Viktor Orban anunta ca Ungaria va importa anual 4 mld metri cubi de gaze din Romania: Epoca monopolului gazului rusesc va ajunge la final / MAE negase informatiile

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 februarie 2018, 17:11 Economie | Energie


Viktor Orban la Baile Tusnad
Foto: Agerpres/EPA
Ungaria va semna in curand un acord care ii va permite sa importe anual 4 miliarde de metri cubi de gaze naturale din Romania, pentru urmatorii 15 ani, a anuntat vineri premierul ungar Viktor Orban, citat de Reuters.

Orban a afirmat, intr-o conferinta de presa, ca trei companii din Ungaria au castigat o licitatie in acest sens in Romania. Acesta nu a precizat despre ce companii e vorba.

"In foarte scurt timp vom semna un acord, care ne va permite pentru urmatorii 15 ani sa importam peste 4 miliarde de metri cubi de gaze din Romania", a afirmat Orban.

"Epoca monopolului gazului rusesc va ajunge la final in Ungaria in conditiile in care ne vom putea acoperi peste jumatate din importuri din alte surse, in acest caz din surse romanesti", a sustinut el.

Declaratia premierului ungar apare intr-un context neclar in ceea ce priveste acest contract.

Totul a inceput luni, cand agentia maghiara de presa MTI a relatat, dupa intalnirea de la Bucuresti dintre Teodor Melescanu si omologul sau maghiar, ca ministrul Peter Szijjarto declarat ca "partile au convenit ca pana in 2020, Romania sa creeze conditiile tehnice necesare pentru exportul de gaze catre Ungaria, iar de la 2022, sa devina posibil transportul catre Ungaria a unei cantitati semnificative de gaze produse in Marea Neagra, dupa ce companiile maghiare vor contracta intreaga capacitate de transport, de 4,4 miliarde de metri cub, a acestui traseu".

Miercuri, ministerul roman de Externe l-a contrazis pe ministrul maghiar de Externe, Peter Szijjarto. "Conform reglementarilor europene nu poate fi vorba despre surse de gaze sau infrastructuri cu dedicatie exclusiva pentru o anume destinatie sau o anume tara", arata Ministerul roman de Externe intr-un comunicat de presa.

Ministerul roman de Externe mai arata ca in cadrul vizitei lui Szijjarto la Bucuresti "nu s-a semnat niciun acord sau vreun alt document bilateral care sa faca referire la export de gaze din Romania in Ungaria sau la alte noi proiecte in domeniul energetic. In cursul convorbirilor au fost reluate exclusiv elementele deja cunoscute public si stadiul proiectelor aflate in curs de derulare, fara alte elemente de noutate, intre care si asigurarea interconectarii bidirectionale a infrastructurii de gaze in conformitate cu Planul de Dezvoltare a Sistemului National de Transport Gaze Naturale al companiei TRANSGAZ. Dupa cum se poate observa, conform acestui plan, asigurarea interconectarii se va face in corelatie cu dezvoltarea proiectului BRUA, a carui finantare partiala este asigurata din fonduri europene.  Dezvoltarea in timp, pe etape, a capacitatii interconectarilor si a infrastructurii BRUA constituie proiecte omologate in formatele initiate la nivel UE si incluse pe lista Proiectelor de Interes Comun ce primesc finantare europeana prin programul CEF. Calendarul de dezvoltare a proiectelor constituie o conditie de finantare, iar nerespectarea lui poate atrage pierderea acesteia".

Szijjarto a efectuat luni, 4 februarie, o vizita extrem de controversata in Romania. El s-a intalnit dimineata cu ministrul Teodor Melescanu, apoi cu Liviu Dragnea si Calin Popescu Tariceanu. Initial, Melescanu refuzase intalnirea cu omologul sau maghiar.

Proiectul BRUA este dezvoltat in contextul diversificarii surselor de alimentare cu gaze naturale a tarilor europene, cresterii securitatii alimentarii cu gaze naturale a Romaniei prin acces la noi surse, facilitarii accesului pietei din Centrul si Sud-Estul Europei la resursele de gaze naturale din regiunea Caspica. Proiectul va asigura: pe directia Bulgaria - o capacitate de transport in ambele sensuri de curgere de 1,5 mld.mc/an si, pe directia Ungaria - o capacitate de transport de 1,75 mld.mc/an in faza I si 4,4 mld.mc/an in faza II. In prezent Transgaz se afla in plin proces de implementare a fazei I a proiectului, beneficiind si de suportul financiar din partea Uniunii Europene, care a alocat pentru proiect 180 de milioane de euro.



















8172 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Daaaa (Vineri, 9 februarie 2018, 17:14)

    mitg [utilizator]

    Ca sigur acest iubitor de putin asta-si doreste.
    • +6 (14 voturi)    
      nu inteleg ceva... (Vineri, 9 februarie 2018, 19:23)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      adica noi importam in continuare de la rusi scump...si exportam la unguri ieftin!? bine baieti, bravo! cat a fost comisionul? vai de muma noastra care voteaza PSD...
      • +5 (7 voturi)    
        Se putea face mai simplu: (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 0:32)

        Zmache a lu' Rastagan [utilizator] i-a raspuns lui un om

        ungurii sa-si ia gaze de la rusi la juma de pret, iar cealalta jumate de pret sa o platim noi rusilor, fara batai de cap.
        • +2 (4 voturi)    
          Si mai simplu (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 12:43)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Zmache a lu' Rastagan

          Putem livra gaze ungurilor daca romanii vor consum mai multa fasole..
    • +6 (14 voturi)    
      N-am incredere in cotarle care se gudura (Vineri, 9 februarie 2018, 19:38)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si te musca pe la spate.
      Ar trebui lasati acum singuri cu prietenii lor rusi. Mafia rusa a exterminat mafia maghiara acum 20 ani ca sa isi instaleze un cap de pod pentru vanzare de hidrocarburi in Ungaria. Asta pe langa fostul SMV din Austria, companie sovietica de produs valuta, astazi spalata la fata prin schimbarea primei litere.
      Nu cred aceasta miscare, e o diversiune.
    • +10 (10 voturi)    
      Mos SIE (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 0:19)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      http://www.zf.ro/eveniment/brua-40-mld-euro-care-este-adevarata-miza-a-gazului-de-la-marea-neagra-ce-discuta-guvernul-cu-directorii-omv-petrom-exxon-in-spatele-usilor-inchise-16222908

      "Ce este uimitor în toată povestea este cum încearcă să ne fie „vândută“ – „diversificare surse de aprovizionare“, „creşterea puterii de negociere“, „vom fi un hub energetic regional“. Undeva, cineva are mesajele pregătite. Cu toate schimbările de guverne/miniştri din ultimii 3-4 ani, proiectul continuă neabătut şi mesajele acoperitoare au acelaşi conţinut. Cineva este la butoane şi verifică atent. Unde sunt aceste laboratoare care pun la cale astfel de mesaje? Cine stabileşte aceste strategii, pentru că se vede că sunt stabilite foarte detaliat aceste strategii de comunicare şi de acţiune? Şi până la urmă de ce este nevoie de toate aceste mesaje de învăluire? Şi ce fac cei care ar trebui să gândească la interesul României în această afacere? Sau chiar ei or fi cu „laboratorul?"...
  • +20 (26 voturi)    
    globul de cristal speculeaza: (Vineri, 9 februarie 2018, 17:22)

    loveparade [utilizator]

    1.baetii au batut palma, noi exportam gaz si importam know-how on how to f**k our own country
    2.una din companiile care a castigat cap de export este(druuums) : MET
    • +10 (10 voturi)    
      unde "baetzii" (Vineri, 9 februarie 2018, 19:11)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      sint aia ai lu' ALDE Taricescu/Razgandescu cu firma aia din Marea Neagra de le scapa firimiturile de la covrigi in RO ca redevente pentru gazul pe care il exporta pe supt mana la nivel de cat vor ei si nimeni nu i controleaza ca nu se stie cit anume se extrage/exporta?
  • +24 (30 voturi)    
    wtf (Vineri, 9 februarie 2018, 17:22)

    ave99 [utilizator]

    Asta e pretul pe care-l plateste psd pentru sustinerea udmr, plus liceu unguresc la tg-mures? Cum naiba se poate asa ceva?
    • +6 (10 voturi)    
      intrebare : (Vineri, 9 februarie 2018, 19:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ave99

      cand a avut loc licitatia si de ce nu a fost facuta publica?
  • +20 (24 voturi)    
    interesant.... (Vineri, 9 februarie 2018, 17:28)

    liviu_ [utilizator]

    nu cred ca are legatura cu rusia...
    cred ca mai degraba orban il ajuta de dracnea in lupta cu justitia...
    cerand in schimb ceva de autonomie as indraznei sa ghicesc...
  • +22 (42 voturi)    
    Bravo Ungariei (Vineri, 9 februarie 2018, 17:29)

    /./ [utilizator]

    Iar romanii se incalzesc cu lemne pt ca guvernul nu cheltuie nici un ban ca magistralele de gaz sa ajunga si la restu de 50% din populatie.Asta inseamna sa fi mandru ca esti roman si sa te mai si falesti cu asta.Incalzire cu lemne, WC in curte, spalat maxim o data la saptamana si lista poate continua.Din pacate asta ne demonstreaza inca o data ca IQ-ul majoritatii romanilor este de departe cel mai jos din Europa, probabil ne batem cu tarile africane la capitolu asta.
  • +16 (26 voturi)    
    A vandut tara Dragnev (Vineri, 9 februarie 2018, 17:35)

    Frank777 [utilizator]

    Complotul este ca Ungaria are o relatie excelenta cu Rusia.Totul este o facatura a PSD ALDE Tariceanu-Dragnev si o tradare a intereselor de Stat ale Romaniei. Rusia nu putea sa cumpere direct gazele si asa a trimis pe unguri sa faca mangla.Ca Dragnev depinde de UDMR la guvernare si fiind strans cu usa a dat tot gazul ca sa scape el de puscarie. Ce mai vinde Dragnev? Ce mai face ? Cheama armate straine sa il scape? A vandut deja toata Romania?O sa le dea azil politic Viktor Orban lui Tariceanu si Dragnev
    • +9 (11 voturi)    
      . (Vineri, 9 februarie 2018, 19:05)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Tariceanu Sterling gaze , istoria se repeta, criminalul se intoarce intotdeauna la locul faptei
    • +1 (1 vot)    
      Dragnea Tradatorul (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 14:33)

      sistemulparasimpatic [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Se reface zona de dominatie, santaj si de influenta din trecut. Putin si Orban au in vedere o noua ordine mondiala care sa puna capat statelor de tip natiune si sa le inlocuiasca cu vechile reflexe imperiale.

      Iata ce declara Orban la 21 iunie 2017:

      Europa Centrală nu a avut aşa de multă influenţă în afacerile europene de la Casa arpadiană încoace sau poate de la Regele Matei......
      Evenimentul cel mai important pentru Europa în ultimele 12 luni nu a fost nici alegerile prezidenţiale din Franţa, nici alegerile din SUA, ci... cooperarea fără precedent a statelor Visegrad.. ....
      Budapesta este singurul oraş dintre Viena şi Istanbul care este „o metropolă capabilă să servească mai mult decât numai statul ungar.

      Ticalosul Dragnea n-are nimic de zis iar jurnalistii ignoranti nu au a-l intreba nimic pe Dragnev?
      • 0 (0 voturi)    
        Casa arpadiana NU exista (Luni, 12 februarie 2018, 13:52)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui sistemulparasimpatic

        este o inventie anonima din sec XVII care s-a fabricat ptr a justifica politic capturarea Transilvaniei de Habsburgi.
        Matei Corvin a fost fiul lui Iancu de Hunedoara.Nu aveau ei treaba cu maghiarismul.Termenul este inventat. Bietii oameni au fost prostiti sa creada ca sunt maghiari...adica nimic.
  • +10 (12 voturi)    
    oare ? (Vineri, 9 februarie 2018, 17:43)

    codrean [utilizator]

    Pe care dintre mincinosii astia sa-i crezi ? Oricum, nu iese fum fara foc !
  • +19 (25 voturi)    
    Romania vanduta de cangrena PSD (Vineri, 9 februarie 2018, 17:44)

    Muncitorul [utilizator]

    Deci asta a vandut Dracnea pt a avea suportul UDMR pt macelarirea Justitie si subjugarea Romaniei - resursele. Way to go PSD! Vanzarea Romaniei la propriu si nu de catre multi-agenturile straine, ci de catre puroiul intern PSD!
    • +1 (1 vot)    
      Dragnea vs Romania (Vineri, 9 februarie 2018, 23:33)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui Muncitorul

      nu zicea oare Dragnea ca multinationalele care dau sute de mii de locuri de munca la privat ne fura
      • +1 (1 vot)    
        psd vs Romania (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 9:09)

        drop [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

        dragnea este doar o parte a problemei
  • +12 (16 voturi)    
    Corect (Vineri, 9 februarie 2018, 17:47)

    Nyk1 [utilizator]

    Noi îi vindem lui Orbán pe al nostru și ne încălzim cu cel cumpărat de la ruși la preț mai mic decât am plăti pentru gazul „românesc”.

    Asta da afacere!
    • +4 (4 voturi)    
      nu este afacere este tradare (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 9:51)

      drop [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      de tara si neam iar psd-alde trebuie sa plateasca
  • +10 (16 voturi)    
    sunt mai destepti decat noi (Vineri, 9 februarie 2018, 17:54)

    UnchiuSam [utilizator]

    Daca vor contracta intreaga capacitate de transport inseamna ca tot ce se va transporta va fi al lor. Deci noi nu vom mai putea importa nimic prin acest gazoduct - atentie!, construit si de noi!!!
    Adica sa scape ei de monopolul rusesc si sa ramanem noi...
    Alo, Melescanu, e cineva acolo ?
  • -7 (19 voturi)    
    si ce-i rau in asta ? (Vineri, 9 februarie 2018, 17:54)

    Francisc 1 [utilizator]

    doar platesc ? sau e cu " nu ne vindem tara lui Soros ! " , sau astia sunt dusmanii lui Soros si le vindem ? sunt confuz !
    • +1 (1 vot)    
      e asa freu de inteles ??mai fugi pe la scoala (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 10:57)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Nimic nu e rau doar ca 50% din populatia tarii se incalzeste cu lemne , acestia se puteau si ei incalzi cu gaz nu ???Cata bataie de joc din partea psd, alde, udmr pt cetatenii tarii mai rar.Eu inteleg rationamentul lor, romanii trebuie tinuti in saracie , fara educatie ca sa poata fi cumparati pe nimic.Cat de sadici sunt astia de la psd, alde, udmr ...
  • +18 (18 voturi)    
    excelenta veste!.. sau nu?.. (Vineri, 9 februarie 2018, 17:54)

    pehash [utilizator]

    Adica noi vom importa de la rusi ca sa le vindem ungurilor?..
    Si avand in vedere ca avem rezerve dovedite de 100mld m3 care ne ajung doar pentru maxim 10 ani, nu putem decat sa speram ca intre timp vor mai gasi niste zacaminte, altfel vom importa de la rusi tot ce consumam.
    Macar am scapat de combinatele lui Ioan Niculae, abonat la gaze subventionate, din care producea ingrasaminte pentru export si uita sa-si plateasca taxele. Altfel am fi consumat azi de doua ori mai mult decat producem.
  • +6 (8 voturi)    
    poate (Vineri, 9 februarie 2018, 17:55)

    zigot [utilizator]

    ne lamureste si pe noi dl tariceanu, cu vechi prestatii in
    licitarea perimetrelor, licitatii mai putin transparente.
  • +12 (18 voturi)    
    ungurii cumpara gazul sau il da Dragnea gratis? (Vineri, 9 februarie 2018, 18:08)

    Boham [utilizator]

    Dragnea ar fi in stare sa le dea ungburilor gaz gratis doar ca sa aiba voturile UDMR in parlament
  • +9 (9 voturi)    
    FOARTE BINE, SA IMPORTE... (Vineri, 9 februarie 2018, 18:23)

    schroedinger [utilizator]

    O singura intrebare: cine ii va vinde?
    EXXON, OMV? Nu prea cred!
    • +1 (1 vot)    
      xxxxxoooonnn (Vineri, 9 februarie 2018, 19:12)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      ca UOEMWAU trimite in Austria
    • 0 (2 voturi)    
      simplu. (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 8:49)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Romania are de vanzare gaze o cantitate de 4,4 milioane m.c. S-au organizat licitatii de achizitie. Au castigat licitatiile 3 companii din Ungaria.
      • +2 (2 voturi)    
        CARE LICITATII? (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 12:25)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui anion

        Cum sa organizezi licitatie cand nu ai conexiunile realizate, n-ai gazul scos, nu stii cat gaz vei scoate, etc.
        Care licitatii? Cine le-a castigat? Cine a participat?
        De unde are ROU 4,4 mil Nm3 de gaz de vanzare? Din ce calcul a reiesit aceasta cantitate?
        De ce n-as lichefia aceasta cantitate si sa o expediez in alta parte cu vaporul pentru un pret mai bun, daca exista?!
      • +3 (3 voturi)    
        anion 4 mld (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 12:58)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui anion

        sint 4 miliarde 4.000.000.000 de mc
        e cu 3 ordine de masura mai mult
        4.000.000 e atata
        citeste ....textul
  • +7 (23 voturi)    
    Foarte rau (Vineri, 9 februarie 2018, 18:32)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ungaria lui Orban are legaturi stranse cu Rusia lui Putin, impotriva Europei si principiilor europene.

    Cum sa inchei contracte cu Orban, inamicul Romaniei si Europei civilizate? Asa ceva nu poate face decat un guvern profund corupt, gata sa sacrifice orice pentru putere, bani si coruptie. Acesta e guvernul Romaniei de astazi.

    Apropo, ce parere are presedintele Romaniei? Nu intreb ce face presedintele Romaniei, pentru ca ar fi inutil.
  • +4 (8 voturi)    
    apoi, sa ma iertati.. (Vineri, 9 februarie 2018, 19:13)

    baimarean [utilizator]

    fir-ar .....§=(%/%$&!!**(&%$%$ . :::sa fie a dr....lui de tara anapoda. Iti da natura ce nu meriti si apoi o dai la straini....Verstoly a vandul lemnul acum pleaca gazul....numa "bine" poate urma.... Macar daca le-ar lua si lemnele de la taranii pesedei , poate asa
    Cum sa nu iesi in strada ? Cum sa nu pleci din tara?
    Cum sa nu speri sa -l urmeze pe acelasi drum si in aceleasi conditii (de la cancer in sus..) vanzatorii astii de tara

    Iara zic., : sa ma iertati &$/&(/$!!!!!)($/() :!!!!!
  • -4 (6 voturi)    
    ce amatori.. (Vineri, 9 februarie 2018, 20:08)

    MG [utilizator]

    n-a inceput productia, nu s-a construit gazoductul, dar ne strambam aiurea la urs
  • +3 (3 voturi)    
    eXcelent! (Vineri, 9 februarie 2018, 20:26)

    OmniStudio [utilizator]

    Daca Orban isi lasa ambasadorii sa participe si la sarbatorirea Marii Uniri...si s-o lase mai moale cu Tinuta Secuiasca... macar pentru astea si nu as fi cazut la invoiala cu ei. Da' ce sa- ceri lui Dragnea... e turburare maare in PSD.
  • +4 (8 voturi)    
    Corectie (Vineri, 9 februarie 2018, 21:04)

    Radu-Mihai [utilizator]

    "Viktor Orban anunta ca Ungaria va importa anual 4 mld metri cubi de gaze aproape gratis din Romania.."

    Sunt sigur ca va mai ramane loc de niste mici detalii pentru viitor. Doar nu va inchipuiti ca libertatea lui dragnea e ieftina?
  • +1 (5 voturi)    
    hehe :) (Vineri, 9 februarie 2018, 21:18)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Presupunem ca Romania livreaza tot Ungariei. Asta inseamna ca in Austria/Slovacia/Germania va ajunge alt gaz... prin Ucraina :). Deci Rusia va trage un sut un co...e EU prin pionul Ungaria. Pune Romania botul la smecheria Rusiei ? Cred ca nu.
  • +3 (9 voturi)    
    Va "importa" GRATIS... (Vineri, 9 februarie 2018, 21:20)

    stirilibere [utilizator]

    ca sa-i apere spatele lui Dragneev. Romania este doar cu pixul pe harta, resursele "tarii" sunt ale fostului Imperu Austro-Ungar, oare ce n-ati inteles pana in ziua de astazi clacasilor, Petrom, Rompetrol, Romgaz, Radiocom, Romsilva, banci, comunicatii, etc. Tariceanu sa "traiasca".
  • +6 (12 voturi)    
    tradare nationala (Vineri, 9 februarie 2018, 21:46)

    dreptaciul [utilizator]

    Asta e un caz de inalta tradare. Dl Presedinte, se aude? CSAT, se aude? Opozitia, se aude? Vad ca nu scoateti un cuvant. Am ajuns ca in tara noastra sa ne conduca urmasii hunilor, coruptii si penalii. Mare pacat!
  • +4 (10 voturi)    
    4 miliarde m3 inseamna (Vineri, 9 februarie 2018, 21:49)

    Razvan_M [utilizator]

    ... peste 500 milioane euro. Cifra de afaceri a Romgaz este prin zona asta pe un an de zile. Este destul de evident de ce informatiile acestea nu sunt furnizate cu usurinta de catre politicieni... Daca coroboram si cu manipularile de anul trecut (cu diverse anunturi de nationalizare a fondurilor de pensii si nu numai), ne dam seama ca-s bajeti cu proptele la Partid care vor sa cumpere actiuni cat mai ieftine....
  • +3 (7 voturi)    
    sa ne explice tariceanu si dragnea ... (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 8:44)

    mar-vas [utilizator]

    de ce noi dam gazul romanesc la unguri si cumparam gaz rusesc!?
    si de ce trebuie sa imprumutam miliarde de euro ca sa sustinem dependenta energetica !!
    se aude popor psd???
    sau sunteti ocupati cu calcularea plusului la salarii dupa revolutia fiscala si inflatia daruita de idolii vostrii???
  • 0 (2 voturi)    
    OMV clar ... (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 13:22)

    DanDare [utilizator]

    ... imperiul Austro Ungar inca dainuie cel putin in amintirile si dorintele unora.

    Dar ce sa faci cu politicienii nostri, ca indiferent de unde sunt : sud, nord, vest , est, centru, sunt la fel de lacomi , corupti si fara spinare .
  • 0 (0 voturi)    
    Mare tara si Ungaria asta (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 15:23)

    Grandgousier [utilizator]

    "Sfarfarlica ia la tata din tigara"!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu se spunea ca nu este rentabil gazul nostru? (Joi, 15 februarie 2018, 12:43)

    jackalphonse [utilizator]

    Si ca vom trece la importuri?