Chevron: Inca nu am finalizat studiul de evaluare a potentialului de gaze de sist din Romania

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 10 noiembrie 2014, 17:03 Economie | Companii


Studiul Chevron pentru evaluarea potentialului de gaze de sist in Romania nu a fost inca finalizat, au declarat luni reprezentantii companiei, la o zi dupa ce premierul Ponta a afirmat ca se pare ca tara nu dispune de rezerve de gaze de sist si s-a batut, astfel, pe ceva ce nu are, transmite Mediafax.

"Se pare ca nu avem gaze de sist, ne-am batut foarte tare pe ceva ce nu avem. Nu cred ca ne-am batut pe ceva care exista", a spus Victor Ponta duminica, fara sa prezinte detalii, motivand ca nu poate spune mai mult de atat.

Analiza datelor colectate de Chevron in timpul operatiunilor de exploatare a gazelor de sist din Romania este inca in curs de desfasurare, au declarat reprezentantii companiei pentru Reuters.

Grupul american Chevron a finalizat in luna iulie activitatile de exploatare la prima sonda din Romania, in localitatea Silistea-Pungesti, judetul Vaslui, dupa doua luni de foraj la adancimi de 3.000 de metri.

Compania americana mai detine alte trei acorduri de mediu in judetul Vaslui pentru explorarea gazelor de sist in localitatile Paltinis - Bacesti, Popeni - Gagesti si Puiesti. De asemenea, compania a mai obtinut, in urma cu o luna, si cea de-a doua autorizatie de construire pentru amplasarea unei noi sonde de explorare, in perimetrul detinut la Puiesti.

Dupa ce compania Chevron a obtinut, in 3 octombrie 2013, autorizatie de construire pentru amplasarea in judetul Vaslui a primei sonde de explorare a gazelor de sist in Romania, la Pungesti au avut loc mai multe proteste violente ale localnicilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





12019 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    nu din Romania (Luni, 10 noiembrie 2014, 17:07)

    subcultura [utilizator]

    ci din perimetrele explorate de Chevron in Romania. Asta ca sa fim corecti si cat mai exacti, desi primul ministru din tara noastra nu e tocmai asa.
    • 0 (0 voturi)    
      o noua minciuna (Vineri, 14 noiembrie 2014, 10:57)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      a la ponta, poate daca stirea este dezbatuta pe la tv, o sa afle si votantii ponta ca spune numai minciuni, sau vor crede ca basescu e de vina....
  • +2 (2 voturi)    
    Diversiune (Luni, 10 noiembrie 2014, 17:14)

    Frank777 [utilizator]

    Ponta vrea sa elimine subiectul gaze de sist in perioada asta si a iesit cu o minciuna.Asta arata ca este un subiect care il creaza probleme.
    Declaratia lui Ponta a fost preluata de media de afaceri care a comentata subiectul si stirea a scazut actiunile Chevron la Bursa.
    Chevron a trebuit sa dea dezmintire ca sa nu o ia razna piata bursiera.
    Acum ramane Ponta cu mincina.
  • -3 (3 voturi)    
    explorare-exploatare (Luni, 10 noiembrie 2014, 17:15)

    ctlglvn [utilizator]

    daca au finalizat exploatarea, de-aia nu mai avem..
    • 0 (0 voturi)    
      Ponta ataca si bursele ? Nu-l declara iresponsabil (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:12)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui ctlglvn

      Asta cu gazele de sist este continuare de la Pacala si Tandala..Se pare ca cele doua personaje erau 3, mai era si "Ponta cel mai prost dintre ei"..
  • +2 (2 voturi)    
    cum e (Luni, 10 noiembrie 2014, 17:17)

    ValentinV [utilizator]

    E confidentiala sau nu informatia respectiva, asa cum se spune? Daca da, tinand cont ca e vorba de rezervele statului, cum se sanctioneaza? Ponta incepe sa adune muuulte... cred ca daca vreodata o sa il ia DNA si altii la rost, o sa isi depaseasca cu succes predecesorul si mentorul, Nastase.
  • +2 (2 voturi)    
    Yancheilor plecati ca a forat "doctorul " = OO-WcP (Luni, 10 noiembrie 2014, 17:42)

    Plagarus [utilizator]

    Baby Clownul Viorel stie ca-i " doctor " multilateral, asa ca ati venit degeaba si nu va pricepeti la a explora !
  • +1 (1 vot)    
    Ponta-i mai destept decat Chevron! (Luni, 10 noiembrie 2014, 17:43)

    vali47 [utilizator]

    Astia de la Chevron se vede ca sunt americani .Studiaza,nu vorbesc dupa ureche,dar nu inteleg ca au de a face cu un tartor anarhist,adept al metodelor staliniste,Ponta,care ,cand spune ceva,considera ca este litera de lege.Lege a universului,pentru-ca nu cere votul Parlamentului.
  • +1 (1 vot)    
    deci (Luni, 10 noiembrie 2014, 17:50)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    puie monta, romanul semichinez si prorus, minte, si asta nu e nimic, ca oricum minte intr-una, dar minte in favoarea gazpromului putinist, si asta miroase a tradare de tara. Iar maimutele aleg un tradator de tara ca presedinte. Asa e in tara maimutelor, vezi cartea junglei a lui rudyard kipling.
  • +4 (4 voturi)    
    cum adica, (Luni, 10 noiembrie 2014, 17:59)

    Withdrawal [utilizator]

    a mintit Ponta ?
    • 0 (0 voturi)    
      ei, dom'ne a minţit, (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:41)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

      a pontit!
  • 0 (0 voturi)    
    Si moara stricata asta... (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:22)

    Ion B [utilizator]

    vrea sa fie presedinte si sa tina haturile troicii, Romania! Imi imaginez cu cata bucurie o sa'i spuna lui Daciana dragostea lui (Si'a mea, si'a ta si'a cui o vrea sa i'o mai ...), la ceas de seara, in intimitate, ce gluma buna le'a facut celor de la... dandu'i de gol ca de fap au cautat in zadar! (si asta doar asa, de fudulie, sa le faca in'necaz....)
  • +1 (1 vot)    
    Cu alte cuvinte... (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:22)

    Mirobo [utilizator]

    ...jandarmii i-au batut degeaba pe taranii din VS?
  • -1 (1 vot)    
    hotnews.ro (Luni, 10 noiembrie 2014, 22:26)

    AndreeaRebeca [anonim]

    noi romani nu prea avem nimic al nostru...