Ministrul Finantelor solicita ASF sa regandeasca tarifele la RCA pentru tinerii sub 25 de ani

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 21:07 Economie | Asigurari


Ministrul Finantelor Publice, Darius Valcov, solicita conducerii Autoritatii pentru Supraveghere Financiara (ASF) sa reanalizeze si sa regandeasca sistemul de asigurari RCA pentru tinerii sub 25 de ani, pentru ca majoritatea acestora nu-si permit sa plateasca tarife de peste 2.000 lei.

"Actuala realitate este una care ii pune pe tineri in dificultatea de a plati niste polite RCA care pot ajunge sa fie chiar mai scumpe decat masina pe care o conduc. Trebuie identificata o solutie pentru a nu pune presiune pe tineri. Sunt convins ca marea parte a acestora nu isi vor putea permite sa plateasca un RCA de peste 2.000 de lei. Am incredere ca speta va fi reanalizata de catre ASF, astfel incat sa venim in sprijinul tinerilor si nu impotriva lor", a declarat ministrul Finantelor, intr-un comunicat de presa, citat de Mediafax.

In decembrie anul trecut, presedintele ASF, Misu Negritoiu, a declarat la comisia pentru buget din Camera Deputatilor ca va reanaliza pana in februarie situatia politelor RCA pentru tineri, pentru a vedea de ce sunt atat de mari.

El a aratat ca in anul 2015 va fi o monitorizare permanenta a acestei probleme, aratand ca va trebui sa se defineasca notiunea de tineret.

"Toti au standarde diferite si vrem sa uniformizam si vrem sa punem o presiune si sa eliminam excesele si tratamentele diferentiale. Vrem sa tratam problema tinerilor ca fiind una speciala si noi ne propunem o analiza la nivelul societatilor de asigurari, va fi in trimestrul I anul viitor, cand incep sa ne notifice cu pretul si o sa ne uitam eventual la o standardizare sau la o modulare la nivelul societatilor de asigurari a acestor preturi", afirma Negritoiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4533 vizualizari

  • 0 (18 voturi)    
    aha (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 21:14)

    Xorciser [utilizator]

    Dar bani de masina au?
    • +2 (2 voturi)    
      Asigurarea e pe proprietar nu pe conducator (Duminică, 11 ianuarie 2015, 10:43)

      cosmyp [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Asigurarea se face pe proprietar de masina si nu pe conducatorul auto in Romania, ceea ce denatureaza algoritmii de evaluare a riscurilor.
      Cel mai simplu este sa ia masina in leasing, iar acolo asigurarea e functie de compania de leasing.

      Marea problema e la masinile second hand pentru tineri... daca nu au parinti sa le ia pe numele lor sunt defavorizati.
      • 0 (2 voturi)    
        asigurarea (Duminică, 11 ianuarie 2015, 14:09)

        Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui cosmyp

        Asigurarea la leasing se poate face fie pe utilizator (cel care vrea sa cumpere masina), fie pe proprietar (compania de leasing).


        Se poate opta, in general prima fctura e pe compania de leasing, se face o cerere la comania de leasing si urmatoare polita se poate face pe cumparator.
    • +3 (3 voturi)    
      .... (Duminică, 11 ianuarie 2015, 13:24)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Ce gandire de meltean. :) Multi dintre ei au masini ieftine in jur de 2000 euro. Si daca ar avea ceva mai scumpe, asta nu inseamna ca trebuie sa le rupi curu' cu asigurarile. Dupa 6 ani de condus prin Romania am realizat ca problemele sunt cauzate de pensionari, nu de tineri. Ei nu se uita nici stanga nici dreapta, pe principiul "ma ocolesc ei".
    • -1 (1 vot)    
      Las ca rezolva a-sefe-ul! (Duminică, 11 ianuarie 2015, 15:51)

      TiberiuTeodorescu [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

      Mai bine s-ar uita la COMISIOANE, daca vor sa rezolve problema: caci aprox TREI SFERTURI din suma platita pentru RCA (si orice alta asigurare, n-aveti grija!) intra sub forma de comisioane direct in buzunarelele paduchilor care vand asigurarea, incepand cu paduchele care iti ia banii la ghiseu, si terminand cu ditai capo di tutti cazzi al societatii de asigurari! Iar ce mai ramane, maruntisul adica, intra in conturile societatii si uite asa mai ramane doar o particica si pentru despagubiri - iar particica aia evident ca-i insuficienta...
      Noroc ca vine asefeul sa faca ordine si disciplina pana isi iau sefii spagile iar fraierii se obisnuiesc cu noua dimensiune a rahatului de inghitit si toata lumea e fericita, na!
  • +2 (16 voturi)    
    aha (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 21:34)

    mircea_cjn [utilizator]

    Dar 80% din accidente stiu sa le faca, da?
    • +8 (20 voturi)    
      Sa plateasca mult doar ageamiii, nu TOTI TINERII ! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 21:36)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Politia are cazierul auto al fiecarui sofer, il poate furniza asiguratorilor si fiecare sa-si plateasca prostiile.

      Cu ce e mai periculos un sofer de 29 de ani fata de unul de 30 ?!

      Cu ce e mai bun un sofer de 69 de ani fata de unul de 29 ?

      Si nu sunt subiectiv, ca am peste 50 de ani si platesc sub 500 de lei pe an RCA-ul, dar ASTA E DISCRMINARE PE CRITERIU DE VARSTA !

      Avem un Consiliu pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) , dar doarme in papuci. Desteptarea !!!
      • -1 (5 voturi)    
        Nu e discriminare (Duminică, 11 ianuarie 2015, 13:22)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Iarta-ma dar nu e discriminare.
        Asa se procedeaza peste tot in lume, este vorba de factori de risc, diferiti pe diferite categorii si asigurarea trebuie sa tina cont de asta.

        Nu stiu exact care sunt criteriile, scuze, dar un tanar cu beemveu inmatriculat in Bulgaria..... iarta-ma Doamne dar e o bomba pe roti. Nu cred ca ar trebui sa se aplice la un tanar conducand o Dacie sau un Renault decent, cumparate din munca (care are reflexe mai bune decat mine, cu asigurare mica)
        • 0 (4 voturi)    
          RCA (Duminică, 11 ianuarie 2015, 13:51)

          LăpuşneanuGeorge [anonim] i-a raspuns lui fdaniel

          consider ca cel mai corect ar fi aplicarea unei amenzi pe masura soferului vinovat (nu proprietarului masinii) in provocarea accidentului iar acesti bani sa se indrepte catre asiguratorul ce urmeaza sa despagubeasca.
        • +3 (3 voturi)    
          BG (Luni, 12 ianuarie 2015, 10:39)

          Adi_ro [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

          Tocmai ca pe ala cu bemveu de Bulgaria il doare undeva de cat costa RCA-ul, pentru ca in Bulgaria e mai ieftin si nu se calculeaza pe aceleasi criterii.

          O inmatriculare pe Bulgaria costa 500 de euro, dupa un an ti-ai amortizat-o din RCA-ul sensibil mai ieftin. Prin urmare, daca iti iei o masina de 2000 de euro si esti tanar, esti mai castigat daca o inmatriculezi in tara vecina decat daca vrei sa fii patriot.
    • +6 (12 voturi)    
      dar... (Duminică, 11 ianuarie 2015, 0:08)

      #SCHIMBARE [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      cum se face ca in ultimii 2 ani am fost atins de 6 ORI doar de pusti si mai ales pustoaice de maxim 20 de ani ...de 4 ori in parcare..o data la stop a intrat in bara...si o data mi-a intrat pe full rosu in fata....iar eu in 300.000 km aprox condusi nu am avut nici un accident ...si cu toate astea de ei saracii se intereseaza toata lumea ca vai de ei...dar de mine (care mai platesc si ca prostul casco ...si tot din cauza lor ...) nu se intereseaza nimeni de ce platesc rca fara prea multe reduceri??... pe cand nesimtitii de la asf/etc etc vor clarifica in totalitate aberatia urm:..eu fac rca smump la o firma serioasa ..ala de il lovesc beneficiaza de serv acelei firme seriaoase...iar pe mine daca ma loveste o pustoaica asigurata cel mai ieftin la o bomba de asigurari...stau si plang ca prostul la poarta lor ca ma trimti sa ma repare la garaje de cartier de ultima speta ...ASTA E CORECT??? de ce nu ma duc la RCA LA CARE PLATESC daca ma loveste cineva..si is obligata sa ma duc la bombele alea ieftineala care platesc la anu in praznic..CE VINA AM EU/NOI???
      • +4 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 11 ianuarie 2015, 14:46)

        [anonim] i-a raspuns lui #SCHIMBARE

        • +3 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 11 ianuarie 2015, 21:42)

          [anonim] i-a raspuns lui

          • 0 (2 voturi)    
            Semnul de incepator nu e interzis (Duminică, 11 ianuarie 2015, 23:30)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui

            E doar obligatoriu in primul an dupa obtinerea permisului (mare prostie !)
            Art.148 din Regulament.
            "6. Sa aplice pe parbrizul si pe luneta autovehiculului semnul distinctiv stabilit pentru conducatorii de autovehicule incepatori, daca are o vechime mai mica de un an de la obtinerea permisului de conducere."

            Si eu l-am purtat dupa ce am luat B-ul, la 15 ani dupa A si nu m-a sanctionat nimeni.
  • +2 (8 voturi)    
    majoritatea accidentelor sunt facute de tineri (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 23:02)

    mirceacr [utilizator]

    majoritatea daunelor vin din accidente provocate de cei fara experienta la volan, deci de tinerii de pana in 25 de ani !

    masina inseamna ITP, RCA, combustibil, taxe si impozite, spalatorie, roti, cauciucuri, etc
    RCA-ul este corespunzator valorii si marcii masinii !

    2000 lei pentru un RCA , inseamna BMW ! sunt convins ca la Dacie nu ajunge RCA-ul nu ajunge la suma asta !

    toata lumea e egala la taxe, impozite si obligatii de plati !
    • +5 (5 voturi)    
      Cred ca nu stii ce vorbesti (Duminică, 11 ianuarie 2015, 3:17)

      teo4ro [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      1 .In cazul unui tanar sub 25 de ani masina nu prea face diferenta... vorbim de RCA aici, nu de CASCO. Si pentru o Dacie si pentru un BMW si penntru un Fiesta tot platesti aprox. 2000 de lei. (De exemplu, eu la 23 de ani, am de ales la asigurari intre 1600 RON - Astra, City si 2100-2400 - Allianz sau Groupama cu un Logan MCV 1.5dci... nu cred ca ai fi fericit daca as avea la Astra, nu-i asa? - pentru un A6 2.7 TDI intradevar incep de la 2400 de lei - Astra)

      2. Nu vad legatura dintre varsta si experienta la volan. Daca imi iau permisul la 30 de ani tot platesc un RCA mai mic decat unul care are 24 de ani si are permisul de la 18, desi as avea experienta la volan considerabil mai mica. (calculatorul imi da aceiasi suma si daca declar ca am luat permisul in 2010 si daca il declar ca l-am luat in 2015)

      3. 80% din putoii de care va plangeti ca va ating prin parcari sau fac accidente va asigur eu ca au asigurarile facute pe parinti/bunici, pentru ca asigurarea nu trebuie facuta de soferul masinii ci de proprietar (acesta din urma poate sa o asigure chiar daca nu are permis).

      Intradevar, tinerii inconnstienti trebuie taxati la asigurare, dar dupa ce o comit, nu din start...
    • +2 (2 voturi)    
      RCA nu tine cont de valoarea masinii (Duminică, 11 ianuarie 2015, 8:47)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      Ci de varsta, cilindree si istoric daune (sistemul bonus/malus).

      Si ca exmeplu, un amic de 24 de ani, cu permis de 5 ani, fara accidente, a primit pret 900 ron la un VW Polo 1.4 (motor similar cu al Daciei). Mi s-a parut enorm.
      • +3 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 11 ianuarie 2015, 14:48)

        [anonim] i-a raspuns lui banel

    • +2 (2 voturi)    
      criteriul nu are nici un fundament statistic (Duminică, 11 ianuarie 2015, 14:11)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      Eu cred ca dai cfrele astea de la tine.
  • +6 (12 voturi)    
    Gluga si BMW-ul vechi (Duminică, 11 ianuarie 2015, 1:01)

    Victtor [utilizator]

    Strazile sunt pline de tineri frustrati care nu au inteles ce inseamna masina.
    Ei o folosesc pentru a epata sau pentru a lua doze mici de adrenalina.
    Examenele psihologice sunt foarte slabe, avem nevoie de examene grele pentru a-i filtra pe cei instabili psihic.
    Acesti tineri se lasa purtati de betia vitezei si fac macel pe sosele, astfel ca trebuie triati serios.
    • -2 (2 voturi)    
      Tineri cu putini cai putere (Duminică, 11 ianuarie 2015, 7:31)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Victtor

      N-ar trebui sa li se permita soferilor pana in 25-27 de ani conducerea masinilor de peste 80-90 cai putere.
  • +4 (4 voturi)    
    scarbit de comentarii. (Duminică, 11 ianuarie 2015, 3:32)

    Crop [utilizator]

    Ma apuca sila fata de comentariile de mai sus. Reluati statisticile vis a vis de accidente si dupa mai vorbim. Ca sa stiti, tânăr 24 de ani, proprietar Fiat albea 1.2 benzina si plătesc un RCA de aproximativ 2000 lei pe an :). E simplu, daca vreti tineri in tara, luati situatia ca atare, cu idioti si fără, dar daca nu vreti tineri, nu e nicio problema! Vom pleca si vom plăti taxe in alt state! Care nu au aceste statistici de '80% din accidente provocate de tineri'. La ei întâmplător nu e chiar asa. Si apropo..eu nu am niciun accident provocat de mine la activ. Ah da, scuza-ma, am fost lovit in bara din spate de trei pipitze aflate la vârsta onorabila de 35-40, toate. Si vis a vis de treaba cu' dar banii de masini au?' Da c..e avem!:) pentru lucram si suntem încă prosti sa stăm intr o tara care nu ne respecta si pesemne ca nici nu ne vrea. :) invatati sa va comportati decent cu noi. Cine stie, poate vom avea bunul simt sa va plătim pensia aia.
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 12 ianuarie 2015, 9:23)

      [anonim] i-a raspuns lui Crop

  • +2 (4 voturi)    
    Vinovatii!Ponta si Valcov. (Duminică, 11 ianuarie 2015, 7:31)

    vali47 [utilizator]

    PSD nu mai stiu cum sa jupoaie populatia sub pretextul unei efemere protectii sociale.RCA mai mare pentru tineri,impozite pentru alocatiile copiilor si toate facute cu niste explicatii halucinante.Tot spunea Ponta ca ii este prieten Gadea.Se vede.Gandesc la fel.Prost.Cerea vinovatul sa-l pedepseasca.Mascariciul!Vinovatul este chiar el.
  • -2 (4 voturi)    
    Tarifele sunt stabilite de asigurători (Duminică, 11 ianuarie 2015, 9:19)

    hic sunt leones [utilizator]

    Nu de ASF, iar asiguratorii zic că asta trebuie să fie deci, domle stat, ciocu mic.
  • +2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 11 ianuarie 2015, 10:06)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    . (Duminică, 11 ianuarie 2015, 10:55)

    I [utilizator]

    se face o discriminare in functie de varsta ceea ce nu este in regula. Fiecare sofer are un istoric al accidentelor si fiecare trebuie sa plateasca doar in functie de asta. Nu poti fi discriminat doar pentru ca statistica spune ca ceilalti care au aceeasi varsta ca tine sunt niste idioti. Pot si sa-si puna masini cu camere video in trafic si sa le creasca automat polita la cei care nu conduc prudent. Intr-o singura zi ar gasi zeci de astfel de "soferi".
    • +1 (1 vot)    
      da, dar RCA se plateste /masina, nu pe (Luni, 12 ianuarie 2015, 15:43)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui I

      sofer.