Ministrul energiei nu este deranjat de scumpirea gazelor pentru industrie și de creșterea importurilor: Nu văd problema

de CP     HotNews.ro
Marţi, 21 mai 2019, 18:09 Economie | Energie


Ministrul energiei Anton Anton
Foto: Ministerul Energiei
Scumpirea gazelor pentru industrie și creșterea importurilor nu reprezintă o problemă din punctul de vedere al ministrului energiei, Anton Anton. Reamintim că Executivul a fost avertizat în mai multe rânduri asupra consecințelor negative pe care le va avea controversata OUG 114/2018. Două dintre aceste efecte negative sunt scumpirea gazelor pe piața liberă pentru consumatorii non-casnici și importuri mai mari din Rusia.

"Dacă preţul gazelor de producţie internă este mai mare decât gazele de import, industria se va orienta către gazele de import. Nu văd care e problema", a afirmat Anton, potrivit Agerpres.

Potrivit datelor Bursei Române de Mărfuri, preţul gazelor de producţie internă pentru luna aprilie a ajuns la 95,86 de lei pe MWh, în timp ce preţul pe bursa de la Viena (CEGH Front Month Index) este echivalentul a 81,79 lei pe MWh.

OUG 114/2018 a plafonat la 68 de lei pe MWh, pentru următorii trei ani, preţul pentru întreaga producţie internă de gaze naturale, iar OUG 19/2019 a modificat această prevedere, lăsând la preţ plafonat doar cantităţile de gaze destinate consumatorilor casnici şi termocentralelor.

Acest lucru a dus la creşterea preţului gazelor de producţie internă care se tranzacţionează pe bursă şi care este destinat agenţilor economici.

Importurile de gaze au început să crească foarte mult de la începutul anului. Astfel, în ianuarie, importurile au fost mai mari cu 55% faţă de aceeaşi lună a anului trecut, arată ultimul raport lunar de monitorizare a pieţei gazelor, realizat de Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2337 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    sunt sanse mari sa fie chiar bolsevic (Marţi, 21 mai 2019, 18:19)

    rov [utilizator]

    nu doer sa gandeasca ca un dusman al tarii
  • +3 (3 voturi)    
    Sinistrul Anton (Marţi, 21 mai 2019, 18:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    EL nu vede nici o problema = hoții cu care s-au inhaitat pot fura bine mersi. In plus, planul celor in slujba carora sunt Dragneev, Teodorowitsch, Vâlkov, Anton, Karmen Dan etc. este dus la indeplinire cu brio. România e pe cale de a iesi din UE pt a reintra in sfera de influenta 9energetice) sovietica.
  • +3 (3 voturi)    
    Nici eu (Marţi, 21 mai 2019, 19:15)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asta s-a votat, deci asta s-a vrut de catre populatie!

    D-aia nici nu se plange nimeni, corect?! Sau... ?!
  • +1 (1 vot)    
    Anton Anton nu are ton cu energia (Marţi, 21 mai 2019, 19:49)

    Plagarus [utilizator]

    În ”Normele de aplicare a OUG 114/2018” se stabilește că pe bursele din România vor fi tranzacționate exclusiv gaze importate din Rusia. Gazele din import care ajung în România, au o singură sursă de bază, GAZEXPORT , indiferent de firma care vinde efectiv gazele în granița românească " ( coon )
  • +4 (4 voturi)    
    Ăsta-i Daia doi. Sau Veorica trei. (Marţi, 21 mai 2019, 20:19)

    prec [utilizator]

    Cred că toate scursurile societății și-au dat întâlnire în pesedea.
    • 0 (2 voturi)    
      ALDE (Miercuri, 22 mai 2019, 6:47)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Desigur, la fel de penibil si nociv ca si PSD - Dragnea.
  • +2 (2 voturi)    
    Declaratia ministrului energiei!! (Miercuri, 22 mai 2019, 11:10)

    Theros [utilizator]

    este culme tupeului si prostiei sa faci o asemenea declartiei!! un asemenea dement ca ministru trebuie dat afara imidiat!! nu-ti trebuie multa carte sa pricepi ca scumirea gazelor pentru antrepenorii romani atrage imediat scumirile in lant la toate produsele !!! cum pote un nemernic ca acesta pe post de ministru sa fie atat de nesimtit si cu o senitatate demna de o cauza mai buna sa intrebe ca "nu vede care-i problema"!! ?? eu pe acest om nu-l pot numi ministru !! in locul lui as depune imediat demisia sau l-as demite!! este inadmisibil sa ai in guvern asemenea analfabeti iresponsabili !!
  • 0 (0 voturi)    
    ESTE O PROBLEMA (Miercuri, 22 mai 2019, 14:37)

    jidanul [utilizator]

    Este o problema, d-le ministru si inca una imensa. Romania trebuie sa castige bani, nu sa dea bani la altii sau sa dea cat mai putini si sa castige mai multi.