UPDATE RCS&RDS a introdus internet mobil la viteze de pana la 14,4 Mbps si o retea de hotspot-uri Wi-Fi in mai multe orase din Romania

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 26 mai 2011, 15:25 Economie | Telecom


Reteaua de internet mobil RCS&RDS
Foto: Hotnews
RCS&RDS si-a dezvoltat reteaua de internet mobil care are in prezent o acoperire de circa 68% din populatia din Romania si, incepand din aceasta luna, permite in anumite orase viteze de transfer de date de pana la 14,4 Mbps, a declarat joi Valentin Popoviciu, directorul de dezvoltare al operatorului de comunicatii prin cablu. Acesta a anuntat si lansarea in aceasta luna a unei retele de puncte de acces la internet wireless (Wi-FI), pentru clientii de internet fix si mobil ai companiei, unele astfel de hotspot-uri fiind deja instalate in anumite zone de pe litoral.

Upgrade-ul de retea care practic dubleaza viteza de internet mobil oferita pana acum de RCS&RDS vizeaza orasele: Oradea, Satu Mare, Baia Mare, Timisoara, Arad, Cluj-Napoca, Targu-Mures, Sibiu, Brasov, Ramnicu-Valcea, Pitesti, Craiova, Ploiesti, Bucuresti, Buzau, Galati, Braila, Constanta, Bacau si Iasi. In unele din aceste orase reteaua a fost deja dezvoltata, iar in celelalte se va produdce si pe parcursul lunii viitoare, potrivit directorului RCS&RDS.

Potrivit oficialilor RCS&RDS, pentru a beneficia de aceasta dezvoltare a retelei de date mobile, utilizatorii au nevoie de un modem 3G sau de telefoane mobile cu modem-uri 3G incorporate care sa permita viteza de 14,4 Mbps, pretul abonamentelor de internet mobil ramanand neschimbate. La acest operator, serviciul de internet mobil (independent de orice alt serviciu) costa 15 lei pe luna (inclusiv TVA).

UPDATE: RCS&RDS instaleaza gradual in tara puncte de acces la internet wireless (Wi-Fi)

Valentin Popoviciu a mai anuntat dezvoltarea in tara a unei retele de hotspot-uri Wi-Fi, disponibila pentru clientii de internet fix si mobil ai operatorului.

  • "Venim in aceasta luna cu un serviciu nou, pe care il vom oferi clientilor nostri de internet fix si mobil - hotspoturi Wi-Fi, care se vor chema Digi WiFi, ce se vor gasi in anumite zone si vor fi disponibile clientilor nostri in conditii speciale. Credem ca va fi un serviciu complementar si va raspunde unei nevoi reale din piata. Gradual vom creste constant aria de acoperire cu hotspot-uri Wi-Fi, pe masura ce avem acorduri sa instalam in anumite zone din tara. Vrem sa instalam si in spatii publice in parcuri, gari, aeroporturi. Deja avem un numar de hotspoturi inclusiv pe litoral in anumite zone, nu vrem sa spunem inca cifrele", a spus joi Valentin Popoviciu, la evenimentul Ziua Comunicatiilor 2011.

Lansarea acestui serviciu este motivata de Popoviciu de viteza de transfer de date pe care o are o retea Wi-Fi, care este "mai mare decat orice alta viteza de internet a oricarui operator de internet mobil". Cat va costa? Directorul RCS&RDs a precizat ca Digi Wi-Fi va fi oferit ca un serviciu suplimentar clientilor de internet mobil si fix, in unele situatii acesta urmand sa fie gratuit.

  • "Vor fi diverse combinatii de servicii in care clientii vor putea beneficia pe langa internetul 3G sau fix si de internetul Wi-Fi acolo unde avem hotspot-uri. Spre exemplu, utilizatorul de Fiber Link 2 va avea acces gratuit. Clientul de Fiber Link 1 nu va avea acces gratuit la Digi Wi-Fi dar poate sa-si faca upgrade si sa aiba si acest serviciu suplimentar", a spus Valentin Popoviciu, cu mentiunea ca mai multe detalii vor fi furnizate in perioada urmatoare.

Numarul conexiunilor de internet mobil a crescut cu 21% pana la 4 milioane de conexiuni in al doilea semestru din 2010

Potrivit datelor colectate de la furnizori si prelucrate de autoritatea de reglementare in comunicatii (ANCOM), in a doua parte a anului 2010 serviciile de acces la internet au continuat sa inregistreze cresteri, cu toate ca ratele de crestere au fost inferioare celor din semestrul precedent.

Conexiunile de acces la internet la puncte mobile in banda larga au crescut cu 21%, ajungand la 4 milioane de conexiuni, dintre care aproape 1 milion il reprezinta conexiunile prin intermediul modemurilor/cardurilor/USB (+31% in semestrul anterior).

Rata de crestere de 2% a conexiunilor de acces la internet la puncte fixe se situeaza la jumatatea ratei de crestere inregistrate in primul semestru al anului 2010, numarul acestora ajungand la 3 milioane. In functie de suportul utilizat, conexiunile prin xDSL (9%) si cablu UTP/FTP (1%) au inregistrat cresteri, in timp ce conexiunile prin celelalte suporturi au inregistrat scaderi.

Rata de penetrare a conexiunilor de acces la internet la puncte fixe la 100 locuitori a ajuns la 14%, in timp ce rata de penetrare la 100 gospodarii a crescut la 36,8%. Dupa cresteri in ultimele trei perioade de raportare, conexiunile la puncte fixe instalate persoanelor juridice au scazut cu 6% in a doua jumatate a anului 2010, comparativ cu o crestere de 3% a celor instalate persoanelor fizice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8787 vizualizari

  • -12 (16 voturi)    
    ?? (Joi, 26 mai 2011, 17:44)

    FAQ Romania [utilizator]

    Pe bune? Serios? In brasov nu? Sibiu? cluj? bine ca ati avut grija de galati, braila si buzau - locomotivele acestei tari.
    • 0 (8 voturi)    
      jumatate de brasov nici nu are semnal rds la tel (Joi, 26 mai 2011, 19:03)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui FAQ Romania

      majoritatea brasovului este fara semnal la telefonul mobil, despre ce vorbeste ala ... iar cand prinzi un pic de semnal iti incarca pagina web cu 10 kb/sec ca in anul 1900 .... halal retea rds ....
      • +2 (6 voturi)    
        pentru ca (Joi, 26 mai 2011, 19:54)

        zozo [anonim] i-a raspuns lui dorel

        strategia de comunicare la rds spune sa iasa ei primii cu minciunile in presa, incit verificarea acoperirii de catre ancom sa corespunda cu datele operatorului!
        • 0 (2 voturi)    
          voi faceti scandal (Joi, 26 mai 2011, 19:57)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui zozo

          ca aproape ar fi gratis? Faceti nene scandal unde platiti 20euro pe luna si net mai prost nu pe un add-on moka la ceva deja existent. ...
          • +3 (3 voturi)    
            rds (Vineri, 27 mai 2011, 9:30)

            don [anonim] i-a raspuns lui Ghita

            sunt din Galati, am fiberlink 2, merge 11mB dl + 11mB ul simultan, pt k este full duplex, downloadul n-a scazut niciodata sub 10mB, serviciu clienti este impecabil, interventia se face in jur de 30 min - 1h de la reclamatie (pe email mi-au raspuns in 4-5 minute), inclusiv sambata pana p la 1-2, deci ireprosabil (netul a cazut de 2 ori de la inceputul anului si in 30 d min erau la usa spunandu-mi s testez netul).
            netul mobil merge perfect, nu cade, transfer pe la 3mbps, telefonia mobila la fel, semnal 4/5 in casa net mobil si maxim pt tel
            motivul pt care s-a introdus in galati ? infrastructura este facuta de la 0, cu cap si face fata, a fost gandita bine de la inceput
            am auzit k sunt probleme in alte orase datorita infrastructurii vechi si conducerii.
            nu am ce sa le reprosez celor de la RDS, nu in Galati, in alte parti nu stiu, nu m intereseaza
    • +2 (4 voturi)    
      aidica (Joi, 26 mai 2011, 20:56)

      smen [anonim] i-a raspuns lui FAQ Romania

      cluj si sibiu sunt locomotive,ahahahahahahha,daca nu era nokia la cluj,nici nu aparea pe harta,ai auzit de arcelor mittal,la galati,cel mai mare combinat siderurgic,ala poate fi nmit locomotiva
    • +3 (7 voturi)    
      locomotiva (Joi, 26 mai 2011, 23:01)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui FAQ Romania

      poate ca tu nu stii dar produsele combinatului de la Galati sunt folosite de 75% din intreprinderile care produc pentru a constitui PIB-ul Romaniei. asa ca da, Galatiul poate fi o locomotiva. nu mai spun ca noxele combinatului le suportam noi galatenii. voi ardelenii ar trebui sa fiti mai putin infatuati si mai mult modesti ca daca ne uitam la ardeleanul din fruntea guvernului mai ca-mi vine sa renunt la nationalism.
      • -3 (3 voturi)    
        OK (Vineri, 27 mai 2011, 8:43)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

        O foarte buna ocazie sa ne despartim in conditii amiabile. Ramaneti voi cu indienii si ramanem noi cu finlandezii. De acord ?
        • 0 (0 voturi)    
          Cum ? Doar 3 minusuri ? (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 14:48)

          Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

          Hai, baieti, doar puteti mai mult :))
  • 0 (2 voturi)    
    TEAPA (Joi, 26 mai 2011, 20:51)

    nucu [anonim]

    Harta din imagine e o mare pacaleala! Cred ca au schimbat directorul de marcheting.
  • 0 (2 voturi)    
    Retard's Data System (Joi, 26 mai 2011, 20:57)

    Johnny [anonim]

    Macar daca aveau grija de Galati sau Braila... era un inceput... Ce spun ei sunt niste minciuni... bifari pe o lista a (ne) realizarilor. Braila nu are semnal de mobil mai bine de jumatate... ce semnal de net.... aia e tichie de margaritar... Sau poate RDS se refera ca a acoperit exclusiv zona centrala (de vreo 1 km patrat) din orasele de mai sus...
    In realitate doar Oradea si Bucurestiul sunt ok... cel putin din ce am "vizitat"eu in ultimul timp. Si am vizitat ceva...
  • 0 (2 voturi)    
    Vai de voi.... (Joi, 26 mai 2011, 21:54)

    Gogu [anonim]

    se asteapta 1 an pentru un receiver de DIGI....nu aveti bani,asta e.....vai de voi
  • 0 (0 voturi)    
    Eu sunt multumit (Vineri, 27 mai 2011, 3:06)

    Axel [anonim]

    De cand m-am mutat de la iLink la ei sunt extrem de muktumit,nu a cazut netul niciodata si se misca beton! Mentionez ca stau in Bucuresti s5 13 septembrie
    • 0 (0 voturi)    
      Revino-ti! (Vineri, 27 mai 2011, 6:34)

      scorpio [anonim] i-a raspuns lui Axel

      Chiar nu ne intereseaza unde stai, net-ul cu care se lauda rds trebuia sa fie mobil!
  • 0 (0 voturi)    
    WOW! (Vineri, 27 mai 2011, 13:39)

    katalin [anonim]

    Ma declar profund impresionat.
    Dar miile de reclamatii la OPC cum evolueaza? Va spun eu...in aceeasi directie, de crestere. Mai e putin si blocati activitatea institutiei la cate plangeri aveti, in primul rand prin dispretul manifestat pentru clienti.
    Va urez sa va duceti in jos!
    • 0 (0 voturi)    
      Spre faliment in zbor! (Vineri, 27 mai 2011, 17:25)

      susi [anonim] i-a raspuns lui katalin

      Spre faliment, monser! Spre falimentul amatorismului, a celor care au tras primii sarmele prin copaci si pe stalpi!
  • +1 (1 vot)    
    da stick-uri de 14,4 Mbps??? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:57)

    doryan88 [utilizator]

    astia vorbesc de viteze de 14,4 Mbps, da ei nici macar NU au stick-uri pentru viteza aia!!! :)))
  • 0 (0 voturi)    
    la ce companie lucrati... (Miercuri, 28 decembrie 2011, 19:46)

    penteleciuc horsatiu [anonim]

    am inceput foarte prost colaborarea,

    dupa doua luni de asteptare ,nu-mi doresc decit sa mi se spuna ,cind voi avea si eu internet ,
    e chiar asa de complicat ?????????????

    dupa doua luni de la semnarea contractului de internet ,
    nu numai ca nu am net dupa ce mi s-a promis ca in maxim doua sapt. voi fi cablat,
    dar nici macar bunul simt sa-mi dea o estimare .
    astept in fiecare zi cu sufletul la gura sa ma sune echipa rcs-rds !!!!!!!!!!!!!
    dupa mai multe sesizari telefonice am ramas cu senzatia ca am vbit. cu niste roboti la fiecare telefon mi se punea o placa cu vom urgenta...bla bla
    degeaba se vorbeste politicos daca nu se face nimic !!!!
    e incredibil dar cei cu care vorbesti, citesc niste sabloane !!!
    am fost si in audienta ,acelasi lucru ,acelasi sabloane ,
    pustoaica cu care am vbit. mi-a promis ca se va ocupa personal si ca ma va suna !
    normal nu m-a sunat nimeni si nu am cerut decit sa mi se dea un termen cind voi avea si eu internet ,
    e chiar asa complicat sa estimezi cit dureaza sa tragi cablu din punctul a in puncul b.
    e frustrant sa astepti in fiecare zi ...mai ales ca depind la job-ul meu de internet !
    de ce nu mi se comunica ca sint depasiti de situatie ,si as cauta alta firma de internet !
    chiar sint curios daca trec cele 3 luni din contract si eu inca nu am net ,marea companie rcs rds cum isi va asuma acest lucru ????
    dar probabil ca asa cum e fair in romania , conform contractului, ei nu au nici o responsabilitate decit aceea de a incasa contractele la timp !

    sarbatori fericite domnule director !!! //
    (editat de HotNews.ro)