Legea PSD prin care este interzisă orice vânzare a acțiunilor la companiile de stat a trecut de Parlament / Miza: Blocarea listării Hidroelectrica

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2020, 15:03 Economie | Energie


Hidroelectrica
Foto: AGERPRES
Camera Deputaților a votat miercuri în favoarea legii prin care este blocată, timp de doi ani, orice vânzare de acțiuni la companiile de stat. Legea a fost inițiată de PSD, iar miza este blocarea listării companiei Hidroelectrica, în condițiile în care aceasta a început procedurile, semnând un contract de consultanță pentru listarea unui pachet minoritar de acțiuni.

A trecut de Camera Deputaților cu 199 voturi, 89 împotrivă și 3 abțineri.

Legea urmează să fie trimisă la promulgare, însă PNL intenționează să o conteste la Curtea Constituțională. Punctul de vedere al Guvernului asupra acestei legi a fost negativ.
Potrivit legislației în vigoare, listarea ar urma să aibă loc prin vânzarea unui pachet de 10%. Decizia de listare a 10% a fost luată în anul 2013 prin HG 1066, modificată ulterior prin HG 987/2017, adică în timpul guvernărilor PSD.

Proiectul de lege a trecut pe repede înainte, fără dezbatere. A fost înregistrat în Senat pe 30 martie, iar pe 19 mai era deja aprobată, fără a fi dezbătut. A fost trimisă în procedură de urgență la Camera Deputaților, termenul pentru depunerea raportului fiind 9 iunie 2020. Toți inițiatorii sunt senatori PSD, printre care Șerban Nicolae, Carmen Dan, Titus Corlățean etc.

Ce prevede proiectul? "Se suspendă, pentru o perioadă de doi ani, orice operațiuni privind înstrăinarea participațiilor statului la companiile și societățile naționale, precum și la societățile la care statul are calitatea de acționar, începute anterior intrării în vigoare a prezentei legi".

Prin lege, statul este blocat să vândă, însă nu și să cumpere. Proiectul prevede că statul poate cumpăra acțiuni de la companii din domeniul producerii de medicamente, din domeniul construcției de mașini, distribuția de energie electrică și termică (n.r. de ce nu și gaze?), explorarea resurselor minerale, transport, distribuția apei potabile, poștă și comunicații.

Aici este de reamintit că statul, prin Hidroelectrica, intenționează să cumpere activele din România pe care cehii de la CEZ intenționează să le vândă.

Pe lângă faptul că se pot obține sume importante de bani care intră ori în conturile societății, ori la bugetul de stat (în funcție de decizia politică), în urma unei listări pe bursă, activitatea unei companii devine mult mai transparentă.

Ce spune PSD în expunerea de motive? Că declararea situației de urgență a modificat substanțial regulile după care funcționează economia românească, atât în plan intern, cât și în plan internațional, motiv pentru care valoarea participațiilor fluctuează într-un ritm greu de anticipat. Însă, situația de urgență a trecut. Astfel, acest motiv nu mai are valoare.

PSD spune apoi, la modul general, că efectele negative în plan economic determinate de situația de urgență și de COVID-19 se vor prelungi pe o perioadă mai lungă decât cea raportată strict la durata situației de urgență. "De aceea, este necesar ca măsura interdicției să opereze pentru o perioadă mai îndelungată, de siguranță", se precizeză în expunerea de motive. Explicația PSD este neserioasă, mai ales că nu este întărită de vreun studiu profesionist.

Citește și
Listarea pe bursă a Hidroelectrica: A fost semnat contractul de consultanță






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9840 vizualizari

  • +16 (26 voturi)    
    Cum nu poți avea bani la sta în următorii 2 ani... (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:27)

    VasilePopescu [utilizator]

    = rețeta PSD
    Ca pe urmă să se agite că de ce nu sunt bani pt diverse, gen pensii propuse/votate tot de ei.
    Dar deh, acum sunt alții la guvernare, deci vorba romanului, sa le "dam la temelie".
  • +19 (29 voturi)    
    nu la bursa... (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:41)

    liviu_ [utilizator]

    ca acolo nu se pot lua spagi prea mari pt vanzari...
    probabil au luat pesedeii meditatii de la nastase...
    • -4 (30 voturi)    
      Voi asa faceti bani? (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:48)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Prin vanzarea companiilor si privatizare?

      E de tot rasul-plansul.
      Dupa ce ca am vandut toata economia strainilor, acum vreti sa mai vindeti si ultimele ramasite, halucinant!
      • +3 (13 voturi)    
        Nu ultimele ramasite... (Miercuri, 10 iunie 2020, 17:31)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Doar ramasitele care inca mai sunt profitabile... Nu vad pe nimeni sa se inghesuie la vandut/cumparat minele de huila de ex.

        O prostie d.p.m.d.v....astea sunt chestii de importanta strategica, cum ar fi depozitele de gaze, petrol, unele minereuri (as baga niste reguli stricte si la vanzarea de teren arabil si paduri catre entitati private cu capital strain).

        Sunt pentru privatizare, statul nu are ce cauta in piata, dar in anumite limite.
        • -2 (2 voturi)    
          Limitele alea (Joi, 11 iunie 2020, 1:54)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          Au fost depasite demult. Domeniile strategice nu pot fi privatizate, decat daca gandim ca idiotul de Ciolos, care vroia sa privatizeze absolut tot ceea ce a mai ramas neprivatizat.

          Pai si in caz de vreo criza cum e cea de acum, ce facem? Privatizam, aia care cumpara vinde la fier vechi si ne-au lasat in curul gol si gata, dam faliment.

          De aia o ducem rau cu industria, ca a fost privatizata in nestire, iar cei care au cumparat au vandut la fier vechi si au terminat-o.
      • +3 (3 voturi)    
        Aminteste-mi de o companie mare de pe la noi (Miercuri, 10 iunie 2020, 22:03)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        vanduta strainilor de altcineva decat PSD&CO.
        Poti adauga aici si pe cele taiate la fier vechi. Acelasi autor.
        • -1 (1 vot)    
          Haha (Joi, 11 iunie 2020, 12:07)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Glumesti?
          Te uiti sa vezi care a fost valoarea privatizarilor la nivelul fiecarui an si corelezi cu cine a fost la putere.

          Vei vedea ca cele mai mari valori de departe au fost pe vremea guvernarilor de dreapta.
      • -1 (1 vot)    
        e vorba de un pachet minoritar patriotilor! (Joi, 11 iunie 2020, 12:56)

        MitikaP [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Adica suficient cat sa intre in actionariat niste privati care sa puna stop furaciunilor. Iar listarea la bursa e cea mai eficienta si eleganta metoda de a face privatizare. Uitati-va la polonezi, care au cea mai tare bursa din estul Europei!
        Cu mentalitati de gen Ion Iliescu 1990 - "nu ne vindem tara", mai bine o pastram sa o furam noi din toate directiile - nu vom iesi niciodata din evul mediu in care ne-a lasat comunismul!
    • -5 (25 voturi)    
      Lucrurile merg spre nationalizarea intereselor (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:03)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu invers. Si asta nu e neaparat un lucru rau in perioada asta. UE nu te protejeaza de nimic cand situatia e groasa si Hidroelectrica este un interes national strategic.
      Pe planul doi, PSD blocheaza guvernul PNL de la a face bani prin vanzarea de active. Ca foamea PNL e mare. Gresesc sau e doar asta? :)))))))))
      • +3 (7 voturi)    
        aici gresesti (Miercuri, 10 iunie 2020, 18:34)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        1- Vanzarea unui pachet minoritar la Hidroelecrica nu e acelasi lucru cu construirea doua reactoare pe banii chinezilor.
        2- guvernul PNL are nevoie de bani pentru acoperirea unor obligatiilor create de niste legi cretine date de PSD, PNL nu are parghia politica sa modifice aberatiile deci are nevoie de bani.
        • -3 (9 voturi)    
          Cum nu? Pensiile speciale, reducerea aparatului (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:21)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          bugetar. Chestiile alea care le promiteau cand dadeau jos fostul guvern. Daca nu pot guverna sincer il preferam pe fostu.
          • 0 (6 voturi)    
            Mai trollishor, (Miercuri, 10 iunie 2020, 20:42)

            Antiparaziti [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            ia du-te frumos pe dex si citeste definitia cuvintelor : senat, camera deputati, parlament, ccr, guvern, presedinte : dupa aia, citeste si ce PREROGATIVE are fiecare; adica CINE da/a dat legea si CINE o pune in practica. Si dupa aia da-ti cu parerea.
            • 0 (2 voturi)    
              decat sa se vanda (Miercuri, 10 iunie 2020, 23:06)

              DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui Antiparaziti

              ultimele active care an de an tin in picioare bugetul si sa se bage rapid la burtica, mai bine nu se respecta respectivele legi cu toate consecintele neconstitutionale si politice. Daca se vinde, banii se papa repede si ramanem fara nimic care sa produca bani constant. Faptul ca psd face aici un joc politic si sunt ipocriti nu contesta nimeni. Dar cand Dragnea vroia sa faca fonduri suverane si sa vanda inclusiv hidroelectrica, ne-am opus toti.
            • -1 (1 vot)    
              Zici ca au preluat fraiele ca sa esueze (Miercuri, 10 iunie 2020, 23:06)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui Antiparaziti

              dar mai cu talent. Si eu trebuie sa ii aplaud ca. Daca doreau sa faca o miscare politica cu cap lasa PSD sa duca la sfarsit "buna guvernare" si dupa... senat... parlament...guvern.... Insulele Beline... toate erau a PNL-ului.
  • +10 (14 voturi)    
    sigur ca da (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:54)

    mmmircea [utilizator]

    cum a dat nastase petromul de exemplu.
  • +4 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:10)

    [anonim]

  • -5 (7 voturi)    
    Nu se poate ocoli? (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:15)

    duda [utilizator]

    Nu stiu ce zice legeaasta, dar nu se poate ocoli, daca nu se face listarea prin vanzarea a 10% din actiuni, ci prin majorare de capital? Asa ar avea si Hidroelectrica bani pentru achizitii.
  • +11 (17 voturi)    
    eu in locul PSD (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:21)

    Anonym [utilizator]

    as da o lege sa le transfere la Partid lor Hidroelectrica sau macar 40% din actiuni, ca atat a luat si PSD in 2016

    PS:
    Va dati seama cum arata fundamentarea acestei legi :)
    • -3 (13 voturi)    
      ce parere ai ...? (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:51)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      filmul pe aripile vantului a fost interzis ,asa ceva faceau nazistii , dadeau foc la capodopere ! ce se intampla cu cartea si cu foametea care vine peste o luna fiind condusi de flamura galbejita ?
  • -7 (19 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:27)

    mdalacu [utilizator]

    Sper din tot sufletul ca sa se promulge legea!
  • -7 (21 voturi)    
    F.bine. Guvernul e administrator, nu proprietar (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:29)

    D-or [utilizator]

    Toate vinzarile de dupa 89 sunt ilegale, intrucit guvernele erau doar administratori, nu proprietari, conform Constitutiei.
  • +9 (19 voturi)    
    PSD trece cu buldozerul peste economie... (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:33)

    taro [utilizator]

    Sa vedeti acum caderi la bursa...

    Pe langa faptul ca posesorii de actiuni au luat teapa companiile de stat s-ar putea sa intre in blocaje financiare sau chiar sa dea faliment.

    Majoritatea firmelor listate la bursa iau imprumuturi de scurta durata cand nu stau bine cu lichiditati si garantau cu pachete de actiuni.

    Daca nu to sa tranzactiuneze actiuni cu ce garanteaza?
    • -8 (14 voturi)    
      vin din nou !? (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:49)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui taro

      pe aripile vantului a fost interzis !!! ce se intampla cu cartea ??? vin din nou nazistii si ard operele care nu le convin ? traim vremuri urate si uimitoare , sa vezi cand o veni si foametea in lume !
  • +2 (22 voturi)    
    Privatizarea Hidroelectrica ar fi jefuire si submi (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:38)

    D-or [utilizator]

    Privatizarea Hidroelectrica ar fi subminarea securitatii energetice.

    Pentru noi e o unitate vitala, strategica. Pentru un privat, doar o sursa de profit de-a gata.

    In loc de reparatii si retehnologizari, privatului ii va fi mai convenabil sa o inchida si sa o vinda pe bucati.
  • -4 (10 voturi)    
    ce dobitoci !!! (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:46)

    muscha mbanana [utilizator]

    pe aripile vantului a fost interzis !!! ce se intampla cu cartea ??? asa a inceput sa arda romane ,nazistii ! oare se intorc acele vremuri ???
  • -2 (14 voturi)    
    Deci (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:52)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Peneleu vrea sa vândă tot din ţara asta (deh,liberali capitalişti),să fie şi Hidroelectrica pe mâini străine
    • +2 (2 voturi)    
      In caz ca nu ai citit... (Miercuri, 10 iunie 2020, 18:50)

      crackporta [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      ...legea a fost initiata de guvernele PSD prin 2013.
    • +2 (2 voturi)    
      bowlene, se vinde romanilor! (Miercuri, 10 iunie 2020, 21:31)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      acum, este doar a baietilor destepti de la partid!
  • +1 (19 voturi)    
    dimpotriva, trebuie nationalizat (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:56)

    Mary80 [utilizator]

    tot ce s-a privatizat in ultimii 30 de ani. Prin "privatizat" a se citi furat.
  • +5 (7 voturi)    
    Daca (Miercuri, 10 iunie 2020, 18:41)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Daca dadeau legea asta legand IPOul de o anumita valoare a energiei in piata si de niste indici de rentabilitate, nu ar fi fost neaparat o idee rea pentru ca ar fi insemnat ca vand atunci cand se poate obtine mai mult.
    Imi este teama insa ca preocuparea principala a fost sa nu dea acces unui outsider in boardul companiei, la informatii pline de surprize, precum cheltuieli nejustificate samd.
  • +3 (3 voturi)    
    Legea nescrisa a corporatiilor americane (Miercuri, 10 iunie 2020, 20:09)

    Criogenia [utilizator]

    Ne invata un singur lucru de o maxima inteligenta: decat sa dau spre ciordeala un bun existent unui tert, mai bine-l pastrez si-l ciordesc eu incet si sigur pe termen indelungat, chiar daca mor, raman la ciordeala tot de-ai mei...

    Ce este asa de greu de priceput?
  • +1 (9 voturi)    
    Lege foarte buna (Miercuri, 10 iunie 2020, 20:20)

    ttattaie [utilizator]

    poate asa nu mai vedem carteluri gen Engie si Eon apropo de liberalizarea pretului la gaze. PNL ul ce sa spuna doar supara stapanii din vest. Apropo poate mai oprim si vanzarea pamantului la straini.
    • +2 (4 voturi)    
      legea actuala favorizeaza mosierii pesedisti! (Miercuri, 10 iunie 2020, 21:32)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui ttattaie

      .
  • +4 (6 voturi)    
    Nu se intelege sau nu se vrea (Miercuri, 10 iunie 2020, 22:21)

    Bradisor [utilizator]

    sa se inteleaga ca nu este vorba de vinzare cum a facut Nastase cu Petrom siTariceanu cu BCR etcPrin listarea a 10% dinactiuni (asa cum intentioneaza guv.)statul nu pierde controlulasupra societatii din contra are alaturii ei noii actionari care au tot interesul ca soc. sa bine gestionataPin listarea hid. poate otine osuma f mare care i-ar folosi la realizarea strategiei de dez. in val. de peste 5mld.eur.Deci soc. se poate capitaliza prin atragerea unor sume importante asa cum procedeaza cele mai prestigioase firme din lume .Important este ca asa cum s-a procedat cind s-au listat Romgaz,Transgaz etc oferta se va adresa si populatiei deci prin actinile detinute oameni de rind vor putea influenta bunul mers al societatii
    Regulille bursiere obliga conducerile soc sa fie trasparenta in deciziile luate iar actionarii sunt in permanenta cu ochii pe societate Aceasta este cauza pricipala pt care politicienii, de regula ,se opun listarilor. La o societate listata este mai greu sa impui amante in cosillile de adm sau sa dai contracte pe sub masa firmelor de casa
    .In anii precedenti s-au mai facut listari minoritare la soc de stat si acesta n-a pierdut controlul ,din contra obtine venituri subtantiale pt echilibrarea bgetuluiAsa este cazul Nuclearelectrica ,Transgaz,Compet ,Oilterminal Transelectrica ,Romgaz etc
    Cocluzia cei care au propus legea au alte motivatii decit cele expuse in sustinerea acesteia
  • 0 (2 voturi)    
    Credeti că privatii (Miercuri, 10 iunie 2020, 22:52)

    Ionut Cosma [anonim]

    acceptă pe unu' care să mai fie in 10 Consilii de Administrațíe? Era un film "Unora le place jazzul".Ar trebui un film românesc "Unora le place furtul".
    • +1 (1 vot)    
      NU (Vineri, 12 iunie 2020, 2:03)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui Ionut Cosma

      pt.ca vor ca banii lor sa fie bine gestionati