UPDATE Creșterea facturilor la energia electrică - Florin Cîțu cere explicații Consiliului Concurenței: Vreau să știu ce se întâmplă / E o diferență foarte mare de la liberalizare la piața concurențială

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 19 august 2021, 12:13 Economie | Energie


Radiator electric
Foto: Freer Law / Alamy / Alamy / Profimedia
Premierul Florin Cîțu a convocat joi o întâlnire la Palatul Victoria pe tema creșterii facturilor la energia electrică, printre invitați fiind și reprezentanți ai Consiliului Concurenței. "Am chemat Consiliul Concurenței pentru că este o diferență foarte mare de la liberalizare, deci piață liberă, la piață concurențială și vreau să mă asigur că în România îndeplinim și condițiile unei piețe concurențiale. Pentru că până la urmă piață liberă înseamnă un lucru, dar doar dacă ai piață concurențială prețurile pot să și scadă.", a declarat premierul.

UPDATE Florin Cîțu, la finalul întâlnirii pe tema creșterii prețurilor la energie: Voi relua discuțiile pe acest subiect săptămâna viitoare



Premierul Florin Cîțu a convocat joi o întâlnire cu ministrul Energiei, Virgil Popescu, și cu reprezentanți ai ANRE, Transelectrica, OPCOM și Consiliul Concurenței, tema discuțiilor fiind creșterea prețurilor la energia electrică.

  • "Am două obiective la această întâlnire. În primul rând aș vrea să înțeleg exact ce se întâmplă cu creșterea prețurilor. Știu foarte bine că există mai multe explicații - și creșterea prețurilor pentru acele certificate verzi și așa mai departe. În același timp am chemat Consiliul Concurenței pentru că este o diferență foarte mare de la liberalizare, deci piață liberă, la piață concurențială și vreau să mă asigur că în România îndeplinim și condițiile unei piețe concurențiale. Pentru că până la urmă piață liberă înseamnă un lucru, dar doar dacă ai piață concurențială prețurile pot să și scadă.", a declarat joi Florin Cîțu, cu ocazia instalării lui Dan Vîlceanu ca ministru de Finanțe.

Întrebat despre proiectul de lege privind consumatorul vulnerabil de energie, Cîțu a spus că se caută soluții pentru accelerarea aprobării legislației pentru finanțarea consumatorului vulnerabil.

  • "I-am cerut ministrului Energiei să vină cu o soluție și vom avea o soluție de a finanța și de a aproba mai repede consumatorul vulnerabil pentru că aceste companii au profituri mai mari decât până acum și putem de acolo să transferăm. Se accelereaza aprobarea legii, trebuie să intre în vigoare de la 1 ianuarie 2022.", a spus Cîțu.

Senatul a adoptat, luni, 17 mai, în calitate de prim for sesizat, proiectul de lege privind consumatorul vulnerabil de energie iniţiat de Guvern. Ajutorul prevăzut, prin propunerea legislativă, este acordat prin compensarea în sumă fixă a cheltuielilor pentru încălzire, dar nu mai puţin de 10% din valoarea de referinţă, care, în funcţie de sistemul de încălzire utilizat, este de 250 lei pe lună pentru gaze naturale, de 500 lei pe lună pentru energie electrică şi de 160 lei pe lună pentru combustibili solizi sau petrolieri. Pentru energia termică, această valoare de referinţă va fi stabilită lunar în limita consumului mediu şi în funcţie de preţul local al energiei termice facturate populaţiei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8282 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Nu dau aia de la ENEL, CEZ etc doi bani pe el (Joi, 19 august 2021, 12:25)

    Gryphus [utilizator]

    E doar o misacare de imagine pt Cutzu, vrea sa para ca el se bate pt voi :-))) dar e o minciuna ca de obicei.

    https://www.youtube.com/watch?v=9j0m2-0rQlE
    • +8 (12 voturi)    
      Unii vor să impună creșterea prețurilor. (Joi, 19 august 2021, 13:21)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Ce se întâmplă în România nu-i economie de piață. Se liberalizează prețurile la en. electrică. apar nu //furnizori// de energie electrică(sanchi furnizori) ,care promit prețuri mai mici ca să-și facă portofoliul de clienți, cresc prețurile(nu se știe la cine/care furnizori), face presa tămbălău de nu mai pricepe nimeni nimic și Guvernul află și el că en. el. se va scumpi ! Că încă nu sa scumpit, dar cineva forțează nota să se scumpească. Îi recomand d-lui Câțu să citească toate articolele pe această temă, din ianuarie încoace și să ne spună ce a înțeles. Inclusiv articolul de azi-de ce se scumpește en. el?
      • +1 (3 voturi)    
        Asa-i (Joi, 19 august 2021, 16:38)

        Rdu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        poate afla ca nu-i suficient sa citesti (vezi trimiterile lui catre altiisa citeasca) ci mai trebuie si sa intelegi!
        • -1 (1 vot)    
          Poate. Ce știi tu? (Joi, 19 august 2021, 20:06)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Rdu

          Eu am lucrat vreo 40 de ani în domeniu și cred că scumpirea este pentru acoperirea celor care au facilități(scutiri), care sau înmulțit nejustificat, a celor care fură, a celor care nu plătesc facturile profitând că a fost interzisă debranșarea rău platnicilor. Ar fi trebuit ca Guvernul să prevadă niște bani pentru compensarea producătorilor și furnizorilor de en. el, pentru-că Guvernul a hotărât să nu fie debranșați. Guvernul hotărăște și noi plătim ! Asta aș fi vrut să văd într-un articol privind cauzele creșterii prețurilor. Cineva cred că știe/are datele necesare, calculării costului a ce am spus și care sunt reale. Nu mai spun de pierderi care au depășit limita rațională/ tehnologică, în mod nejustificat. De ce se permite ca la Societățile care furnizează en, electrică să lucreze necalificați în domeniu. Aceștia atât știu, să crească prețul.
      • +6 (6 voturi)    
        da (Joi, 19 august 2021, 16:42)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Se numește DICTATURA MAFIILOR, ajutată și de indolența românilor.
  • +9 (13 voturi)    
    Care profituri mai mari, catzule? (Joi, 19 august 2021, 13:28)

    axxa [utilizator]

    Electrica statului are la semestru profit cu 60% mai mici decat anul trecut, desi au majorat preturile la energie cu 20% pentru clientii casnici. Le-ati capusat iar de nu pot sa mai respire sau le-ati impanat cu odrasle platite cu salarii aberante, asa cum numai voi stiti?
  • +9 (11 voturi)    
    Pentru ca asa vrfea muschiu lor (Joi, 19 august 2021, 15:01)

    jackalphonse [utilizator]

    ca asta inseamna liberalizare in capitalism. Acum Cutu se arata surprins, chipurile este atent la problemele aparute in societate.
  • +7 (9 voturi)    
    NOTIFICARE (Joi, 19 august 2021, 16:11)

    SNORE [utilizator]

    Am fost anuntat de furnizorul de electricitate :" prezenta Notificare vă aduce la cunoștință faptul că, prețul de furnizare pentru energie electrică activă (Pee) oferit pentru perioada 01.10.2021-30.09.2022 este de 398lei/MWh". . Interesant! Acum aveam 230 lei / MWh. SCUMPIRE CU 70%. Mai scriu odata, ca sa nu gresesc. De la 230 la 398.
  • +8 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 19 august 2021, 16:37)

    [anonim]

  • +5 (11 voturi)    
    aha (Joi, 19 august 2021, 16:41)

    Toni_Romania [utilizator]

    Și cînd unii imdraznesc sa aminteasca de STABILITATEA PREȚURILOR din vremea RSR, sunt imediat facuti ”nostalgici ceaușiști”,
  • +9 (13 voturi)    
    dar benzina (Joi, 19 august 2021, 16:46)

    TrickyWicky [utilizator]

    Cum e posibil ca in Romania sa avem aceleasi preturi ca in UK?
    • +1 (1 vot)    
      ba mai mari (Vineri, 20 august 2021, 6:39)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Ba mai mari la unele.
      La lefuri de 5 ori mai mici.
  • +4 (6 voturi)    
    In ziua de azi se numeste (Joi, 19 august 2021, 19:19)

    John_Re [utilizator]

    crestere economica .. nu scumpire.
  • +5 (5 voturi)    
    ce mare lucru (Joi, 19 august 2021, 19:41)

    nash pandelica [utilizator]

    vor sa faca si ei un ban cinstit, adica, nemuncit.
  • +4 (4 voturi)    
    aceste scumpirile nerusinate si nejustificate (Joi, 19 august 2021, 20:18)

    BernierC [utilizator]

    Trebuiau sa fie pe pagina 1 in toate ziarele. Prezentate non stop. Intreaga societate trebuia sa ia atitudine impotriva acesor mafioti. Nicio scumpire nu este justificata, este doar furt legalizat si girat de catre politicieni. GHILOTINA vegheaza.
  • +2 (2 voturi)    
    întreabă si (Vineri, 20 august 2021, 8:02)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    de ce se scumpește benzina aproape zilnic!
    e clar că au făcut înțelegeri de tip cartel!