Redeschiderea teraselor de la 1 iunie: Care sunt principalele măsuri publicate în Monitorul Oficial: maxim patru clienţi la o masă; personalul de servire trebuie să poarte măşti şi mănuşi și multe registre

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 mai 2020, 9:27 Economie | Companii


Terase Herastrau
Foto: Hotnews
Terasele se vor redeschide de la 1 iunie, iar normele care trebuie respectate la redeschidere au fost publicate în Monitorul Oficial vineri seara.

Acestea stabilesc că:
  • nu se va permite accesul clienţilor cu simptome respiratorii,
  • la o masă vor putea sta maxim patru persoane, dacă nu sunt membri ai aceleiaşi familii,
  • nu se vor transfera meniuri, solniţe sau alte obiecte de la o masă la alta,
  • toate acestea se vor dezinfectata după plecarea clienţilor de la o masă,
  • personalul de servire trebuie să poarte măşti şi mănuşi,
  • trebuie reorganizate circuitele de producţie şi livrare, unde este cazul, trebuie monitorizată starea de sănătate a angajaţilor,
  • trebuie să existe unui registru de rezervări ale clienţilor, pentru ca în cazul apariţiei unei îmbolnăviri să poată fi făcută ancheta epidemiologică,
  • trebuie luate măsuri de respectare a distanţei între angajaţi sau, dacă acest lucru nu este posibil, trebuie luate măsuri suplimentare de protecţie (reducerea numărului de angajaţi şi lucrul în ture, folosirea de echipament de protecţie),
  • curăţenia şi dezinfectarea cu produse biocide a spaţiilor, echipamentelor şi ustensilelor trebuie făcute mai frecvent,
  • la intrarea pe terasă şi la grupurile sanitare trebuie să fie puse dispozitive cu substanţe dezinfectante pentru mâini.

Autoritățile au anunțat joi că de la 1 iunie vor fi relaxate o parte dintre restricțiile impuse în criza coronavirusului. Astfel, de la 1 iunie românii pot merge la plajă. Accesul persoanelor pe plajă se realizează cu asigurarea de șezlonguri pentru fiecare dintre persoanele prezente, asigurarea unei distanțe de minim doi metri între șezlonguri pentru persoane din familii diferite. De asemenea, din 1 iunie se redeschid terasele: "Se permite prepararea, comercializarea și consumul produselor alimentare, băuturilor alcoolice și nealcoolice în spații deschise în exteriorul clădirilor, în aer liber, cu asigurarea unei distanțe de minimum 2 m între mese și participarea a patru persoane la o masă dacă provin din familii diferite și cu respectarea măsurilor de protecție sanitară".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





14778 vizualizari

  • -10 (28 voturi)    
    registrul de rezervari (Sâmbătă, 30 mai 2020, 9:53)

    justin puscasu [utilizator]

    nu incalca GDPR?
    • -4 (14 voturi)    
      Plajele și terasele = prioritatea nr. unu! (Sâmbătă, 30 mai 2020, 16:01)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      De săptămâni bune acest site are ca principala tema de discuție deschiderea plajelor, teraselor, restaurantelor, cazinourilor, sălilor de jocuri, caselor de pariuri, etc. Ce interese stau în spatele acestei avalanșe de știri?
      • -1 (7 voturi)    
        buna inrebare dar stiu raspunsul (Sâmbătă, 30 mai 2020, 23:26)

        TrueBlue [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Interesele martienilor.
  • -20 (32 voturi)    
    Aici se vede inca o data (Sâmbătă, 30 mai 2020, 10:05)

    asistat [utilizator]

    Cat de in siguranta suntem, avand asa conducatori, fiurări cum ar zice neampțul, minunati! Felicitari si pe aceasta cale!
    • +2 (12 voturi)    
      asa.... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 13:23)

      mctweety [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      si ce ar trebui sa faca? spune-ne tu, du-ti ideea pana la capat, nu ne tine in suspans.
  • -5 (23 voturi)    
    Mai bine la Cârciuma Guvern (Sâmbătă, 30 mai 2020, 10:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    că acolo nu sunt atâtea reguli idioate care trebuie respectate....
  • -8 (26 voturi)    
    Cârciumile devin Stare Civilă (Sâmbătă, 30 mai 2020, 10:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Registrele alea cu datele clienților respectă GDPR? Eu zic că un curs pentru chelneri e absolut necesar, până când această idioțenie va fi atacată la CCR, ca fiind parte profund ilegala a dictaturii medical-securistă instaurată în România
  • +13 (23 voturi)    
    Meniuri (Sâmbătă, 30 mai 2020, 10:43)

    robyzs [utilizator]

    Meniurile si comanda sa poata fi date online, un cod QR pe fiercare masa care te duce pe pagina web sau facebook unde este meniul, asa nu atingi cartonul atins de sute de clienti.

    Sarea si piperul sa fie la plic sigilat
    • 0 (2 voturi)    
      altfel (Duminică, 31 mai 2020, 20:36)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      cum dezinfectezi o solnita? bagi dezinfectantul peste sare? golesti, cureti, usuci umpli DUPA FIECARE CLIENT?
      • -1 (1 vot)    
        Stai acasă. (Luni, 1 iunie 2020, 10:17)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui spy

        Dacă nu știi să te comporți în public..Nu ai ce căuta la terasă dacă nu știi să fii civilizat.
  • +21 (25 voturi)    
    Nu e o poza corecta (Sâmbătă, 30 mai 2020, 11:35)

    farty [utilizator]

    Nu cred ca poza asta, cu terasele de pe malul lacului Herastrau, e cea mai nimerita. Stim bine cum au luat ele fiinta (de fapt, ele erau declarate ca toalete), si nimeni nu are curajul sa le opreasca. Una din acele terase, se vede si in poza asta, apartine fiului fostului premier al Romaniei Adrian Nastase. Mai mult, acolo (exact in locul teraselor care apar in poza) erau patru cluburi nautice (Dinamo, Electrica, Olimpia si Vointa), disparute toate. Nu mai are rost sa mentionez si restul cluburilor nautice, din Herastrau, transformate in terase de fite. E o lupta pierduta!!!
  • +4 (28 voturi)    
    ce surpriza, din nou aberatii (Sâmbătă, 30 mai 2020, 12:01)

    lazarus101 [utilizator]

    Ca patron de restaurant (cu terasa) eu n-o sa intreb niciodata clientii daca-s din aceasi familie sau ce fel de relatie e intre dansii. E vorba de a respecta dreptul la intimitate a fiecarui individ! Daca o sa-mi ceara un grup de persoane sa stea la o masa mai mare o sa unesc mesele si o sa presupun din start ca sunt din aceasi familie! Ce "registru de rezervari" viseaza imbecilii astia??? Te pomenesti ca acum nu pot sa las oamenii sa-mi dea bani decat daca imi prezinta buletinul. E o aberatie! Continua umilirea la maxim a romanilor!
    In conditiile astea eu cel mai probabil n-o sa deschid, sunt norocos ca nu platesc chirie pe spatiu, e proprietatea mea si o sa las status sa mai plateasca niste somaj pana renunta la asemenea aberatii!
    • 0 (0 voturi)    
      Va fi interesat să întrebe. (Luni, 1 iunie 2020, 10:20)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Crezi că un patron de terasă/restaurant este interesat să-i fie închisă prăvălia pe motiv de COVID,cu tot ce înseamnă asta-dezinfectări și para dezinfectări că trece vara,pentru-că un dobitoc o face pe grozavul,știe că are ceva,dar e șmecher și merge la terasă?
  • +8 (18 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 30 mai 2020, 14:09)

    mitg [utilizator]

    Restaurantele Gestapo sau KGB.

    Stiu ca altfel nu se poate, dar in conditiile astea cine dracu va dori sa iasa la masa ...
    • +5 (15 voturi)    
      Ba se poate si altfel (Sâmbătă, 30 mai 2020, 14:49)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Si alte tari au deschis restaurantele, iar acolo nimeni nu te trece in registru pentru ca ai stat la masa... Ca sa faca apoi "ancheta" si sa te bage fortat la spital ca ai avut tupeul sa mananci in spatiul public.

      Dar Romania, singura tara europeana care interneaza cu forta asimptomatici, sub amenintarea puscariei, incearca acum noi metode de a fi o dictatura originala. Multumim Arafat, Cercel si restul!

      Oare, stiind asta, o sa mearga multi sa manance la terase?...
      • +9 (15 voturi)    
        mai bine beau o cola pe bordură... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 17:59)

        Guvid19 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        decât să mă duc cu buletinul la terasă și să mă treacă la catastif, ca eventual peste două luni să mă trezesc cu izoleta la ușă sau, mai rău, să mă oblige să spun cu cine am băut o bere în ziua x, la ora y.

        Nu e treaba statului român și nici a patronilor de local cu cine socializez eu câtă vreme n-avem un mandat de urmărire emis pe numele nostru.
  • +3 (11 voturi)    
    Nesimtitii din Guvern e mai superiori... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 15:06)

    mike123 [utilizator]

    Gegulile e pt fraierii de Romani....Vax poluli, Vox Ei!
  • -6 (12 voturi)    
    GDPR (Sâmbătă, 30 mai 2020, 21:06)

    VasilicaPokemon [utilizator]

    Mai dragutilor daca va simtiti lezati in intimitatea voastra de acel registru eu zic sa stati acasa si asa se rezolva problema.
    O tot dati cu GDPR cu termoscanarea care va citeste CNP, 5G care a provocat COVID si etc alte aberatii!
    Simplu vreti la terasa va treceti in registru nu stati acasa!
    • +5 (9 voturi)    
      N-ar fi si mai simplu (Sâmbătă, 30 mai 2020, 22:50)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui VasilicaPokemon

      sa nu mai dea astia legi tampite? fac legi pe genunchi, apoi vin cu mii de corectii, norme metodologice, instructiuni de aplicare, precizari de la MAI, etc. si la urma plang in pumni ca-i persecuta CCR sau UE sau extraterestrii.
    • +7 (11 voturi)    
      Așa e (Sâmbătă, 30 mai 2020, 23:39)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui VasilicaPokemon

      Diktatura politico-medicală trebuie să fie totală. Eu zic ca oricine vrea terasă să fie obligat să aducă și o declarație + două fotografii de tip pașaport.