Guvernul aproba miercuri fuziunea dintre Elcen si RADET

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 27 martie 2013, 13:10 Economie | Energie


Premierul Victor Ponta a anuntat ca Guvernu va aproba in sedinta de miercuri fuziunea dintre Elcen si RADET. Premierul a cerut, totodata, Corpului se Control al prim-ministrului sa dea publicitatii raportul controlului facut la RADET in 2010, de Corpul de Control al premierului de atunci, Emil Boc, din care reiese ca "totul e perfect", alaturi de raportul controlului actual, din care au rezultat nereguli.
 
"Astazi, putin mai tarziu, dupa ce aprobam, tinandu-ne de cuvat fata de Bucuresti, fuziunea dintre Elcen si RADET, o sa am o intalnire si cu primarul general. A fost o promisiune a noastra comuna, a USL si a primarului general pentru Bucuresti", a declarat premierul in debutl sedintei de Guvern.

"In acelasi timp, o sa rog Corpul de Control sa dati publicitatii controlul facut in 2010, de Corpul de Control al dl Boc din care rezulta ca la RADET totul e perfect. Deci in 2010, cand s-a dus dl Boc in control, totul era perfect, dar acum cand s-a dus Parchetul i-a cam luat pe toti aia de atunci. Va rog sa il dati si pe al nostru, de unde au rezultat nereguli", a adaugat Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1717 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    totul e perfect (Miercuri, 27 martie 2013, 14:45)

    demaGOGU [utilizator]

    mai putin subventia!

    "miticul" plateste gigacaloria la 50%(~170RON) din costul real (~340 RON), diferenta de 50% e suportata de contribuabilul din toata tara!

    e corect, moncher?
    • 0 (2 voturi)    
      Nu "moncher", nu e corect (Miercuri, 27 martie 2013, 15:05)

      RN [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Da' nu cum crezi tu ci altfel. Uite așa:
      Noi bucureștenii plătim 2 miliarde de euro taxe și impozite în fiecare an. Banii ăștia se varsă la bugetul general care, în mărinimia lui, ne returnează un sfert din ei. Restul susține o grămadă de județe care adună din impozite mai puțini bani decît consumă. Așa că las-o mai moale cu "miticii" care sug averea poporului, că nu ține.
      Propun ca fiecare județ să trăiască din ce bani adună de la locuitorii lui. Ia să vedem atunci cum o să vă fie vouă cei care vă uitați de sus la "mitici"...
      • -1 (3 voturi)    
        voi, bucurstenii (Miercuri, 27 martie 2013, 16:11)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui RN

        beneficiati de toate avantajele doar prin faptul ca sunteti in bucuresti: infrastructura, programe de finantare, sedii de firme straine (ca e mai sigur la capitala), aeroport samd. toate acestea nu se fac acolo p[entru ca sunt bucurestenii destepti, se fac doar pentru ca bucurestiul este capitala. o autostrada sanatoasa spre vest nu s-a facut, dar una care sa duca bucurestenii la plaja si una care sa-i duca la munte repede a papat bani.
  • +1 (3 voturi)    
    REAL ? (Miercuri, 27 martie 2013, 14:58)

    nick24 [utilizator]

    se stie ca pretul de 340 este darorat hotiilor si supradumensionarii cu personal inutil extrem de bine platit.
    Dupa restructurare va scadea pretul la jumate, daca vor fi cinstiti.
    • +3 (3 voturi)    
      pe ce lume esti? (Miercuri, 27 martie 2013, 15:33)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      pe ce lume esti?

      Se va privatiza cat mai repede pe nimic si sa vzei atunci preturi triplate ca la curent si la apa...
  • 0 (2 voturi)    
    Elecen + Radet se vor vinde cf.acordului cu FMI (Miercuri, 27 martie 2013, 15:24)

    alex1234 [utilizator]

    Scrisoare de intentie cu FMI din Sep 2012
    (ultima scrisoare cea din 2013 nu apare inca pe site-ul FMI deci datele de implementare difera..si probabil si alte amanunte)

    http://www.imf.org/external/np/loi/2012/rou/091212.pdf
    semnata de Florin Georgescu din partea Guvernului si de Mugur Isarescu din partea BNR


    S.C. Electrocentrale Bucuresti S.A.
    ==========================
     Agree with municipality of Bucharest on a strategy for clearing Radet Bucuresti’s arrears to Elcen Bucuresti by mid-October 2012;
     Sign contract with legal and transaction advisor for majority privatization by end-November 2012, dependent on agreement with municipality of Bucharest (see above);
     Publish prospectus for majority privatization of the company by early 2013, with view to conclude privatization shortly thereafter, dependent on agreement with municipality of Bucharest (see above).

    S.C. Electrocentrale Bucuresti S.A. (Elcen)
    ====================================
     Se va agrea cu municipalitatea Bucuresti asupra unei strategii de stergere a datoriilor Radet catre Elcen
    pana la mijlocul lui Oct 2012
     Se va semna un contract cu o Firma de Consultanta pentru Priivatizarea majoritara pana la sfarsitul lui Dec2012 in acord cu municipalitatea Bucuresteana
     Se va publica oferta de privatizare majoritara [deci practic proprietate peste 50% si control total al ELCEN+RADET] cat mai devreme in 2013 , in vederea unei privatizari cat mai rapide imediat dupa publicarea ofertei de privatizare
    (in acord cu Municipalitatea Bucuresti)

    Dupa privatizarile pe nimic a distributiei de Energie Electrica (Enel) si Apa (Apa Nova) inca un Monopol Privat va jupui Bucurestenii....preturile halucinante la incalzire se vor vedea iarna viitoare.
    • -2 (2 voturi)    
      nu va fi niciun pret " halucintat" (Miercuri, 27 martie 2013, 15:39)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      veti achita doar costul real de aprox 100 eur/Gcal!

      vei fi de acord, sper, sa nu iti plateasca altcineva incalzirea din propria casa?
      • 0 (2 voturi)    
        ca si la curent electric si la apa. nu? (Miercuri, 27 martie 2013, 16:09)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        ca si la curentul electric (al carui pret se va tripla)

        si ca si la apa. nu unde pretul e aiuritor si apa nu e

        potabila ?

        Putina decenta nu strica.

        Zeci de Mii de pensioanri nu pot plati...intretinerea
        • -1 (1 vot)    
          lasa gargara (Miercuri, 27 martie 2013, 16:28)

          demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          pensionarilor din mediul rural cine le plateste intretinerea si caldura?
          • 0 (0 voturi)    
            10 milioane la intretinere nu acopera cheltuielil (Miercuri, 27 martie 2013, 16:43)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

            a). 8 milioane la intretinere nu acopera cheltuielile ca sa incalzesti apa la 4 camere?

            b) 6 milioane la intretinere nu acopera cheltuielile ca sa incalzesti apa la 3 camere?

            c) 4 milioane la intretinere nu acopera cheltuielile ca sa incalzesti apa la 2 camere?

            Pai cat ar trebui sa fie? 20,16,si 14 milioane ?
            adica aproape sa se tripleze ca la curent?

            pai salariul mediu e 15 milioane brut si pensia medie e 10 milioane

            Cine te-a pus sa postezi aici?
  • 0 (2 voturi)    
    Consecintele privatizarii Radet + Elcen (Miercuri, 27 martie 2013, 15:27)

    alex1234 [utilizator]

    Analiza privatizarii Radet +Elcen conform acordului cu FMI
    ========================
    Dupa "reusitele" privatizari catre firme straine ale:

    - distributiei curentului electric catre ENEL (curent bine "manageriat" de firma italiana la preturi halucinant de mari, "manageriat" astfel incat sa fie mii de incidente si intreruperi in ultimii ani)

    - distributiei de apa catre Apa Nova (apa bine "manageriata" de catre firma franceza la preturi uriase , apa care nu mai este potabila desi ar trebui sa fie)

    Privatizarea Radet+Elcen va face ca preturile la incalzire , "bine manageriate" de catre monopolul privat, sa atinga iarna viitoare cifre astronomice

    Practic Bucurestenii vor ajunge sa nu-si mai poata plati iarna apa, incalzirea si curentul electric....

    Votati-i, prieteni, prin rotatie, inca 23 de ani, tot pe astia, ca o sa doarma copiii vostri pe strazi!
  • 0 (2 voturi)    
    Promisiune tipPonta ca Bucurestenii sa fie jupuiti (Miercuri, 27 martie 2013, 15:45)

    alex1234 [utilizator]

    Ponta
    "A fost o promisiune a noastra comuna, a USL si a
    primarului general pentru Bucuresti"


    A fost o promisiune comuna a lui Ponta si a lui Oprescu

    - sa vanda Radetul+Elcen pe nimic
    si sa creeze pentru Bucuresteni un Monopol Privat
    Elcen+Radet

    care va jupui Bucurestenii cu preturi halucinante la inca;lzire incepand din iarna viitoare

    Asta e grija lui Ponta sia lui Oprescu pentrui Bucuresteni!

    dupa "reusitele" privatizari catre firme straine ale:

    - distributiei curentului electric catre ENEL (curent bine "manageriat" de firma italiana la preturi halucinant de mari, "manageriat" astfel incat sa fie mii de incidente si intreruperi in ultimii ani)

    - distributiei de apa catre Apa Nova (apa bine "manageriata" de catre firma franceza la preturi uriase , apa care nu mai este potabila desi ar trebui sa fie)

    Privatizarea Radetului+Elcenului va face ca preturile la incalzire , "bine manageriate" de catre monopolul privat, sa atinga iarna viitoare cifre astronomice

    Practic Bucurestenii vor ajunge sa nu-si mai poata plati iarna apa, incalzirea si curentul electric....

    Votati-i, prieteni, prin rotatie, inca 23 de ani, tot pe astia, ca o sa doarma copiii vostri pe strazi!
  • +2 (2 voturi)    
    dar chiar BUBUIE.... (Miercuri, 27 martie 2013, 16:11)

    foarte-curios [utilizator]

    o fi el premier. A. cine sterge cele 2 mld. ce figurau drept VENITURI in bilantul Elcen? B. daca ELcen dupa stergere devine pe pierdere, cine aproba pierderea? C. presiunile UE sunt pe despartirea distributiei de fabricare, noi facem INVERS.