Dumitru Chisalita nu mai vrea sa fie consilierul ministrului economiei

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 15 martie 2012, 11:50 Economie | Energie


Dumitru Chisalita nu a rezistat mai mult de 3 saptamani in functia de consilier al ministrului economiei, Lucian Bode. Chisalita a decis sa-si dea demisia invocand lipsa totala de interes pe care a constatat-o faţă de elaborarea unei strategii de securitate energetica. Pana sa fie numit consilier personal pe probleme de petrol si gaze naturale, a detinut timp de aproape o luna functia de director general al Romgaz. Potrivit informatiilor HotNews, a fost inlocuit de la conducerea companiei din cauza ca s-a opus unor decizii ale Guvernului defavorabile Romgaz. 

Inlocuitorul lui Dumitru Chisalita in functia de director general al Romgaz este Costel Totan. Costel Totan a ocupat pana acum functia de director al sucursalei Medias din cadrul companiei. Chisalita a preluat functia de consilier al ministrului Lucian Bode, fiind in opinia reprezentantilor ministerului de resort o "promovare" pentru fostul sef al Romgaz. Chisalita a fost inlocuit de la conducerea companiei pe motiv ca nu este inregimentat politic, in timp ce Costel Totan este membru PDL, potrivit mediasinfo.ro.

Chisalita a ocupat functia de director general la Romgaz doar o luna, inainte fiind director de comercializare in cadrul companiei. El a fost numit in aceasta functie dupa cererea facuta de Marcel Piteiu pentru suspendarea din functiile de director general si administrator al Romgaz pe perioada unor cercetari facute de DIICOT.

Reamintim ca mai multi directori din cadrul Ministerului Economiei, Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei si societatii Romgaz sunt anchetati pentru subminarea economiei nationale si pentru ca ar fi favorizat InterAgro prin preturi preferentiale la gaze. DIICOT a dispus inceperea urmaririi penale fata de un numar de 40 de persoane cu functii de conducere. DIICOT arata ca invinuitii au desfasurat activitati infractionale care au produs un prejudiciu de 126 milioane dolari patrimoniului Romgaz si  bugetului consolidat al statului. Fostul director general, Marcel Adrian Piteiu, este unul dintre cei anchetati.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2277 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Daca nu-si da demisia (Joi, 15 martie 2012, 11:59)

    george [anonim]

    ar fi fost demis pentru ca este "mereu contra" si in plus doar vazandu-l domnul L. Bode si-ar fi adus aminte ca economia e CHISALITA !
  • +8 (8 voturi)    
    demisie (Joi, 15 martie 2012, 12:04)

    ano [anonim]

    bravo Puiu felicitari, ai ramas acelasi om pe care l-am cunoscut
    corect si intergu (ar trbui mai multi ca Tine ca tara asta sa mearga bine)
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Joi, 15 martie 2012, 12:32)

    Marcu [anonim]

    Un inadaptat. In lumea asta (nu doar Romania) daca tii capul plecat si pupi sefii in fund, esti binevazut si primesti salariu mare. Daca deranjezi cu ideei si initiative care trezesc din somn conducatorii luminati, esti expulzat.
  • +5 (5 voturi)    
    BRAVO !!! (Joi, 15 martie 2012, 12:49)

    anonim [anonim]

    Nu te incurca cu ei Puiu! Dupa ce li se termina mandatul, nu vor mai auzi nimeni de ei. Candideaza pentru viitorul management privat.
    • 0 (2 voturi)    
      stop furt (Joi, 15 martie 2012, 14:07)

      costin [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Sper sa fie asa cum ziceti. Din pacate, sunt semnale ca prin introducerea "managementului privat", ciuma portocalie vrea sa definitiveze pe posturi, banditii politruci pe care ei i-au numit directori si care au organizat structuri mafiote pentru devalizarea financiara a companiilor de stat.
  • -2 (4 voturi)    
    uni umbla cu cioara vopsita (Joi, 15 martie 2012, 13:00)

    Tepes [anonim]

    Cetateanul este cel care a spus ca trebuie crescut pretul la gaze uitnd de cei defavorizati. La minister primea un salariu de pana la 1000 euro pe luna doar e bugetar la Medias are salariu ne plafonat si acolo el spanzura si taie cum vrea muschi lui, adica poate sa isi dea prime lunare, prime de vacanta in timp ce la minister nu are aceste drepturi. Asa ca baiatul o face a fi victima dar in realitate se duce acolo la oala cu smintina. la Bucuresti trebuia sa stea cu chirie, naveta pana acasa, e mai scump cu 30 % in Bucuresti fata de Medias. Nu tine, cine il oprea sa inceapa sa intocmeasca o strategie? O creiona apoi o posta pe site-ul ministerului, o trimitea actorilor principali de pe piata de gaze, dar vezi e mai usor sa fugi. Arafat s-a intors sa se bata cu sistemul nu a fugit la Tg. Mures unde putea sa stea la caldura. Asata e domnule Chisalita diferenta dintre cei care vor sa mute munti si alti care prefera sa stea cu miinele in san.
  • +5 (5 voturi)    
    Profesionistul si Ministerul Corupt (Joi, 15 martie 2012, 13:21)

    Cristian [anonim]

    L-am avut profesor la facultate pe Puiu Chisalita si va confirm faptul ca este un adevarat profesionist in domeniul gazelor, dar are un mare defect: ESTE UN OM CORECT SI SINCER. Acest defect nu poate fi tolerat in ministerul Economiei.
  • +1 (1 vot)    
    stop furt (Joi, 15 martie 2012, 14:02)

    costin [anonim]

    Probabil domnul Chisalita nu este de acord cu mafioteniile guvernantilor prin care vor sa vanda Romgaz. Trebuie sa ne mobilizam si sa impiedicam guvernul sa vanda resursele energetice ale Romaniei (Romgaz, Hidroelectrica, parti din Petrom, etc). Acesti incosntienti care guverneaza azi trebuiesc opriti din jaful asupra resurselor romanilor!!!
  • 0 (2 voturi)    
    "strategie" in domeniul energetic ?!!! (Joi, 15 martie 2012, 14:29)

    costica [anonim]

    Asta-mi aminteste de celebrele Rapoarte ale Bancii Mondiale referitoare la Romania.
    In ceea ce priveste activitatea Ministrilor si a Ministerelor aceste Rapoarte spuneau clar:
    "Minsitrii NU sunt MANAGERI, adica NU realizeaza strategii, programe si planuri de dezvoltare pe domeniile respective, ci sunt simpli pompieri realizand sarcinile curente zilnice!!!!
    Ce strategie vrea Consilierul asta ?!
    O fi vreunul competent saracul de el si i s-a infundat drumul printre incompetentii aia din Ministerul Economiei si dezastrului national !!!
    Dezastru la ME !!!
    Ce e pe la companiile ale falimentare de stat, vorba Ambasadorului american la Bucuresti, Mark Gittenstein care spunea asa:

    "Pierderile şi arieratele companiilor de stat sunt o RUSINE pentru România, a declarat joi Mark Gitenstein, ambasadorul SUA la Bucureşti.
    El a reluat ideile pe care le-a mai spus în ultimele luni potrivit cărora companiile de stat, în special cele din energie trebuie privatizate.
    "Aş prefera privatizarea lor totală, nu doar a pachetelor minoritare. În prezent, ineficienţa companiilor de stat este plătită din bugetul de stat, deci al cetăţenilor", a mai spus el.
    "In prezent, profiturile companiilor de stat sunt prea des directionate spre bugetul de stat sau spre buzunarele unor persoane cu relatii influente", a declarat ambasadorul Mark Gitenstein intr-o alocutiune cu ocazia implinirii unui an de la listarea Fondului Proprietatea la Bursa de Valori Bucuresti."
    http://www.ziare.com/politica/ambasador/ambasadorul-sua-profiturile-companiilor-de-stat-directionate-spre-buzunarele-unora-1146945
  • +2 (2 voturi)    
    Afirmatii grave, conform Mediafax !!!! (Joi, 15 martie 2012, 18:06)

    lili [anonim]

    "Un consilier al ministrului Economiei a demisionat, invocând populismul şi "interesele din instituţiile de stat"
    Dumitru Chisăliţă, consilier al ministrului Economiei, a demisionat din funcţie la câteva săptămâni de la numire, invocând "lipsa dialogului", "abordările populiste specifice unui an electoral" şi "lipsa delimitărilor intereselor naţionale faţă de alte interese în interiorul instituţiilor de stat".
    El vrea să lucreze din nou la compania Romgaz Mediaş - deţinută de Ministerul Economiei -, unde a activat ca director de comercializare şi, pentru o scurtă perioadă, ca director general interimar.

    "În urmă cu câteva săptămâni am ales să merg la Ministerul Economiei în interesul Romgaz şi al sectorului gazier, sperând să determin realizarea unei strategii de securitate energetică a României. (...)Este o necesitate fără de care proiectele energetice riscă să fie doar nişte acţiuni necoordonate şi nearmonizate. Mă retrag, acum, ca urmare a lipsei de dialog faţă de elaborarea unei astfel de strategii care să ţină seama de realităţile societăţii noastre. În acelaşi timp, lipsa delimitărilor intereselor naţionale faţă de alte interese în interiorul instituţiilor de stat, ca şi abordările populiste specifice unui an electoral, mi-au uşurat decizia", susţine Chisăliţă într-o declaraţie de presă.

    El spune că a primit oferte de angajare atât de la companii din ţară, cât şi din străinătate, dar se va întoarce în Romgaz.
    Chisăliţă a fost numit consilier în Ministerul Economiei la sfârşitul lunii februarie."

    http://www.mediafax.ro/economic/un-consilier-al-ministrului-economiei-a-demisionat-invocand-populismul-si-interesele-din-institutiile-de-stat-9401832
    Populism, interese altele decat cele ale statului roman si altele asemenea... si ce mai Ministri titrati ni se adusera in noul Guvern !!!!!