Dupa o saptamana, site-ul ANAF a redevenit functional / Eugen Teodorovici: Imi cer scuze fata de toti contribuabilii

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 22 martie 2018, 12:34 Economie | Finanţe


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Site-ul ANAF a redevenit functional, dupa o saptamana in care a fost accesibil doar sistemul de depunere a declaratiilor, ministrul Finantelor, Eugen Teodorovici, cerandu-si scuze miercuri fata de contribuabilii care au avut probleme din aceasta cauza.

"De ani de zile in zona de Fisc toata partea de infrastructura IT e invechita, creeaza foarte multe blocaje. Azi s-a dat drumul la zona de site", a spus miercuri Teodorovici, la intrebarile ziaristilor.

Acesta a spus ca "s-a lucrat zi si noapte pentru a gasi o solutie" dar in prezent "nu exista un contract de mentenanta" pentru site.

Acest lucruri "s-au stiut la nivelul Fiscului de ani de zile", a spus el, adaugand ca "fara o reforma clara si o cale stabilita foarte bine" si "fara un sistem IT performant lucrurile raman asa cum sunt".

"Imi cer scuze fata de toti contribuabilii care au avut nemultumiri", a mai spus acesta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2649 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    :)))))) (Joi, 22 martie 2018, 12:40)

    cristi_an [utilizator]

    iti ceri scuze ....
    Cand aud astea de la voi imi vine lehamite..efectiv e o umilire pt toti romanii sa auda asta!
    • +3 (3 voturi)    
      ANAF e praf! (Joi, 22 martie 2018, 13:13)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Inafara de faptul ca nu functioneaza, mai si chinuie contribuabilii cinstiti. Timp in care banii lui Voiculescu sunt in Cipru sau dzeu stie unde.
    • 0 (0 voturi)    
      "imi cer scuze" (Joi, 22 martie 2018, 21:57)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Alt agramat,eventual LE cer scuze contribuabilior,asa isi cere scuze lui insusi.
  • +4 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 22 martie 2018, 12:45)

    qwerasdf [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    Cum mama naibii (Joi, 22 martie 2018, 12:47)

    Suricata de curte veche [utilizator]

    Tu, statul roman, nu esti in stare sa ai un contract de mentenanta pentru site-ul de taxe si impozite. Cum, ma, CUM?!?
    E facut in powerpoint, pe genunchi? S-a incarcat singur pe internet?

    A, da. Si inca e la pamant, nu functioneaza.
  • +4 (4 voturi)    
    Asta era miercuri (Joi, 22 martie 2018, 12:53)

    Carcalete [utilizator]

    Astazi, joi, anumite portiuni din site erau cazute din nou.
    Ca orice minune, nu dureaza decat vreo 3 ore.
  • +5 (5 voturi)    
    Inca nu (Joi, 22 martie 2018, 12:55)

    DragosXXXIII [utilizator]

    La 12.54 www.anaf.ro - este picat :))
  • +3 (3 voturi)    
    A vrut sa spuna.... (Joi, 22 martie 2018, 12:56)

    dandra [utilizator]

    Imi dau demisia dar i-a iesit altceva.
    • +3 (3 voturi)    
      Sincer imi e si frica sa ii cer demisia (Joi, 22 martie 2018, 14:07)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      ca poate se intoarce alalalt, mai "destept", Misa.
  • +2 (4 voturi)    
    Scuze? Tu zi ce faci ca sa nu se mai repete... (Joi, 22 martie 2018, 12:56)

    Gryphus [utilizator]

    scuzele nu ajuta cu nimic, sistemul IT ramane la fel de praf.

    ce face guvernul PSD pt a rezolva problema ? NIMIC.

    Scuze...
  • 0 (0 voturi)    
    ati pierdut deja o finantare. (Joi, 22 martie 2018, 18:34)

    ouyang [utilizator]

    pentru ce era? a, fix pentru infrastructura IT. pai de ce ati pierdut-o, pesedisti incompetenti? ca nu puteau fi sifonati banii catre un ghita?