SONDAJ Cum evaluați planurile ministrului Finanțelor privind Pilonul II de pensii?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 4 aprilie 2018, 11:41 Economie | Finanţe & Bănci


Sondaj Pilonul II
Foto: Hotnews
Ministrul Finanțelor a anunțat intenția ca Pilonul II sa devină opțional, iar românii să opteze între a-și vira banii către Pilonul II sau Pilonul I, adică sistemul pensiilor de stat. Cum evaluați această inițiativă?

  • Participă la sondajul HotNews.ro










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2861 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    hehe (Miercuri, 4 aprilie 2018, 12:14)

    bogdan1477 [utilizator]

    E fix rezultatul publicarii executiei bugetare pe primele doua luni si arata disperarea si hausul care domneste in guvern.
    1. Orlando lauda anaf-ul pentru cresterea colectarii bugetare la hectar
    2. Dragnea il suna sa-l puna in loc pe Misa
    3. Orlando face repede o evaluare si-l pune pe Misa
    4. Misa propune singura chestie pe care o stie, nationalizarea pilonului 2. Initial prin contributie optionala cu presiuni pentru cei care lucreaza la stat sa treaca la pilonul 1 sau zboara, ulterior probabil pentru toata lumea.
    • -4 (6 voturi)    
      o si u (Miercuri, 4 aprilie 2018, 12:53)

      mita sucila [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      cand o nu e langa u pe tst, avem o problema
      mare :)))
      • +1 (1 vot)    
        nu citesc comentariiile inainte de postare (Miercuri, 4 aprilie 2018, 15:51)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mita sucila

        ... din lipsa de timp. Asha ca mai apar greseli de redactare.
  • +7 (7 voturi)    
    teodorovici (Miercuri, 4 aprilie 2018, 13:34)

    nahir [utilizator]

    isi lauda sistemul de stat de pensii, pilonul I, de parca ar fi plionul II, cel privat. Actiune tipic pesedista.
    Abia ca de la pilonul II de pensii stii ce bani vei avea la pensionare.
    Este evidenta lipsa lor de bani pentru pensionarii de azi si incercarea de a-i prosti pe actualii contribuabili la pilonul II sa treca la I cu tot cu banii respectivi.
  • +4 (4 voturi)    
    psd a distrus (Miercuri, 4 aprilie 2018, 13:47)

    liviu_ [utilizator]

    economia si a facut praf bugetul

    acum vor sa mai amane putin inevitabilul (cine stie poate pana la alegeri , cand o sa piarda strategic) ....

    nu pot sa ia direct banii pentru ca sunt fonduri private, dreptu urmare il fac optional... adica tu decizi daca le gdai banii sau nu... o sa urmeze o campanie de denigrare a bancilor si de laudare a fondurilor de pensii ale statului... si problema se rezolva... mai facem rost de 3-4 miliarde Euro
    care nu cred ca o sa ajunga pana la alegeri dar tot mai acoperim putin din kktu care l-am facut
  • -9 (11 voturi)    
    O masura foarte buna. (Miercuri, 4 aprilie 2018, 14:02)

    adrianhn [utilizator]

    Dar comunistii de la USR vor sa ne oblige sa le cotizam lor la fonduri private unde platim taxa de protectie , scuze, denumirea corecta este taxa de administrare cont =))

    Bine ca ni se da dreptul sa alegem daca vrem sa nu mai cotizam la bmw-ul altora.
    • +5 (7 voturi)    
      Trezeste-te (Miercuri, 4 aprilie 2018, 14:30)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      ce-ai fumat ?
      In ce hal esti...
    • +2 (4 voturi)    
      esti unul din specimenele pentru care legea e buna (Miercuri, 4 aprilie 2018, 15:55)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Pentru cei care gindesc asha, legea e perfecta. Baga tata banii la pilonul 1, sa vezi ce de-a pensie iti va da statul peste vro 30 de ani, cind numarul de pensionari se va dubla si numarul de contribuabili se va injumatati. Si la prima pensie, sa-l cauti pe Orlando sa-i ceri socoteala ca te-a prostit.

      Problema e insa alta. Toti cei care lucreaza la stat vor fi "incurajati" din interior sa-si mute contributia la pilonul 1, toti cei angajati la firme prietene cu statul la fel, si in felul asta citeva milioane de salariati vor fi pur si simplu furati pe fata. De aia mi-e mila.
  • +3 (3 voturi)    
    Hotie. (Miercuri, 4 aprilie 2018, 14:46)

    Marionette [utilizator]

    Pacat ca nu traim in SUA ca am fi avut dreptul sa impuscam in cap agentul ANAF care vine sa ne fure proprietatea noastra in care statul nu are nici un drept sa-si bage ratul corupt.
    Urmatorul pas care urmeaza dupa aceasta hotie este nationalizarea "burghejilor" si aglutinarea taranilor in CAP-uri!
    • +2 (2 voturi)    
      crezi ca n-ar avea sustinere? (Miercuri, 4 aprilie 2018, 15:57)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      E plina tara de pierde-vara care jinduiesc dupa perioada comunista cind primeai un seriviciu indiferent cit de lenes si iresponsabil erai, primeai o casa de la stat, un concdiu vara la eforie prin sindicat, si tot asha.
    • 0 (0 voturi)    
      neocomunistii nationalizeaza pilonul II (Miercuri, 4 aprilie 2018, 19:33)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      suntem la fel de prosti ca-n '48.
      suparator e faptul ca analistii economici evita termenul de nationalizare.
      nu ma intereseaza cu ce procente si de unde sau redus din cotizatiile pt. pilonul II, unde si cum au fost mutate, cand cel mai simplu, tu ca profesionist trebuie sa explici pe intelesul tuturor esenta acestei masuri, statul te lasa pe viitor fara pensia privata pt. care tu ai contribuit intr-un fond separat fata de pensiile de stat, un furt.
  • +2 (2 voturi)    
    Reducere contributie (Miercuri, 4 aprilie 2018, 15:20)

    alexpopov [utilizator]

    Am verificat suma care intra la pilonul 2, a scazut desi s-au jurat ca nu se modifica.
    Angajatorul a modificat brutul pt a imi pastra netul, ce s-a si intamplat, dar contributia tot a scazut.
    Sa va verificati conturile si poate le arata cei din opozitie cazuri concrete celor de la conducere, sa vada cum ne-au mintit.
    la mine e -6% fata de luna precedenta...

    Bataie de joc.
    • +3 (3 voturi)    
      pai e matematica de gimnaziu (Miercuri, 4 aprilie 2018, 15:59)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui alexpopov

      Cind cresti brutul cu 20%, in loc de 5.1% trebuie sa pui 4.25 ca sa ajungi la aceeasi suma. Ori ei au pus 3.75.
      • +1 (1 vot)    
        Atunci e hotie de primara (Miercuri, 4 aprilie 2018, 16:10)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        :-)
  • +4 (4 voturi)    
    foarte buna initiativa (Miercuri, 4 aprilie 2018, 16:10)

    MeMeMe [utilizator]

    Vreau sa pot sa aleg intre Pilonul I si Pilonul II si sa am aceasta optiune pentru intreaga contributie la pensii.
  • +1 (1 vot)    
    minciuni pesediste (Miercuri, 4 aprilie 2018, 17:03)

    jorj_bv [utilizator]

    Am urmarit cu stupoare o afirmatie a Olgutei: ”La ora actuală, contul mediu al unei persoane care a cotizat zece ani a ajuns la 5.757 de lei, în medie, la pilonul II. Foarte puțin”. Logica pesedista spune sa scada si mai mult contributiile, care a inceput greu de la 2% si inca nu a ajuns la 6% din brut, chiar se intoarce la 4.5% pe brutul vechi.
    Si am decis sa refac un calcul fiind convins ca e o mistificare pe undeva.
    Am aplicat valorile lunare de achizitie ale fondului de pilon II la care cotizez pe SALARIUL MEDIU BRUT.
    Si am obtinut o contributie suma de circa 10000, respectiv o valoare la zi de circa 12000.
    De unde apar diferentele? Milioanele de romani plecati in strainate in ultimii 10 ani de la aderare, unii definitiv, persoanele care nu au avut serviciu stabil, sau venituri intermitente, reglementari in continua schimbare pe PFA, drepturi de autor etc.
    • 0 (0 voturi)    
      basca bobocii (Joi, 5 aprilie 2018, 11:18)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      Sunt pusi in aceeasi oala persoane cu stagiul complet pe cei 10 ani, respectiv persoane angajate prima data anul trecut