Florin Cîțu: Pentru România nu există opțiunea să nu fim în zona euro / 2024, o variantă foarte ambițioasă

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 27 ianuarie 2020, 21:05 Economie | Finanţe


Florin Cîțu
Foto: Guvernul Romaniei
Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, a declarat luni seara, la Digi 24, că obiectivul ca România să intre în „antecamera euro” în 2024 este unul foarte „ambițios”, precizând însă că pentru România „nu există„ opțiunea de a nu adera la zona euro, în timp.

„Pentru România nu există această opțiune, să nu fim în zona euro”, a spus Cîțu, care a precizat însă că, după trei ani de politici pro-ciclice ale PSD, care au deteriorat toate deficitele macro, obiectivul de a intra în mecanismul ERM II - Mecanismul de schimb european, supranumit și antecamera euro, și care presupune ca moneda națională a unei țări să poată fluctua într-un palier de plus/minus 15% timp de doi ani - în anul 2024 este „o variantă foarte ambițioasă”.

Acesta a reafirmat că România își propune un deficit sub 3% în 2022, dar accelerarea acestui ritm ar însemna ca „politica fiscală să devină imediat o frână a economiei”.

Însă „pentru România nu există această opțiune, să nu fim în zona euro”, dar totul „depinde de cât de rapid corectăm ceea ce s-a întâmplat” în guvernarea PSD, a mai spus el.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4325 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    k (Luni, 27 ianuarie 2020, 21:25)

    cartofiprajiti [utilizator]

    chiar esti dusss ....romania nu e pregatita nici peste 100 de ani !!! cand e o saracie groaznica la noi voi visati... sunt satul ca si de autostrazi ..jalnici bai , jalnici !
    • 0 (0 voturi)    
      Daca e sa o luam asa, nici in UE (Marţi, 28 ianuarie 2020, 11:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      nu meritam sa intram, si totusi am intrat in anul 2007.
      Sunt niste criterii de convergenta care, pe hartie, trebuie indeplinite. Bulgarii, desi traiesc mai prost decat noi si au o economie mai slaba, intra in ERM II si apoi vor intra in Eurozone. De ce? Ptr ca indeplinesc mai bine criteriile de convergenta pe hartie. La fel si tarile baltice, Letonia si Lituania stau mai prost decat Romania ca si economie. Si totusi au intrat in zona euro...tot ptr ca , pe hartie, au indeplnit criteriile de convergenta.
      Sunt sigur ca si noi vom intra, devalorizari de peste 15% ale leului pe o perioada de 2 ani nu au cum sa mai existe. La noi nu se vrea politic sa intram...si care e motivul, nu inteleg.
  • -1 (3 voturi)    
    sub 15% variatie in 2 ani (Luni, 27 ianuarie 2020, 21:38)

    PowerIon [utilizator]

    De ce e un obiectiv asa de ambitios?
    Ar insemna sa avem euro sub 5.50 in 2 ani.
    In ultimele 12 luni am avut 1.3%.
    • 0 (0 voturi)    
      fix acum 2 ani, (Marţi, 28 ianuarie 2020, 11:51)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      adica pe 28 ian 2018, cursul era de 4.6658 ron ptr 1 euro. Azi este de 4.7998..deci o devalorizare de 2.9% in 2 ani. Nici vorba de 15% devalorizare in 2 ani, asa ceva nu a mai fost dupa 2007, cand am aderat la UE.
      Deci obiectivul este indeplinit, insa la noi nu se vrea politic aderarea la euro..
  • +3 (3 voturi)    
    nesemnificativ (Marţi, 28 ianuarie 2020, 1:30)

    mescaline [utilizator]

    Sper ca-n anticamera, in antecamera incepe combustia.

    Ma rog, poate ca omul stie ce spune.
  • +1 (3 voturi)    
    2054 (Marţi, 28 ianuarie 2020, 7:33)

    consumator2 [utilizator]

    O varianta foarte realista. Cu clasa politica actuala!
  • +3 (3 voturi)    
    auzi catule (Marţi, 28 ianuarie 2020, 8:44)

    Stefan534324 [utilizator]

    am si eu o sugestie pentru tine si pentru toata cloaca de politicieni indiferent de partid: puteti va rog sa nu mai anuntati planuri pe hartie care se vor intampla numai daca va alegem pe voi 7 mandate la rand, si sa anuntati un anumit lucru abia dupa ce l-ati facut? De promisiuni si previziuni suntem toti satui.