​Buget 2019 Peste noapte, proiectul de buget a fost modificat cu o creștere a deficitului de 1,3 miliarde lei și venituri mai mici

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 februarie 2019, 9:09 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor Publice
Foto: Hotnews
Noua variantă a textului legii bugetului de stat pe 2019 prevede venituri puțin mai mici, cu 184,5 milioane lei, respectiv cu 0,11%, la 164,5 miliarde lei. În schimb, creditele bugetare, adică cheltuielile, au fost mărite cu 1,1 miliarde lei, la 200 miliarde lei. De asemenea, creditele de angajament au fost reduse mai mult, cu 4,62 miliarde lei, la 258,7 miliarde lei. Deficitul bugetar a fost majorat cu 1,3 miliarde lei, la peste 36,1 miliarde lei.



Cum se menține deficitul bugetului general consolidat la 2,55%? Este foarte simplu, "dacă nu te doare mâna și penița rezistă": mărești veniturile și cheltuielile pe total buget general consolidat astfel încât să rămână aceeași cifră.

Așa cum se vede mai jos, tabloul pricipalelor cifre a fost modificat în raportul care însoțește bugetul. Prevede, în continuare, un deficit al bugetului general consolidat (BCG) de 2,55%, dar creșteri atât pe venituri cât și pe cheltuieli la BCG:

Tabloul nou




Tabloul vechi




În rest, sunt modificări mari în ceea ce privește autoritățile locale. Pe noua variantă, în anul 2019, prin derogare de la prevederile art. 32 și 33 din Legea nr. 273/2006 privind finanțele publice locale, cu modificările și completările ulterioare, din impozitul pe venit estimat a fi încasat la bugetul de stat la nivelul fiecărei unități administrativ-teritoriale, se repartizează începând cu luna următoare publicării în Monitorul Oficial al României, partea I, a prezentei legi, următoarele cote:

a) 15% la bugetul local al județului;
b) 60% la bugetele locale ale comunelor, orașelor și municipiilor pe al căror teritoriu își desfășoară activitatea plătitorii de impozit pe venit;
c) 17,5% pentru echilibrarea bugetelor locale ale comunelor, orașelor, municipiilor și județelor.

Suma corespunzătoare cotei de 7,5%, din impozitul pe venit estimat a se încasa la bugetul de stat în anul 2019, se repartizează în mod egal județelor, în limita sumei de 28,492 miliarde lei, reprezentând fond la dispoziția consiliului județean.

Suma corespunzătoare cotei de 17,5% prevăzută la alin. (1) lit. c), cumulată cu suma corespunzătoare cotei de 18,5%, prevăzută la art.32 alin.(1) lit. c) din Legea nr.273/2006, cu modificările și completările ulterioare, încasată anterior publicării prezentei legi, se repartizează bugetelor locale ale comunelor, orașelor, municipiilor și județelor, în completarea veniturilor proprii, proporțional cu necesarul stabilit pe total județ, pentru asigurarea unui buget de funcționare, astfel:

a) 450 lei/locuitor/an pentru județe, dar nu mai mult de 275 milioane lei/an/județ (anterior era 400 lei/locuitor/an pentru județe, dar nu mai mult de 250 milioane lei/an/județ)
b) nu mai puțin de 12 milioane lei/an/municipiu (anterior era 1.200 lei/locuitor/an pentru municipii, dar nu mai puțin de 20 milioane lei/an/municipiu)
c) nu mai puțin de 6 milioane lei/an/oraș (anterior era 1.200 lei/locuitor/an pentru orașe, dar nu mai puțin de 6 milioane lei/an/oraș)
d) 1.000 lei/locuitor/an pentru comune, dar nu mai puțin de 2 milioane lei/an/comună (1.200 lei/locuitor/an pentru comune, dar nu mai puțin de 2 milioane lei/an/comună)


Citeste mai multe despre   








18699 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    Alba Neagra de P$D (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 9:13)

    un domn [utilizator]

    Jucata ca la Bucur Obor
    Stie cineva cum se incheie Alba Neagra de Bucur Obor ?
    Cu o Mare Tzeapa !
    • +18 (20 voturi)    
      Romanii rabda pana explodeaza mamaliga (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 9:50)

      carbid [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Si s-ar putea ca in teapa sa stea chiar borfasii care jefuiesc si isi bat joc de tara.
      • +12 (12 voturi)    
        Carbid (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 10:49)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui carbid

        Mi ai adus aminte de Experimentele din Copilarie!
        Carbid cat mai mult la kiseleffzece!
      • -8 (8 voturi)    
        Nu explodează nimic. (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 11:22)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui carbid

        În 1989 au fost ungurii și „serviciile” lor și rusești, altfel mămăliga nu „exploda”.
    • +9 (9 voturi)    
      Pai daca toti or fi ca mine, de nu platesc impozit (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 10:36)

      CruceaLuiDragnea [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Vor fi cu 130 miliarde mai putin, nu doar 1,3.
      • -1 (5 voturi)    
        Aici ai Gresit (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 11:40)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui CruceaLuiDragnea

        Indiferent cat Fura P$D , plata Impozitelor este Un Respect care il Tranmiti Cetatii
    • +7 (7 voturi)    
      seriozitatea (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 11:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      pesedacă reconfirmată. Să tot ai încredere în ce spun ăștia, în frunte cu hamsterul flaușat și goarna Carpaților, vasilica et co..
      Nici nu au ajuns la votarea în Parlament și deja au modificat bugetul. Stai să vezi cum vor dispărea promisiunile bugetarer, chiar și după legiferare, prin rectificări bugetare. Toate pozitive pe minus.
    • +6 (6 voturi)    
      Acum stau si ma intreb (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 11:41)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cu care cifre pe masa (sau pe ma-sa) viitorul (cui?( arata bine?
      Pana explodeaza mamaliga, raman prostii fara paine!
      Adica... pana maine!
    • +6 (6 voturi)    
      Ce e nou? (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 12:40)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Zic una azi, fac alta maine. Arata ce vor face, apoi modifica cu 1 minut inainte de aprobare.

      Sunt sigur ca e 100% legal, dar moral? Nu prea...
  • +19 (19 voturi)    
    PSD (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 10:28)

    florinos [utilizator]

    Si-a amintit PSD ca are nevoie de voturile din regiunea Moldova asa ca a bugetat primii metri pentru Autostrada Iași - Tg. Mures.
    • +8 (8 voturi)    
      Nu, doar dă bani șmecherilor de acolo. (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 11:13)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Pe „studii” de fezabilitate. Autostrăzi nu vor face, că bani nu sunt, ei s-au băgat în asistații de bugetari și pensii „speciale”.
  • +14 (16 voturi)    
    Și o să mai se modifice. Deficitul va crește! (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 10:43)

    prec [utilizator]

    Cine să facă un buget? Gigoloiul ofilit sau penalul de Vâlcov?
  • +15 (15 voturi)    
    Bugetul penalilor (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 10:56)

    tavu [utilizator]

    Nu stiu cum sa mai peticeasca ce-au stricat in ultimii ani. Sa vedeti cand va lovi din plin efectul ordonantelor.
  • +6 (8 voturi)    
    Postacii si Specialii is multumiti (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 11:36)

    Dalinar [utilizator]

    Ca la ei o sa Creasca.
  • +5 (5 voturi)    
    Mafia Roșie,Cupola Ciumei Roșii , (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 12:44)

    Rescator [utilizator]

    condusă cu mănă de fier vechi de Dictatorul malefic,
    toxic,repetent,paranoic,rusofil,trădător și multiplu
    penal Liv Jong UNU iși bate joc ,la vedere,cu nerușinare bolșevică, de toată țara.Nenorocirea este că nu mai protestăm,îl lăsăm pe individ și pe gașca
    lui de interlopi penali să ne călărească.
  • +10 (10 voturi)    
    Si Guvernoiu ce a aprobat ? Un buget in alb ? (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 13:05)

    deval [utilizator]

    Pe ce v-ati pus semnatura , ambuscatilor, infractorilor, daca bugetul a fost modificat dupa semnarea acestuia ?!!
  • +6 (6 voturi)    
    Alba -neagra cu Dancilii (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 15:26)

    Plagarus [utilizator]

    Mai prosti decat ai putea crede,sireacii neaveniti. !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Scooter - The Night (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 18:37)

    ruskimushki [utilizator]

    .