Investitorii americani: Opriți asaltul asupra economiei!

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Miercuri, 19 decembrie 2018, 13:39 Economie | Finanţe & Bănci


AmCham
Foto: AmCham
Camera de Comerț Americană în România (AmCham Romania) solicită retragerea imediată a proiectului de Ordonanța de Urgență privind noile măsuri fiscale anuntațe de către Ministrul de Finanțe în data de 18 decembrie cu intenția de a fi implementate începând cu 1 ianuarie 2019, conform unui comunicat de presă al organizației.

"Considerăm că măsurile propuse, precum și maniera de adoptare a acestora sunt lipsite de responsabilitate și chibzuință, și induc un haos generalizat în economia românească, fapt confirmat de primele reacții pe piața de capital, care indică o erodare rapidă a încrederii investitorilor în numai câteva ore de la anunțarea acestui OUG. Facem din nou apel la respectarea cadrului legal privind transparența decizională și consultările publice", se arată în document.

În prezent, în comunitatea AmCham sunt peste 430 de companii.

Citește și:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2593 vizualizari

  • -26 (34 voturi)    
    va rugam (Miercuri, 19 decembrie 2018, 13:41)

    cucuveauamov [utilizator]

    " Opriți asaltul asupra economiei!", avem si noi de facut niste vacante prin Pacific pe banii coloniilor
    • +20 (28 voturi)    
      Vorbeste Moskova (Miercuri, 19 decembrie 2018, 13:58)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Iata cum ies agentii la lumina.
    • +1 (1 vot)    
      Fortaleza !? (Joi, 20 decembrie 2018, 20:01)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      .
  • -22 (34 voturi)    
    USA (Miercuri, 19 decembrie 2018, 13:54)

    Cosmindpg [utilizator]

    Sunt curios cum ar reactiona Trump daca un alt stat i-ar spune sa schimbe nu stiu ce lege pentru interesele proprii ??
    • +17 (23 voturi)    
      Agent sau doar simpatizant? (Miercuri, 19 decembrie 2018, 13:59)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Cosmindpg

      Foto in uniforma este?
    • +10 (14 voturi)    
      La fel ca voi (Miercuri, 19 decembrie 2018, 14:16)

      amicugri [utilizator] i-a raspuns lui Cosmindpg

      Pentru ca si el e un idiot.
    • +9 (15 voturi)    
      Trump n-ar intelege (Miercuri, 19 decembrie 2018, 14:18)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Cosmindpg

      nici daca i s-ar propune o afacere in interes propriu. Tipul a fost scos din cazino pentru o treaba care-i depaseste de milioane de ori intelectul. Cred ca la Harvard, la ora de economie, aia nu fac decat sa rada de el.
    • +9 (11 voturi)    
      ba (Miercuri, 19 decembrie 2018, 16:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cosmindpg

      investitiile straine sunt singurele lucruri care mai tin kktu asta de tara in picioare...
      cine crezi ca aduce bani in romania, teldrum?!
  • -20 (26 voturi)    
    turnesol... (Miercuri, 19 decembrie 2018, 13:58)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cum recunosti o masura buna luata de guvern pentru romanul lambda abrutizat de saracie si precaritate?

    AmCham, fondurile de pensii, bancile, distributiile de energie, Coalitia pentru (sub)dezvoltarea Romaniei, etc. isi intrerup vacantele exotice de 'jde mii de ieuro si plang cu lacrimi de crocodil pe umerii economiei locale.

    tax, baby, tax!
  • +12 (18 voturi)    
    Romania in plin razboi Hybrid. (Miercuri, 19 decembrie 2018, 14:00)

    Frank777 [utilizator]

    Inca din 2012 Romania este in razboy Hybrid. celula Valcov Dragnea in actiune. Imbecilul Teodorovici maimuta lor.
  • -19 (25 voturi)    
    Hotul striga: hotii! (Miercuri, 19 decembrie 2018, 14:08)

    luciannn [utilizator]

    Au venit investitorii americani in Romania, si dupa ce au pus pe butuci toata economia romaneasca prin cerintele Fondului Monetar International si ale Bancii Mondiale, au inceput sa ia orice din economia romaneasca aproape gratis. Ce era romanesc, acum nu mai e...
    Au venit alt investitori si au spus ca vor face autostrazi, au luat cateva miliarde dar asfalt n-au pus in loc.
    Au venit alti americani sa ne avertizeze ca avem vecini periculosi si ca trebuie sa cumparam de la ei arme de miliarde ca sa ne aparam.

    America - cea mai bogata tara din lume (ignorand datoriile)... a absorbit din Romania, care era vai de ea, tot ce a putut pentru a-si creste propria economie... comportament ce il foloseste si in raport cu celelalte tari mai mici... (cel mai nou exemplu de economie "salvata": Ucraina)

    Acum cei mici vor sa le puna celor mari taxe, nu pe ce au ei in America, si pe ce era romanesc, dar acum nu mai e.
    Primesc in schimb urmatorul raspuns: Opriti asaltul asupra economiei!

    Comentarii?
  • +9 (11 voturi)    
    Plecati din tara ... (Miercuri, 19 decembrie 2018, 15:08)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...sa ramana infractorul dragnea, postacii lui si gloata de cretini pensionari care ne-au nenorocit de 30 de ani de cand pun stampila pe psd .
  • +9 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 19 decembrie 2018, 15:12)

    tenere [anonim]

    • +6 (8 voturi)    
      . (Miercuri, 19 decembrie 2018, 15:45)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      s-au activizat trolii PSD-isti de citeva zile, nu m-as mira daca primesc ajutor de la trolii rusi, dar asta deja e "tradare de tara", PSD a devenit antinational, anti romanesc, pro banditesc
  • +7 (9 voturi)    
    . (Miercuri, 19 decembrie 2018, 15:16)

    Ingwar [utilizator]

    se pare ca in ajunul 2020 Romania va intra in criza economica: bugetul umflat cu pensii si salarii nesustenabile, fuga investitorilor, asaltul asupra bancilor si firmelor private, favorizarea Gazpromului, a mai ramas sa dea un OUG pe justitie si atunci numai o revolutia poate scapa tara din mina escrocilor bolsevici
  • +6 (10 voturi)    
    Bateți câmpii !?!? (Miercuri, 19 decembrie 2018, 15:20)

    Observatory [utilizator]

    pe scurt:
    Despre care economie românească este vorba ?!?

    Nimic, zero,!
    PS
    Așa este când înlocuiești pe Ceaușescu cu Iliescu .
    Schimbare doar de nume ...atât