UPDATE Zi roșie pe bursa de la București. Băncile, lovite grav de declarațiile lui Vâlcov/ Reacția Băncii Transilvania

de G.S. F.B.     HotNews.ro
Luni, 14 ianuarie 2019, 16:05 Economie | Burse


Evolutia de luni a BET
Foto: BVB
Bursa de Valori București a încheiat luni o nouă zi pe roșu, indicele Bet pierzând -4.23% pentru a închide la 6,934.35 puncte. Cele mai afectate au fost două bănci listate pe BVB, Banca Transilvania și BRD, motivul fiind probabil declarațiile lui Darius Vâlcov, care a spus că așa-numita taxă pe lăcomie se va calcula și plăti trimestrial de instituțiile financiare.

La închidere, acțiunile Băncii Transilvania pierdeau -9,58% iar cele ale BRD -6%. Patria Bak a pierdut 6,93%, iar Erste Group Bank, care deține BCR -1,93%.

Cum au închis principalii indici:
  • BET 6,934.35 -4.23%
  • BET-TR 10,222.18 -4.23%
  • BET-FI 33,767.62 -2.69%
  • BETPlus 1,041.16 -4.24%
  • BET-NG 579.37 -2.99%
  • BET-XT 642.17 -4.03%
Taxa pe activele bancare, așa-zisa "taxă pe lăcomie", se calculează şi se plăteşte trimestrial, ceea ce înseamnă ca la cotaţia ROBOR din T4 2018 taxa este de 1,2%, a declarat pentru ZF Darius Vâlcov.

Banca Transilvania a venit cu un raport pe bursa în care spune că nu este în măsură să emită un raport concludent fără a vedea normele metodologice.

"Banca Transilvania urmareste cu atenție știrile și declarațiile din presa națională referitoare la taxa asupra activelor instituțiilor de credit, analizând situația de la primul anunț din presă realizat in 18 Decembrie 2018. Dezbaterea referitoare la nivelul și metoda de calcul a taxei este în desfășurare și în afara sistemului bancar, fără implicarea reprezentanților pieței bancare. Din moment ce normele metodologice de aplicare a normei legale nu au fost încă publicate, Banca Transilvania nu este în masura să emită o analiză de impact concludentă. Emitentul va informa cu promptitudine acționarii și investitorii imediat ce va obține informații concludente referitoare la cele indicate mai sus", se arată în document.

Valoarea totală a tranzacțiilor însuma, la finalul zilei, 82,1 milioane lei, din care 60 milioane lei au provenit din cele ale Băncii Transilvania. Tranzacțiile cu acțiunile BRD se cifrau la 5,8 milioane lei, plus un deal de milion de lei.

Pe piața principală au existat și aprecieri. Top 3 creșteri fiind: Oltchim (14,76%), Electroputere (11,11%), Electrocontact (3,03%). Top 3 scăderi: Bermas (-12,5%), Banca Transilvania (-9,58%) și Alro (-7,63%).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















22999 vizualizari

  • +31 (41 voturi)    
    Subminarea economiei? Tradare? (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:10)

    Vinceroy [utilizator]

    Mai stie cineva ce inseamna acestea? PSD realizeaza pe fata fix aceste actiuni si aparent este in regula...
    Ne autosesizam si noi?
    Macar ca natie... Ca alte organisme sunt degeaba...
    • +2 (8 voturi)    
      Romania, falimentata inainte de o vinde rusillor (Luni, 14 ianuarie 2019, 21:53)

      -PuieMSD- [utilizator] i-a raspuns lui Vinceroy

      Valcov, urmas de spion sovietic, are plan bine stabilit de la Moscova. Romania va fi falimentata, investitorii vestici vor pleca si atunci binevoitorii stapani estici vor veni si vor plati cu o mana de ruble populatia lenesa ramasa in cadrul granitelor.
    • 0 (0 voturi)    
      dacă o cer interesele partidului, fie (Marţi, 15 ianuarie 2019, 15:13)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Vinceroy

      Sa vedem ce ne spun televiziunile , RTV, A3 si altele.
      .
      "Farfuridi: Da, aşa, dacă e trădare, adică dacă o cer interesele partidului, fie."
  • -28 (40 voturi)    
    stai bă nene (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:14)

    Mazeta [utilizator]

    Nu e corect să pui băncile să plătească pentru T4 2018, că atunci ar fi făcut roboru' mai mic.
  • -30 (46 voturi)    
    aha, deci bancile aveau nevoie de explicatiile... (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:17)

    demaGOGU [utilizator]

    ...lui Valcov ptr a intelege ca trimestrial in textul ordonantei inseamna...oh well, trimestrial!

    stupid people.
    • +34 (40 voturi)    
      Cred ca asta cu “stupid people” (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:57)

      titirica [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ti se aplica

      Tu ai citit ordonanța sa vezi câte lucruri neclare sunt acolo?

      Apoi poți emite opinii. Ti se pare ca doar Valcov e ăla deștept și restul din economia reala sunt niște tembeli care se chinuie de 2 săptămâni sa înțeleagă un text de lege plin de greșeli și neclarități?

      Vai, când ma gândesc ca și tu exiști pe pământ și votul tău e egal cu votul meu...
    • +8 (10 voturi)    
      norme de aplicare (Luni, 14 ianuarie 2019, 17:29)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Asa se dau la noi "legile" - prin ordonanta de urgenta, fara sa te consulti sau macar sa anunti pe cineva, fara norme de aplicare, in prag de Craciun.
      Orlando a declarat cu gura lui ca taxa pe active bancare e gandita sa reduca dobanzile populatiei (si ale guvernului) si ca e prevazuta ca ZERO venituri in BUGET. Dar acum spune ca se calculeaza la valoarea maxima macar un trimestru?
      Infractori, habarnisti si populisti!
      Veniti la vot, cat mai puteti inca!
  • -11 (17 voturi)    
    se va plati bancilor? (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:26)

    nellino [utilizator]

    sooo.... bancile primesc bani?
  • +23 (25 voturi)    
    Domnul Popescu voteaza ca-n Rusia (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:26)

    emil bobu [utilizator]

    si apoi se mira de ce e tara in pragul falimentului.

    Fiindca votati aceiasi oameni de 29 de ani, desi avem partide noi, necorupte.
  • +39 (45 voturi)    
    a ajuns.. (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:29)

    exilatul [utilizator]

    un escroc condamnat sa influenteze bursa...ce ra-at de popor!!!...
  • +27 (29 voturi)    
    ba.... (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:31)

    liviu_ [utilizator]

    eu zic sa declaram direct faliment! ce ne mai incurcam?!
  • +16 (18 voturi)    
    idioti (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:55)

    ty [utilizator]

    .
  • -9 (21 voturi)    
    a inceput sa doara? (Luni, 14 ianuarie 2019, 17:12)

    vodatepes [utilizator]

    A inceput sa doara? Interesant. Cand Base a taiat din indemnizatiile copiilor si mamelor unde erau ceilanti? Toti au tacut. 20 miliarde imprumutate de Romania s-au dus in sistemul bancar iar bani au fost retunati de Romania din bugetul national adicalea din bani tuturor romanilor. Bancile s-au simtit bine atunci. Acum doare pentru prostia si lacomia se plateste
    • +2 (8 voturi)    
      BOOOOM !!!! (Luni, 14 ianuarie 2019, 20:24)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Asa se aude cand vbesti dupa zicala: prost de bubuie ;)
    • 0 (6 voturi)    
      bai nea caisa... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 0:08)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      dar ce voiai sa faca cu banii? sa vii dea pomana voua? la munca cu voi. Daca nu salvezi sistemul bancar, iti crapa economia si atunci ramai cu salar din parti. In Olanda de exemplu statul a nationalizat o banca in perioada crizei pompand peste 10 miliarde de euro. Da, doar o singura banca, si e vorba de o tara care e printre cele mai dezvoltate unde nu te asteptai la asemenea masura. Daca nu isi salvau banca, se ducea totul de rapa. Poate ar fi bine ca atunci cand vrei sa iti cumperi casa, sa strangi tu frumusel bani ca sa nu ajungi la banci. Poate o sa reusesti pana la sfarsitul vietii.
    • +2 (6 voturi)    
      ? (Marţi, 15 ianuarie 2019, 8:15)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Pentru informarea ta, masurile luate de Boc au fost luate in timpul celei mai mari crize mondiale din ultimii 90 de ani. Tampenia cu cele 20 de miliarde e o gogogrita lansata de Vidanja 3. Nicioadta nu s-a tras toata suma din imprumut si banii nu s-au dus la banci.
      Pentru anul 2017, Ministerul de Finanțe preconiza că valoarea împrumuturilor contractate de Guvern va fi de aproximativ 68,6 miliarde de lei. Adică în jur de 15,3 miliarde euro.
      Uite cu cat s-a imrumutat real guvernul PSD fara sa existe nici-o criza mondiala sau regionala.

  • +2 (8 voturi)    
    oi (Luni, 14 ianuarie 2019, 21:45)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Daca si bancile, cu toata puterea lor financiara, se comporta ca niste oi duse la taiere si nu reactioneaza ...ce sa ceri unui mic intreprinzator sau om simplu...
    Trebuiau sa se uneasca si sa actioneze innfractorul in instanta pt pierderile suferite in solidar cu Guvernul RO.
    Si sa fi luat pielea de pe ei.
    Altfel, sunt doar niste gaini duse la taiere, ce crezi ca Orlando cu infractorul se vor opri aici? cat de naivi sunteti....
  • +4 (10 voturi)    
    incredibil... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 0:04)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    Desteptul de Valcov prin declaratiile sale imbecile a reusit sa trosneasca cel mai mult o banca pur...romaneasca, Banca Transilvania fiind singura din Romania cu capital autohtoh. Asta inseamna sa urasti "multinationalele" :))))
    • +5 (5 voturi)    
      E posibil sa fie romaneasca (Marţi, 15 ianuarie 2019, 6:39)

      Mirobo [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      Sau nu.
      Din informatiile publice 21 % din actionari sunt persoane fizice ,restul sunt juridice.
      NN Group NV,IFC USA,European Bank for reconstruction and developement,Bank of Cyprus, SIF urile,Romanian investement company LTD_Cipru si altele.
    • +3 (5 voturi)    
      Nepoate (Marţi, 15 ianuarie 2019, 10:07)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      De mult TLV nu mai este o banca cu capital autohton, se vede ca nu esti jucator pe Bursa.
      • +2 (2 voturi)    
        Dar nu e filiala a unei multinationale (Marţi, 15 ianuarie 2019, 12:17)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        Adica nu iti muta profitul in strainatate sau offshore platind dobanzi peste piata catre banca-mama, nu cred ca are nici un recuperator satelit inregistrat pe offshore.
        SIF-urile sunt romanesti, NN poate e actionar prin fondurile de pensii private (2 si 3), alte fonduri mutuale si de pensii private (TLV e cea mai lichida, e inclusa in indicii BET, BET-FI, etc.)
  • +2 (2 voturi)    
    s-a (Marţi, 15 ianuarie 2019, 14:20)

    andrei1232000 [utilizator]

    uitat cineva ce interese pe bursa are acest excroc?