Bancherii au fost invitați la Finanțe săptămâna aceasta, fără a li se comunica ziua și ora. Ar fi trebuit să discute despre politica monetară și fiscală

de F.B.     HotNews.ro
Vineri, 18 ianuarie 2019, 15:13 Economie | Finanţe & Bănci


Imagine din timpul conferintei
Foto: Hotnews
Băncile au fost chemate la Guvern ca să discute despre efectele ordonanţei 114 cu două ore înainte ca actul normativ să fie emis, a declarat, vineri, Sergiu Oprescu, preşedintele Consiliului Director al Asociaţiei Române a Băncilor (ARB), într-o conferinţă de presă, potrivit Agerpres.

Potrivit reprezentaţilor ARB, asociaţia a primit săptămâna trecută o adresă de la Ministerul Finanţelor Publice (MFP) pentru a discuta săptămâna acesta despre politica monetară şi politica fiscală. La discuţii a fost invitată şi Banca Naţională a României. MFP a nu a precizat însă data şi ora exactă a discuţiilor, iar până vineri ARB nu a primit un răspuns cu privire la coordonatele întâlnirii.

Ordonanța 114 prin care se introduc noi taxe a luat prin surprindere sectorul bancar, susține Sergiu Oprescu, președinte executiv Alpha Bank România. Potrivit acestuia, predictibilitatea și impactul lipsei de predictibilitate pe credibilitate este uriaș.

Citește mai multe aici:











3459 vizualizari

  • -13 (17 voturi)    
    scoate banii!! (Vineri, 18 ianuarie 2019, 15:19)

    Martha Logu [utilizator]

    pune-ti banii pe masa, banchelilor... cumparati articole PR pe tot netu' sa ne povestiti cum vine apocalipsa, paduchilor!!
    • +9 (11 voturi)    
      . (Vineri, 18 ianuarie 2019, 15:21)

      albastru de Romania [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      postacule, tot tu vei plange la urma...
    • +3 (5 voturi)    
      vorbeste prostimea (Vineri, 18 ianuarie 2019, 15:58)

      bbdp [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Petre CuCuru, zis si prostacu'. Ignorant votant PSD
    • 0 (2 voturi)    
      Guvernul ar trebui sa respecte legea si sa se (Vineri, 18 ianuarie 2019, 17:05)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      prezinte impreuna cu cei implicati in Comitetul Național pentru Supravegherea Macroprudențială sa stabileasca modul in care dreg trasnaia facuta cu ordonanta lacomiei sale. Crezi ca o va face?
    • 0 (2 voturi)    
      @Petre Cusuru (Vineri, 18 ianuarie 2019, 17:36)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Pune-ti ?

      Pune-ti tu mintea la cuptor, poate se mai coace un pic !
      • -1 (1 vot)    
        si cu tine acuma... (Vineri, 18 ianuarie 2019, 20:33)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        ..m-am adresat bancherilor, se stie ca acestia nu au prea multa carte :)
  • +1 (1 vot)    
    Dosar cu sina si timbru fiscal (Vineri, 18 ianuarie 2019, 16:29)

    Carcalete [utilizator]

    Vedeti ce se intampla daca bancherii nu au avut dosar cu sina si timbru fiscal?
    Stau, ca fraierii, pe la registratura ...