Telefoanele mobile care nu pot recepționa mesajele RO-ALERT nu mai pot fi vândute

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 26 iunie 2020, 20:59 Economie | Telecom


Telefoane mobile
Foto: Hotnews
Din 27 iunie, magazinele sunt obligate să retragă de la vânzare telefoanele mobile care nu pot recepționa mesajele sistemului național de avertizare în situații de urgență, supranumit RO-ALERT. Așa prevede o ordonanță de urgență apărută anul trecut, potrivit avocat.net.

Este vorba de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 46/2019 privind operarea Sistemului de avertizare a populației în situații de urgență „RO-ALERT”. Aceasta a fost publicată anul trecut și se aplică, dar interdicția vânzării telefoanelor incompatibile cu RO-ALERT se va aplica din 27 iunie 2020, adică de sâmbătă.

„Telefoanele mobile care nu au activată posibilitatea recepționării mesajelor RO-ALERT în toate rețelele publice mobile de comunicații electronice nu pot fi comercializate pe teritoriul României”, scrie în ordonanță.

Comercianții care vor ignora interdicția aplicabilă din iunie 2020 vor risca să fie amendați inițial cu sume cuprinse între 35.000 și 75.000 de lei. Dacă vor ignora în mod repetat interdicția, amenzile vor fi cuprinse între 50.000 și 100.000 de lei. Sancțiunile vor putea fi aplicate de inspectorii Protecției Consumatorilor, potrivit avocat.net.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3706 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Interdictii si obligatii (Vineri, 26 iunie 2020, 21:09)

    Victtor [utilizator]

    La pasul urmator ar fi necesara obligarea tuturor oamenilor sa poarte permanent telefonul asupra lor pentru a putea fi informati.
  • +11 (15 voturi)    
    aha (Vineri, 26 iunie 2020, 21:18)

    codyrocco [utilizator]

    da, chiar era ultima problema de rezolvat...
    [de parca nu toata lumea blocheaza anunturile alea]
  • +11 (15 voturi)    
    Uite de ce asta este o prostie (Vineri, 26 iunie 2020, 21:37)

    Sparafucile [utilizator]

    Fiindca exista telefoanele pentru seniori, cu taste, pe care nu se pot instala aplicatii. Ci permit doar comunicare prin voce fiindca de aia se numesc telefoane. Exista oameni in virsta care n-au nevoie de altceva decit comunicarea prin voce. Sa-i obligi pe astia sa-si cumpere smartphoane numai fiindca pe smartphoane se pot instala aplicatii care pe ei nu-i intereseaza este un abuz. E ca si cum ai interzice bicicletele care au mai putin de 4 roti si cutie de viteze pentru marșarier.
  • +5 (7 voturi)    
    FALS !!! (Vineri, 26 iunie 2020, 22:30)

    lupulroz [utilizator]

    Mesajele celulare pot fi receptionate si pe telefoane foarte vechi. E o chestie care tine doar de configurare... de alegerea unui "canal",
    la smrt e mai spectaculos.... dar s-au facut teste de 18 ani .
  • +2 (6 voturi)    
    pai (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 0:15)

    nash pandelica [utilizator]

    de anul trecut si abia acuma....
    curat urgenta !
    si n'a dat'o vela....
  • +3 (3 voturi)    
    Cred ca e o smecherie, sa nu0i zic hotie (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 22:28)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    La fel ca asigurarile obligatorii pt. alunecari de teren, taifunuri, tzunamiuri si alte catastrofe imposibile in Romania, ce mai, inca o hotie legalizata.
  • +1 (1 vot)    
    am bani (Duminică, 28 iunie 2020, 22:43)

    gurka [utilizator]

    dar n-am chef sa-mi schimb telefonul cu butoane,pentru ca nu vreau,am nevoie doar sa apelez si sa fiu apelat,sa ma tina bateria.NU vreau sa primesc mesaje de nici-un fel.ABUZ!