Niculae Havrilet, ANRE: Preturile energiei electrice au scazut mult pe piata centralizata/ Daca aceste preturi ar fi cunoscute, consumatorii ar putea schimba furnizorii

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 12 martie 2013, 13:02 Economie | Energie


​Consumatorii romani de energie electrica sunt greu de convins sa-si schimbe furnizorii, chiar daca au posibilitatea aceasta din punct de vedere legal. "Este  foarte greu sa motivam consumatorii sa treaca de la un furnizor la altul", a declarat Niculae Havrilet, presedintele Autoritatii Nationale de Reglementare in  Domeniul Energiei (ANRE), in cadrul unei conferinte organizate de Reprezentanta Comisiei Europene. Havrilet a precizat ca au inceput sa se vada diferente  mari de preturi de la un producator la altul si de la o perioada la alta. Daca anul trecut, pe OPCOM (n.red. bursa energiei), pe piata contractelor bilaterale, pretul era de 245  lei/MWh, acum s-a ajuns la 200 lei/MWh. Pe Piata Zilei Urmatoare (PZU) s-a ajuns de la 230 lei/MWh la 152 lei/MWh", a spus seful ANRE.

Acesta sustine ca Romania are cel mai mic pret al energiei electrice pe PZU, comparativ cu celelalte state UE. "Este cu 18-20% fata de media pe PZU din UE",  a afirmat presedintele UE.

Acesta a amintit ca in urmatorii 4-5 ani se va desfasura procesul de liberalizare a pietei energiei. Pentru consumatorii casnici, prima etapa a liberalizarii  va avea loc in iulie 2013, atat la energia electrica, cat si la gazele naturale. In aceste conditii, este foarte importanta definirea consumatorului vulnerabil.

Havrilet a mai afirmat ca un alt element important este conectarea retelelor de energie electrica. Prezent la conferinta, Alexandru Sandulescu, director in  cadrul Ministerului Economiei, a spus ca pana anul viitor, trebuie cuplate pietele de energie din Europa, conform cerintelor UE. "Anul viitor este termenul  maxim pentru cuplarea pietelor (...)Cehia, Ungaria si Slovacia au format deja o poarta regionala de energie", a precizat Sandulescu. In acest moment, Romania  si Polonia poarta discutii pentru alaturarea la cele trei tari deja cuplate, Cehia, Ungaria si Slovacia. Sandulescu a mai afirmat ca mai exista o actiune de  cuplare a pietei energiei cu cea din Bulgaria. "Aici, procesul este mai lent. Discutiile merg spre cuplarea Bulgariei cu cele cinci de care vorbeam (n.red.  Romania, Polonia, Cehia, Slovacia si Ungaria)", a mai spus reprezentantul Ministerului Economiei.

Reprezentantii autoritatilor nationale de reglementare, operatorilor de transport si sistem si ai operatorilor de pe pietele energetice din Cehia, Slovacia,  Ungaria, Polonia si Romania s-au intalnit, la sfarsitul lunii ianuarie, la Budapesta, pentru a agrea inceperea colaborarii in vederea cuplarii pietelor de  energie electrica din cele cinci tari.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6222 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    yeah, right... (Marţi, 12 martie 2013, 13:09)

    danzigk [utilizator]

    "Consumatorii romani de energie electrica sunt greu de convins sa-si schimbe furnizorii, chiar daca au posibilitatea aceasta din punct de vedere legal." - si io ce ma fac daca stau in zona unde electrica e monopol? iti spun eu: "sunt greu de convins!!!"
    • +2 (4 voturi)    
      mai citim? (Marţi, 12 martie 2013, 13:47)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui danzigk

      monopol nu are decat TRASPORTATORUL de energie (ca peste tot, caci e ridicol sa pui mai multe cabluri la usa omului).
      • -1 (1 vot)    
        am zis ceva rau/incomplet? (Marţi, 12 martie 2013, 17:01)

        danzigk [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

        stau in bihor - monopol electrica! nu crezi? mai citeste!
  • +3 (3 voturi)    
    Site-ul ANRE (Marţi, 12 martie 2013, 13:09)

    Delicatu [utilizator]

    Vedetic a site-ul ANRE e cazut. Nu am idee de cand si cum! Nu incarca nimic.

    O zi buna!
  • +6 (6 voturi)    
    Uitati-va pe facturi, au crescut "verde" cu 14 % (Marţi, 12 martie 2013, 13:13)

    LiviuIordache [utilizator]

    In factura mea pe ianuarie-februarie, de 154 lei, deci modesta, 'energia verde', nou introdusa, ma costa 19 lei, la care se adauga taxa radio-tv, ca sa nu mai vorbim de tva, care este aproape egal cu cele 2 adunate! Pe scurt, 35 la suta din factura NU reprezinta costul energiei, ci alte alea, dintre care, ma rog, tva e musai, se duce la buget, dar celelalte se duc direct in Groapa Marianelor: sponsorizarea asa-zisilor investitori in energie verde, care, se vede, investesc banii mei, si difuzoarele de filme si piese de teatru care proslavesc ilegalistii comunisti. Cind, evident, nu proslavesc puterea sau dau jumatate din stirile de la jurnalul principal cu pisici bete, marea de corali si ninsorile din Minnesota...
  • +6 (8 voturi)    
    Intrebare intrebatoare ??? (Marţi, 12 martie 2013, 13:20)

    Sani [utilizator]

    Sa inteleg ca:
    1. Noi (fraierii de consumatori) platim urmatoarele componente - am inclus taxa pentru certificate in pretul transport:
    1.1. pret furnizat: 200 lei/MWH
    1.2. Pret transport energie = 360 lei MWH

    2. Calculele au fost facute considerand un pret/KWh = 0.5 lei.
    De aici rezulta Pret/MWh = 560lei.

    Poate cineva sa ma corecteze?
    De ce pretul de transport este atat de mare?
    Cum pot sa ma transfer la alt furnizor?
    • +1 (3 voturi)    
      Raspusnsul e la ora de fizica (Marţi, 12 martie 2013, 14:16)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      transportul curentului electric e simplu si se face instantaneu insa din loc in loc exista statii de ridicare/compensare a tensiuni ce se pierde - aici sint costurile -.

      Problema cea mai mare este furtul ( asa zis certificatele verzi ) din banii celor ce platesc factura de curent . Acesi bani sint redirectionati investitorilor din energie regenerabila. DE CE ? Normal ar trebui sa fim actionari in acele firme din moment ce tot platim ? sau mai bine zis de ce trebuie cetatenii sa plateasca ceva ce nu consuma
    • 0 (0 voturi)    
      nici nu stiu de unde sa incep (Marţi, 12 martie 2013, 16:13)

      _sandu_ [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      1. acel pret de 200lei MWh este pentru cantitati foarte mare de energie si nu include transportul in reteaua national transormare si distributie.
      2. pretul normal cel mai mic pe care poate fi cerut in acest moment de o persoana fizica din pacherul de tarife reglementate este de 0,2944 lei/KWh. Nu inteleg de unde ati scor 0.5 lei. (aici vb de tarife fara TVA)

      In general e o mare greseala sa compari energia electrica care e data de furnizor cu ce consumi tu acasa sunt produse total diferite si e greu sa le compari ca pret.
      E ca si cu ai compara o bere cumparata la o terasa cu zeci de mii de litri neinbuteliati de la porta fabtrici.
  • +8 (8 voturi)    
    n-am inteles (Marţi, 12 martie 2013, 13:24)

    keiser_soze [utilizator]

    nimic din ce spune nenea asta, Havrilet, aici !
    Cind renuntam la limbajul de lemn ?
    *daca aceste preturi ar fi cunoscute*.....pai cine va impiedica sa le faceti cunoscute ?????
    Eu afirm ca energia electrica in Romania este scumpa !
    In Suedia, pentru 95 KWh am platit 68 SEK !!!
    Adica aproximativ 35 Lei !!!
    despre ce mama naibii vorbesti, Havrilet ?
    • +2 (2 voturi)    
      nici Harpalete asta nu stie despre ce vorbeste... (Marţi, 12 martie 2013, 15:29)

      EMC2*2/2#@4 [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      probabil s-o fi referit la consumatorii industriali ... ca doar astia mai pot sa-si aleaga furnizorii

      ca noi plebea ... suntem reglementati sau regulati de regulatorul ANRE si pana in 2018 cand se va liberaliza piata... nu avem ce face.
  • +6 (6 voturi)    
    ??? (Marţi, 12 martie 2013, 13:28)

    cid [utilizator]

    Voi putea eu vreodata, consumator casnic, sa-mi aleg furnizorul de energie?
    ... si bineinteles aceasta sa se poată realiza fără "o mie şi una" de formalităţi descurajante ...
    • +2 (2 voturi)    
      nu (Marţi, 12 martie 2013, 14:02)

      rakleta [utilizator] i-a raspuns lui cid

      nu
  • +1 (3 voturi)    
    energie EU.. (Marţi, 12 martie 2013, 13:57)

    sosos [utilizator]

    Am locuit acum cativa ani in Uk pt 1 an de zile. Conoturul de energie era alimentat cu cartela, un fel de prepay ( care, ca si in alte domenii este cea mai scumpa varianta, dar asa era zona in care locuiam). Incalzirea era in toata casa ( 3 dormitoare, living, baie, holuri, bucatarie), aparatele de gatit ( cuptor, microunde, mixere, masina de spalat + uscator etc etc etc), apa calda cu boiler de cateva sute de litrii. TOATE aparatele care acumulau energie, repspectiv caloriferele electrice si boilerul cu apa, erau setate sa se incarce doar NOAPTEA caci energia era la jumate de pret. Cu toate astea, care functionau fara absolut nici o restrictie la mine in casa, ma costau aprox 15- lire sterline/ luna ( un pachet de tigari era 5.75 lire).....cred ca daca as fi fost pe varianta de abonament, ar fi fost o idee mai ieftina......la noi, in fiecare luna am simtit din vara trecuta o marire a facturii si am ajuns ca din vara pana zilele trecute sa se dubleze suma....de la 50 lei estimatul si 90-100 lei consumul final, am ajuns la aproape 90 lei estimatul si peste 120 lei finalul......
    • +1 (3 voturi)    
      Hai lasa povestile astea (Marţi, 12 martie 2013, 14:28)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui sosos

      Cum sa platesti 15 lire pe luna?!? Adica 75 de lei.
      Uite aici pretul mediu platit de populatie in UE:
      http://www.econtext.ro/dosar--2/analiza/cat-plateste-populatia-din-ue-pe-curent-electric-vezi-care-sunt-tarile-cu-cel-mai-scumpieftin-curent-electric-cat-platesc-romanii-top.html

      In UK pretul mediu e de 0.16 eur, iar la noi 0.11.
      Asha ca povesti din astea vinatoresti incearca in alta parte.
      La ce enumeri tu acolo costul e undeva la 200-250 lire/medie/luna.
  • 0 (0 voturi)    
    Bine bine... (Marţi, 12 martie 2013, 14:45)

    cmg_george [utilizator]

    Dar cum am putea sa schimbam furnizorul?
  • 0 (2 voturi)    
    Preturile au scazut pentru Distribuitori (Marţi, 12 martie 2013, 15:02)

    alex1234 [utilizator]

    1.
    Preturile au scazut pentru Distribuitori : ex. Pentru ENEL Italia pretul de achizitie a curentului a scazut. Pentru cine nu stie Enel este firma care jecmaneste populatia din zona Bucurestiului prin niste tarife halucinante la curentul electric

    2. Preturile Insa s-au majorat in continuu pentru populatie in ultimii ani

    3. In plus, Preturile la gaze si electricitate se vor tripla conform acordului cu FMI si a cerintei UE de a le vinde la pretul Bursei Internationale...

    4. Prin vanzarea distributiei de Apa, Electricitate, Gaze catre unii privati, Statul a schimbat un monopol de stat cu un monopol privat. Transferul de proprietate s-a facut in urma acordurilor intre Guvernele Romaniei si Banca Mondiala si FMI.....organizati care au insistat pentru "avantajele" privatizarilor retelelor de distributie "in tarile in curs de dezvoltare"

    Rezultatele:
    - apa de la robinet in Bucuresti a ajuns sa nu mai fie potabila.....
    - apa de la robinet s-a triplat ca si cost
    - intreruperile de furnizare de electricitate sant mult mai dese decat pe vremea statului
    - pretul electricitatii si a gazului a crescut in continuu
    - preturile la electricitate si gaz se vor tripla in perioada urmatoare

    5. Toate guvernele postdecembriste din Romania (PSD, PNL, PD/PDL, USL=PSD+PNL) au urmat aceeasi politica de privatizare a distributiilor de apa, gaze, electricitate asa cum au fost convenite in acordurile cu Banca Mondiala si FMI.....Vanzarea ultimelor actiuni ale statului la Companiile de Distributie continua fiind cuprinse si in actualul acord cu FMI....
    • 0 (2 voturi)    
      Postac USL-as (Marţi, 12 martie 2013, 16:16)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Dragule, tocmai ce ai postat la un articol care spune reversul.
      Adica, pe intelesul tau: Liberalizarea ar trebui sa insemne (cel putin pentru electricitate) scaderea pretului.
      Povestile tale tin de obsesia votantilor USL de a da vina pe strainii care ne distrug, in timp ce noi, bine organizati, harnici si dinamici am trai mult mai bine singuri, in coltul nostru de lume, ferit de strainii hulpavi!

      De fapt, este vorba strict de interesele rechinilor din partidele mafiote, pe care tu le sustii!
  • 0 (0 voturi)    
    Majoritatea cetatenilor = "consumator vulnerabil" (Marţi, 12 martie 2013, 17:51)

    CetateanLogat [utilizator]

    De ce trebuie scumpit gazul pentru populatie, cand si la nivelul actual, pretul gazul din productia interna este cu mult peste pretul de productie:

    In Romania, pretul de productie al gazelor este de 110 LEI/1000mc.

    "Pretul gazelor romanesti este cel stabilit prin Memorandumul cu FMI, adica 110$/1000 mc, spune Cosmeanu, referindu-se la Romgaz".

    http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1208842-distributia-gazelor-arde-consumatorii-buzunar.htm

    "ANRM a hotarat ca ... valorificarea gazelor naturale noi din productia interna se va face la un pret maxim determinat dupa formula: PRET PRODUCTIE INTERNA + 10 USD/1.000 mc.
    ... este posibil ca Petrom sa furnizeze ... dar nu la pretul de 110+10 USD, ci de 130+10 USD"
    "Pentru ca Petrom este societate privata, nimeni nu poate sa faca nimic, chiar daca industria ingrasamintelor chimice se duce de rapa", a conchis Marin Mirea.


    http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2006-05-11/presedintele-organizatiei-patronale-nitrofosfor-avertizeaza-petrom-pune-in-dificultate-industria-de-ingrasaminte-chimice.html


    Asta inseamna un pret de 0,007935 EURO/kWh (la o "puterea calorifica superioara" de 10,5 kWh/mc):

    E=V x PCs

    unde:

    E - energia gazelor naturale [kWh]
    V - volumul masurat in conditii de referinta(indicat de convertor sau, in absent,a acestuia, de contor [mc]
    PCs - puterea calorifica superioara corespunzatoare conditiilor de referinta [kWh/mc]

    http://www.eon-gaz-distributie.ro/cps/rde/xchg/SID-85834783-43246EB9/eon-gaz-distributie/hs.xsl/2454.htm?rdeLocaleAttr=ro

    PCs = 10,5 kWh/mc
    1 DOLAR = 0,7574 EURO

    E (la 1000mc) =1000mc x 10,5kWh/mc = 10.500 kWh

    Energia (la 1000mc) = 10.500 kWh


    10.500 kWh ........................................ 83,314 EURO (110 dolari)
    1 kWh................................................... x EURO

    x = 0,007935 EURO


    Pret Productie = 0,007935 EURO/kWh

    Pret actual Gaze = 0,028 EURO/kWh


    0,028 : 0,007935 = 3,52867

    REZULTA CA PRETUL ACTUAL AL GAZULUI ESTE DE 3,5 ORI MAI MARE DECAT PRETUL DE PRODUCTIE!