Criza euro: Inflexibilitatea lui Merkel, criticata in Germania

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 20:09 Economie | Finanţe & Bănci


Inflexibilitatea politicii europene a cancelarului Angela Merkel, mai ales opozitia sa fata de euro-obligatiuni, a generat sambata critici si ingrijorare in Germania, fostul cancelar Helmut Schmidt acuzand-o chiar ca izoleaza tara, potrivit AFP.

"Nu putem exclude categoric recurgerea la euro-obligatiuni. Ele ar putea deveni indispensabile", a afirmat comisarul european pentru energie, Gunther Oettinger pentru cotidianul Die Welt.

Sub titlul "Cat va mai rezista Merkel presiunilor", cotidianul conservator scrie ca Oettinger se raliaza opiniei majoritare din cadrul zonei euro, in timp ce dna Merkel a respins inca o data euro-obligatiunile ca remediu pentru criza din zona euro, intr-un discurs de vineri in fata Bundestag-ului.

Cu ocazia unui forum economic desfasurat vineri la Hamburg, fostul cancelar social-democrat Helmut Schmidt (SPD), 92 de ani, i-a reprosat Angelei Merkel ca pune tara in pericol

"Cu politica sa, Merkel a izolat Germania", a spus el.

Saptamanalul Der Spiegel scria sambata ca "presiunea asupra lui Merkel creste", dat fiind faptul ca Parisul si presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, sunt in favoarea euro-obligatiunilor.

Cancelarul Angela Merkel se intalneste luni, la Paris, cu presedintele francez Nicolas Sarkozy pentru a elabora propuneri vizand iesirea Europei din criza. Liderii europeni se vor intalni la 8-9 decembrie, la Bruxelles, pentru a gasi un raspuns la criza datoriei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2993 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    sa ma scuteasca (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 21:30)

    atreus [anonim]

    cu "izolarea"... orice izolare se poate "dez"-izola... Sigur ca toti se plang ca vor bani si vor garantii si iar vor bani mai ales de la altii si pe degeaba si cu cat mai putine responsabilitati din partea lor... Sunt 100% pro Merkel, si sunt convins ca asta este calea!
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 21:38)

      ... [anonim] i-a raspuns lui atreus

      pai normal, in ziua de azi cine incearca sa fie principial si sa spuna lucrurilor pe nume este inflexibil, insensibil, o adevarata fiara salbatica. Mai bine ne facem ca ploua si ne declaram "socati" cand vedem ce se intampla cu economia.
  • +2 (2 voturi)    
    social-democrat (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 21:41)

    kamarad [anonim]

    Aha nu vazusem, declaratia apartine unui social-democrat...deci nu e de mirare.
  • -1 (1 vot)    
    Pt atreus (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 21:47)

    Io [anonim]

    Iote unde era neamtu! :))) ai vazut calea? Sa stii ce te-au scutit:)))
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 22:48)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    criza (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 22:57)

    romanul [anonim]

    DA MERKEL. Am vazut ce inseamna obligatiuni euroobligatiuni .,credite rostogolite ,imprumuturi si alte inginerii financiare. Fiecare sa consume atat cat probuce si banul economisit sa ramana la valoare nu inflatia sa acopere furtul si incapacitatea .D-na Merkel suntem cu dumneavoastra si cu rigoarea germana
  • -1 (1 vot)    
    Ca sa... (Duminică, 4 decembrie 2011, 0:52)

    Knightmare [anonim]

    ...fi 100% pro Merkel si sa crezi cu adevarat ca "asta este calea" trebuie sa fi cel putin naiv ca sa nu zic altcumva si sa ma cenzureze webmaster-ul. Absolut toata lumea stie ca salvarea euro se va infaptui numai si numai cu ajutorul emiterii eurobond-urilor. Pacat ca babatiia asta DDR-ista si urita de se-ncreteste pielea pe tine nu are capacitatea intelectuala sa inteleaga acest lucru si musai sa se lase ea rugata pina-n ceasul al doispelea. De fapt, ea asteapta telefonul lui Obama, singurul care mai poate sa-i spuna vreo doua si s-o aduca cu picioarele pe pamint.
  • +1 (1 vot)    
    imposibil (Duminică, 4 decembrie 2011, 12:47)

    andreasul [anonim]

    Ordinea si disciplina muncii din germania este un atu in plus de a nu fi izolata din contra va fi mai cautata si mai demna de urmat in tot ceea ce face.intrun cuvint este deocamdata MAMA EUROPEI.Spon asta deoarece eu am fost facut de o banca din germania de 2900 DM in 1993 si tot acolo merg cind caut de munca ....bani se mai fac dar numai prin munca.am un gust amar dar asta e......in rest gindire pozitiva