SONDAJ E oportun sa inceapa Romania pregatirile pentru trecerea la moneda euro?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 21 martie 2018, 16:09 Economie | Finanţe & Bănci


Sondaj aderare la euro
Foto: Hotnews
Guvernul Dancila intentioneaza sa infiinteze o comisie care sa se ocupe de aderarea Romaniei la moneda euro. "Consider ca aderarea la moneda euro (...) este cel mai important proiect dupa aderarea Romaniei la Uniunea Europeana", a spus miercuri sefa Executivului.

Sondaj HotNews.ro: E oportun sa inceapa Romania pregatirile pentru trecerea la moneda euro?










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2107 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    ar trebui sa trecem la euro.... (Miercuri, 21 martie 2018, 16:33)

    liviu_ [utilizator]

    numai ca la ce face psd cu economia (ca sa nu vb de justitie).... poate prin 2030...
    • 0 (4 voturi)    
      întrebați-i pe greci (Miercuri, 21 martie 2018, 16:50)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      înainte de a vă da cu părerea, vedeți de ce au avut grecii atâtea probleme după adoptarea EURO!!!
      • +2 (2 voturi)    
        nu EU (Joi, 22 martie 2018, 10:34)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        Gresiti. Nu din cauza trecerii la EU, din cauza ca s-au intins mai mult decat plapuma si au mers pana acolo ca au falsificat si rapoartele fiscale catre UE.
  • -1 (5 voturi)    
    suicid (Miercuri, 21 martie 2018, 16:37)

    lula [utilizator]

    punct
    • +3 (5 voturi)    
      toate facturile sunt calculate, de ani de zile (Miercuri, 21 martie 2018, 17:02)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui lula

      la cursul euro, sa nu mai amintesc de tot felul de accize, care tot la euro sunt calculate.
      cu cat dureaza mai mult pana la trecerea euro, cu atat cetatenii vor pierde mai mult din cauza diferentei de curs.
  • +6 (6 voturi)    
    pai tocmai ce-am ratat criteriul inflatie (Miercuri, 21 martie 2018, 16:39)

    bogdan1477 [utilizator]

    Era nevoie de 3 ani de inflatie sub 3%. Acu... tocmai ce-am bushit indicatorul asta si se aude ca pina prin 2019 nu scadem sub 4%. De ce n-am aderat in 2016 cind aveam toti indicatorii pe verde, daca tot voiam in eurozona?

    Asta e doar o petarda a lui Dragnea ca sa arate ca, chipurile, nu vrea sa ne scoata din UE cu atacurtile lui asupra justitiei.
    • +2 (4 voturi)    
      eu cred... (Miercuri, 21 martie 2018, 17:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      ca se pregateste sa piarda alegerile in 2020....
      si atunci lanseaza vrajeli d-astea ca sa critice puterea cand o sa fie in opozitie...
  • +4 (4 voturi)    
    EURO (Miercuri, 21 martie 2018, 16:50)

    Lukis [utilizator]

    Ar trebui sa trecem la Euro ca sa nu ne mai taxeze anormal de mult bancile pentru schimb valutar. ING are un comision de schimb de 3-4% (plati la POS, online si ATM-urile altor banci). Asta nu se poate reglementa???
  • +1 (1 vot)    
    Instabilitate si abuzuri (Miercuri, 21 martie 2018, 17:04)

    mistydo [utilizator]

    In conditiile in care Dragnea a pus in aplicare un program ce destabilizeaza bugetul de stat , produce in continuare multa confuzie, iar politic isi doreste blocarea opozitiei pe o durata nedeterminata... comisia va fi inca o sursa de de risipa... asa cum au procedat cu multe comisii parlamentare... Noi trebuie sa platim harjoana lor politica... si au de gand sa mai mareasca numarul de parlamentari... ca de, isi doresc multi venitui mari...
    Pana cand PSD nu v-a renunta la atitudinea de forta , penali se retrag in randul 3... nu avem sanse sa fim credibili!
  • +5 (5 voturi)    
    Nu statea nici Grecia rau (Miercuri, 21 martie 2018, 21:30)

    GinaBordei [utilizator]

    nu statea chiar rau nici Grecia inainte de criza, doar ca problemele sistemice nerezolvate cu decadele, productivitatea scazuta, balanta deficitara si coruptia erau bine ticluite sub cifre ca PIB-ul in crestere -ca la noi acum. Ba chiar noi stam mult mai rau decat Grecia atunci la toate capitolele in afara de procentul datoriei fata de PIB -care devine extrem de relevant doar daca ai balanta deficitara, daca e excedentara nici nu conteaza, poti avea 10 mii la suta daca poti dovedi ca poti plati datoriile intr-un an. Daca ai balanta deficitara, se schimba foaia, asta se traduce in a nu le putea plati niciodata => rating slab => dobanzi mari => afundare accelerata (exact cum s-a si intamplat la modul exagerat in cazul Greciei) ca sa priceapa tot tolomacul de politician -inclusiv din Romania, dar crezi ca a priceput cineva?
  • +3 (3 voturi)    
    Tindala (Miercuri, 21 martie 2018, 23:31)

    GinaBordei [utilizator]

    Pe baza excedentului comercial (la tarile care-l au) se calculeaza in cat timp isi platesc datoriile, de exemplu Japonia si SUA le pot plati in vre-o doi ani daca se-ncordeaza. Daca ai deficit comercial la fel se calculeaza obiectiv daca le vei putea plati vreodata sau te scufunzi. Deci chiar daca o datorie de 60% din PIB pentru o tara ca Romania este imensa fiindca se scufunda, si PIB-ul a crescut aproape exclusiv din consum. Tot excedentul si deficitul exprima cel mai bine structura datoriilor: cum le-ai facut? In cazul excedentului, prin investitii care previzionau sa-ntoarca profit inmiit care datorita concurentei a devenit doar insutit si apoi al altor factori doar inzecit, sau in cazul deficitului arata ca te-ai imprumutat ca prostu' satului Tindala pentru consum.
  • 0 (0 voturi)    
    Sustin!!! (Joi, 22 martie 2018, 3:14)

    Gigeleanu [utilizator]

    Imi place! Daca in 3 ani avem euroi, in 5 ani avem Feti Frumosi, in 6 Ghionaie, in 8 ani, Zmei!
    Cine se pune pune cu ala care il are si pe Fat Frumos (Dorele! Dorele!) si pe Zmeu (eh... stiti voi care). Consanzeana vine singura, cu miliarde de euroi ca zestre)
    Si asa au trait pana la adanci batraneti... uitandu-se la TV....

    PS Serios, asta e problema noastra? si oportunitatea noastra? Vioricoooo.... neata!
  • 0 (2 voturi)    
    euro=faliment generalizat (Joi, 22 martie 2018, 7:51)

    cristianfagadar [utilizator]

    in 6 luni de la trecerea la euro jumatate din Romania e in faliment.nu cred ca in urmatorii 20-25 ani se trece la moneda unica daca mai exista atunci