VIDEO Ministrul Muncii critică ținta de 9,4% din PIB prinsă în PNRR pentru cheltuielile cu pensiile: Nu înțeleg de ce domnul Ghinea a pus acest obiectiv, în contextul în care media în UE este de 13%

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 3 decembrie 2021, 12:45 Economie | Asigurari


Marius Budai
Foto: Captura Guvern
Ministrul Muncii, Marius Budăi (PSD), a criticat vineri obiectivul din Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) ca totalul cheltuielilor publice brute cu pensiile să nu depășească 9,4% din PIB în perioada 2022-2070. 'Critic acest 9,4% prins în PNRR pentru că nu-l înțeleg. De ce UE are acum 13%, noi prin legea 127 ne-am propus 11,7%, iar domnul Ghinea a spus 9,4%? Eu personal nu înțeleg.', a declarat Budăi, care a adăugat că pensiile vor fi modernizate.



  • "Ar trebui să ne spună fostul ministru care a prins acest lucru în PNRR, în contextul in care media UE cu plata pensiilor din sistemul public doar este de 13%. De ce USR și domnul Ghinea i-au vrut săraci pe părinții și bunicii noștri, întrebați-l pe dumnealui.", a declarat ministrul Muncii.

Întrebat dacă se va veni cu o nouă formulă de recalculare a pensiilor, Budăi a spus că se vor aduce modificări actualei legi a pensiilor.

  • "Nu avem o noua formulă de recalculare a pensiilor, ci o lege pe care o s-o punem în vigoare și avem un pachet social pe care-l vom pune în vigoare începând cu luna ianuarie 2022. În programul de guvernare, Coaliția a agreat modernizarea legii pensiilor aflată în vigoare. (..)
  • Dupa cum stiți prin PNRR s-a prins o consultanță pentru o nouă lege a pensiilor și legea salarizării. În programul de Guvernare noi nu vorbim de o nouă lege a pensiilor, ci de modernizarea pensiilor actuale și cu siguranță dacă vom găsi lucruri de îndreptat, le vom pune în aplicare.", a mai spus Marius Budăi.

Un termen important pentru finalul acestui an legat de pensii în PNRR


Până la finalul acestui an, România și-a asumat semnarea contractului de asistență tehnică cu entitatea selectată în vederea pregătirii analizei și a propunerilor de reformă a sistemului de pensii – regimul general și regimurile speciale – în conformitate cu principiile consacrate în planul național de redresare și reziliență.

Noua legislație:

• va introduce o nouă formulă de calcul pentru pensiile noi și pensiile în curs de plată. Parametrii formulei vor fi aleși cu atenție, în conformitate cu obiectivul privind totalul cheltuielilor publice brute cu pensiile exprimat ca procent din PIB (9,4 % din PIB pe termen lung, adică în perioada 2022-2070). În plus, parametrii respectivi nu vor permite creșteri adhoc ale nivelurilor pensiilor
• va introduce o nouă regulă de indexare a pensiilor în funcție de nivelul cheltuielilor cu pensiile ca procent din PIB și mecanisme de combatere a indexării ad-hoc
• va reduce în mod semnificativ posibilitățile de pensionare anticipată, va introduce stimulente pentru prelungirea vieții profesionale și majorarea voluntară a vârstei standard de pensionare până la 70 de ani, în conformitate cu creșterea speranței de viață, și va egaliza vârsta legală de pensionare pentru bărbați și femei la 65 de ani până în 2035;
• va introduce stimulente pentru amânarea pensionării;
• va revizui pensiile speciale pentru a le alinia la principiul contributivității;
• va consolida principiul contributivității pe care se bazează sistemul;
• va spori gradul de adecvare a pensiilor minime și a pensiilor mai mici, în special pentru persoanele aflate sub pragul sărăciei
• va asigura viabilitatea financiară a pilonului II al sistemului de pensii prin sporirea contribuțiilor la acest pilon de pensii. Asistența tehnică include o evaluare a impactului diferitelor opțiuni de reformă propuse (proiecții pe termen lung). Furnizorul de asistență tehnică va sprijini redactarea documentului de reformă a sistemului de pensii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6345 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    nu intelegi (Vineri, 3 decembrie 2021, 12:48)

    wasabi [utilizator]

    pentru ca esti un politruc incompetent!
  • +5 (9 voturi)    
    sa ia de la educatie (Vineri, 3 decembrie 2021, 12:50)

    mmmircea [utilizator]

    ca sa-i multumeasca pe fanii antenelor si retevei. Problema cu ei e ca sunt vesnic flamanzi si ca oricat le-ar da, tot nu se satura.
  • +4 (8 voturi)    
    ///// (Vineri, 3 decembrie 2021, 12:51)

    costicatrombon [utilizator]

    Eu sunt socat cand vad ca acest Budai nu umbla cu butelia de aer in spate si masca pe fata. Pare atat de...de... cum sa spun ca sa fie bine ca sa nu fie rau...pare ca este capabil sa uite sa respire din instinct.
  • -10 (12 voturi)    
    pentru ca Ghinea e taietor de meserie... (Vineri, 3 decembrie 2021, 12:53)

    demaGOGU [utilizator]

    ...iar cu cat tai mai adanc (pensiile si salariile publice) cu atat este mai satisfacut Bruxelles_ul.
  • +8 (12 voturi)    
    Al naibii Ghinea asta (Vineri, 3 decembrie 2021, 12:56)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    A acceptat in PNRR sa reduca plafonul pentru pensii speciale si practic sa refaca legea pensiilor ghidata pe principiul contributivitatii.
    Si cum Ghinea si USR nu mai sunt la putere, acum PSD si PNL trebuie sa voteze asta.
    Ghinion, Budai, ghinion!
  • +11 (13 voturi)    
    tataie (Vineri, 3 decembrie 2021, 13:02)

    chiuariu [utilizator]

    pensiile nu se platesc din pib, ci din bugetul consolidat. vreo 28% ar fi media europeana. 28% din bugetul nostru consolidat ar fi la 8.6%. asta e tinta corecta. dar la spiru haret nu va invata asa ceva.
    gunoi de ministru.
  • +6 (6 voturi)    
    Pune-le separat!! (Vineri, 3 decembrie 2021, 13:13)

    all23 [utilizator]

    Daca pui Politistii sa isi ia pensiile din bugetul MAI , armata din bugetul MApN , senatorii din bugetul senatului ....etc , si le pui si lor limita ( cum e cu armata care vrea pensii , dar mai au un pic si pensiile lor vor depasi 1% din PIB , asa ca , sa tot faca generali pe banda rulanta , ca mi avem un pic si depasim armata SUA + Federatia rusa la numarul de generali/ofiteri superiori ) pentru cei care au muncit ajung cei 10 % din PIB , dar sa nu se mai dea pensie minima din fondul de pensii , ci din alte fonduri daca exista ...
    Ar mai trebui pusa si o reparatie pentru actiunile de furt ale statului ( toate privatizarile in care s-au lipsit de banii de asigurari sociale care erau mld de lei vechi , pentru pensionarile anticipate , la care trebuia sa puna banii pe care persoanele respective ar fi trebuit sa le plateasca inainte sa ia pensie etc. ) care inseamna cel putin 100 mld euro ....
  • +10 (10 voturi)    
    deoarece (Vineri, 3 decembrie 2021, 13:13)

    rdi_ [utilizator]

    Pentru ca noi colectam foarte putin din PIB, fraiere. Daca nu va convine de ce ati luat avansul din PNRR??
  • -5 (7 voturi)    
    pentru ca (Vineri, 3 decembrie 2021, 13:13)

    pallst [utilizator]

    persoana mentionata nu este de fapt ... un domn. Nici nu e de caracterizat in cuvinte care sa poata fi scrise aici. Probabil ca pensionarii CG ii considera o categorie inferioara, un "balast" al societatii care ar fi bine sa isi incheie cat mai repede socotelile pe lumea aceasta. O pozitie infama - pe care am intalnit-o, din pacate, la mai multi dintre colegii sai de partid. Se pare ca au luat lectii de la presedintele TB din vremea cand nu era pensionar si cand acesta a insistat ca pensionarii ar fi "asistati sociali" si ca pensia la acest moment este platita de cei mai tineri; nu ca ar (mai) exista un fond de pensii in care ar fi trebuit CORECT administrate retinerile, contributiile fiecaruia din anii in care fost salariat. Chiar, de ce nu e niciun jurnalist de investigatii care sa ancheteze cum de a disparut excedentarul fond de pensii de pe la 1990 si cine sunt responsabilii care ar trebui pusi sa plateasca daunele - imprescriptibile, zic eu?
  • +1 (7 voturi)    
    nu-i problema.. (Vineri, 3 decembrie 2021, 13:15)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. intra covidu-n ei si rezolva bugetu.
  • +14 (16 voturi)    
    Probabil... (Vineri, 3 decembrie 2021, 13:23)

    RobertRO [utilizator]

    ... pentru ca dl. Ghinea intelege lucruri la care dl. Budai se uita precum curca in lemne.
    • -1 (3 voturi)    
      desigur (Vineri, 3 decembrie 2021, 22:07)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui RobertRO

      reducerea cheltuielilor sociale ca sa putem scuti multinationalele de taxare la sange si sa luam armament; le intelege de minune Ghinea asta
      • -1 (1 vot)    
        hehe (Vineri, 3 decembrie 2021, 22:48)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Bre popescole, te faci ca nu intelegi ca statul cheltuie banii din buget, nu cifrele din PIB? Pasol ma.
        • +2 (2 voturi)    
          las-o ca macane (Sâmbătă, 4 decembrie 2021, 0:53)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          prioritatile acestor guverne sunt antinationale
  • +8 (10 voturi)    
    Asa ca mai inventam niste pensii speciale (Vineri, 3 decembrie 2021, 13:37)

    vladionvladion [utilizator]

    sa dam si la primari. Ca pentru dastia vroiati voi 13% nu pentru pensionarii "normali"
  • +1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 decembrie 2021, 14:05)

    [anonim]

  • +8 (10 voturi)    
    dar stai, pesedelule (Vineri, 3 decembrie 2021, 14:13)

    transpenibilus [utilizator]

    Ca nu suntem toti ciumati rosii analfabeti si asistati social.

    Ia sa ne spuna maria sa Budai cat reprezinta pensiile din BUGETUL Romaniei si cat e media in UE cheltuieli pensii/BUGET.

    Ca banii se cheltuie din BUGET, pesedelule asistat social, nu din PIB.
  • +4 (10 voturi)    
    Cheltuieli cu pensiile … (Vineri, 3 decembrie 2021, 14:34)

    tedycv [utilizator]

    Mi-am propus sa nu mai comentez. Dar acest subiect legat de pensii ma irita.
    Sunt pensionar, cu pensie pe baza de contribuție/contributivitate după 31 ani si 8 luni lucrate cap-coada, la care se adauga cei 5ani de facultate “la zi”. Marea majoritate a comentatorilor politici si a așa-zișilor lideri de opinie ii tratează pe pensionari ca si cum ar fi niște cerșetori, care trăiesc pe spinarea poporului.
    Acest subiect numit PENSII nu este doar actual. Orice partid sau coaliție ajunsă la guvernare se leagă de pensii. Cu siguranța voi primi numai minusuri după aceasta postare.
    Totuși, chiar credeți ca este corecta aceasta abordare?
    • 0 (2 voturi)    
      mmunteanu69@yahoo.com (Vineri, 3 decembrie 2021, 21:42)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

      ati terminat faculltatea la 23 de ani si jumatatate si ati lucrat pana la 55 de ani, cand v-ati pensionat. acum cati ani? speranta de viata la femei in romania este de aroape 80 de ani. aveti idee la ce varsta se vor pensiona actualii cotizanti si cine le va plati lor pensiile, tinand cont de scaderea demografica si datoria in curs de acumulre pentru acoperirea deficitelor, cea mai mare parte fiind deficitul fondului de pensii?
  • +5 (5 voturi)    
    Of, of, (Vineri, 3 decembrie 2021, 15:38)

    Laic [utilizator]

    panica mare la "speciali", nu vor mai creste pensioanele....
  • +3 (3 voturi)    
    pai incasarea ? (Vineri, 3 decembrie 2021, 16:40)

    elysyum [utilizator]

    Pai UE are media 40% la incasare din PIB, RO E ANEMICA DOAR CU 30% avand evaziune de top...in UE...deci si procentele se ajusteaza...corespunzator....
    Singurele procemte care raman la fel ca in UE sunt OLIGARHIA DE STAT (bugetarii) si sistemele de forta atat salariile cat si pensiile........de tinut procentele sub media UE se AJUSTEAZA de la fraieri ..pensionarii contibutivi ,ajutoare sociale, si alte subsidii sociale plus pensii ff mici....Se mai arunca de cand in cand pe jos... cateva osicioare si pt catei pt anesteziere anuala. UN singur exemplu a se compara pensiile din GRECIA cu CELE DIN RO raportate la puterea de cumparare per capita GRECIA -RO. Grecia a plafonat pensiile plătite de stat la maximum 4000 euro. (prin lege)
  • +5 (5 voturi)    
    Budai (Vineri, 3 decembrie 2021, 17:01)

    hamurabi [utilizator]

    n-am vazut nici-o preocupare de a rezolva problemele sistemului de calcul al pensiilor ! Ma intreb, oare acest personaj macar intelege defectele mecanismului care duce la diferente intre pensiile de azi si cele de acum 5 ani sau 10 ani la acelasi punctaj ? Cat despre pensiile speciale sunt convins ca nici macar nu are interes sa rezolve !
  • +2 (2 voturi)    
    Bai panarama , (Vineri, 3 decembrie 2021, 22:19)

    kokos [utilizator]

    in primul rand nu mai da vina pe Ghinea , ca n-a facut Ghinea singur PNNR-ul , fiecare ministru si-a facut partea ce tinea de el.Si in al doilea rand , ca sa nu mori prost , la ponderea veniturilor in PIB in Romania(33% ), fata de media UE (45%) , 9.4% din Romania este egal cu 13 % din UE , ca pensiile se platesc din veniturile bugetare , nu din PIB. Si inca ceva , in Romania , cheltuielile cu pensiile si salariile sunt 85% din totalul veniturilor , nicaeri in UE nu se intampla asa ceva!
    • -2 (4 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 4 decembrie 2021, 0:54)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      sa moara dreac pensionarii si saracii, ca sa ramana bani pentru corporatristi si armament
      • 0 (0 voturi)    
        si mai ales pentru (Sâmbătă, 4 decembrie 2021, 11:25)

        Wn [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        pensiile si salariile speciale (adica nesimtite)