Poșta Română distribuie în toată țara pliante de promovare PSD pentru alegerile europarlamentare: 'Totul se face în baza unui contract comercial plătit'

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 1 aprilie 2019, 14:28 Economie | Telecom


Pliante PSD livrate de Posta Romana
Foto: Facebook
Deputatul liberal Gigel Știrbu scrie luni pe Facebook că, "începând din această dimineață, toți poștașii au fost puși să semneze un angajament prin care se obligă să ducă la fiecare pensionar în parte un pliant cu destule pagini, făcut de PSD." Contactați de HotNews.ro, oficialii companiei au precizat că Poșta distribuie la nivel național materialele de promovare PSD pentru alegerile europarlamentare din acest an, pe baza unui contract comercial plătit și a unui serviciu pentru care a transmis oferte tuturor partidelor.
  • UPDATE (18:26) Poșta Română a revenit luni seara cu noi precizări în care subliniază că "salariații poștali nu sunt obligați să distribuie materiale de campanie". Compania spune că "în perioada de precampanie pentru alegerile europarlamentare din 26 mai 2019, a trimis oferte fiecărei formaţiuni politice pentru promovarea serviciilor de distribuire neadresată (Postmesager, Postmesager Plus si Postcatalog). Până în prezent, doar reprezentanţii Partidului Social Democrat au solicitat acest serviciu din partea companiei." Vezi AICI integral noile precizări ale Poștei Române.

Deputatul PNL, Gigel Știrbu, a postat luni pe Facebook următorul mesaj:

Postare Gigel Stirbu
Foto: Captura Facebook
"Începând din această dimineață, toți poștașii au fost puși să semneze un angajament prin care se obligă să ducă la fiecare pensionar în parte un pliant cu destule pagini, făcut de PSD.

Nu au voie să vorbească despre asta, dar interesant este faptul că tipul care m-a sunat, mi-a spus că pe zona lui doar 3 pensionari sunt pro PSD iar restul nu-i mai deschid ușa dacă face asta. Cică denigrează PNL la greu, iar poștașii nu vor să le ducă.
"

Reacția Poștei: Livrarea materialelor de promovare se face la nivel național în baza unui contract comercial plătit

Contactați de HotNews.ro, oficialii Poștei Române au precizat că "livrarea materialelor de promovare se face la nivel național" și au furnizat următoarele detalii:

"Poşta Română este companie cu acţionariat majoritar de stat, prin Ministerul pentru Societatea Informaţională, şi nu este instituția publică finanțată din bani publici. Activitatea operatorului naţional de servicii poştale se derulează în concordanţă cu prevederile Ordonanţei de Urgenţă nr.13/2013 privind serviciile poştale, cu modificările şi completările ulterioare, şi se suține din bugetul propriu.

Poşta Română distribuie materialele de promovare PSD pentru alegerile europarlamentare din acest an, pe baza unui contract comercial plătit. Modalitatea de distribuţie este stipulată în contractul dintre părţi şi este specifică serviciului POSTMESAGER PLUS. Valoarea contractului este de 925.000 lei care au fost deja virati companiei.

Compania Naţională Poşta Română respinge orice acuzaţie de partizanat politic şi, similar celorlaţi operatori de profil care activează pe piaţa serviciilor poştale. Potrivit prevederilor legale, beneficiarul serviciilor prestate este cel care trebuie să-şi asume întreaga răspundere pentru conţinutul de text şi imagine a trimiterii, în cazul în care acestea încalcă legislaţia ţării sau normele specifice în domeniu.

De asemenea, în perioada de precampanie pentru alegerile europarlamentare din 26 mai 2019, Poșta Română a trimis oferte fiecarui partid, formaţiune și candidaţilor independenţi pentru promovarea serviciilor de distruibuire neadresată (Postmesager, Postmesager Plus și Postcatalog) ataşat, oferta detaliata de marketing care se regaseste si pe site-ul Postei Romane".

Pe site-ul companiei se arată că "în perioada de precampanie, dar și în campania electorală pentru alegerile europarlamentare din 26 mai 2019 care va începe în curând, Compania Națională POȘTA ROMÂNĂ oferă fiecărui partid, formațiune politică și candidaților independenți, oportunitatea să-și expună programele electorale. Cu o prezență, practic, în fiecare așezare umană din România, cu acces la peste 8,9 milioane de adrese poștale, serviciile de marketing neadresat sunt un vehicul perfect pentru diseminarea mesajelor dumneavoastră."

Ce s-a întâmplat la campania pentru prezidențiale din 2014: Poșta a livrat pliante PSD cu mesajul "Klaus Iohannis vrea sa iti taie pensia!"


pliantPSD
Foto: Hotnews
Amintim că în timpul campaniei prezidențiale din 2014, Poșta Română, condusă atunci de vicepreședintele PSD Diaspora, Alexandru Petrescu (care acum este Ministru al Comunicațiilor), a împărțit bătrânilor care veneau să-și ridice pensia de la ghișeele poștale din București pliante electorale PSD cu mesajul 'Klaus Iohannis vrea sa iti taie pensia'.

Și atunci Poșta a reacționat într-un mod similar, subliniind că distribuirea unor astfel de pliante este un serviciu comercial și că totul se face în baza unor contracte plătite, dar că în privința conținutului de text și a imaginii trimiterii, întreaga răspundere revine beneficiarilor. Compania a mai precizat că pentru campania electorală privind alegerile prezidențiale 2014, a primit solicitări similare - cărora le-a dat deja sau le va da curs- din partea următorilor candidați: Monica Macovei - solicitare la nivelul administrației centrale, dar și la nivel local; Elena Udrea (PMP); Calin Popescu Tăriceanu - solicitare la nivel local.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















14063 vizualizari

  • +40 (46 voturi)    
    Lololol (Luni, 1 aprilie 2019, 14:38)

    mitg [utilizator]

    "Compania Naţională Poşta Română respinge orice acuzaţie de partizanat politic"

    Gluma zilei.
    • +15 (21 voturi)    
      Le este frica sa mai iasa pe strada, asta e! (Luni, 1 aprilie 2019, 15:43)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Le este frica sa mai iasa pe strada, asa ca au luat cu asalt cutiile postale. Daca primiti pliante ca acesta de la PSD, rupeti-le si aruncati-le pe jos sa vada tot romanul ca nu pot prosti cu minciuni un popor intreg!
      • +12 (16 voturi)    
        Iar daca posta livreaza cu intarziere? (Luni, 1 aprilie 2019, 15:52)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Iar daca posta livreaza cu intarziere?

        O sa avem livrari de pliante si in ziua alegerilor?
        • +1 (1 vot)    
          'Totul se face în baza unui contract comercial, (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:54)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          'Totul se face în baza unui contract comercial plătit' !

          - Normal, pentru ca la PSD, votul este doar o marfa! ce se poate cersi cu pliante prin posta!
      • 0 (0 voturi)    
        O ideie mai bună ar fi retrimiterea (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:14)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        mizeriilor PSD/PCR inapoi in Bulevardul Kiseleff.
        De hărtie igienică nu sunt bune pentru că sunt
        cartonate și costă o avere din banii publici furați de mafioții roșii.
    • +2 (4 voturi)    
      Trebuie sa mergem la vot... (Marţi, 2 aprilie 2019, 5:41)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ... cat mai multi. Alta solutie nu exista. PSD-ALDE nu ies de la guvernare nici cu apa calda. Inca 4 ani de guvernare cu astia si ramane Romania in 3 milioane de locuitori, aia care ii voteaza pe ei.
  • +13 (19 voturi)    
    Mda (Luni, 1 aprilie 2019, 14:56)

    TheFaime [utilizator]

    Posta Romana..un mediu invechit, neadaptat la nevole curente ale societatii, sistem greoi si scump pentru serviciile oferite, era chestiune de timp pana disparea...cu miscarea asta, sfarsitul e si mai aproape. M*ie psd
    • +9 (9 voturi)    
      Pe ansamblu (Luni, 1 aprilie 2019, 17:12)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Rromania este o tara neadaptata fara autostrazi, infrastructura feroviara, canalizare, etc. Lista e lunga, la fel de lunga ca mana lunga a politicianului PSD ALDE.
      Din pacate miscarea PCR/PSD e girata in continuare destul de masiv de prostia, egoismul si lipsa de civism a rromanului. Sa moara si capra vecinului .....nu ?
      Si vorba aia are balta peste, datorie 3 miliarde euro imprumut. Citez "Mariri spectaculoase de pensii" era si pe Hotnews parca ceva articol. Mai aduc si aurul si rezolva problema.
  • +16 (20 voturi)    
    Actualul minisru al economiei (Luni, 1 aprilie 2019, 14:58)

    loveparade [utilizator]

    este fostul CEO la Posta, supriza...
  • +14 (16 voturi)    
    trimiterile se vor plati tot din banii prostilor (Luni, 1 aprilie 2019, 15:02)

    wodan [utilizator]

    calcul simplu: 925.000 lei / 5.200.000 pensionari = 0.18lei pe trimitere. Intamplarea (sau nu) face ca posta tocmai a marit tarifele pentru trimiteri, cel putin pt. justitie (citatii) la pretul de cca 3 lei/citatie. Deci ei vor lua mai multi bani de la stat, prin ministerul de resort, pentru a putea trimite la un pret derizoriu fituicile psdistilor.
    • +6 (12 voturi)    
      e o ilegalitate (Luni, 1 aprilie 2019, 16:24)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui wodan

      Daca tinta sunt pensionarii, inseamna ca postasul va duce fituica cu pensia, nu o va baga la intamplare in cutiile postale. Ma indoiesc ca vor fi plicuri individuale destinate pensionarilor. Pur si simplu adauga o fituica la pensie.
      Si aici vine ilegalitatea. Nu poti spune postasului sa duca fituica la pensionar, daca tot trece cu pensia. Livrarea pensiei e platita de stat prin cu totul alt contract. Nu pot sa vin eu, persoana fizica Dragnea (sau firma PSD srl) si sa ma "lipesc" de un contract. Ar insemna ca ma folosesc de banii statului pentru folosul partidului. Ca milionul ala nu acopera in niciun caz livrarea fituicii "in mana" la 5 milioane de pensionari.
      • +3 (3 voturi)    
        insusi faptul ca.. (Luni, 1 aprilie 2019, 21:24)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        posta duce "fituica cu pensia" dovedeste ca poporul ala traieste intr o mocirla ....5.200 000 de pensionari la o populatie de vreo 19,5 milioane ( desi ma indoiesc ca mai sunt atitia pe acolo )!!!!!!!!!!!..citi or fi "adearati" si cine i o plati pe toti!??!!?...vai de cu-ul vostru!!..."mor" de ris cismarul si chimista de poporul de "revolutionari care a ajuns din "lac in put"...multe "succesuri" in continuare!!!
  • +17 (23 voturi)    
    si se mira ca sunt falimentari ! (Luni, 1 aprilie 2019, 15:03)

    Gobelin [utilizator]

    900.000 lei pentru contract national, asta inseamna 5.200.000 pensionari, adica 17 bani per livrare !!
    Adica moka !
    Ca sa nu mai spunem si ca banii vin din subventia pentru partide, adica tot noi platim!
  • +19 (23 voturi)    
    tot cu gainariile (Luni, 1 aprilie 2019, 15:10)

    subcultura [utilizator]

    o fituica editata sa para ziar

    postasii au devenit agenti electorali. ce urmeaza? sa te opreasca militianu in trafic si sa te puna sa semnezi de primire maculatura psd?
  • +23 (27 voturi)    
    cum e cu GDPR-ul? (Luni, 1 aprilie 2019, 15:25)

    jorj_bv [utilizator]

    Publicitate tintite pe baza de informatii ale institutiilor statului.
    • +11 (15 voturi)    
      nu incalca directivele GDPR-ului ? (Luni, 1 aprilie 2019, 15:34)

      ItT [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      exact la ce ma gandeam si eu, nu incalca directivele GDPR-ului ?
      • +8 (14 voturi)    
        Cuponul de pensie + un pliant PSD? (Luni, 1 aprilie 2019, 15:54)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui ItT

        Si se folosesc si de poze cu copii!
  • +11 (17 voturi)    
    O da! (Luni, 1 aprilie 2019, 15:26)

    dandra [utilizator]

    Posta romana, alt cuib de pesedisti ordinari, alaturi de tvr, cna si alte institutii ale statului.

    Nu inteleg de ce va surprinde acest lucru. Asta e doar varful icebergului, la ce manevre si ilegalitati fac pesedistii in campanii.

    Paziti bine sectiile de votare din Teleorman, ca vin aia cu buletinele gata stampilate.

    LMA Daddy..in puscarie!
  • +13 (19 voturi)    
    GDPR (Luni, 1 aprilie 2019, 15:36)

    MirceaCristea [utilizator]

    Posta Romana are consilieri juridici? Intreb pentru un prieten, pentru ca NU ai voie sa te folosesti de datele personale ale unei persoane in alt scop decat cel stabilit initial. posta Romana are datele personale ale pensionarilor in baza unui contract prin care acestora le sunt distribuite pensiile. Folosirea acestor date in alte scopuri este contraventie!
    Bine, nu ma astept ca Autoritatea Romana pentru Protectia Datelor Personale sa reactioneze din oficiu, asa cum, foarte binevoitori, au facut-o in cazul celor de la Rise Project.
    Dar cineva, oricine dintre cei care primesc acasa un astfel de pliant, poate depune plangere.
    • +7 (7 voturi)    
      ! (Luni, 1 aprilie 2019, 18:03)

      Doaroparere [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCristea

      Perfecta dreptate! GDPR interzice corespondenta nesolicitata, exact ca in acest caz!
    • 0 (0 voturi)    
      am depus sesizare (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:57)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCristea

      multumesc pentru sugestie
  • +9 (15 voturi)    
    ce glumea proasta! (Luni, 1 aprilie 2019, 15:41)

    liviu_ [utilizator]

    va dati seama cate milioane aruncate degeaba?!
  • +13 (19 voturi)    
    Cata mizerie... (Luni, 1 aprilie 2019, 15:42)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    E incredibil. Adica "Poşta Română este companie cu acţionariat majoritar de stat şi nu este instituția publică finanțată din bani publici." Astia sunt culmea, o fac pe privatii acum spunandu-ne ca au facut si ei un contract "cinstit" fix cu partidul de guvernamant. A dracului PSD, pe astia nu-i intreaba nimeni daca ar trebui sa plateasca taxe pe banii pe care ii arunca in stanga si dreapta? Finantarea partidelor politice ar trebui interzisa.
  • +6 (6 voturi)    
    LOL (Luni, 1 aprilie 2019, 17:16)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    „[...] serviciile de marketing neadresat sunt un vehicul perfect pentru diseminarea mesajelor dumneavoastră.”

    Cu alte cuvinte, Poșta Română prestează servicii de spam =))
  • +3 (3 voturi)    
    S-a scumpit asa mult hirtia igienica? (Luni, 1 aprilie 2019, 19:28)

    U_swamp [utilizator]

    La pensia pe care o primesc lunar, inca imi permit acest produs, prin urmare nu imi foloseste ziarul PSD, chiar daca e moca.
    • +2 (2 voturi)    
      nici de hartie igienica nu-i buna (Luni, 1 aprilie 2019, 21:35)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      ....
  • -4 (4 voturi)    
    fix la fel (Luni, 1 aprilie 2019, 21:18)

    Toni_Romania [utilizator]

    fix la fel acum 10-15 ani imi ploua in cutia postală cu pliante Pnl si Pdl
  • +2 (2 voturi)    
    Daca PSD a platit pentru livrare, (Marţi, 2 aprilie 2019, 9:24)

    John M. [utilizator]

    totul e legal. Face si Posta Romana un ban. Efortul insa trimite un mesaj usor de inteles: Dragnea si complicii lui au ajuns la disperare ca daca pierd puterea toti vor ajunge la puscarie si asta nu poate decat sa ne bucure.
    • +2 (2 voturi)    
      Să fie timbrate. (Marţi, 2 aprilie 2019, 9:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Să știm sigur că au fost plătite și că sunt înregistrate la//Poșta Română//,pentru expediție și banii nu au ajuns într-un buzunar pregătit pentru așa ceva.Cum se mai întâmplă pe la Poșta Română,că de aia este falimentară.