Romarm nu a vândut nicio mască până acum, așa cum a promis Guvernul / Utilajele pentru producție au fost aduse din China și s-au stricat

de C.P.     HotNews.ro
Vineri, 29 mai 2020, 10:48 Economie | Companii


Orban, in vizita la fabrica Romarm
Foto: Guvern
​Romarm este o companie a statului din industria de apărare. Guvernul s-a gândit că ar fi bine să își extindă obiectul de activitate prin producerea de măști de protecție, pentru a nu mai depinde de importurile din China. În urmă cu o lună, Guvernul anunța că Romarm a început producția. Dar totul a durat foarte puțin, deoarece utilajul de producere s-a stricat încă din primele zile. Culmea este că acel utilaj în valoare de 1 milion de dolari a fost importat din China.

Acum, autoritățile încearcă să găsească vinovatul. Premierul Ludovic Orban a spus joi că i-a solicitat ministrului economiei o anchetă. „I-am solicitat domnului ministru o anchetă pentru a verifica care sunt motivele pentru care a fost oprită temporar producția și evident, sunt convins că domnul ministru va lua toate deciziile care se impun pentru a relua producția și a putea asigura piața românească din producția internă o cantitate și de la compania de la Dragomirești, din județul Dâmbovița”, a declarat Orban, aflat într-o vizită în județul Dâmbovița.

La sfârșitul lunii aprilie, ministrul economiei Virgil Popescu anunța că Romarm a început producția, motiv pentru care pe 29 aprilie, premierul Ludovic Orban s-a dus în vizită la fabrică. Aceea a fost și ziua în care linia de producție a funcționat. Imediat după vizită s-a stricat.



Vizita premierului Orban și a ministrului Economiei la fabrica din Dragomirești unde au fost montate instalațiile de producție măști medicale / Foto: Guvern
---

Potrivit observatornews.ro, cele patru linii de producţie - trei pentru măşti chirurgicale, una pentru măşti N95 - au fost aduse din China cu un avion al forţelor aeriene din Ucraina. O firmă controlată de mai mulţi italieni, Interarms, a încasat aproape un milion de dolari de la România ca să importe echipamentele, însă nu şi-a asumat şi instalarea lor.

Un raport citat de observatornews.ro arată că funcționarea mașinilor e instabilă și necesită opriri frecvente, iar nivelul de rebuturi afectează productivitatea. Singura linie care produce măşti N95 s-a defectat chiar în ziua vizitei premierului.

Astfel, Romarm nu a ajuns să producă și să vândă cele 500 mii de măști zilnice promise. De fapt, nu a vândut nimic.

Planul Guvernului era ca România să producă singură măștile necesare pentru a nu mai fi dependentă de importurile din China. Virgil Popescu, ministrul economiei, declara într-un interviu acordat HotNews.ro că firmele românești vor putea asigura peste 60-70% din necesarul intern de materiale sanitare.

"Această criză dacă are o parte bună între ghilimele este că ne-a arătat cât de dependenți suntem de importurile din China. Vrem ca România să nu mai fie dependentă pentru materialele esențiale de importurile din China", spunea Virgil Popescu în interviul pentru HotNews.ro.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





17496 vizualizari

  • +18 (50 voturi)    
    bun asa (Vineri, 29 mai 2020, 10:50)

    cucuveauamov [utilizator]

    o stire din Absurdistan
    • -21 (51 voturi)    
      Guvernul meu a gasit vinovatii: Chinezii (si Drag) (Vineri, 29 mai 2020, 11:45)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Guvernul meu a gasit vinovatii: Chinezii (si Dragnea, bineinteles).
      Dar promit tot mai multe catuse, deci romanii fericiti ca, in sfarsit, moare capra vecinului, vor vota fericiti PNL.
    • +27 (53 voturi)    
      Europa, agresata si umilita de China (Vineri, 29 mai 2020, 12:13)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Decizie luata in pripa (sa nu spunem ca e de-a dreptul imbecila), sa cumperi utilaje de fabricat masti fix de la regimul comunist care a provocat sute de mii de morti Covid19 prin felul iresponsabil in care a gestionat coronavirusul provenit din Wuhan.

      Europa, in doar 3 luni, a suferit o imensa tragedie umana (circa 180.000 morti) si o prabusire economica (intre -5% si -7% PIB) fara ca absolut nimeni sa fie tras la raspundere, din China, de la OMS, sau macar din tarile UE mai bine informate despre ce inseamna minciuna chineza de stat !

      A aparut foarte clar una dintre consecintele "globalizarii" pt relatia China-Occident, o "dependenta morbida" (am citat un comisar UE) a UE de lanturi de fabricatie si aprovizionare controlate de China.

      Zeci de comenzi europene pt material sanitar, in urgenta, s-au dovedit a fi o buna ocazie pt firme chineze de a insela si de a vinde rebuturi.
      Asta in timp ce guvernul comunist chinez a preluat majoritatea materialelor sanitare bune inca inainte de a anunta lumea ca a aparut un coronavirus.

      Nu stiu cat de excrocata si umilita mai trebuie sa fie Europa de catre comunistii chinezi pana ca priceapa ca relatia asta e profund toxica.

      In primul rand pt ca Europa pierde bani din comertul cu China si e lovita de concurenta chineza (pierde locuri de munca).
      China profita de slabirea Europei si ii cumpara intreprinderi strategice sau pune mana monopolistic pe sisteme de infrastructura strategica (cum e 5G).

      In al doilea rand pentru ca regimul comunist se intareste pe banii Occidentului si e un regim care e ostil civilizatiei europene si libertatilor vestice.

      E o culme a nebuniei, sa iti ajuti cu bani dusmanul ideologic, care te falimenteaza apoi, te contamineaza cu boli ucigase si vine sa iti cumpere pe nimic ce-ti mai gaseste prin curte in stare de functionare.

      Cei care apara China pt a evita "stigmatizarea" presupus rasista, se inseala, nu e vorba de rasa, ci de valori de civilizatie.
      • +15 (25 voturi)    
        Un ciclu vicios din care EU nu mai scapa (Vineri, 29 mai 2020, 13:01)

        ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Exact asta spuneam acum cateva zile...
        EU si SUA, nu mai produc nimic, in goana dupa profit maxim in cel mai scurt timp si fara sa le pese de oameni, mediu, siguranta, etc...firmele produc totul in China ieftin si vand totul in EU si SUA scump.
        In acelasi timp EU si SUA acuza regimul comunist din China ca fiind unul dintre cel mai oprimant si criminal regim, vinovat de zeci de miliaone de crime.
        Cum poti acuza China de crima si de incalcari ale drepturilor oamenilor...cand tu ai in buzunar ultimul model de telefon, te uiti la ultimul model de televizor si ai ultimele gadgeturi(inutile).
        Acum s-a vazut cel mai bine care este politica partidului comunist din China....creaza cerere, vinde orice kkt scump si cu cash-ul rezultat investeste in EU si SUA(companii, infrastructura, mita pentru o clasa politica corupta si impotenta).
      • +2 (16 voturi)    
        ...să dovedim fermitate !!! patriotică... (Vineri, 29 mai 2020, 14:16)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Așa...Romarm a decis să cumpere 4 linii de producție măști,le-a cumpărat de la un vînzător italian, oare cînd s-a făcut contractul de achiziție, avea vreo anexă care să cuprindă obligații de instruire a personalului care urma să folosească echipamentele ? Că de aici încep problemele, apoi montarea echipamentelor presupunea prezența unor specialiști agreați de producător? Cine a verificat corectitudinea montării echipamentelor, cine a evaluat pregătirea persoanelor care urmau să folosească echipamentele ?
        Și acum să dau cu lozinci la modă, lansate de sTrump ? Hai că dau și eu...chinezii ăștia nenorociți...
        Și acum să bag cuțitul în rană și să îl răsucesc, respectiva secție Romarm nu a produs nimic, salariileangajaților de la stat de la acea secție, s-au plătit, nu-i așa ?
        • +2 (2 voturi)    
          alte firme s-au descurcat cu echipamentele (Sâmbătă, 30 mai 2020, 11:02)

          paul22 [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

          firma Taparo din Tg Lapus(Maramures) a cumparat 5 linii de productie din China, tot fara instalare, au reusit sa le puna in functiune si merg de cateva saptamani
          https://www.economica.net/o-fabrica-din-maramure-cu-capital-romanesc-va-produce-ma-ti-chirurgicale-i-masti-ffp2-pentru-pia-a-locala-la-pre-uri-accesibile_185181.html
      • +2 (10 voturi)    
        Bine ai venit (ieri) pe Terra.... (Vineri, 29 mai 2020, 18:05)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Bine ai venit (ieri) pe Terra....

        Trebuie sa recunosc o mare calitate a ta: capacitatea de a concentra atatea platitudini, prostii si ineptii pe cm2 de monitor este unica. Dar le spui frumos, nazal, doct fonfait...ce altceva mai ioropian?

        Baiete, Ioropa asta este a 5-a roata la caruta de cel putin 20 de ani. O spun mereu; o recunoaste tot mapamondul...mai putin ioropienii. De fapt, e zero dupa al Doilea Razboi Mondial, dar pana sa se umfle tarata in ioropieni, americanii i-au tarat dupa ei. In Ioropa, cine conta cu adevarat...a plecat, s-a dat Brexit de langa loserii continentali.

        Cand Trump pleda pentru MAGA (Make America Great Again) ca raspuns la expansiunea Chinei, ioropienii il injurau si tineau cu candidatul care promitea "mai multa China", comert kk-kk, si alte rahaturi d'astea.

        Azi, aceiasi ioropieni sunt uimiti ca China urineaza si defecheaza pe ei. I-a lovit marea uimire...ca China face cu ei ce spunea Trump...si nu prea le-a mers cu US.

        Tampeniile alea cu "civilizatia" nici nu merita comentate. Azi, civilizatia ioropiana e civilizatia americana si putinele chestii pur ioropiene sunt distribuirea pantalonilor maro fabrficati in China si latratul prelung, nazal, 'telectual ioropian, cum s-ar zice. Ceea ce, evident strica tot ce vine bun din civilizatia americana, pentru ca e deajuns parul prostului la un car de oale!
        • +1 (1 vot)    
          Nu exista civilizatia americana (Sâmbătă, 30 mai 2020, 14:23)

          Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          toti americanii sunt imigranti proveniti din Irlanda si Scotia
          land of the brave e imn si in America si in Scotia
          prin urmare spui prostii
      • 0 (0 voturi)    
        Asta e un univers paralel (Sâmbătă, 30 mai 2020, 14:19)

        Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        prin urmare nu europenii si americanii invadeaza Asia
        ci invers asiaticii invadeaza America si Europa
        hihi
      • 0 (0 voturi)    
        Dupa razboi multi vitezi! (Luni, 1 iunie 2020, 20:40)

        Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        S-a apelat la importul din China pt. ca nu era alta varianta iar presiunea era imensa ,nu erau masti nici pt. medicii si asistentele din prima linie .Nu e prima data ca din China vine un utilaj car s-a defectat.Nu ajuta la nimic sa facem din ac. o tragedie nationala.Sunt prevederi contratuale pt. solutionarea problemei.
      • 0 (0 voturi)    
        Europa, agresata si umilita de ...Europa (Vineri, 5 iunie 2020, 14:38)

        adavaruldureros [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Nu vine a crede tampenia lasata in urma in Romania. Ce va face China? Eu locuiesc in China de 15 ani, si majoritatea cererilor de business trec pe langa mine. Afacerea s-a desfasurat asa: din RO cererea a venit in felul urmator: vrem un echipament de 100K, platim 1M, se returneaza cash 900K, echipamentul nu trebuie sa fie performant sau sa functioneze. La aceste conditii, noi ne-am retras. Altii se pare ca preluat aceasta afacere. Ce va face China, boilor? Intrebarea pe care ar trebui sa vi-o puneti este: Ce va fac Romanii din clasa conducatoare? Traiti intr-o bula fantezista. De ce nu s-a facut aceasta afacere la nivel de stat? Guvern catre guvern? Ce zici, ar mai fi fost probleme de calitate? Nu. Dar nici comision de bagat in buzunar. In alta ordine de idei, piticot, foarte multe comenzi s-au facut exact asa: CARE ESTE COMISIONUL MEU? Si normal ca producatorul (fabrica Chineza) a trebuit sa scada calitatea ca sa poata sustina comanda. Dar, domnul piticot vorbeste, stie el de pe scaunul lui. Apropo, daca China si Occidentul vrea globalizare, se intampla, cu sau fara voia ta sau a nostra tuturor. Inghite in sec si mergi la pescuit, sa probabil pestii sunt mai ascultatori de tampenii.
    • +11 (19 voturi)    
      Fabricat în China. (Vineri, 29 mai 2020, 13:21)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Și spune totul.Ar trebui să aibă garanție,dar experiența îmi spune că chinezii nu vor acorda nici-o garanție.Vor băga câțiva chinezi la pușcărie drept sabotori și va determina România să-și rezolve problema,ca să nu aibă pe conștiință mai mulți chinezi.
      • +1 (1 vot)    
        dar altii cum s-au descurcat? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 11:08)

        paul22 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        in Romania: https://www.europafm.ro/si-noi-putem-povestea-primelor-materiale-sanitare-de-protectie-sanitare-fabricate-in-romania
        • +1 (3 voturi)    
          E mai simplu (Sâmbătă, 30 mai 2020, 16:51)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui paul22

          sa dai vina pe cineva . Cum s-a stricat ?
          O regla cumva un Dorel cu ciocanul ?
          Apropo chinezii sunt altfel , m-a bagat in bezna o chestie fara instructiuni unde start era musai apasat pe buton o data scurt si o data lung . Am apasat scurt nimic , am apasat lung , nimic . Am crezut ca e rebut , noroc cu un YT detaliat .
  • +50 (52 voturi)    
    mda... (Vineri, 29 mai 2020, 10:52)

    un om [utilizator]

    cred ca e nevoie de niste controale serioase acolo si apoi de niste decizii asumate, daca neamul romanesc nu e in stare sa produca niste masti de hartie....
    • +10 (18 voturi)    
      Au cumparat niste chinezarii (Vineri, 29 mai 2020, 13:25)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui un om

      Normal ca nu merg cum trebuie.
    • +13 (13 voturi)    
      instructiunile (Vineri, 29 mai 2020, 13:56)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un om

      de montaj si uitilizare or fi in rusa?
    • +3 (13 voturi)    
      E TREABA ROMANEASCA...si unii cred ca avem vaccin (Vineri, 29 mai 2020, 14:04)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui un om

      si totusi sunt destui imbecili in tara asta care cred ca la CANTACUZINO se va produce un vaccin pt COVID
      anul asta sau...ever
  • +50 (54 voturi)    
    utilaje (Vineri, 29 mai 2020, 10:56)

    nalbaroiu [utilizator]

    Romarm ar fi trebuit sa faca utillaje de productie masti, nu sa importe jucarii si sa faca masti...
  • +56 (62 voturi)    
    mda (Vineri, 29 mai 2020, 10:56)

    SoulSearcher [utilizator]

    intrebare: acum unde sunt baietii aia destepti care au adus utilajul din china si au incasat banii ???

    raspuns: isi beau cafeaua linistiti pe veranda vilei din Monaco, si rad cu lacrimi cand citesc aceasta stire
  • +19 (45 voturi)    
    Eu zic sa lasam productia in China. (Vineri, 29 mai 2020, 10:56)

    Lok [utilizator]

    Ei se descurca cu echipamentul lo... de fapt e echipament vestic si tot ce produc/copiaza ei e un rahat ieftin ce nu isi merita banii nici ca umbra.
  • -25 (53 voturi)    
    Rezultatele (Vineri, 29 mai 2020, 11:00)

    bolojan [utilizator]

    "guvernul meu" al lui Iohannis incapabil să facă ceva pentru populația nici după două luni, numai stare de urgență amenințare si felicitare pentru guvernul meu, o să fie doua luni de verificare și o să iasă că chinezi psd si udmr sânt de vină
  • +39 (55 voturi)    
    gata cu chinazariile (Vineri, 29 mai 2020, 11:05)

    marcus61 [utilizator]

    Un utilaj sau o linie de fabricatie din China are zeci de componente de calitate proasta care, mai devreme sau mai tarziu, se strica. Lucrez intro compania care a bagat zeci de mii de euro pentru a inlocui o multime de componente fabricate in China de pe utilajele fabricate acolo.Timpul pierdut cu inlocuirea si reparatia, inseamna pierderi in bani si credibilitate fata de clienti. Nu se merita.
    • +11 (29 voturi)    
      Nu toate sunt proaste (Vineri, 29 mai 2020, 11:49)

      aspirin [utilizator] i-a raspuns lui marcus61

      Depinde ce cumperi. Chinezii fac si produse de calitate si fac si o tona de poduse ieftine de calitate slaba. Cele de calitate sunt la un pret similar cu cele produse din vest.

      De ce utilajele de productie de masti aduse din China functioneaza fara probleme in Ungaria (au pus pe detinuti ca sa iasa pretul cat mai mic) si cele din Romania nu? Ori nu au fost instalate corect ori, cum spunea aici cineva, au cumparat jucarii.
      • +9 (21 voturi)    
        Ai auzit de cuvantul fiabilitate vreodata? (Vineri, 29 mai 2020, 13:49)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui aspirin

        Toti stim si am vazut produse chinezesti care arata bine pe dinafara. Problema e cand le pui la treaba, functioneaza o perioada si apoi kaput. Ai vazut cladiri cazute, poduri asisderea, avioane cazute, probleme la submarine, asta e china. Asta nu inseamna ca tot ce fac ei e prost; dar rata de fiabilitate e inacceptabila pentru UE.
    • +8 (18 voturi)    
      Nu confunda chinezăria cu fabricat în China. (Vineri, 29 mai 2020, 12:50)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui marcus61

      Și eu lucrez cu Chinezi. Dacă ați cumpărat o chinezărie de linie de producție, atunci tot dechinezării de piese de schimb aveți nevoie.
      Firmele serioase au de obicei un pret pentru orice produc. Dar vin românii și încep prosteala. Atunci, chinezul taie din preț dar taie și din calitate.
      Toți vor ieftin și bun.
      La o liniie de producție de 1 mil. USD, ori intermediarul român este țepar, ori intermediarul chinez este țepar.
      • +2 (4 voturi)    
        esti pe langa colegu (Vineri, 29 mai 2020, 18:33)

        schumi [utilizator] i-a raspuns lui Amad

        Esti putin pe langa. Stirile astea sunt o gluma proasta. Nimeni nu a vrut sa produca mastile aici....a fost doar o petarda, altfel aveai comenzi de masini de produs masti de la producatorii locali...si sunt, nu e atat de complicata linia aia de facut, in 2 saptamani se poate proiecta si executa. Problema adevarata a fost si ramane materialul din care se fac mastile. Cum romarm este firam de stat, eu zic ca a fost o teapa clasica...hai sa luam o scula de la pretenu distribuitor. E o prostie de linie de pana in 100 k, pret din vest...aici o faci lejer pana in 50k (cu profit)...dar degeaba pt ca nu ai materialul :) ...1 mil euro pt 4 linii a fost pret in vreme de criza, vandut de italieni...ei probabil au luat cu 200k toate 4....
        • +2 (2 voturi)    
          sunt firme care produc masti in romania (Sâmbătă, 30 mai 2020, 11:12)

          paul22 [utilizator] i-a raspuns lui schumi

          le fac cu linii de productie aduse anul asta din china; fabrica e in maramures, produc masti de la sfarsitul lui martie, productia s-a dus la spitalele de stat si alte institutii
  • +21 (25 voturi)    
    teapa si responsabilitate (Vineri, 29 mai 2020, 11:06)

    traiang [utilizator]

    Orice lucru cumparat oricat de neinsemnat are o garantie iar responsabilitate are si intermediarul cat si fabrica producatoare Daca este un aranjament al ministerului atunci este o teapa si sigur batista pe tambal Sunt curios daca ministrul si-ar fi cumparat un tv personal si daca nu mergea pai facea un scandalau cat casa !!
  • +27 (43 voturi)    
    După tot ce s-a întâmplat (Vineri, 29 mai 2020, 11:07)

    Lovercraft [utilizator]

    încă se mai cumpără din China la nivel de stat (pe banii noștri)!
  • -22 (32 voturi)    
    nimc (Vineri, 29 mai 2020, 11:10)

    papicu [utilizator]

    chinezesc NU MAI ARE VOIE SA MEARGA in Romania, este clar,pt ca n;asa ''partenerul strategic'' este alergic la asa ceva.
  • -17 (35 voturi)    
    păcălici în vizită de lucru (Vineri, 29 mai 2020, 11:16)

    di livio [utilizator]

    dacă îi înjur pă ăștia cum îl înjuram pă Liv-jong unu, îs făcut trol rus...păcălici a solicitat o anchetă, firmă de italieni, romarm,deciziile care se impun, despre asta-i criza covid...UE ne dă bani, Cîțu împrumută în neștire, băieții albaștri sifonează și io sînt trol rus, fost soroșist... sunt convins că domnul ministru va lua toate deciziile care se impun pentru a relua producția și a putea asigura piața românească din producția internă o cantitate,a declarat Orban, aflat într-o vizită în județul Dâmbovița.
  • -8 (44 voturi)    
    Fascinanta Romanie (Vineri, 29 mai 2020, 11:25)

    DanCris [utilizator]

    Ieri am avut sedinta a Consiliului Suprem de Aparare a Tarii. In mod normal ar fi fost unul dintre primele puncte de pe ordinea de zi.
    Daca am fi avut guvern PSD ar fi urlat Iohannis si presa non-stop pe tema asta.
    In aceasta dimineata , la ora 6 , DNA-ul s-ar fi sesizat si ar fi dechis un dosar penal.
    Avem in stirea asta furtuna perfecta : problema de siguranta nationala, 1 milion de EUR platiti unei firme pt nistre utilaje care nu functioneaza , o promisiune a guvernului care nu a fost respectata.
    Nu se va intampla insa nimic. De ce ? Pt ca nu este un guvern PSD...
    • -5 (27 voturi)    
      Important e ca s-au gasit vinovatii: chinezii (si (Vineri, 29 mai 2020, 11:51)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      Important e ca s-au gasit vinovatii: chinezii (si Dragnea, bineinteles)

      E in natura lucrurilor ca prostii sa fie pacaliti, iar romanii, cu prostii in frunte, au ales catusele, nu bunastarea si apocalipsa cresterii nivelului de trai.

      La viitoarele alegeri vor continua sa aleaga asa...mai e carnita pe langa os. Dupa care, peste 10 ani ii vor injura pe .... Iliescu pentru concurenta facuta Angolei la nivelul de trai. Si ciclul se repeta.
  • +20 (38 voturi)    
    habarnaisti (Vineri, 29 mai 2020, 11:31)

    costelo999 [utilizator]

    intotdeauna se importa utilaje cu obligatia ca vinzatorul sa asigure punerea in functiune si functionarea acestora pe o perioada de 3 luni de proba pe cheltuiala lui, plus garatia utilajelor, doar cine stie, in plus se opreste o garantir de buna executie de 5-15 % din contract, dar pinguinii galbeni sunt habarnaishti, bani dati degeaba plus teapa pt statul roman, platesc tot romanache.
    • 0 (18 voturi)    
      da si nu (Vineri, 29 mai 2020, 12:11)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      Depinde cum faci contractul, nu exista "intotdeauna". Poti lua instalare, reglare si training sau nu. Dezirabil, este sa iei, desi iti creste costul, chiar daca de multe ori trebuie sa le asiguri si cazare/masa/traducator, insa nu e regula ci decizie business. Se pare ca nici cand au un sac fara fund pentru investit si este de importanta nationala, astia nu gandesc. Sau au preferat sa "plateasca" instalarea in pretul produsului, ca sa-si maximizeze unii profitul.

      Dpdv practic, in productie, ca tot se dau unii cunoscatori pe aici, ai in prima perioada parte de multe rebuturi, reglaje, invatat, componente DOA (poate fi si o mufa sarita/slabita) etc, indiferent de provenienta. Linia de fabricatie nu e aspirator sa-l bagi in priza si gata.

      "marcus61" are dreptate si se vede ca are tangenta cu domeniul, insa omite ceva. Linia aia chinezeasca a fost ieftina si poate ti-a permis investitia si dezvoltarea intr-un moment in care NU ti-ai fi permis echivalentul german, de ex. Ca acum treci o parte din automatizari pe omron, fair enough. O alta varianta ar fi sa ramana pentru productie secundara/backup si sa se achizitioneze una buna, ca tot ai piata. Dar iar ajungem la bani si decizii business.
      • +4 (6 voturi)    
        cine stie comert exterior (Vineri, 29 mai 2020, 13:09)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        si mai ales import de utilaje, face cum am zis eu, cine improvizeaza face cum spui tu, ca sa mitighezi riscurile se face asa cum am spus eu.
        • +4 (6 voturi)    
          nu tine de comert exterior (Vineri, 29 mai 2020, 14:20)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

          Tine de decizie business, intr-adevar, in functie de posibilitati. Atat financare, dar si intelectuale :D

          Stiu caz concret, un utilaj china, unul korea, unul italia (linii fabricatie). La unul nu a luat instalare, dar a luat dupa (:D), la altul chiar a mai luat pachet suplimentar training si reglaje. La toate insa, cam aceleasi probleme initiale. Cam dupa 6 luni de productie, au reusit sa intre intr-un ritm ok, cadenta si calitate.

          Fun fact: la ala italian, italienii au gresit un reglaj la niste senzori si faceau o rola cu 10% mai mare. S-au prins ai nostri dupa 12 luni, din intamplare, ca nu si-a pus nimeni problema, cu toata instalarea inclusa.

          Vezi tu, comertul exterior este din birou, productia este in hala, iar managementul real trebuie sa le imbine pe ambele ;)
          • -1 (1 vot)    
            fac comert exterior (Sâmbătă, 30 mai 2020, 9:37)

            costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            din 95, daca stii sa faci import bine, daca il faci decizie de business adica dupa ureche asta patesti, importul dee utilaje see face ccum am explicat, altfel alergi mai mult si cheltui mai mult, comeetul exterior se face dupa uzante, principii internationale, contracte, plati speciale, fecontari speciale, etc
    • +15 (19 voturi)    
      dar spaga cat a fost? (Vineri, 29 mai 2020, 12:15)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      asa se pune problema la companiile de stat.

      restul sunt povesti.

      :))
      • +5 (9 voturi)    
        ...șpaga... (Vineri, 29 mai 2020, 14:28)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        În România șpaga e de minim 10%, în Europa de Vest comisionul este cam 2-3%. Țac,pac...
    • 0 (0 voturi)    
      cica n-au putut trimite ingineri pentru instalare (Sâmbătă, 30 mai 2020, 11:13)

      paul22 [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      si s-au dat instructiuni video...
      • +1 (1 vot)    
        haha (Sâmbătă, 30 mai 2020, 16:24)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui paul22

        au trimis un unboxing hihihi
  • +23 (23 voturi)    
    Utilajele au fost produse de chinezi, (Vineri, 29 mai 2020, 11:43)

    Susufler0 [utilizator]

    au fost cumparate de la o firma italieneasca si aduse cu un avion ucrainean !

    PS. Mai departe a fost o treaba...romaneasca ! :)))
    • +2 (2 voturi)    
      Suna acum la 89898989 restul fac eu (Vineri, 29 mai 2020, 14:38)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Linia fierbinte :-)))
  • +15 (27 voturi)    
    ... (Vineri, 29 mai 2020, 11:50)

    cartograful [utilizator]

    nu e doar problema Ro asa ca nu o mai dati cu Absurdistanul. Tari precum Spania, SUA sau Olanda au avut exact aceleasi probleme cu echipamentele importate din China sau chiar direct cu echipamentele de protectie. Inca astept sa va treziti. In cel mai bun caz China isi bate joc, in cel mai rau saboteaza si agraveaza intentionat situatia crizei CoViD. Corelati cu ce se intampla acum in Hong Kong, Taiwan si tensiunile cu India.
    Celebrele institute si universitati romanesti tocatoare de bani n-au avut timp 3 luni sa bricoleze niste masini de pliat panza?
    • +5 (7 voturi)    
      Chinezii produc de calitate numai sub SUPRAVEGHERE (Vineri, 29 mai 2020, 14:48)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      STRICTA.
      Toate firmele Europene, Americane, Coreene sau Japoneze, care produc in China au delegati acolo supraveghetori cu dublu rol: 1. pentru controlul calitatii si 2. pentru a evita furtul de tehnologii.
      Ambele cu cheltuieli substantiale si cu rezultate imperfecte.
      Ceea ce fac de capul lor, poate iesi oricum, dupa cum e norocul, doar aparent ieftin - in realitate, insa, mult mai scump decat valoreaza.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 12:41)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        cunosc, lucrez cu o echipa din China. Inca mai lucram...desi tendinta de vreo 2 luni venita de la sefii cei mari e sa scoata productia din China.
      • +1 (1 vot)    
        China e o mare civilizatie (Sâmbătă, 30 mai 2020, 14:34)

        Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        au 2000 de ani de istorie scrisa
        primul imparat din dinastia Han care a unit China se numea chiar Qin ,de unde vin numele tarii
        si a trait in jurul anului 200 AD
        dar cele 7 regate existau cu mii de ani inainte
        • 0 (0 voturi)    
          Si? (Luni, 1 iunie 2020, 8:47)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

          Despre asta nu am zis nimic
        • 0 (0 voturi)    
          Din cele mai vechi timpuri este asa (Luni, 1 iunie 2020, 13:07)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

          Cei care au construit toate palatele si tot ceea ce ne produce astazi justificata uimire lucrau sub supraveghere stricta, in toata istoria si cultura lor, multimilenara.
          O simpla greseala de executie, o imperfectiune, erau socotite, de regula, ofensa adusa imparatului.
          Iar penalizarile erau ... ceva de genul reducere cu 15% ... de la partea superoara.
          Ipoteza mea este ca inca nu au iesit din aceasta mentalitate iar rezultatul este ce constatam la tot pasul: calitate proasta pentru marea majoritate a produselor care sunt fabricate de chinezi fara asistentza.
  • +5 (15 voturi)    
    Acum, autoritățile încearcă să găsească vinovatul (Vineri, 29 mai 2020, 11:52)

    Anonym [utilizator]

    Clasic romanesc
    Focus pe vinovat nu pe rezolvat problema
  • +8 (28 voturi)    
    China is asshoe! (Vineri, 29 mai 2020, 12:22)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Sper ca intreaga omenire sa isi retraga increderea acordata Chinei si sa isi reconsidere strategiile. Un regim comunist nu poate fi de incredere. Nu a fost, nu este si nu va fi niciodata!
    Fuck China!
  • +6 (28 voturi)    
    Unii pling (Vineri, 29 mai 2020, 12:23)

    Bradisor [utilizator]

    ca guvernul a intrerupt colaboratea cu China la Nuclearelectrica,promovata de dl. Ponta.
  • +17 (23 voturi)    
    O stire... (Vineri, 29 mai 2020, 12:35)

    sile1 [utilizator]

    ... care scoate in evidenta o gramada de lucruri foarte "interesante" si ciudate incat te intrebi pana unde poate merge prostia in tara asta.
    Sa le luam pe rand:

    1) Virgil Popescu,,ministrul economiei,anunta ca Romania nu mai trebuie sa depinda de importurile din China.
    2) Cu toate astea,Romarm companie a Statului Roman,ale carei afaceri ar trebui controlate si aprobate de Guvernul Roman, importa din China utilaje dar nu direct ci prin intermediul unor firme tampon italienesti care nici nu isi asuma punerea in functiune si o perioada de functionare in garantie,incasand totusi un milion de dolari pe ele de la romanii cei "destepti".
    (Apropo,de unde stim ca nu erau cumva utilaje second-hand ?)
    3) Le monteaza ai nostrii, probabil dupa ureche ,la Dragomiresti,si dau drumul la productie cu muncitori "calificati" cum probabil numai acolo gasesti ! ...foarte capabili sa opereze niste utilaje cu comanda electronica integrata dupa cum se vede in poza.
    4) Iar stirea ca utilajele s-au stricat dupa cateva zile,pe la sfarsitul lunii aprilie, apare in pe HotNews la sfarsitul lunii mai,adica dupa o luna.

    Eterna si fascinanta Romanie !
    • 0 (0 voturi)    
      se produc deja masti in Romania (Sâmbătă, 30 mai 2020, 11:16)

      paul22 [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      o firma privata din maramures
      https://www.economica.net/o-fabrica-din-maramure-cu-capital-romanesc-va-produce-ma-ti-chirurgicale-i-masti-ffp2-pentru-pia-a-locala-la-pre-uri-accesibile_185181.html
  • +6 (18 voturi)    
    romanul vrea sa faca si el o invarteala (Vineri, 29 mai 2020, 12:44)

    cugetatorul [utilizator]

    si ia teapa de la chinezi; clasic, nu ne mai invatam minte
    • +7 (9 voturi)    
      Utilajul (Vineri, 29 mai 2020, 13:24)

      papicu [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

      este chinezesc,teapa are alte origini.
  • +8 (14 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 29 mai 2020, 12:47)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    eu propun ca toti avizatorii si verificatorii si decidentii poleiti implicati in batjocura asta sa fie obligati sa poarte caschetele o luna in public, cu cozorocu' la spate ...
  • +10 (14 voturi)    
    încrederea în autorități și statul român (Vineri, 29 mai 2020, 12:54)

    Guvid19 [utilizator]

    Erau unii pe aici care criticau violent neîncrederea oamenilor în „Sfintele” intenții și măsuri ale autorităților.

    Eh, uite d-aia n-au românii încredere în nimic din ceea ce vine de la statul român corupt, incompetent și abuziv. D-aia sunt oamenii suspicioși și unii cad pradă teoriilor conspirației.

    Nici măcar nu contează care e partidul formal la putere, butoanele sunt la eșaloanele 2-3, iar acolo sunt aceleași criterii de competență și onestitate de 30 de ani.
  • +5 (15 voturi)    
    S a stricat e o varianta (Vineri, 29 mai 2020, 13:31)

    MPavel [utilizator]

    Alta e ca se fac o gramada de bani acum si baietii destepti trebuie sa faca bani nu statul.
    Astia care credeti ca s a stricat si ca e de vina x si y, Romarm e sub autoritatea min economiei.
    Utilajul ala E bun si acum si peste 2 ani.
    Interesul e sa fie stricat acum cand e nevoie de masti.
    Cand nu va fi nevoie de masti o sa functioneze cum trebuie stati voi linistiti.
  • +1 (9 voturi)    
    in china (Vineri, 29 mai 2020, 14:29)

    iodixit [utilizator]

    sint de vinzare masini de facut masti la pret de 50.000$.
    astia unde au gasit la 1.000.000$? in care china?

    dovada link:
    https://www.alibaba.com/product-detail/Manufacture-3-ply-Non-woven-Surgical_62503349508.html?spm=a2700.7724857.normalList.2.7c7e73deDvVEfi
    • +4 (4 voturi)    
      da :) (Vineri, 29 mai 2020, 15:07)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Daca cauti mult, dar foarte mult, poate gasesti si la 1 milion de euro masina. Daca nu, te multumesti si cu 50kE per masina, dar tie nu prea iti mai iese nimic daca esti de la achizitii de la stat. Pana la urma si eu pot sa pun un link pe Alibaba cu 20 mil de euro masina.
    • +1 (5 voturi)    
      fake (Vineri, 29 mai 2020, 17:22)

      Catalin Balan [anonim] i-a raspuns lui iodixit

      vezi descrierea produsului in josul paginii
      umfla pet-uri "Semi-Automatic PET Bottle Blowing Machine"
      • +2 (6 voturi)    
        fake pe dracu' (Vineri, 29 mai 2020, 17:44)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Balan

        Au dat cu copy/paste aiurea la descriere, probabil tot de la ceva facut de ei. Poza de la descrierea "fake" ai vazut-o? Vezi ca e netul plin in marja asta de bani.
        • +4 (4 voturi)    
          am vazut (Vineri, 29 mai 2020, 20:07)

          Catalin Balan [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

          dar nu vad specificatiile tehnice pentru acel utilaj, cate masti produce pe ora, cat consuma etc...
          o fi internetul plin de astfel de oferte dar atata timp cat nu ofera specificatiile tehnice nu vom putea compara preturile de achizitie. acelasi producator din link-ul respectiv are o linie de productie pt masti la 260.000$ bucata. iar in articol este vorba de 4 linii de productie achizitionate.

          greseala s-a facut la achizitie, au ales varianta cea mai ieftina, fara montaj
          • +1 (1 vot)    
            montajul nu a fost posibil din cauza restrictiilor (Sâmbătă, 30 mai 2020, 11:22)

            paul22 [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Balan

            in februarie-martie chinezii au refuzat sa trimita oameni pentru montare utilaje, dand vina pe restrictiile de calatorie; asa au patit unele firme private, probabil tot asa s-a intamplat si aici
    • 0 (0 voturi)    
      1 milion pentru 4 linii de productie (Sâmbătă, 30 mai 2020, 11:17)

      paul22 [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      pretul a fost pentru 3 masini de masti chirurgicale si una de masti N95
  • +8 (12 voturi)    
    Aici nu este vorba despre China sau despre (Vineri, 29 mai 2020, 15:20)

    xrogo [utilizator]

    cat de bune sau nu sunt masinariile chinezesti, e vorba despre nemernicia guvernului meu, ala care a dat un morman de bani pe o facatura, sigur cineva de la noi a bagat parandaratul in buzunar, si-a fost din belsug!
    N-am auzit numic despre nici o sesizare a Parchetului, ce repede sarea in sus Orban si trimitea Corpul de Control al sau in cazul in care era vorba despre un pededist?
    • 0 (0 voturi)    
      Cu siguranta, (Marţi, 2 iunie 2020, 2:04)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      daca guvernul era condus de dna. Viorica nu se apela la China Produceam in tara masinile pt. masti si exportam si in Germania care nu producea asemenea utilaje..
  • +2 (8 voturi)    
    99% din tot ce se produce in China (Vineri, 29 mai 2020, 17:20)

    Dalinar [utilizator]

    E JUNK.
    • -2 (6 voturi)    
      99%?!? (Vineri, 29 mai 2020, 17:40)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Clar ai un tatuaj cu "made in china"
      • -2 (4 voturi)    
        Clar habar nu ai de calitate (Vineri, 29 mai 2020, 18:49)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Si alergi in gumari chinezesti!!!
  • +3 (3 voturi)    
    cand stau prostii la masa (Vineri, 29 mai 2020, 18:35)

    schumi [utilizator]

    Cand stau prostii la masa si isi dau cu parerea iese o afacere din asta grasa :) ... sunt curios ce au facut ei de 45 de zile cu ea stricata... :)) au chemat o firma sa le-o puna in functiune sau sa faca mentenanta...hahahahahh stire falsa...nu s-a dorit niciodata ca statul sa acopere cererea cu masti ieftine...
  • +4 (6 voturi)    
    Enigma (Vineri, 29 mai 2020, 19:29)

    SM2017 [utilizator]

    1. De ce nu se importa direct din China, ci prin italieni
    2. De cine au fost instalate si reglate cele 4 linii? Au venit tehnicienii de la producatorul sau tehnicienii de aici au fost trimisi in China pentru instruire? Stim ft bine ca daca avem toate piesele de la elvetieni, nu vom reusi sa montam un ceas elvetian!
    3. Daca au fost respectate instructiuni de functionare?
    4. Pana in urma, a fost totul in regula in aceasta achizitie ? Ca stim ft bine ca sunt linii de diferite pret si calitate, si nu cumva am "platit" pentru cele scumpe si de calitate, si am instalat cele ieftine...
  • +1 (1 vot)    
    Retur utilaje (Sâmbătă, 30 mai 2020, 6:37)

    nick24 [utilizator]

    și banii înapoi, plus despăgubiri.
    Adus utilaje din Germania!
    • +1 (1 vot)    
      germanii nu fac asa ceva (Sâmbătă, 30 mai 2020, 11:32)

      paul22 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      aproape toti marii producatori de astfel de utilaje sunt in China. Exceptiile sunt Mabotex din Franta si TRM din Taiwan
      sursa: https://coleofduty.com/market-reports/2020/04/23/protective-mask-making-machine-market-analysis-by-size-share-growth-trends-up-to-2026-trm-top-rank-machinery-inc-ncm-nonwoven-converting-machinery-testex/
  • +3 (3 voturi)    
    M-a amuzat (Sâmbătă, 30 mai 2020, 8:33)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Nu, nu este nostim, dar un detaliu m-a amuzat:

    "premierul Ludovic Orban s-a dus în vizită la fabrică. Aceea a fost și ziua în care linia de producție a funcționat. Imediat după vizită s-a stricat."

    Nu va mai aduceti aminte vizitele de lucru de pe vremea lui Pingelica?
    Si inainate, si dupa vizita Tovarasului, pietele si Alimentarele erau goale, iar linia de productie nu mergea - totul era perfect doar atat cat este necesar, pe durata vizitei!