Directorul general al Tarom și-a dat demisia. Cătălin Radu Prunariu, fiul cosmonautului Dumitru Prunariu, a ales să plece „din motive personale”, anunță compania / Cine îi ia locul

de C.V.     HotNews.ro
Marţi, 4 ianuarie 2022, 17:19 Economie | Companii


Tarom
Foto: Tarom
Consiliul de Administrație al Companiei Naționale de Transporturi Aeriene Române TAROM a luat act de demisia domnului comandant Cătălin Radu PRUNARIU din funcția de director general, demersul acestuia fiind din motive personale, transmite Compania. Prunariu a fost numit în iunie 2021, fiind unul din ultimii conducători ai companiilor din subordinea Transporturilor rămași încă în funcție după plecarea de la minister a lui Cătălin Drulă.

Cătălin Radu Prunariu a fost numit director general al Tarom în iunie 2021, în timpul mandatului lui Cătălin Drulă la Ministerul Transporturilor. Prunariu a lucrat în Tarom încă din 2009, ocupând pe rând posturi de copilot, pilot comandant, instructor și examinator, precum și director operațiuni zbor.

Acesta a rămas printre ultimii directori din subordinea Transporturilor care încă nu fuseseră schimbați după schimbarea guvernării și plecării lui Drulă de la minister.

„Ținând cont de complexitatea activităților, dar și pentru a exista o continuitate în demersurile începute de către companie, Consiliul de Administrație al Companiei Naționale de Transporturi Aeriene Române TAROM l-a numit în funcția de Director General pe domnul Mihăiță URSU, membru CA și fost Director General al TAROM în perioada iunie 2020 – iunie 2021”, anunță compania.

Conform propriului CV de pe site-ul Tarom, Mihăiță Ursu a fost din iunie 2021 și până în prezent CEO al companiei Lifestyle Pharma SRL, în paralel cu funcția de administrator al Tarom.

În perioada iunie 2020 - iunie 2021 Ursu a fost director general al Tarom, iar între februarie și iunie 2020 a fost membru în consiliul de administrație al Poștei Române, în paralel cu CA-ul de la Tarom (martie-iulie 2020).

În trecut acesta a actionat ca director de vânzări în diferite firme precum BRAVO EUROPA SRL (producator de sisteme complete de acoperisuri din tabla), – IMPRO SRL ( Producator de sisteme complete de acoperisuri și e panouri termoizolante) sau MARCEGAGLIA ROMANIA SRL, S.C. TERAPLAST S.A, S.C. AUSTROTHERM COM S.R.L. ș.a.

Ca educație, Mihăiță Ursu a terminat Universitatea Tehnică București, profilul înginerie la Facultatea de Geodezie și a făcut și Colegiul Național de Apărare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





13912 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    Ce-l recomanda pe dl.Ursu ? (Marţi, 4 ianuarie 2022, 18:38)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    E chiar asa de bun administrator incat sa tina pe linia de plutire o companie cu pierderi uriase ?

    Sau e doar abonat la sinecuri ?

    Studiile si experienta sunt cam paralele cu zborul...
    • +27 (27 voturi)    
      n'ai citit ? (Marţi, 4 ianuarie 2022, 18:58)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      stie sa faca acoperis de tabla...
      cum si la avoiane gasim ceva tabla, iaca legatura ! :)
      • +19 (19 voturi)    
        Mai e o legatura.... (Marţi, 4 ianuarie 2022, 20:44)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Tabla de pe umeri (?).
    • +27 (27 voturi)    
      Nepotism contra sinecurism de partid si de stat (Marţi, 4 ianuarie 2022, 19:04)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Cam astea sunt variantele pe care ni le ofera lumea politica de la noi. Un individ cu studii pe bune, fara proptele si fara spagi nu putem gasi in tara asta mare. Doar derbedei care sa capuseze statulul roman. Daca macar s-ar pricepe acolo unde sunt pusi. Dar papagalul asta a trecut de la facultatea de constructii la evidenta populatiei, la tabla, la industria farma, la Posta Romana, la serviciul de topografie, la vanzarea de PVC, la fonduri de investitii. Omul se pricepe la orice, absolut orice. Dupa CV, foarte probabil un securist nenorocit, care orice ar face si oricat de prost ar fi, tot se gaseste ceva pentru el. Evident, nu degeaba, la o adica sageata isi face datoria fata de stapanii lui.
  • +37 (37 voturi)    
    "Colegiul Național de Apărare" (Marţi, 4 ianuarie 2022, 18:45)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Ring-a-bell?

    Inca unul "specializat" in toate. "Doctor".
  • +14 (20 voturi)    
    Zborul pilelor la Tarom (Marţi, 4 ianuarie 2022, 19:10)

    Lascu [utilizator]

    Pleaca o pila, vine alta...Tarom, o mare mortaciune ventilata de un Stat incompetent. Vecinii nostri de la vest arata ca si Statul poate fi un manager bun, daca nu se tine doar de pile si furat : Mol si Wizzair !!
    • +5 (5 voturi)    
      Gresit, MOL si Wizzair sunt private (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 9:45)

      cbs [utilizator] i-a raspuns lui Lascu

      MOL-ul ca si Petrom-ul la noi sunt privatizate.
      Wizzair este o companie privata lowcost echivalentul lui Blueair la noi.
      Compania de stat a ungurilor, MALEV nu mai exista.
  • +19 (19 voturi)    
    Cum naiba (Marţi, 4 ianuarie 2022, 19:30)

    Florin Oprea [utilizator]

    Cum naiba se strâng toți ăștia pe familii: actori, cosmonauți, politicieni?
  • +20 (20 voturi)    
    Hotarat lucru,nu ne mai facem bine, (Marţi, 4 ianuarie 2022, 19:34)

    persuasiv [utilizator]

    suntem fara speranta.Daca nu eram parte din UE...Dar nici asta nu tine o vesnicie.Macar bine ca suntem mandri....
  • -1 (15 voturi)    
    Tot din motive personale (Marţi, 4 ianuarie 2022, 19:38)

    Mihail. [utilizator]

    Ceausescu a cerut sa fie impuscat. De-aia s-a spus "simulacru de proces".
  • +13 (13 voturi)    
    easy peasy (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 7:48)

    cmariusalin [utilizator]

    e asa de lejer jobul de admin la tarom ca mai putem avea inca 1 sau chiar 2 joburi pe langa...