Amenzi aproape duble pentru informatii comerciale nesolicitate in 2007. Vodafone, prima amenda pentru spam pe telefonul mobil

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 21 mai 2008, 19:30 Economie | Telecom


Liliana Solomon, CEO Vodafone Romania
Foto: Rompres
Vodafone Romania a fost amendata anul trecut cu 6.000 lei pentru transmiterea de mesaje comerciale nesolicitate pe telefonul mobil, a declarat marti pentru BizCity seful biroului juridic al Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP), Alina Savoiu. Contactata de HotNews.ro, Savoiu a spus ca este prima si singura companie amendata pentru spam pe mobil pana in prezent. Oficialii Vodafone sustin ca a fost vorba de o campanie de marketing si o eroare de sistem si ca, de atunci, nu au mai existat alte cazuri.

Vodafone a fost amendata cu 1.000 lei pentru savarsirea contraventiei de prelucrare nelegala de date personale, si cu 5.000 lei pentru savarsirea contraventiei prevazute de art. 13 alin. (1) lit. l) din Legea nr. 506/2004 privind prelucrarea datelor cu caracter personal si protectia vietii private in sectorul comunicatiilor electronice.

Vodafone, Elitech Mit si Paradise Travel Agency, amendate cu 15.000 lei in 2007

Alina Savoiu a declarat pentru HotNews.ro ca au existat doua plangeri, una in 2006, iar cealalta in 2007, ambele vizand operatorul Vodafone Romania, si facute de aceeasi persoana.

"Vodafone este prima companie care ia amenda pentru spam pe telefonul mobil. In cazul plangerii din 2006, investigatia a stabilit ca era vorba doar de o comunicare legata de plata facturii, insa in cazul plangerii din 2007 s-a constatat ca a fost vorba de un mesaj comercial nesolicitat, reclamantul solicitand anterior sa nu mai primeasca mesajul, deci si-a exprimat opozitia", a explicat pentru HotNews.ro Alina Savoiu.

Potrivit legii (677/2001), persoana vizata de comunicarea comerciala nesolicitata trebuie sa se adreseze cu o cerere scrisa, semnata si datata, operatorului in cauza. Operatorul este obligat sa raspunda in termen de 15 zile. In caz contrar, persoanele vizate se pot adresa cu plangere ANSPDCP.

Alina Savoiu spune ca in 2007, alaturi de Vodafone au mai fost amendate, pentru spam pe e-mail, o companie de comert electronic si o agentie de turism. Este vorba de Elitech Mit si Paradise Travel Agency. Cumulat, cele trei au fost amendate cu 15.000 lei, Elitech Mit fiind amendata cu 5000 lei.

Vodafone: A fost o eroare de sistem

Contactati de HotNews.ro, reprezentantii Vodafone spun ca in cazul respectiv a fost o eroare de sistem si ca situatia nu s-a mai repetat.

"Vodafone Romania colecteaza acordul clientilor sai pentru campanile de marketing potrivit legislatiei in vigoare si tine cont de solicitarile acestora de a fi exclusi din lista de distributie. In cazul de fata, a fost o eroare de sistem in urma careia clienta respectiva a primit un al doilea mesaj, desi solicitase anterior sa nu mai primeasca astfel de mesaje. Este vorba despre un caz izolat si nu am mai inregsitrat astfel de situatii de atunci", au declarat oficialii Vodafone.

Cu 83% mai multe investigatii privind comunicarile comerciale nesolicitate in 2007, amenzi aproape duble fata de 2006

Anul trecut, potrivit datelor autoritatii de supraveghere a prelucrarii datelor cu caracter personal, numarul investigatiilor pentru comunicarile nesolicitate a crescut cu 83%, iar cuantumul amenzilor aproape ca s-a dublat.

"In cursul anului 2007, au fost efectuate in total un numar de 280 de investigatii, ceea ce reprezinta o crestere cu 83% fata de anul 2006 si de 12,72 ori, in raport cu perioada 2002-2005. In urma investigatiilor, au fost aplicate sanctiuni contraventionale constand in avertismente (64) si amenzi (95). Cuantumul total al amenzilor aplicate in 2007 este de 86.700 lei, in crestere cu 97,94% fata de anul 2006, cand au fost in cuantum de 43.800 lei", a explicat Alina Savoiu.

Fara a prezenta date exacte, oficialul autoritatii a mai mentionat ca in acest an numarul plangerilor referitoare la comunicarile comerciale nesolicitate a crescut considerabil fata de perioada similara din 2007.

In luna martie, Autoritatea Nationala de Reglementare in Comunicatii si Tehnologia Informatiei (ANRCTI) a aplicat pentru prima oara in Romania o amenda pentru trimiterea de e-mail-uri de tip spam firmei de recuperare credite, Urban si Asociatii. Valoarea acesteia a fost de 1000 lei. Potrivit legii, ANRCTI are atributii numai pe partea de comunicari comerciale prin mail (posta electronica).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5142 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    unde ne adresam? (Miercuri, 21 mai 2008, 21:40)

    horace [anonim]

    deja primesc sms-uri de la cluburi care ma invita la nu stiu ce petreceri... unde pot sa reclam?? de unde au nr meu de tel?
  • 0 (0 voturi)    
    Mesaje nesolicitate (Miercuri, 21 mai 2008, 22:37)

    Bee [anonim]

    Mai primeste cineva SMS-uri nesolicitate de la un numar 1813 (sau ceva de genul asta ) la diferite reviste. Am incercat de nenumarate ori la Vodafone sa blochez acest spam si se pare ca pana acum si-au batut joc, pentru ca inca primesc aceste SMS-uri nesolicitate. Si inca o data pentru Vodafone, pentru ca se pare ca nu au retinut: "Nu, Nu am dat numarul meu nicaieri! Nu, Nu m-am inregistrat pe nici un site si am bifat vreo casuta in care solicitam aceste mesaje!". Cred ca la urmatorul fie ma duc la protectia consumatorului fie inchid abonamentul.
  • 0 (0 voturi)    
    mesaje nesolicitate (Miercuri, 21 mai 2008, 22:44)

    georgel007 [anonim]

    primesc de ceva timp mesaje nesolicitate de la partidul national liberal. sunt mesaje aproape zilnice si am sunat pana acum de 5 (cinci) ori la ei la sediu, le-am trimis email si i-am rugat sa ma scoata din baza de date dar totul in zadar. desi de fiecare data mi se spune ca se rezolva, ei bine a doua zi mesajele reapar.
    vreau si eu sa stiu unde pot reclama, deja ma scot din sarite cu nesimtirea crunta de care dau dovada acesti indivizi.
  • 0 (0 voturi)    
    CEO (Miercuri, 21 mai 2008, 22:49)

    felicitari [anonim]

    ea este o femeie de success
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-e scarba! (Miercuri, 21 mai 2008, 22:51)

    florin [anonim]

    Mi-e scarba de cei de la Vodafone...cat de curand cred ca o sa trec pe Orange :(...pacat
    • +1 (1 vot)    
      Orange e mai rau! (Joi, 22 mai 2008, 10:22)

      Zed [anonim] i-a raspuns lui florin

      Sa fim seriosi, am primit in decursul ultimelor luni zeci de mesase nesolicitate de la Orange Romania! Un exemplu este campania lor cu 2000 de masini. Am sunat de 3 (!!!) ori la relatii cu clientii si mesajele nu s-au oprit. Am ambonamente la ambii operatori si pot spune ca la Orange e mai rau dpdv tratament/respect fata de client; desi nici Vodafone nu este perfect...
      • 0 (0 voturi)    
        Poti renunta (Joi, 22 mai 2008, 10:38)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Zed

        Se trimite un mesaj la numarul 734 (nu sunt sigur, intreaba la serv clienti) cu mesajul "RENUNT" si nu vei mai primi niciun mesaj de la Orange. Si eu primeam vreo 5-10 pe saptamana, dar de 7 luni n-am mai primit nici macar unul dupa ce am trimis sms cu textul "RENUNT".
        • 0 (0 voturi)    
          Am incercat si eu..... (Joi, 22 mai 2008, 15:34)

          Stoewer [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          Am incercat si eu cu RENUNT dar imi aparea mereu ca mesajul nu a putut fi transmis. Asa ca am renuntat. Noroc ca astfel de mesaje stupide de la Orage primesc maxim unul la 2 saptamani, deci inca suportabil.
    • 0 (0 voturi)    
      orange (Joi, 22 mai 2008, 14:33)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui florin

      Nici ei nu sunt mai buni. Am abonament si la vodafone si la orange si de foarte multe ori trebuie sa sunt de pe vodafone pentru ca orange pur si simplu nu merge. Ori ca nu are semnal, ori ca e incarcata reteaua, nu stiu, cert e ca imi face mai multe probleme decat vodafone. faza cea mai tare e ca cei de la rds in abonamentul de internet mi-au oferti telefon fix gratis si de curand am primit de la ei si un telefon mobil gratis. Dupa ce isi fac acoperire buna cei de la rds cred ca renunt la prostiile astea de abonamente de la vodafone si orange.
  • 0 (0 voturi)    
    text (Joi, 22 mai 2008, 0:55)

    radu [anonim]

    in 3 luni majoritatea romanilor o sa inteleaga oferta de vis a lui Digi.Mobil !!! sunt cei mai buni
  • +1 (1 vot)    
    O merita (Joi, 22 mai 2008, 8:58)

    Daniel [anonim]

    Hai sa finm seriosi. Colecteaza acordurile de la clienti. Stiti ce inseamna asta : 4 casute pe contract care ies direct din sistem bifate si nici un client nu cred ca a refuzat contractul pe acest motiv. Vodafone si Orange simt ca se apropie fundul sacului ( deja am depasit 100% rata de penetrare ) si asa ca trebuie sa scoata mai mult de la cei care sunt deja abonati. asa ca pazea.
  • +1 (1 vot)    
    despre Elitech aia (Joi, 22 mai 2008, 10:32)

    Alin [anonim]

    Aia sunt niste bisnitari care au magazinul Military Shop. Am fost bombardat anul trecut de ei non stop cu rahaturile lor de oferte. Nu o data i-am sunat, pe banii mei, pentru ca la emailuri nu au raspuns, sa le zic sa inceteze cu trimisul de SPAM.

    Numarul de telefon a fost cel din WHOIS pentru domeniul lor.

    Oricum, astia vand aceleasi produse precum concurenta lor Army Shop, asa ca i-am intrebat, odata, de ce la ei costa aproape dublu produsele fata de concurenta.

    Raspunsul oferit, m-a convins ca neprofesionalismul si manelismul au atins un nou punct culminant:|

    adresa Autoritatatii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal este

    www.dataprotection.ro

    Sper sa nu fie cenzurat acest mesaj!
  • 0 (0 voturi)    
    viitorul suna bine (Joi, 22 mai 2008, 11:15)

    blabla [anonim]

    eroare de sistem ... (pentru care Vodafone a primit sume imense)

    si eu primesc tot feluri de reclame de la Vodafone, cu toate ca in trecut leam semnalat de mai multe ori ca nu doresc sa mai primesc aceste reclame.
    cel mai mult ma enerveaza reclamele de tutun, care sunt cele mai frecvente.
    nici eu si nimeni din familie nu fumeaza!

    daca o sa am timp, o sa depun si eu o plangere la ANRCTI.
    • 0 (0 voturi)    
      :-) (Joi, 22 mai 2008, 14:13)

      :-) [anonim] i-a raspuns lui blabla

      Vazand acest articol, tare sau speriat cei de la Vodafone ! Chiar acum am primit o reclama te tutun! (reclama nesolicitata)
  • 0 (0 voturi)    
    Boom & UPC (Joi, 22 mai 2008, 13:18)

    Abuzuri [anonim]

    Este foarte adevarat ca mesajele comerciale nesolicitate sunt neplacute. Din pacate insa, acest lucru este unul minor in comparatie cu politica altor companii. De exemplu daca esti client BOOM TV sau UPC si ai o problema tehnica, vei apela un numar de telefonic taxabil si vei asculta circa 4 - 5 min mesaje comerciale nesolicitate. Asta, din punctul meu de vedere, este un abuz.
  • 0 (0 voturi)    
    atentie la tarifele de Roaming (Joi, 22 mai 2008, 13:35)

    Expatu' [utilizator]

    as dori sa semnalez un alt aspect reff. la vodafone romania..chiar daca este un pic pe langa topica principala....

    Tariful UNIC perceput pentru convorbirile in roaming in spatiul EU...respectiv 0,59 Eur apel initiat si 0,24 Eur apel primit.... indiferent de planul tarifar ( abonament sau cartela preplatita) sau de operatorul ales in roaming!!!!!

    toate bune si frumoase mai ales la nivel declarativ ... Aviz celor care au activata optiunea Vodafone Passport..si care cf. planului tarifat platesc o taxa de conectare fixa si daca vb mai mult de 10 min intr-o singura convorbire ..costul apelului scade cu peste 30%...Uauuu.......!!!! Nemaipomenit.....insa in realitate esti tarifat cu 0,80-0,90 Eur /min chair daca primesti apeluri...( v-as ruga sa va verificatzi atent factura aferenta

    matematica simpla ne arata ca exista o diferentza la facturare ..minora de +60% ..Matematica mai avansata ....(sezon estival...calatorim in EU.......ne gandim ca oricum tariful este mult mic decat in anii precedentzi)..rezultatul venituri extra pentru furinizorul Vodafone!!!!!!!!

    Ce facem...sunam la relatzii cu clientzii..ni se explica: "optiunea Vodafone Passport nu poate functiona concomitenet cu Euro Trafiul UNIC...blah..blah:
    "..nici o problema va dezactivam optiunea si totul este OK...."

    Mai intreb inca odata ca sa intzeleg mai bine:

    "Nu-i asa ca directiva europeana OBLIGATORIE pentru totzi operatorii de telefonie mobila din spatiul EU..prevede ca cele doua tarife(0,59 Eur/min apel efectuat si respectiv 0,24 Eur/min apel primit) sa se aplice din data 01 Iulie 2007.... indiferent de tipul de abonament folosit si indiferent de operatorul ales in roaming"?

    "Da..bineiteles dle client...insa stiti optiunea Passport..nu permite.....blah..blah...

    revin

    "Stiti sunt in spatiul EU...si am Passport activat..mai mult am ales partner Vodafone..si Dvs. m-ati tarifat cu 0,89Eur/min...

    Puteti sa-mi explicatzi:
  • 0 (0 voturi)    
    tarifele de roaming (Joi, 22 mai 2008, 13:57)

    Expatu' [utilizator]

    revin

    "cum putem rezolva acest incident"?
    "v-am dezactivat optinuea si totul va fi OK"...bine, bine...dar pretul per minut platit este cu 50% mai mare ...."nu puetm face nimic ..a-ti avut ..blah,blah"

    Bineteles ca in secunda 2 am solicitat inchiderea abonametului..trecerea pe cartela prepay..creditarea diferentei dintre tariful european si cel practicat....

    Mod de rezolvare vodafone: trimite-ti o cerere scrisa si stampilata(abonametul era pe pers. juridica) si vom raspunde asap..
    ma conformez trimit pe mail cerere....
    iar dupa 56 zile calendaristice!!!!!! si dupa numeroase interventii telefonice la un nr. special la care stai cel putin 20 min in asteptare... reusesc sa reziliez abonametul prin re-confirmare ..atentie sunand din roaming..ca altfel nu se poate comunica cu respectivul departamet..mi se crediteza diferenta de pret facturata(deci Vodafone recunoste tacit ca gresit)insa in cele 56 zile abonametul a fost facturat si a trebuit platit..

    Din pacate nu am timp sa contactec ANPC si ANRCT..sa vedem dansii ce spun despre caet fenome de supra facturare..si mai ales cati sunt patiti si nu stiu...

    Succes!!
    • 0 (0 voturi)    
      Adrieane, tu esti? (Joi, 22 mai 2008, 14:58)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Expatu'

      "nu puetm face nimic ..A-TI avut ..blah,blah"

      maa, tu esti videanu?
      • 0 (0 voturi)    
        ANPC (Joi, 22 mai 2008, 20:09)

        michaela [anonim] i-a raspuns lui alex

        pentru cei doritori, reclamatiile se pot face si online. eu am facut intr-un caz si in max 30 de zile m-au contactat telefonic si au rezolvat problema. asa ca succes...