Ministrul agriculturii: În unele județe, suprafețele declarate calamitate de secetă sunt mai mari decât cele însămânțate

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 25 mai 2020, 12:08 Economie | Agricultura


Seceta
Foto: pixabay.com
În unele județe au fost raportate culturi calamitate în suprafață mai mare decât cele însămânțate în toamnă, a acuzat, luni, ministrul Agriculturii, Adrian Oros.

”Proces verbale de constatare a pagubelor, din înștiințări făcute de către fermieri, sunt pentru 1,6 milioane de hectare calamitate, din care s-au verificat 941.000 de hectare”, a spus Oros într-o conferință de presă.

”Aceste echipe lucrează încontinuu, și sâmbăta și duminica, pentru ca până la sfârșitul lunii mai să avem încheiate aceste procese verbale iar pe 15 iunie să avem sintezele, să știm cum să facem despăgubirile”, a adăugat ministrul.

Adrian Oros a spus că vrea să facă un apel către fermieri și, mai ales pentru cei care fac parte din aceste comisii de constatare, ”pentru că în unele județe suprafețele consemnate calamitate se apropie sau depășesc suprafețele raportate în toamnă ca însămânțate”.

Fie în toamnă s-au raportat greșit acele suprafețe, fie echipele care constată și consemnează în procesele verbale nu își fac întotdeauna treaba, a adăugat ministrul.

”Vrem să-i despăgubim pe toți cei care sunt păgubiți, dar datele după care calculăm trebuie să fie niște date reale”, a mai declarat Oros.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5671 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    ganditi nu platiti (Luni, 25 mai 2020, 12:19)

    Andreiasu [utilizator]

    Schimbati ciclul de productie dupa schimbarea vremii.Acum ploua in toata tara, tot seceta este ?
    • +5 (9 voturi)    
      ... (Luni, 25 mai 2020, 15:29)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Andreiasu

      Schimbarea vremii datorata incalzirii globale nu are (inca) un ciclu predictibil...

      perioada optima pentru semanat la grau in sud ramane 1-10 oct. pe hartie. Avem ani foarte atipici si incercam sa ne adaptam dar e foarte greu fara predictibilitate.

      Asta fiind spuse la Dabuleni se fac teste atat cu maslini cat si cu bananieri...
      • +3 (3 voturi)    
        despre sud (Luni, 25 mai 2020, 18:09)

        Andreiasu [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        La care sud va referiti. Acela care avea canale de irigatii si acum , pentru ca s-au taiat (furat) padurile de salcami risca desertificarea? Eu de la Dabuleni vreau sa cumpar pepeni nu masline sau banane.
        • -1 (5 voturi)    
          ne pregatesc pentru export masiv de cereale (Luni, 25 mai 2020, 18:45)

          Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Andreiasu

          apoi vor da vina pe seceta. Eu vad ca ploua in fiecare zi.
          • +1 (1 vot)    
            EXACT... (Luni, 25 mai 2020, 19:46)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

            la sudul ala ma refeream...care avea irigatii (asa cum am scris mai jos furate bucata cu bucata)...
            Despre ceea ce noi numim "perdele de vant"...in speta padurile de salcami de care vorbiti...nici nu vreau sa ma gandesc...si DA..sudul Olteniei este intr-un proces amplificat de desertificare...si de aici....sarcasmul meu (care nu a fost sesizat) privind maslinii de Dabuleni!...
          • +2 (2 voturi)    
            Si.... (Luni, 25 mai 2020, 19:57)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

            ia zi...din octombrie pana acum cat a plouat?!...sau tu crezi ca plantei ii dai sa bea odata la 6 luni si e ok?!

            vad ca ai 40 de ani...da' nu pari!
  • +27 (29 voturi)    
    Pamantul se dilata la caldura :) (Luni, 25 mai 2020, 12:20)

    CezarN [utilizator]

    La fel si lacomia.
    Eu cred ca acei fermieri care au incercat sa insele ar trebui sa nu mai primeasca subventii. Punct. Sa vedem atunci cine mai risca. Insa daca ministerul doar recalculeaza suprafetele si nu pedepseste pe nimeni, fenomenul va lua chiar amploare.
    • +11 (13 voturi)    
      Și bălăriile sunt afectate de secetă. (Luni, 25 mai 2020, 13:47)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Trebuie despăgubite.Presupun că așa sa făcut până acum și au făcut cum știau.
  • -13 (23 voturi)    
    exact (Luni, 25 mai 2020, 12:24)

    cucuveauamov [utilizator]

    precum bolnavii de Covid
  • -1 (13 voturi)    
    Salveaza-ne, Greta!! (Luni, 25 mai 2020, 12:41)

    xolv [utilizator]

    there is no planet B
  • +15 (19 voturi)    
    Romanul si combinatiile (Luni, 25 mai 2020, 12:45)

    ggiiggii [utilizator]

    Mai ales in agricultura...unde evaziunea si specula sunt la rand de "LEGE"...
    Cum adica sa nu luam niste fonduri UE sau bani de la stat pentru ceva ce nu am facut, nu am investit bani.
    De la terenuri cultivate declarate fraudulos, la numarul de capete animale vii, hectare de vii si de pomi fructiferi, sere, albine...
    Se poate "ciupi" si scoate bani din orice combinatie.
    Sa nu mai zic despre recoltele declarate si transportate fara aviz, vandute pe piata neagra si importate iar in RO dublu sau triplu.
    NU ii mai plangeti pe "saracutii" fiermieri...ca niciunul nu este amarat si sarac( vedeti masini, vile, still de viata)....
  • +12 (14 voturi)    
    a (Luni, 25 mai 2020, 13:06)

    adrian67 [utilizator]

    Prin Ialomita, se plimbau vacile din loc in loc sa iasa la numar si sa incaseze subventia. Verifica cineva?
  • +11 (17 voturi)    
    e toata tara brazdata de rauri (Luni, 25 mai 2020, 13:07)

    rov [utilizator]

    nu investiti mai bine intr-un sistem de irigatii?
    poate va de
    • 0 (0 voturi)    
      Raurile nu mai au apa suficienta (Marţi, 26 mai 2020, 13:16)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Apa disponibila pentru irigatieie limitata, si cantitatea scade de la an la an. Daca irigi en gros in Oltenia cu apa din Dunare, de exemplu, Baraganul se usuca si mai rau.

      Prin irigare nesustenabila au reusit rusii sa sece Marea Aral, si sa faca desert din fundul marii si din inca doua milioane de hectare de teren arabil in jur. Si sa-i faca muritori de foame pe toti taranii dintr-o zona cat un sfert de Romania, plus pescarii care traiau de pe Marea Aral.

      Ca sa fie sustenabila, irigatia, in vremurile actuale, cand apa e din ce in ce mai putina tocmai atunci cand ai cea mai mare nevoie de ea, trebuie facuta altfel, mult mai economic si eficient decat se facea in trecut.

      Daca transporti apa prin canale, pierzi o buna parte prin difuzie in pamant si evaporare. E musai s-o transporti prin conducte. Daca irigi cu aspersoare, pierzi alta parte, foarte mare, prin evaporare in aer, si inca o parte semnificativa prin evaporare de pe sol si de pe plante, pentru ca apa nu intra instantaneu in profunzime.

      Singura varianta eficienta de irigare, unde nu pierzi bine mai mult de jumatate din apa aiurea, e prin picurare. Aia la cereale nu prea merge.

      Ce se poate face e sa plantam masiv paduri. Alea au o capacitate mare de retentie a apei, si reduc foarte mult si evaporarea din sol, atat prin umbra pe care-o fac cat si prin faptul ca reduc viteza vantului la nivelul solului. Aia face ca apa care se scurge din munti sa se scurga mai incet, viiturile sa fie mai rare primavara si raurile sa aibe mai multa apa vara. Abia cand fenomenul devine vizibil putem din nou sa ne gandim la irigatie extensiva, asa cum e nevoie la cereale.

      Pe termen scurt, se pot selecta soiuri de cereale cu perioada de vegetatie mai scurta, si se poate optimiza perioada de plantare. Aia insa necesita o colaborare stransa intre putinele statiuni de cercetare functionale ramase, meteorologi si agricultori. Romanii in general nu prea-s obisnuiti sa colaboreze, insa.
  • +2 (8 voturi)    
    INVESTITII IN AGRICULTURA (Luni, 25 mai 2020, 14:45)

    jidanul [utilizator]

    In Romania nici nu ar trebui sa se gandeasca cineva la seceta, cu conditia de a valorifica potentialul hidrologic al Romaniei construind un sistem de irigatii performant, incepand cu finalizarea canalului de irigatii Siret-Baragan si cu pomparea apei din Dunare. Bunul Dumnezeu ne-a dat dar, trebuie sa ne bagam si noi in traista. Si apoi avem Autoritatea Națională pentru Creșterea Precipitațiilor care in functie de proprietăţile fizice diferite ale norilor, acest lucru se poate realiza folosind avioane sau rachete pentru a semăna în nori catalizatori, cum ar fi gheaţă uscată, iodură de argint şi praf de sare, pentru a face nori de ploaie sau creşte precipitaţiile, în scopul de a elimina sau atenua seceta pe terenuri agricole. Solutii exista dar, mai avem nevoie de conducatorii care sa le puna in aplicare incepand de acum deoarece acum este cel mai bun moment pentru a face acest lucru, din toate punctele de vedere. Aceste solutii combinate cu extinderea retelei de rachete anti-grindina, rezultatele ar fi fabuloase si efectele colaterale ar fi exceptionale, pentru romani si Romania. Am putea produce hrana de foarte buna calitate, am putea procesa materia prima din agricultura si am putea valorifica produsele agricole si produsele procesate/conservate alimentare, atat pentru necesarul intern, cat si la export. Potentialul agricol si alimentar al Romaniei este de calitate buna si este urias dar, trebuie valorificat la maximum.
    • +2 (10 voturi)    
      Pe.. (Luni, 25 mai 2020, 15:24)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      irigatii vorbesti in dodii...

      unde faci pompa?..pe terenul cui?..cine plateste paza la pompa si la tevi sa nu fie furate bucata cu bucata? (Asa cum au fost furate cele vechi!)...
      Cum cuantifici plata si necesarul mai ales ca presiunea scade mai departe de pompa si fermierul respectiv stramba din nas?

      Pana nu se stabileste un cadru legal coerent (de exemplu daca o pompa deserveste 10000 de ha, trebuie sa cotizeze toti cei din raza ei la intretinere, nu doar proprietarul pe al carui teren este) e foarte dificil...
    • +4 (10 voturi)    
      Din păcate nu a dat și minte. (Luni, 25 mai 2020, 15:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Folosești lozinci de pe timpul lui Ceaușescu.Soluțiile de atunci,clar sunt depășite.Nu poți pompa apă din Dunăre înapoi în sisteme de irigații,pentru-că nici Dunărea nu mai are suficientă apă.La fel și râurile interioare.Trebuie regândită și reproiectată toată rețeaua de irigații cu folosire de sisteme prin picurare.Din păcate și în cazul instalațiilor de irigații funcționale nu sunt folosite de agricultori nici jumătate cu toate că apa este gratis.O agricultură fărâmițată în loturi mici nu va fi niciodată performantă.Iliescu,PSD,Petre Roman,Tăriceanu parcă intenționat au distrus agricultura prin anii 90.Terenul trebuia să rămână organizat în loturi mari,țăranii să primească acțiuni pentru terenul deținut.Așa rămâneau și fostele Stațiuni de Tractoare,și sistemele de irigații și bună parte din industria aferentă care a dispărut în lipsă de beneficiari.Românii votează încă cu cei care au distrus România-PSD,ALDE.Pro România.
    • +3 (5 voturi)    
      Isi merita soarta (Luni, 25 mai 2020, 17:57)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      La fel cum Minerii merita sa moara de foame pentru ce au facut in anii '90 manipulati de Iliescu si Cozma.
      Toti taranoii Romani, mai ales astia de Baragan merita sa moara de seceta, in anii '90 au furat pana nu au mai putut din CAP-uri si din sistemele de irigat( doar erau ale poporului, era ale lor, din munca si truda lor). Acum isi merita soarta, sa planga dupa apa, intr-o tara cu un potential hidrografic foarte bun( asta cu Dunarea care nu are apa..este fumata).
      Sa se duca la Biserica sa faca procesiuni de ploaie...
  • +5 (5 voturi)    
    Stiti... (Luni, 25 mai 2020, 15:15)

    Laurentiu78 [utilizator]

    ca se seamana si primavara nu?!
    mazare, porumb, floare, grau de primavara, etc.?!
    mai sunt si pasuni...mai exista si niscaiva pomicultura si culturi perene ( ex. lucerna)...
    poate de aici se strang, sau cum alti "ante-vorbitori" au mentionat de la combinatii...ca nu mi-e rusine cu romanasul nostru...dar nu suntem toti asa!

    Lasand asta deoparte eu am avut noroc pe grau de toamna...in zona mea a dat vreo 70L mai mult decat in altele (pana sa vina ploile astea)
  • +1 (1 vot)    
    nu-i nimic (Luni, 25 mai 2020, 18:11)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Mai mult de 6 euro kg de rosii sau 1 euro ardeiul iute sau legatura de leurda, nu are cum sa ajunga.
    Mancam de la olandezi si greci, ca aia macar nu pun Ethrel
  • -1 (1 vot)    
    PSDistii au mirosit ceva la dom shoros ! (Luni, 25 mai 2020, 19:36)

    Miky113 [utilizator]

    Nu se mai cauta faina 3x nule, deci punem colorant si obtinem faina negrutza .

    Pana si do'm profesor Voiculescu, insista ca viitorul e in agricultura si irigare.
    A pus la bataie ferma institut cu antene 1+3g, cuplata la sistemul de irigare Orban&Catu; green eco(free botox).

    Seceta din ceruu gurii , cum o declaram ? la suprafata sau la litru ; poate evitam la minister un nou divide-overflow
  • -1 (1 vot)    
    Se stiieeeeee! (Luni, 25 mai 2020, 19:44)

    Adry@n [utilizator]

    Romania are paman si la bulgari/urainieni, ne vrem cadrilaterul si bucovina ce sa mai zic de basarabia. De acolo apare pamantul asta asa mult. :)))

    Romanul hot pana in maduva oaselor. Dar ce sa vezi strainul nu il lase sa se dezvolete... strainezii astia ne vrea raul fratili nostru!
    Sa iasa fratelo Drahnea din parnaita sa le dea la romani pamant si Sa Fara Romania Great Again. Ca pe vremea dacilor ca atunci am vazut eu in filmul lu nea` Sergiu ca romania fugeau cu coada intre picioare.
    Face Drahnea dream team cu Holguta, Nea Adrian zis si Oute, Nea Nelu (cine nare nea nelu sa isi cumpere), baga de umplutura pe alta intrebare zis ciordache, NICUlicea pe nea Serban NicuLAIE si dam na na la toata europa . Daca facem o alianta cu turcia lui suliman de ErdoGUN sau URSS al lui Tavaras PutNica rupem totu!!!
  • +1 (1 vot)    
    Ca orice lucru facut in Romania... (Marţi, 26 mai 2020, 9:28)

    ggiiggii [utilizator]

    este prost facut, de incompeteni sau hoti.
    Agricultura, cel putin cea moderna, nu se face dupa ureche. De ce nu puteti sa invatati de la tari, cu pamant mult mai putin, cum se poate optimiza.
    Tari ca Olanda, Germania, Franta cu teren mult mai putin, scot recolte mult mai mari....de ce?
    Pentru ca:
    1. Se fac investitii in utilaje.
    2. Se fac investitii in irigare.
    3. Se face investitii in cercetare( soiuri noi, clima, etc).
    4. Se face agricultura la nivel macro( asociatii, CAP-uri...cum vreti sa le ziceti).

    Romanul NU...vrea profit maxim, investitie minima, sa nu cumva sa se asocieze cu cineva( sigur ala il fura sau fura el...cine prinde primul)...sa nu auda de irigatii( dupa ce au furat tot in anii '90), sa nu auda de cercetare....
    Si uite asa ajunge popii sa faca procesiuni de ploaie, marii arendasi sa lucreze cu utilaje de +50 ani, recoltele sa fie prost programate....si toti sa astepte despagubiri de la stat.