Miliardarul Beny Steinmetz, investitor la Rosia Montana, este investigat in cateva tari in legatura cu un mare proiect minier din Africa

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 6 septembrie 2013, 11:47 Economie | Companii


Miliardarul Beny Steinmetz, cel mai bogat israelian si unul dintre principalii investitori la proiectul minier de la Rosia Montana, este investigat in Franta, Marea Britanie, SUA si Elvetia in legatura cu modalitatea in care compania sa - BSG Resources -, a obtinut drepturile asupra unui proiect minier din Guineea, detinute impreuna cu gigantul brazilian Vale, scrie The Guardian.

In luna mai, SUA a deschis o investigatie si a arestat doi directori executivi detasati in statul african de la BSG Resources. pentru presupuse acuzatii de coruptie.

Acum, si Marea Britanie a deschis o ancheta, dupa ce zilele trecute Elvetia si Franta au inceput investigatii. Saptamana trecuta a fost perchezitionata si o casa a unui director de la BSG in Channel Islands, un paradis fiscal aflat sub jurisdictie britanica.

BSG Resources a obtinut in 2008 o parte dintre drepturile comerciale pentru proiectul de la Simandou (Guineea), dupa ce guvernul din statul african a anulat o sectiune din licenta detinuta de gigantul Rio Tinto. In 2010, BSGR a vandut 51% din drepturile detinute la Simandou si un alt proiect catre Vale, pentru 2,5 miliarde de dolari.

Guineea are o populatie de 11 milioane de oameni si este una dintre tarile cu cel mai scazut nivel de trai, desi tara este foarte bogata in resurse naturale. Ca si in alte state din regiune, razboaiele, dictatura si coruptia au lasat populatie intr-o stare de saracie extrema.

Depozitele bogate de minereu de fier ale Guineei fac obiectul unei dispute dure intre marile companii miniere de la sfarsitul deceniului trecut, pe fondul cresterii preturilor materiei prime odata cu evolutia cererii din China si de pe alte piete emergente.

Miliardarul Beny Steinmetz detine indirect, prin firma BSG Capital, 16% din actiunile Gabriel Resources, actionarul majoritar al Rosia Montana Gold Corporation. Gabriel Resources detine 80% din proiectul minier de la Rosia Montana, restul actiunilor fiind in propritatea statului roman.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3293 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    da... (Vineri, 6 septembrie 2013, 11:50)

    lyth [utilizator]

    si eu care eram "convins" ca RMCG este o companie corecta si serioasa... dupa cum spuneam: sa ne bucuram ca traim intr-o tara din lumea a treia. Tradarea de tara, in aur se masoara!
    • -7 (9 voturi)    
      oare? (Vineri, 6 septembrie 2013, 13:56)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui lyth

      si Bill Gates e anchetat! renuntam la Microsoft?
      • 0 (4 voturi)    
        Domnule, (Vineri, 6 septembrie 2013, 17:34)

        Kappa [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        O mare parte dintre cei cu BAC-ul credeau si cred ca cianura omoara instantaneu, nu prosteste.
        Se pare ca postacii RMGC vor sa invalideze credinta asta incetatenita.
  • +6 (8 voturi)    
    Pai si la noi cum credeti... (Vineri, 6 septembrie 2013, 12:15)

    ivasile [utilizator]

    ..Ca a pus mana infractorul romano-international Frank Timis pe zacamantul de la Rosia Montana? http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1231554-frank-timis-inhatat-aurul-din-apuseni-printr-caruta-falsuri-iar-tariceanu-inchis-ochii.htm
    • +5 (5 voturi)    
      e foarte interesant... (Vineri, 6 septembrie 2013, 13:01)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui ivasile

      cum tipul ăsta Frank Timiș fuge din țară, nu-l împușcă grănicerii, trăiește de azi pe mîîne în Australia, face și puțină pușcărie pentru trafic de droguri, și prin anii 90 prinde drag de Românica și se întoarce (când noi nu ne vindeam țara). Face afaceri dubioase cu petrol (Regal Petroleum) cu feciorul lui Leonid Kucima (kalasnicoave) dă țepe, dispare, apare din neant, îî mai leagă parchetul de coadă un dosar penal dar ia SUP. La un moment dat, prin 97 ii fraierește (sanchi) pe Berceanu si pe Calin Popescu-Tariceanu sa-i semneze transferul licențelor miniere pe asocierea Minvest cu Eurogold.
      Acuma face afaceri mari in Sierra Leone cu casapii ăia care îți dau diamante la schimb cu muniție de 7,62 mm.
      Eu am un feeling ca baiatul ăsta a fost trimis de Securitate să toarne pe cei din exilul românesc de pe la antipozi...Prea s-a intors el repejor cand nu venea nici picior de investitor în Românica...
      Voi ce credeți?
      CNSAS voi aveți acces la un dosar al lui Frank Vasile Timiș sau e la SIE si e clasificat pe 50 de ani?
      • 0 (0 voturi)    
        concluzia ta e gresita (Vineri, 6 septembrie 2013, 23:48)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

        Oamenii ca Frank Timis nu au disciplina necesara pentru a lucra ca agentii sub acoperire.

        Mai important, el este un foarte bun manipulator, nu e genul care sa primeasca si sa urmeze ordine, nu are respect pentru ierarhiile formale, e in stare sa minta fara nicio mustrare de constiinta (pentru ca nu are asa ceva) si sa calce pe cadavre - la nevoie - si singurele interese pe care e interesat sa le respecte sunt cele personale.

        Frank Timis e un sociopat - la fel ca 50% din criminalii din puscarii si 25-30% din politicieni (dupa statistici oficiale).
        • 0 (0 voturi)    
          Am priceput (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 1:41)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui mvr

          Adica e numa' bun de pus in capul mesei de catre elita politica romaneasca.
          Oare n-ar fi bine sa-l imploram sa candideze la presedintie?
  • +9 (11 voturi)    
    In sfarsit! (Vineri, 6 septembrie 2013, 12:21)

    un dac [utilizator]

    Incepeti sa redeveniti jurnalisti. Ce a facut acest Beny S. este mai amplu relatat in presa din State, iar asemanarile cu ce face in Romania sunt uluitoare.

    Sper ca cei care credeau ca cei din piata sunt anticapitalisti sa vada cum arata de fapt acest "capitalist" de care incercam noi sa scapam, precum si tarile anticapitaliste Elvetia, Franta, Marea Britanie si SUA.
    Astept cu interes un articol despre cum a vandut scump si rascumparat ieftin actiunile Soros, ca lumea sa inteleaga ca nu el ne mana pe noi in lupta, ci dimpotriva, noi luptam impotriva lui si a lui Beny.

    Si poate intr-un final incepeti adevaratele dezbateri, cu geologi, cu academicieni, cu ingineri de mina, cu adevaratii rosieni, nu cei din reclame, cu avocati care sa ne explice legea exprorierii etc. Cum a facut Vlad Mixich cu medicii. Sa se cheme "De profesie, om".
  • +6 (8 voturi)    
    astia sunt partenerii strategici... (Vineri, 6 septembrie 2013, 12:48)

    jackalphonse [utilizator]

    ...promovati de presedinte si PM?
  • +4 (4 voturi)    
    La noi o sa fie altfel (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:44)

    EagleEye [utilizator]

    Nu,la noi nu o sa faca asa ceva.A promis PM-ului dottor ca totul o sa fie ok,o sa fie baiat cuminte.Ii credem,nu???