Roubini, pe Twitter: E vremea sa inceapa taxarea Vaticanului, cel mai mare evazionist fiscal din Italia

de DP     HotNews.ro
Luni, 28 mai 2012, 12:31 Economie | Finanţe & Bănci


"E vremea sa inceapa taxarea bunurilor si veniturilor Vaticanului, cel mai mare evazionist fiscal din Italia", scrie Nouriel Roubini intr-un mesaj transmis luni dimineata pe contul sau de Twitter. Mesajul lui Roubini vine la scurta vreme dupa ce, potrivit unui raport BBC, primul ministru Mario Monti anuntase ca Vaticanul trebuie sa plateasca impozite pe proprietatile nereligioase. Anterior, astfel de proprietati se bucurasera de o derogare in ciuda masurilor de austeritate impuse in Italia.

Biserica din Italia detine circa 110.000 de proprietati, evaluate la aproape 11,9 miliarde de dolari, impozitul estimat pentru aceste proprietati ridicandu-se la 945 milioane dolari anual.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3439 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    Impozitarea Biserii Ortodoxe (Luni, 28 mai 2012, 12:40)

    Ciprian [anonim]

    Acelasi lucru ar trebui aplicat celui mai mare evazionist din Romania, Biserica Ortodoxa.
    Dar cum suntem in campanie electorala si politicientii au nevoie de biserica pentru a se promova populatiei cu frica de dumnezeu, nimeni nu va avea curaj sa propuna asa ceva.
  • -9 (17 voturi)    
    Astia cu impozitele par intr-o doaga! (Luni, 28 mai 2012, 12:54)

    Constantin [anonim]

    Munca, afacerile merg mai bine fara impozite. E chiar si un stat, Monaco, care merge excelent fara impozite.
    De ce vor astia de ne prezinta si formeaza statul sa ne ia impozit? Fiindca sunt redusi mintal, nu concep ca pot organiza functional statul decat daca ne iau noua banii.

    Cauza crizei sunt chiar impozitele,acestea trebuie reduse si nu crescute! Grecii au dreptate cand nu-si platesc impozitele aratandu-ne tuturor calea iesirii din criza. Un stat puternic este un stat ce isi reduce continuu nivelul de impozitare.
    • +4 (10 voturi)    
      o da (Luni, 28 mai 2012, 13:51)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      nu mai platim nimic. si salariile bugetarilor, pensiile, ajutoarele sociale le plateste diaconescu din bani luati de la politicieni corupti pe care ii aresteaza in maxim o ora dupa ce ajunge presedinte. si dupaia facem o racheta si plecam pe marte daca tot suntem la idei tampite
      • 0 (8 voturi)    
        nene (Luni, 28 mai 2012, 15:07)

        I [utilizator] i-a raspuns lui eu

        cred ca tu nu te uiti pe bonurile pe care le iei de la casa. Platesti tva 24% din tot ce cumperi. Taxa asta e mai mare decat orice taxa pe casa sau pe masina si ar trebui sa fie suficienta pentru buna functionare a statului.
  • +4 (4 voturi)    
    Nivelul taxelor e eronat (Luni, 28 mai 2012, 12:57)

    Adrian C. [utilizator]

    Din articol reiese ca taxele pe proprietate in Italia ar fi de 7,94% pe an, ceea ce e imens. Am cautat si eu pe net si de fapt taxele sunt intre 0,4-0,7 % pe an.

    Deci cred ca ati gresit cu un multiplu de 10 ... taxele ptr proprietati in valoare de 11,9 miliarde se ridica la maxim 83,3 milioane (0,7% * 11900000000) .
  • +1 (7 voturi)    
    muti care au luptat contra vaticanului (Luni, 28 mai 2012, 13:18)

    Jovani [anonim]

    au murit .. vaticanul este prea puternic pentru al dobori si Rubini este prea mic pentru el.
    Bafta.
    • +6 (6 voturi)    
      AD MAIOREM DEI GLORIAM (Luni, 28 mai 2012, 14:34)

      AT [anonim] i-a raspuns lui Jovani

      Multi oameni au murit in istorie. De fapt, cam toti.
  • +2 (4 voturi)    
    Asa l-au pus sefii sai (Luni, 28 mai 2012, 13:37)

    Lucas [anonim]

    Din nou conflictul dintre religii se sparge in capul oamenilor de rand.
  • +7 (7 voturi)    
    Taxa/impozit (Luni, 28 mai 2012, 13:54)

    Chupacabra [anonim]

    Problema e ca o gramada din proprietatile alea is inchiriate ca spatii comerciale (hoteluri, restaurante, depozite, etc), deci aducatoare de venit, la care nu se plateste nici un impozit. Io ii urez multa bafta domnului Monti, dar nu prea cred ca o sa faca mare branza.
  • +4 (6 voturi)    
    Si la noi (Luni, 28 mai 2012, 15:40)

    ada [anonim]

    Guvernul Romaniei ar avea mult mai multi bani daca ar impozita veniturile BISERICII ortodoxe.
    De ce slujitorii bisericii ortodoxe sunt scutiti de taxe,in timp ce oamenii saraci trebuie sa le plateasca?
  • 0 (2 voturi)    
    mos ene (Luni, 28 mai 2012, 16:16)

    maryus999 [utilizator]

    salutare :D
    pai cred ca Roubini va fi excomunicat si sufletul lui va intra in greva foamei... fapt care il va afecta profund pe Roubini si isi va dona averea bisericii de frica flacarilor iadului ... sau va imbratiasa religia islamica care ii va da fecioarele din raiul lui alah drept rasplata pentru impozitarea Vaticanului ... deci orcum o dai sufletul gaseste el o rezolvare ca sa ii fie bine :))