Unilever se pregateste pentru o "reintoarcere a saraciei" in Europa

de George Stefan     HotNews.ro
Luni, 27 august 2012, 16:49 Economie | Companii


Adaptare la constrangerile economice impuse de criza sau o miscare de marketing?  Responsabilul pentru Europa al gigantului anglo-olandez de produse agroalimentare si cosmetice Unilever, Jan Zijderveld, a declarat, luni, ca vede o "revenire a saraciei" in regiune si ca doreste sa isi adapteze stragia conform noilor conditii, relateaza Le Monde.

Intr-un interviu acordat cotidianului german Financial Times Deutschland, el a explicat ca doreste sa isi inspire metodele pentru Europa de la cele utilizate de Unilever in tarile asiatice in dezvoltare, comercializand produse in sume reduse si in ambalaje mai mici.

"Daca un spaniol nu cheltuieste in medie mai mult de 17 euro cand isi face cumparaturile, nu vad de ce ar trebui sa ii propunem un pachet de detergent care costa jumatate din bugetul sau", a precizat el.

"In Indonezia noi vindem mostre individuale de sampon cu 2-3 centi fiecare si totusi castigam bani", a declarat seful unei marci europene umbrela, care include braduri precum Dove, Magnum, Knorr sau Cajoline.

Financial Times Deutschland a raportat ca, de exemplu, Unilever a inceput sa vanda in Spania pachete mici de detergenti de cel mult cinci masini (de spalat). Totusi, pentru Zijderveld, "pietele in Europa sunt putin Jocurile Olimpice ale distributiei: cele mai dificile! Cel care reuseste aici, va reusi oriunde."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7762 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 27 august 2012, 18:32)

    [anonim]

    • +1 (5 voturi)    
      Moucha (Luni, 27 august 2012, 20:34)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui

      Norocul tău că patronul firmei care te plăteşte nu cunoaşte limba română că ţi-ar mai scădea binişor din cei 1000 de euro.
      Altfel, ei au oportunităţi, noi suntem în post-comunism iar supa de bază în care fierbem toţi se cheama globalizare pentru finii stăpânitori de engleză şi mondializare pentru francofoni (în spaniolă se zice globalización).
      • +4 (4 voturi)    
        e simplu... (Luni, 27 august 2012, 23:16)

        Schimbare [utilizator] i-a raspuns lui Kute

        toate firmele din west care vin in ro. vin pt a avea costuri mai mici. nu pentru ca Ro e o tara de genii, care sunt capabili sa faca proiecte la nivel MACRO la nivel de top mondial...

        iar aia care sunt programatori de top, sunt EXCEPTII. astfel ca compara acelasi nivel de programatori, sunt si in ro cu 3000 de euro...

        ro. e la nivelul la care ALTII din afara sa vina cu banii, si nu invers... deci pana cand romanii nu vor avea si ei rege/regina, cu suprematie peste 7 mari tari si 10~11 alte mici insule (Elisabeta II-a) NICIODATA nu vom avea salarii comparabile cu EI... uite-te la politicienii nostri sa vezi nivelul de tzara... trecem clasa? cu greu zic... coronitza este pt democratiile adevarate..
      • -2 (2 voturi)    
        @Kute (Marţi, 28 august 2012, 14:18)

        sadestwank [utilizator] i-a raspuns lui Kute

        omul este platit sa programeze. Singurul limbaj pe care este obligat sa-l cunoasca este limbajul in care lucreaza.. restul e can-can. Dar voua romanilor va place, cum am citit acum cateva zile un comment, sa va scufundati cu capra vecinului de gat. Pentru tine este mai important sa-i cauti noduri in papura celulilalt, si sa-l asezi frumusel in "banca" decat sa cauti o rezolvare constructiva. Genul asta de mentalitate face diferenta dintre un angajat neperformant si frustrat si un antreprenor de success.
        BTW, la mine la firma te-as fi dat afara pentru atitudinea asta.
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 28 august 2012, 15:30)

          [anonim] i-a raspuns lui sadestwank

        • 0 (0 voturi)    
          Nu-i treaba mea să ştiu (Marţi, 28 august 2012, 20:02)

          Kute [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

          pentru ce este platit omul. Dar e sănătos râsul, nu numai pentru români. Combate stupididatea, autosuficienţa şi alte apucături "fine" umane. A construi fraze corecte în limba maternă când ai o profesie intelectuală şi le mai şi publici ţine de can-can?!
          Nu mentalitatea mea e găunoasă, fiţi pe pace, şi reacţia mea nu ţinea decât de frustrarea de a-mi vedea limba şi cultura naţională neaşezate în reflexele fireşti ale oamenilor care practică profesii intelectuale.

          Nu vă grăbiţi cu concluziile, supoziţiile şi soluţiile "constructive" şi corectaţi-vă tendinţa de a eticheta când vă ustură râsul cu lacrimi stârnit în jur - e un sfat dezinteresat pentru un antreprenor!

          P.S. Aveţi idee cum se traduce în limba română sadestwank? Obscenităţile or fi apanajul antreprenorului de succes.
          • +1 (1 vot)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 29 august 2012, 5:03)

            [anonim] i-a raspuns lui Kute

            • 0 (0 voturi)    
              Presupun (Vineri, 31 august 2012, 17:51)

              Kute [utilizator] i-a raspuns lui

              că aţi dat intenţionat întrebării dvs. un caracter retoric.
              Nu, nu v-aş răspunde aşa cum sugeraţi pentru că nu cred că e absolut deloc bine, etic ori echitabil cum s-au petrecut şi continuă să se petreacă lucrurile. Aţi luat cazul particuar al lui Tesla; sunt atât de alte multe cazuri şi nu doar din domeniul ştiinţelor exacte. Epoca istorică în care a trăit el a fost una de uriaşe spasme în bătrâna Europă (războaie, destrămarea imperiului în care s-a născut el etc.) şi de dureroasă definire a Americii de Nord (unde a emigrat la un moment dat). Epoca în care trăim n-a mai cunoscut războaie în Europa sau America de Nord dar am avut parte de alte orori cu vârf şi-ndesat, noi cei abandonaţi experimentului comunist. Sminteala sfârşitului de secol XIX şi 40% din secolul XX (perioada în care a trăit acest om de geniu) a fost înlocuită de sminteala secolului XX şi începutului de secol XXI. Care este rădăcina ambelor tipuri de sminteală? O spun în cor filosofii şi teologii fundamentali: mândria, invidia, iubirea de arginţi, desfrânarea, lăcomia, lenea şi mânia (cu toate subcategoriile lor). Astea nu se combat prin râs, fie el şi usturător pentru colportorii lor.
              Nu înţeleg de ce-mi adresaţi mie fraza din finalul postării dvs. Altcineva făcea mai deunăzi, răspunzându-mi tot mie, apologia antreprenorului de succes calificându-mă drept un angajat neperformant şi frustrat care, dacă ar lucra la domnia sa în companie, ar fi “dat afară” imediat etc. Trăiesc decent, fără să fiu angajatul cuiva şi nici patronul cuiva (nu, nu sunt pensionar şi nici rentier – apropo, Tesla a primit până la sfârşitul vieţii o rentă viageră de la un anumit guvern). Iată de ce, la utlima întrebare nu vă pot răspunde direct.