Reactia economistilor sefi din banci la anuntul Statisticii, privind uriasa crestere economica din trimestrul al treilea:  SURPRINDERE unanima. Se asteapta detaliile urmatoarelor comunicate ale INS 

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 14 noiembrie 2014, 16:33 Economie | Finanţe & Bănci


Florian Libocor, BRD-GSG
Foto: Agerpres
​​Anuntul ca Romania a inregistrat o crestere economica de 1,9% (T3/T2) si de  3,3% in ritm anualizat a fost un eveniment care a uimit economistii sefi din banci. Toti se asteptau la o crestere modesta (circa 2,7% in ritm anualizat, potrivit sondajului Reuters), dar anuntul Statisticii cum ca economia a urcat cu 3,3% i-a derutat. Ori s-au inselat toti economistii bancilor (fiecare ruland un program propriu de modelare macro si estimare) ori economia a supra-performat fara ca acestia sa "simta". E drept ca fata de trimestrul al doilea, in T3 comertul era de asteptat sa inregistreze un avans (in toamna a inceput scoala, s-au cumparat uniforme, rechizite, studentii au venit la cursuri si ei), dar avansul pare mut prea mare. Dovada, spun analistii, este ca pietele financiare, care de regula reactioneaza rapid la asemenea vesti, de data asta nici nu au luat in seama anuntul Statisticii.

HotNews.ro a trimis economistilor sefi din banci urmatorul set de intrebari:

1. Cum "cititi" datele anuntate de Statistica? V-au surprins? V-ati asteptat la ele?
2. Cum a reactionat piata la anuntul INS?
3. Care credeti ca au fost motoarele acestei cresteri economice?
4. Va veti revizui prognozele de crestere pentru 2014 in lumina anuntului de azi al Statisticii?
5. Cat de "accurate" sunt cifrele anuntate de Statistica? Credeti ca au existat influente electorale in anuntul de vineri? 


Iata raspunsurile primite:
  • Florian Libocor, economist sef al BRD-GSG: Da, sunt surprins pentru ca pentru datele ca sunt considerabil mai mari decat ar putea justifica mersul economiei din Q3

"Prima prognoza de PIB pentru 2014 a fost de 2.1%. Singura revizuire a fost facuta in Martie 2014 cand am crescut la 2.6%. In piata a existat cel putin o schimbare majora a estimarilor inainte de publicarea PIB pe Q2. Toata piata a mers sus, daca bine imi amintesc intre 3 si 4% crestere pe 2014. A doua zi dupa publicare piata a virat brusc si a scazut estimarile mai jos chiar decat erau initial pana la nivele intre 1 si 2% crestere PIB pt 2014.

Eu am mentinut 2.6% constant, ceea ce a avut si un pret: critici sau remarci de genul "toata piata a rectificat, tu …?". Eu nu am crezut, pentru ca nu am avut argumente solide.   

Cat priveste datele publicate acum, da, ma surprind pentru ca sunt considerabil mai mari decat ar putea justifica mersul economiei din Q3.

Probabil ca vom vedea un rezultat peste asteptari la agricultura, o contributie relativ stabila a industriei si, cred, o scadere a contributiei taxelor nete.

Ma astept, in cazul fericit la o stagnare a consumului guvernamental, o crestere moderata a consumului privat si un rezultat peste asteptari dat de evolutia stocurilor.

 
Cifrele anuntate au fost consistent peste asteptarile pietei. Cat priveste acuratetea putem discuta dupa ce INS va publica detaliile.

Cat priveste influentele electorale, sunt conjuncturale sau hai sa spunem coincidente din punct de vedere al momentului publicarii datelor. Datele semnal au fost publicate conform calendarului (de ex. pt Q1 au fost pe 15 mai iar pt Q2 pe 14 august). Pe de alta parte nuanta electorala, daca ar fi sa o invocam, ar fi mult mai probabil vizibila in rectificarile primelor doua trimestre. Asteptam detaliile. 

Oricum, in cel mai probabil caz voi mentine estimarea din luna martie care indica un avans al PIB de 2.6% in 2014.  Pe de alta parte realitatea va fi clara si completa peste 2 ani, timp in care rezultatele pot fi revizuite. 


Radu Craciun, economist sef BCR: "Cresterea in Q3 a fost peste asteptari. Vom avea o opinie fundamentata doar dupa aparitia datelor detaliate legate de PIB"
  •  Vlad Muscalu, economist sef ING Bank: Datele au fost cu adevarat surprinzatoare cat timp au depasit de foarte multe ori prognoza noastra, media prognozelor analistilor si chiar cele mai optimista prognoze din sondaje
1 – Datele au fost cu adevarat surprinzatoare cat timp au depasit de foarte multe ori prognoza noastra, media prognozelor analistilor si chiar cele mai optimista prognoze din sondaje. In plus, aceasta revizurire puternica depaseste tiparul istoric de ajustari si nu pare sa se potriveasca cu datele lunare de activitate economica ce erau in trecut etaloane rezonabile pentru prognozarea cifrelor de PIB.
 
2- Pietele leului nu au avut o reactie vizibila – spre deosebire de piatele zlotului unde o surpriza de proportii mult mai mici (piata se astepta la un avans annual al PIB de 2.7% insa acesta fost 3.3%). Aceasta lipsa de reactive poate sugera o nesiguranta in privinta directiei datelor viitoare din Romania.
 
3-Constructiile si serviciile pt intreprinderi au avut o revenire puternica in finalul trimestrului si sunt singurele care au inregistrat imbunatatiri.
 
4 – Nu am voie sa anunt aceasta in avans.
 
5 – Nu pot sa comentez in coditiile informatiilor curente"

  • Camil Apostol, economist sef Piraeus Bank: Cifrele de la Statistica sunt in opinia mea la fel de credibile ca intotdeauna

"Este putin surprinzator anuntul de astazi, dar este greu de descifrat in absenta detaliilor pe care le vom avea la cea de-a doua citire. Deocamdata singura sursa identificata a diferentei mari dintre estimari si rezultatele preliminare publicate este schimbarea intervenita in metodologia de calcul. Dar cum spunea Paul Krugman (daca imi amintesc corect) schimband vitezometrul nu am schimbat viteza masinii. Ca dovada, piata a ignorat anuntul, nici rata de schimb, nici curba randamentelor titlurilor de stat nici dobanzile nu s-au modificat semnificativ.  Cifrele de la Statistica sunt in opinia mea la fel de credibile ca intotdeauna." 


  • Catalina Molnar, economist sef al Unicredit Tiriac Bank: Revizuim in scadere cresterea economica pentru 2014
"Economia romaneasca a crescut cu un uimitor 1,9% trimestru la trimestru, iar evolutiile din trimestrele anterioare au fost revizuite astfel incat u mai exista situatia recesiunii tehnice. Am decis să revizuim in scadere întreaga creștere anuala la 2%.

INS justifică revizuirile prin schimbarea metodologiei (ESA2010), dar credem că aplicarea metodologiei SEC 2010 nu este factorul principal. Se pare că există o problemă a modului în care seria este ajustata sezonier"









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





19974 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    sau pur si simplu (Vineri, 14 noiembrie 2014, 16:34)

    subcultura [utilizator]

    iar a masluit cifrele INS cum a mai facut-o si cum o facea si pe vremea lui Nastase
    • -28 (32 voturi)    
      exact (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:23)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Sau cum INS măsluia datele pe vremea lui Boc.
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 13:48)

        [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      • +1 (1 vot)    
        Comment sters de user (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 14:57)

        Vuie Pictor Monta [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      • +1 (1 vot)    
        Chiar asa (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 16:29)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Cum masluia INS datele pe vremea lui Boc?
    • +7 (9 voturi)    
      ar fi foarte probabil (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:20)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      ...si s-a intamplat si la case mai mari: economia Greciei tot scartaia incepand din anii '80. Cu toate aceastea, imaginea proiectata de oficiali era cea a unei tari care depasea pana si Germania ca crestere economica ... toate pana cand, intr-o zi, au fost prinsi cu datele masluite :)
    • +9 (9 voturi)    
      surpriza maaaare! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:53)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      nimeni nu se astepta la astfelde masluire.......
    • 0 (0 voturi)    
      si nu numai. (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 17:12)

      LazarGheorghe [anonim] i-a raspuns lui subcultura

      Acelasi lucru il faceau si pe vremea analfabetului pe care l-au impuscat tot ai lui la ordinul lui iliescu ca sa fie sigur ca nu se mai intoarce sa-i ia locul .
      Iarta-i doamne ca multe pacate au.
  • +22 (24 voturi)    
    Mirobolanta statistica (Vineri, 14 noiembrie 2014, 16:44)

    SebiFola [anonim]

    "Trecand Ceausescu printr-un sat, se duce la o ferma si vede acolo o scroafa uriasa.
    Gandindu-se Ceausescu ca o asa scroafa poate naste numai un numar record de purcei, cere ca, atunci cand va fata, sa i se spuna numarul de purcei fatati.
    Cand fata scroafa, ingrijitorul vazu, ingrozit, ca scroafa fatase numai un purcel.
    Ca sa mai dreaga situatia, omul raporta la judet, ca fatase purceaua 3 purcei.
    Cei de la judet, gandindu-se ca Ceausescu astepta un nr. record de purcei, raporta la securitate ca nascuse 10 purcei.
    Securitatea raporta lui Ceausescu ca fatase scroafa 20 de purcei, gandind ca 10 purcei nu e un nr. satisfacator.
    Cand auzi Ceausescu, zise:
    - Aha, v-am zis eu ca va fata un nr. record de purcei. Uite cum facem: un purcel il dam la export, restul ramane pentru populatie"
    Cam asa e si cu statistica prezentata de astazi. Curiozitatea personala este daca va raspunde cineva pentru denaturarea datelor oficiale.
    • +15 (15 voturi)    
      bah (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:36)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui SebiFola

      adica ce baiat bun ceasca...cum il minteau astia si el saracau`ne dadea sa manacam purcei pe saturate
      Astea-s bancurile alora care il scuzau pe ceausescu
    • +1 (5 voturi)    
      Super banc (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:09)

      Mihai_S [utilizator] i-a raspuns lui SebiFola

      Asta e realitatea
  • +9 (11 voturi)    
    A inceput Postul Craciunului.... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 16:47)

    brancoveanu1989 [utilizator]

    asa ca, daca mancati totusi de dulce, macar sa nu mancati...de rosu!
  • +10 (12 voturi)    
    a pus-o de mamaliga sefu' de la INS (Vineri, 14 noiembrie 2014, 16:48)

    ..13 [utilizator]

    Nu este prima data cand uite datele si cum se duc ele...

    Demisia and a complete story about why he did it!
    • +7 (9 voturi)    
      ce poti astepta de la comunisti . (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:40)

      LazarGheorghe [anonim] i-a raspuns lui ..13

      Parerea mea ca nu poti sa faci institutii democratice din cele totalitare mostenite, cum spune un proverb : nu poti face din coada de caine sita de matase.
      Avem ce am creat , nu poti face politie din militie, la fel din securitate servicii secrete, din Statistica lui ceusescu care scotea nu stiu cate camioane si tractoare la hectar ,sa faci INS-ul care il serveste la fileu pe romano-albanezul ponta cand are nevoie mai mare. Deci cum am mai zis la noi nu este nici democratie nici dictatura ci anarhie , unde toti hotii fura cum poate .In Romania este o hotie generalizata unde se aresteaza cu autobuzele si din orice domeniu de activitate.
  • +12 (12 voturi)    
    oare chiar sunt surprinsi? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 16:49)

    PedaGogu [utilizator]

    Sau poate nu vor sa spuna adevarul in fata - si anume ca duminica trebuie sa iasa pontalaul si doar nu era sa fie Statistica mai cu motz si sa strice bunatate de sarbatoare. Luni o sa se trezeasca un director de acolo sa spuna ca au gresit la o zecimala si ca de fapt cresterea a fost cam pe jumatate din cat au anuntat. Dar stampilele au fost deja puse si nu mai conteaza un mic amanunt - anume ca s-au prostituat toate institutiile statului ca sa iasa plagiatorul presedinte.
  • +13 (13 voturi)    
    M-aș bucura să fie așa dar (Vineri, 14 noiembrie 2014, 16:53)

    CititorulComentator [utilizator]

    Mă îndoiesc!

    Guvernul Puie Monta nu a făcut nimic de 2 ani de zile cu toți cei mai cinstiți penali.
  • +6 (6 voturi)    
    Acum avem ca in China (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:00)

    Andrei Bz. [anonim]

    Acum avem ca in China indicatori economici total inventati, "for reference only", după cum zicea Li Keqiang? Sursa: http://blogs.wsj.com/chinarealtime/2011/06/10/chinese-gdp-data-how-reliable/
  • +7 (7 voturi)    
    :) (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:01)

    Xorciser [utilizator]

    " realitatea va fi clara si completa peste 2 ani, timp in care rezultatele pot fi revizuite. "
  • -6 (16 voturi)    
    hehe (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:08)

    Mazeta [utilizator]

    Economiștii seamănă din ce în ce mai mult cu preoții. Chiar dacă cifrele îi contrazic, credința nu îi părăsește niciodată.
    • -1 (3 voturi)    
      Nu stii cat de praf sunt INS (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:31)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Vai de capul lor! Si atunci, ia sa zica si ei ce-i convine mai bine lui Ponta, pt ca, dupa Johannis Passion sa ajunga sa fie Pontifex Maximus.
    • +5 (7 voturi)    
      He He (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:41)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tot pe cifre vorbesc și economiștii ăștia, înțelegi? Aș zice că cifrele lor sunt mai independente decât cifrele INS, dar ce să îți explic ție, tu ești tot o cifră, un zero barat care se crede spiritual.
    • +1 (1 vot)    
      Ti-am dat minus by default :) Totusi poanta e buna (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:48)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...
      Uite un "plus" pt "impresie artistica" :)
    • +3 (3 voturi)    
      De obicei nu-mi bat capul cu "Mazeta" (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:21)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pentru ca stiu ca nu-l duce capul. Dar poate sunt si altii interesati: Asa cum zice foarte bine si "maxi rodrigues", si economistii tot pe cifre se bazeaza, dar cifre corecte, nu masluite ca sa dea bine pentru cineva. Ei TRBUIE sa aiba cifre corecte, pe care sa se poata baza, pentru ca activitate firmei depinde de asta. In functie de aceste cifre aleg strategia economica pentru a avea profit. Daca cifrele ar fi incorecte, deci alegand o strategie gresita, pot ajunge chiar la faliment. Pe cand ICS-ul ce interes are? Indiferent daca prezinta cifre corecte sau eronate, banii de la buget tot vin. Ba mai mult, daca prezinta cifre care nu plac unora (ghici cui?) unii pot fi chiar dati afara. Asa ca in care cifre am mai mare incredere, poti ghici iar?
      • 0 (2 voturi)    
        In teorie asa ar trebui (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:59)

        agentia_cagebista [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Dar ca intotdeauna practica ne omoara, iar cifrele pot fi masluite. Iar omul doar a atras atentia ca noua religie in lume este economia. Iar cresterea economica pe unde este ea nu se vede in buzunarele oamenilor, nici in Romania nici in alta tara, deci e la fel ca Dumnezeu (trebuie sa ai incredere chiar daca nu o simti si nu o vezi).
  • +5 (5 voturi)    
    . (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:18)

    tirolez [utilizator]

    ce-a vrut sa zica dnul cu "cifrele de la statistica sunt la fel de credibile ca intotdeauna"? ca n-a avut niciodata incredere in ce zic ei? :)
    incredibil cum a reusit psd-ul sa tarasca in noroi atatea institutii din tara asta: biserica, ministerul de externe, INS etc. De ce nu ne lamurim ca puterea sta la noi sa oprim toate astea, nu la UE, americani etc.
  • -4 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:00)

    klaudyuxxx [utilizator]

    conspiratie in masa, ce mai :))
  • +6 (6 voturi)    
    statistici (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:14)

    mirobolant [utilizator]

    O crestere mirobolanta! Iar INS-ul pare total impartial. La fel cum Ponta nici nu a plagiat. Si nici nu a copiat manevrele din campanie dupa seriale tv: vezi faza din House of cards cand unul dintre candidati ii cere celuilalt sa isi ceara scuze de la sotia lui, prezenta in studio, pt. nu stiu ce facuse.:)
  • +8 (8 voturi)    
    Manipulare finala. (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:57)

    LazarGheorghe [anonim]

    Cum am banuit inca din momentul cand a spus ponta despre ce va comunica I.N.S.-ul peste doua zile m-am aseptat la o manipulare grosolana. Ne-a aratat inca o data ca a folosit in interesul personal toate institutiile statului de la guvern,servicii ,posta Romana, I.N.S. care din intamplare a venit cu o crestere economica extraordinara exact cand avea mai nevoie marele romano-albanez ponta. Si stau si ma gandesc ca bula daca este asa de bine de ce este asa de rau. Si pe vremea marelui securist tariceanu cand a fost o crestere economica de ma speriasem ca o sa ne invadeze americanii ,nemtii,englezii si altii ,de bine ce ne era. Si acum brusc inainte de alegeri se intampla o crestre economica care ne scoate din recesiune asa cum ii cade bine mincinosului Sa va spun un banc din timpul comunismului care se potriveste foarte bine si acum in neocomunism. ceusescu il intreaba pe un rom(tigan) cum vede el marirea de salariu , tiganul raspunde ca avionul tov.presedinte , cum mai ca avionul , cu cat este mai sus cu atat este mai mic. Asadar daca sant asa mari cresteri economice de ce sant atatia saraci ,oare ca iliescu i-a iubit pe saracii si psd-ul i-a facut pe cati mai multi saraci . Daca este asa de bine de ce trebuisc platite atatea ajutoare sociale, de ce este nevoie sa se dea atatea ajutoare pentru incalzire,mancare si de ce marea majoritate a pensionarilor folositi de toti ca momeala mor de foame, de ce trebuie sa platim atatea taxe si impozite.Dar analizand bine stiu acum cui i-a mers bine si au simtit din plin cresterile economice care mai ales in timpul lui tariceanu erau din banii capsunarilor si din vanzarea CEC-ului si altele.Mafia PSD-ului si a lui taricenu au beneficiat din plin, mai ales ca taricenu a dublat personalul bugetar si a infiintat sute de agentii guvernamentale unde se castiga mai bine ca in occident mi-am dat seama ca acolo si-au bagat rudele,fii,ficele,nepotii si nevestele pentru cei care au mai multe. Bine a fost doar pentru mafiotii comunisti.
  • +5 (5 voturi)    
    da, da, 101% (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:17)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    Mai tineti minte cind se anuntau la Telejurnal productii record pe toate planurile si implinirea cincinalului in 4 ani? Intre timp, piinea se dadea pe cartela.
    • 0 (0 voturi)    
      Cincinalul in 4 ani pe jumatate. (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 17:15)

      LazarGheorghe [anonim] i-a raspuns lui Stars_and_Stripes

      Asa era lozinca sa realizam cincinalul in patru ani la care s-a adaugat pe jumatate.
      Le-am trait si le-am vazut.
  • +5 (5 voturi)    
    L-am văzut (Vineri, 14 noiembrie 2014, 20:14)

    AlisCuPar [utilizator]

    astăzi pe fonta anunţând că de fapt nu am avut niciodată recesiune tehnică, sau cum io fi zicând, nu asta contează, ce contează e că la sfărşitul minciunii partidului stat cu INS-ul care pe care îl citează (INS care a fost subjugat primul la lovitura de stat din 2012), ineptul, întrebat dacă nu ia întrebări, răspunde: " Credeam că după datele astea nu mai aveţi întrebări." Stupefiant ! Dom'le, zice partidul (PSD) că românii o duc mai bine decât elveţienii şi că tot românul trebuie să fie fericit, obligatoriu să fie fericit ! Oameni buni, asta ne paşte dacă ineptul va ieşi preşedinte ! Domnia javrelor umane !
  • +4 (4 voturi)    
    statiscovici (Vineri, 14 noiembrie 2014, 20:52)

    Dedalus [utilizator]

    INS imi aduce aminte de constanta lui Buianov.

    Constant lui Bulianov este acel numar cu care trebuie inmultit rezultatul calculului ca sa-ti dea cat ti-ai fi dorit sa-ti dea. :-)
  • +7 (7 voturi)    
    Cand vor plati? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 21:37)

    LazarGheorghe [anonim]

    Cand le va veni randul sa plateasca acesti fripturisti de la statistica , care de peste 70 de ani ne manipuleaza dupa cum le spun sefii lor vremelnici: Ceusescu , iliescu, ponta.
    Sa cerem desfintrarea acestor institutii care sant platiti cu salrii nesimtite pentru propaganda politicianista.
    Proletari din toata tara uniti-va
  • +4 (4 voturi)    
    Acelasi scenariu ca in 2012 (Vineri, 14 noiembrie 2014, 21:52)

    ivasile [utilizator]

    Cu 3 zile inainte de alegeri, in decembrie 2012 trompeta electorala numita institutul de statistica anunta crestere economica:

    http://www.zf.ro/eveniment/ins-confirma-estimarea-privind-cresterea-pib-de-0-2-la-noua-luni-agricultura-a-scazut-cu-20-4-10374017
  • +5 (5 voturi)    
    Crestere (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 4:32)

    Dana Bob [anonim]

    Nu intelegeam eu de ce am atatia bani ! Acum am aflat : avem crestere economica ! Economia duduie sau economia e o duduie?
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 8:20)

      [anonim] i-a raspuns lui Dana Bob

  • +6 (6 voturi)    
    vesti din INS... (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 10:24)

    DanielaSimion [utilizator]

    Oare cine aranjeaza raportarile statistice in INS? Sunt angajata a INS si va pot spune ca principiul centralizarii datelor la nivel de director si vicepresedinte denatureaza calculele noastre cu privire la PIB. Astfel, degeaba calculele noastre arata -0.3% daca prin prelucrari si algoritmi doar de ei stiuti dna Ciuchea si dl vicepresedinte Ghergut aranjaza datele cu pricina sa dea asa cum s-a cerut. Peste 2 saptamani se va da un comunicat de revenire la anuntul facut ieri. Asta este metoda cu care este controlat politic INS. In spatele acestor aranjamente se afla vicepresedintele Ghergut. A verificat cineva care este densitatea vizitelor reprezentatilor Guvernului la biroul dansului? Toata ziua este prins in discutii cu dl Socol de la Guvern si altii..Atunci nu ne mai miram ca ce se publica este total diferit de ce se calculeaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Sper sa nu fie minciuni elene! (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 14:41)

    vali47 [utilizator]

    Grecia a intrat in imposibilitate de plata(faliment)urmare a modului de raportare statistica facut de un guvern socialist,tare drag lui Ponta.Bineinteles-ca,dupa compromiterea guvernului socialist grec,Ponta s-a orientat spre Blair,un trombonist mai cu staif.Din minciunile astea nici macar nu vom trai noi bine.Vor fura ei mai cu spor.Sper sa punem capat unei perioade de minciuna si teroare verbala.Va inchipuiti cum era daca toate institutiile erau subordonate lui Ponta?Brrrrrr!
  • 0 (0 voturi)    
    Dar (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 18:03)

    miguelito [utilizator]

    n-ar recunoaste ca ei sint incompetenti... Cu o saptamina inainte iesise Isarescu si spusese ca e bine. Dar ei nu si nu, Batman, Batman.