoleante familiei. Domnul sa-l odihneasca in pace.
  • -1 (1 vot)    
    ... (Luni, 23 august 2010, 14:25)

    gogu [anonim]

    un politruc nenorocit
    • 0 (0 voturi)    
      putina decenta! (Luni, 23 august 2010, 15:04)

      Alcibiade [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Nu, domnule, nu era un politruc. Cel putin nu in perioda de dupa 1898. Era chiar un analist serios si impartial. Atit la vechiul Adevarul cit si la Gindul facea o figura net distincta in raport cu rinocerii de acolo. CTP. Ursu, Chirieac, Lelia Munteanu etc. Intr-o vreme in care analiza economica de presa era facuta de diletanti care isi gaseau alibiul in a politiza totul, Gh. Cercelescu era o insula de rigoare si gindire analitica. Nu-l cunosc ca om, in rest.
    • +1 (1 vot)    
      Gogule, data fiind situatia (Marţi, 24 august 2010, 1:06)

      CD [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Ma abtin sa-ti spun ceea ce meriti, insa cu greu.
      Nu l-ai cunoscut, foarte probabil nici nu l-ai citit, dar il injuri la cateva ore de la moarte. Felicitari, Gogule, esti cel mai tare. Roman adevarat. Locul tau chiar e in reclama la coniacul ala de doi bani.
      Eu l-am si citit si l-am si cunoscut.
      Ca profesionist, Alcibiade mai jos l-a caracterizat perfect.
      Ca om, a fost o persoana extraordinar de agreabila, cu adevarat o pasare foarte rara intr-un mediu adesea caracterizat prin barfe agresive, lovituri pe la spate, nesfarsita invidie, prostie cu staif sau pur si simplu rautate gratuita.
      Nea Gica era intotdeauna jovial, zambitor, niciodata nu l-am auzit spunand o vorba urata despre absolut nimeni.
      O prezenta calda, placuta si in acelasi timp discreta, aproape parinteasca pentru cei tineri.
      Niciodata nu se inghesuia sa "iasa in fata" si, mai ales -- lucru pe care l-am apreciat in mod deosebit, fiind eu la vremea respectiva printre diletantii de care se face vorbire mai jos -- avea un mod foarte bland si delicat de a explica lucrurile. Fara jigniri, fara agresivitate in limbaj, fara a te face sa te simti prost.
      Mare, mare pierdere... si ca jurnalist, si ca om. Dumnezeu sa-l odihneasca.
      Condoleante, Andu.
  • +1 (1 vot)    
    articole excelente in gandul (Luni, 23 august 2010, 15:10)

    angel [anonim]

    unii din putinii autori care explicau lucrurile pe intelesul tuturor
  • +1 (1 vot)    
    Ne mor profesionistii (Luni, 23 august 2010, 15:27)

    armand [anonim]

    A murit unul dintre cei mai titrati analisti economici. Si incercarea unor carcotasi, de al situa dinainte sau dupa, nu are nici un suport stiintific sau moral. Ori sti carte, ori devii comentator de "doi bani" pe net. Saracii, ii deplang...
  • 0 (0 voturi)    
    GHEORGHE CERCELESCU (Vineri, 27 august 2010, 13:05)

    Vran Sergiu [anonim]

    DUMNEZEU sa il primeasca in imparatia lui, alaturi de toti sfintii.
    A fost un mare economist si il caracteriza o demnitate morala aparte, rara in ziua de azi!
    Condoleante familei!
  • 0 (0 voturi)    
    GHEORGHE CERCELESCU (Joi, 2 septembrie 2010, 14:21)

    Branzei Adrian [anonim]

    DUMNEZEU sa ii primeasca sufletul in IMPARATIA LUI.
    A fost un economist desavarsit si un om caracterizat de o finete aparte!
  • 0 (0 voturi)    
    Gheorghe Cercelescu (Vineri, 3 septembrie 2010, 11:50)

    Irimia Dan [anonim]

    Dumnezeu sa il odihneasca in pace!