Liviu Voinea, ministrul Bugetului: Mai clar de atat nu pot sa spun: privind PFA si drepturile de autor, nu exista niciun angajament asumat de Romania in scrisoarea de intentie

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 13 septembrie 2013, 11:16 Economie | Finanţe & Bănci


Liviu Voinea, viceguvernator BNR
Foto: Hotnews
"Cand cititi scrisoarea cu Fondul, sunt 3 elemente care conteaza: actiunile prioritare, pe care daca nu le faci nu intri in board. Al doilea element sunt criteriile structurale, pe care daca nu le indeplinesti nu ti se pun la dispozitie transa de bani. Iar al treilea lucru sunt tintele indicative. Daca nu le faci, ele se pot transforma in criterii structurale. Toate 3 sunt insotite de o data.  Dupa aceste lucruri trebuie sa va uitati cand cititi scrisoarea de intentie. Privind PFA si drepturile de autor, nu exista niciun angajament asumt de Romania in scrisoarea de intentie. Nu cresc contributiile nici de la 1 ianuarie nici de la 1 iunie nici din alta data", a declarat Liviu Voinea pentru HotNews.ro

Intr-un comunicat postat pe site-ul MFP vineri dimineata care confirma cele declarate de Voinea. "In ciuda faptului ca, inca din data de 8 august 2013, Ministerul Finantelor Publice a emis un comunicat prin care dezmintea informatiile aparute in presa potrivit carora, in urma acordului cu FMI, ar urma sa creasca fiscalitatea pentru PFA-uri si drepturi de autor, o parte din mass-media continua sa dezinformeze opinia publica.

In aceste conditii, Ministerul Finantelor Publice infirma inca o data zvonurile complet nefondate privind existenta unor masuri concrete prin care ar creste fiscalitatea pentru PFA-uri si drepturi de autor", se arata in comunicat

Varianta finala a scrisorii de intentie cu FMI mentine pasajul in care este prevazuta reducerea diferenţelor din baza de pensii pentru diferitele activităţi derulate, inclusiv in ceea ce priveste drepturile de autor, au declarat, pentru HotNews.ro, surse care au consultat aceasta scrisoare. Premierul Ponta oferise asigurari publice ca acest pasaj nu mai exista in scrisoarea de intentie.

In  varianta din 29 iulie a scrisorii de intentie convenite cu FMI si obtinuta de HotNews.ro se preciza:

"Vom aproba de asemenea legislaţia de restructurare a sistemului de asigurări sociale prin care se lărgeşte baza prin reducerea diferenţelor ce există în baza de pensii pentru diferitele activităţi derulate (activitate de natură salarială, activităţi de tipul PFA, drepturi de autor, etc). Înainte de a aduce orice fel de modificări sistemului fiscal ne vom consulta cu echipele FMI şi CE".

Premierul Victor Ponta a dat asigurari publice ca acest paragraf nu se regaseste in varianta finala a scrisorii de intentie.

Intrebat de B1 TV specific despre existenta unor modificari in ceea ce priveste taxarea drepturilor de autor, primul ministru afirmase: "L-am sunat pe ministrul (delegat pentru Buget, n.r.) Liviu Voinea, mi-a confirmat ca nu exista acel pasaj".

Intrebat din nou, in cursul serii de luni, daca aceasta prevedere exista in varianta finala a scrisorii cu FMI, Victor Ponta a negat din nou: "Nu, nu exista".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3034 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    nu, nu exista.... (Vineri, 13 septembrie 2013, 11:36)

    Johanis [utilizator]

    pt ca o parte din bugetari se vor transforma in pfa-uri si tot bataie de joc pe banul public va fi. cata inventivitate !!!!!
    • +1 (3 voturi)    
      mincinosi ordinari (Vineri, 13 septembrie 2013, 12:25)

      N@xus [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Jigodilor, nu exista acum dar va exista la anul.
      Mintiti cum respirati, "cel mai cinstit guvern"
  • +2 (4 voturi)    
    Voinea fugi mai repede!!!! (Vineri, 13 septembrie 2013, 12:01)

    Blue_James [utilizator]

    Dl. Voinea, va cunosteam ca un profesionist valoros si mai ales onest!!!!...Este clar ca aceasta guvernare impinge Romania spre un faliment structural generalizat!!!!Ce atzi spune despre o demisie de onoare!!!PONTA, nu stie, nu poate si mai ales este CORUPT!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    PFA (Vineri, 13 septembrie 2013, 12:07)

    demaGOGU [utilizator]

    cele peste un milion de pefeauri (sic!) sunt o supapa importanta pentru somaj chiar daca nu platesc impozite aproape deloc!

    se doreste trimiterea acestor pfa-uri in pribegie?!?
    • +5 (5 voturi)    
      taxe PFA (Vineri, 13 septembrie 2013, 12:22)

      JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ca PFA platesti la pensie 30% din sal minim, indiferent daca esti pe pierdere sau daca ai profit.
      Daca vrei poti plati mai mult alegandu-ti o suma mai mare asigurata.

      Pe langa pensie mai platesti:
      - 16% impozit pe profit
      - 5.5 % sanatate

      Ultimile procente se aplica fie la profit (venituri - cheltuieli), fie la norma de venit, in functie de tipul de impozitare pe care ti l-ai ales.

      Iar daca esti platitor de TVA, se mai adauga 24%.
      pe valoarea adaugata.

      In total, aproape deloc, cum zici tu.
      • +2 (4 voturi)    
        obligatii pentru toti, procentual la venituri (Vineri, 13 septembrie 2013, 14:06)

        U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

        Si aveti o problema cu asta? Nu vi se pare etic si legal ca si PFA si persoanele fizice intregistrate cu venituri exclusive din profesii liberale sau drepturi de autor/conexe sa plateasca contributie la pensie, la sanatate si impozit, ca orice salariat cu contract de munca, si in aceleasi cuantumuri? Si, daca depasesc limita de 65000 euro a veniturilor anuale, sa devina platitori de TVA?
        Cind esti salariat te intreaba FISC-ul daca ai salariul mare sau mic ca sa stie daca te taxeaza?
        • +2 (4 voturi)    
          revino-ti (Vineri, 13 septembrie 2013, 14:47)

          catelu [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

          Omul incerca sa explice ca de fapt acel "aproape nimic" se apropie de 50% din profitul PFA-ului.

          Dl ministru insa si-a exprimat impotenta si cam atat. In rest nu prea intereseaza pe nimeni ce NU exista.
        • 0 (0 voturi)    
          ai uitat sa iei riscurile in calcul (Vineri, 13 septembrie 2013, 14:55)

          JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

          Daca e sa vorbim de corectitudie: stii ca banii platiti de PFA pentru pensie valoareaza doar jumatate din banii unui angajat. Adica la acceasi contributie un angajat primeste X puncte pensie si un PFA primeste X/2 puncte pensie ? Am explicat mai jos care este diferenta dintre un PFA si un angajat, cine are de inteles, intelege. Fiecare e liber sa isi aleaga felul in care isi desfasoara activitatea, nu inteleg de unde atata prigoana impotriva PFA-urilor. Cat despre TVA, nu stiu daca e etic sau nu, insa legal esti obligat sa-l platesti daca treci de limita.
          • 0 (0 voturi)    
            puncte pensie (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 8:38)

            dan1108 [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

            ai putea sa detaliezi la ce te referi cu X/2 puncte de pensie?
    • +2 (2 voturi)    
      De ce spuneti asta? (Vineri, 13 septembrie 2013, 13:06)

      suk-yi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cum puteti spune ca PFA nu platesc impozite aproape deloc? Noua la CAS ni s-au luat 100 mil pt 5 ani....deci...nu mi se pare "aproape deloc" pt o persoana care nu a primit nimic in schimb in acesti ani, nici macar o injectie.
  • -11 (11 voturi)    
    fara pfa (Vineri, 13 septembrie 2013, 12:17)

    adrian dg [utilizator]

    aceasta aberatie numita pfa ar trebui eliminata din legislatia romaneasca si inlcouita cu contractul individual de munca...

    vezi multinationale cu angajati full time, pac...pfa...

    pfa-ul ar trebui facut pt maxim 2 ore pe zi, cum e normal...ii prestezi unuia un serviciu scurt sau ocazional...nu 8 ore pe zi cu pfa.

    sau obligativitatea ca la pfa sa ai si contract de munca pe 8 ore sau 4
    • +7 (9 voturi)    
      Nu inteleg problema ta (Vineri, 13 septembrie 2013, 12:35)

      JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui adrian dg

      Aceasta aberatie exista in legistatia multor state, vezi self-employed, sole-trader. In economie exista un principiu de baza pe care tu nu vrei sa il pricepi: profitul creste proportional cu riscul pe care ti-l asumi. Iar daca eu ca PFA ma imbolnavesc, imi rup o mana si nu muncesc cateva zile, nu primesc nici un ban. Intelegi diferenta ? Daca tu alegi sa fii protejat de toate riscurile ca si angajat, nu trebuie sa ai pretentia ca toti sa fie ca tine, sau sa ai acelas venit ca un PFA, ca de acolo cred ca iti vine frustrarea. Sa nu mai vorbim de faptul ca persoana care te contracteaza poate renunta la serviciile tale fara sa iti dea nici un preaviz sau notificare.
      • 0 (0 voturi)    
        Excelenta remarca despre profit (Vineri, 13 septembrie 2013, 14:06)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

        La fel si pierderile
        Dar si eu cred ca Adrian rxagereaza. Restrictionarea propusa ar insemna o limitare a dreptului la munca.
  • -6 (8 voturi)    
    Ba da, se poate mai clar (Vineri, 13 septembrie 2013, 12:19)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Si anume ca bas-ismul e ceva rau si daunator pentru ca exacerbeaza reavointa si rautatea din anumiti oameni care devin un fel de talibani extremisti. Norocul nostru a celor multi, chiar daca prosti e ca acestia sunt pe cale de disparitie fiindca cum chiar ei recunosc, sunt putini chiar daca destepti.
  • +3 (5 voturi)    
    Ei bravos! (Vineri, 13 septembrie 2013, 13:48)

    triciupa [utilizator]

    E dragut sa recunosti ca sunteti prosti, imi place ca te incluzi cu sinceritate printre prosti (n-aveai ce sa faci, era prea evident) si mai ales e reconfortant cand accepti ca forta voastra, a prostilor sta in numarul vostru. Fara sa-ti dai seama (din cauza prostiei, desigur) ai definit perfect baza electorala a regimului voiculescu.
  • +2 (2 voturi)    
    Dl. ministru e corect aici (Vineri, 13 septembrie 2013, 14:03)

    Mihail_AD [utilizator]

    "...mai clar deatat nu pot sa o spun"
    Altfel, s-ar prinde astia ca incercam sa-i fraierim
  • 0 (0 voturi)    
    PFA in Romania NU merita (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 10:40)

    teodron [utilizator]

    Majoritatea Bucurestenilor (nu a romanilor!) castiga in jurul a 500 de euro (sau 2000 de RON), daca si aia trecuti pe cartea de munca. De ce? Firmele mici si mijlocii sunt strivite de legile fluctuante si aparatul fiscal schizofrenic si anacronic.
    Empiric, daca o firma nu e in stare sa contribuie cu cel putin 500 de euro taxe si impozite lunare catre stat, atunci statul are grija sa o striveasca (ANAF blocheaza conturi anticipat, din exces de zel, impun penalizari pentru formulare cu informatii absolut redundante).

    Eu am renuntat la ideea de PFA. Lucram 8 ore sau 9 fara a avea vreo protectie. Un risc asumat. Dar care nu a meritat: nu castigi cu mult mai mult pentru ca PFA-ul, pentru angajator, nu e decat o metoda de a evita plata a 80% din salariul tau net catre stat. PFA-ul la norma abunda: angajatorul iti da tie X lei si inca 700-800 de lei ca sa-ti platesti darile la stat. Dar asta inseamna ca tu contribui la pensii cu 222 de lei lunar (in loc de vreo 30% din X). Dai spaga la casa de sanatate doar ca sa-ti poti face dosar pentru ca nu au baza de date functionala si nu apari ca fiind inregistrat (desi banii rezolva magic problema). Acum se pare ca e mai simplu: totul la cozile multiple de la ANAF.
    Daca pui la socoteala si penalizarile pe care le dai, vei observa ca ti-ai pus pensia pe butuci daca nu reusesti sa strangi bani, sa-i pui deoparte lunar.

    Pe termen scurt, PFA-ul e un miraj de prostit pe cei care nu inteleg ca riscurile pot depasi beneficiile. Nu e vina angajatorilor: ei sunt striviti de stat si te pun si pe tine sa dai cu dintii in clanta usilor ANAF-ului.

    Ca salariat, cum spuneam, cumulat se plateste cam 80% din salariul tau net sub forma de impozite si taxe catre CAS, CNASS, ANAF, AJOFM. Repet: 1.8 x > x + 700 daca si salariul net x > 875 RON.

    In general, daca un salariat castiga X RON, un angajator nu va fi dispus sa-i dea, ca PFA, 1.8X RON. Deci banii aia nu numai ca nu ajung la stat, dar nici la tine! Ca salariat, in teorie, tot ai tai sunt