Pachetul de legi al senatorului Zamfir, declarat Neconstituțional

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 13 martie 2019, 16:53 Economie | Finanţe & Bănci


Daniel Zamfir
Foto: Hotnews
Pachetul de legi al senatorului Daniel Zamfir și care a fost votat de plenul Camerei Deputaților, a fost declarat neconstituțional de către judecătorii CCR. Pachetul includea trei legi. Prima, prevede ca dobânda maximă la creditele ipotecare să nu poată depăși de 2.5 ori dobânda cheie a BNR (care acum e de 2.5%), iar cea pentru creditele de consum să fie de maxim 18%. A doua era un fel de dare în plată pentru leasing iar al treilea proiect se referea la răscumpărarea creanțelor cesionate, limitată la cel mult dublul prețului cesiunii. Deciziile au fost luate miercuri cu unanimitate de voturi și au fost publicate de CCR.

Le redăm mai jos:

”Obiecția de neconstituționalitate a dispoziţiilor Legii pentru completarea Ordonanței Guvernului nr.13/2011 privind dobânda legală remuneratorie și penalizatoare pentru obligații bănești, precum și pentru reglementarea unor măsuri financiar-fiscale în domeniul bancar, obiecție formulată de un număr de 83 de deputați aparținând Grupului parlamentar al Partidului Național Liberal și Grupului parlamentar al Uniunii Salvați România.

  • În urma deliberărilor, Curtea Constituțională, cu unanimitate de voturi, a admis obiecția de neconstituționalitate şi a constatat că Legea pentru completarea Ordonanței Guvernului nr.13/2011 privind dobânda legală remuneratorie și penalizatoare pentru obligații bănești, precum și pentru reglementarea unor măsuri financiar-fiscale în domeniul bancar este neconstituţională în ansamblul său. Decizia este definitivă și general obligatorie și se comunică Președintelui României, președinților celor două Camere ale Parlamentului și prim-ministrului.

Obiecția de neconstituționalitate a Legii pentru completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori, obiecție formulată de un număr de 83 de deputați aparținând Grupului parlamentar al Partidului Național Liberal și Grupului parlamentar al Uniunii Salvați România.

  • În urma deliberărilor, Curtea Constituțională, cu unanimitate de voturi, a admis obiecţia de neconstituţionalitate şi a constatat că Legea pentru completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori este neconstituțională. Decizia este definitivă și general obligatorie și se comunică Președintelui României, președinților celor două Camere ale Parlamentului și prim-ministrului.

Obiecția de neconstituționalitate a Legii pentru modificarea și completarea Ordonanței Guvernului nr.51/1997 privind operațiunile de leasing și societățile de leasing, precum și pentru completarea art.120 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.99/2006 privind instituțiile de credit și adecvarea capitalului, obiecție formulată de un număr de 84 de deputați aparținând Grupului parlamentar al Partidului Național Liberal și Grupului parlamentar al Uniunii Salvați România.

  • În urma deliberărilor, Curtea Constituțională, cu unanimitate de voturi, a admis obiecţia de neconstituţionalitate şi a constatat că Legea pentru modificarea și completarea Ordonanței Guvernului nr.51/1997 privind operațiunile de leasing și societățile de leasing, precum și pentru completarea art.120 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.99/2006 privind instituțiile de credit și adecvarea capitalului este neconstituţională, în ansamblul său. Decizia este definitivă și general obligatorie și se comunică Președintelui României, președinților celor două Camere ale Parlamentului și prim-ministrului.


Citeste mai multe despre   








15801 vizualizari

  • +34 (38 voturi)    
    concluzia (Miercuri, 13 martie 2019, 17:22)

    ber [utilizator]

    A tunat si i-a adunat pe toti prostii in psd si s-au pus sa faca legi, pe care pana si Curtea lor le declara neconstitutionale. Iar Zamfir asta, daca e dus cu pluta,
    lasati-l sa pluteasca, nu-l lasati sa faca legi.
    • +23 (23 voturi)    
      .... ALDE ...... (Miercuri, 13 martie 2019, 17:54)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Pentru exactitate Zamfir este asumat de ALDE si Tariceanu, alt mare papitoi.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu ar trebui ca la 10 proiecte legislative (Joi, 14 martie 2019, 13:34)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui ber

      votate de Parlament și declarate neconstituționale să se facă alegeri anticipate? Pentru că parlamentarii respectivi dovedesc o necunoaștere crasă a Constituției și deci se invalidează implicit.....
  • +34 (38 voturi)    
    O veste bună. (Miercuri, 13 martie 2019, 17:26)

    asavreau [utilizator]

    Zamfir este un exaltat care se crede economist.Un individ care nu-i în stare să gândească logic.
    • +16 (16 voturi)    
      probabil de la pastilele care i le administreaza (Miercuri, 13 martie 2019, 18:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Oana in dormitor
    • +11 (11 voturi)    
      @asavreau, (Joi, 14 martie 2019, 9:34)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Zamfir este o nulitate consiliata de un mare frustrat pre numele sau Gh Piperea !
  • +18 (20 voturi)    
    inca o incalcare a constitutiei (Miercuri, 13 martie 2019, 17:43)

    ics_11 [utilizator]

    zamfir si cei care au votat legea bifeaza inca o incalcare a constitutiei. de cand patriotii de la psd-alde sunt la putere sunt zeci de astfel de incalcari ale constitutiei.
  • +19 (21 voturi)    
    Cata valva! (Miercuri, 13 martie 2019, 17:44)

    Houthi [utilizator]

    Un nepriceput,vopsit in mare economist,amator de publicitate si pretins mare cunoscator,a facut ca atata lume,sa piarda vremea,pentru ai demonstra ca este prost de bubuie.Culmea,a luat si bani de la Latrina 3,in zecile de ore de balmajeala.Cine ia dat diploma lui asta?
  • +17 (19 voturi)    
    a dorit si el sa se afle in treaba desi (Miercuri, 13 martie 2019, 17:47)

    ...!?! [utilizator]

    n-avea nicio treaba.

    o lichea poliloghista si el acolo!
    • +10 (10 voturi)    
      Sa isi Apere Fratele! (Miercuri, 13 martie 2019, 21:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ...!?!

      Nu orice treaba...
      https://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-20656518-fratele-initiatorului-legii-darii-plata-cosmin-zamfir-are-credit-720-000-euro-judeca-prezent-institutia-credit-motiv-clauze-abuzive.htm
      • +8 (8 voturi)    
        tot ce fac astia (Joi, 14 martie 2019, 9:26)

        fvb [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        este ca sa le fie lor bine si sa dea bine pentru votantii lor.

        chiar crede cineva de pe aici ca ei sunt prosti? ca nu isi dau seama de efectele ordonantei lacomiei guvernului? sau legea lui asta, chiar credeti ca nu isi da seama ca e o tampenie?

        ei sunt pusi acolo de rusia sa distruga tara asta si isi fac treaba. ei fac chestii care sa sune bine pentru votantii lor. isi dau seama ce tampenii spun, nu sunt idioti. sunt doar "destepti" cat sa le fie lor bine si sa capete voturi.

        credeti ca dracnea crede ce spune? el spune ce stie ca vor sa auda votantii psd.
  • +15 (17 voturi)    
    Tipul asta e.... (Miercuri, 13 martie 2019, 18:00)

    polonyca [utilizator]

    ......... cu adevarat penibil !! Si incompetent si penibil adica !! S-a facut de rasul curcilor.....:)))
  • -17 (23 voturi)    
    excelent! (Miercuri, 13 martie 2019, 18:06)

    srpc [utilizator]

    camataria a fost legalizata si constitutionalizata! care vrei un imprumut cu dobanda de 1000%, neamule?
    • +14 (18 voturi)    
      dar (Miercuri, 13 martie 2019, 19:40)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      cine te pune sa iei imprumut daca stii ca nu poti sa-l platesti? adica decat sa platesti tu pentru prostia proprie, mai bine sa plateasca cel care a dunat bani?
    • +5 (5 voturi)    
      o să (Joi, 14 martie 2019, 7:53)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      te penalizeze dragnea pt. că ai întârziat cu postarea asta câțiva ani.
    • +1 (1 vot)    
      Băncile dau credite de nevoi personale la 8% (Joi, 14 martie 2019, 9:37)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      De ce sa mergi la IFN? Ce descriu e exact problema pe care cica n-o înțelege guvernul legat de nivelul dobânzilor la credite : piata de intermediere financiară e foarte multe că și există costuri mari pentru fiecare credit: angajați, sedii, reclama, risc de neplata, provizioane.
      La IFN împrumuti câteva mii de lei, presupunând că există un cost fix de 1000 lei la acordare, chiar și cu 8-10% dobândă aia iese DAE cu 1000%.
  • +22 (26 voturi)    
    o caricatura de parlamentar (Miercuri, 13 martie 2019, 18:59)

    Bokila [utilizator]

    imbecilitati economice in cascada in toate legile pe care le-a promovat....cu toate astea turma psd-alde a mers cu ipochimenul asta pana la votul final si l-a mai si pus in fruntea comisiei de audiere a celor din BNR....e dezolant cum un clovn care stie mai putina economie decat un copil de clasa a V-a sa conduca comisii parlamentare si sa propuna legi....probabil inrudirea cu latrina 3 tine loc de orice urma de competenta.
  • +13 (17 voturi)    
    se pare (Miercuri, 13 martie 2019, 19:03)

    zigot [utilizator]

    ca este un individ care confunda interesul cu justetea;
    unde nu este competenta nu sunt nici asteptari.
  • -17 (23 voturi)    
    Brava baieti! (Miercuri, 13 martie 2019, 19:28)

    Ark_ro [utilizator]

    Ce sa zic, este foarte bine ca au fost declarate neconsitutionale... Este foarte bine ca nimeni sa nu indrazneasca sa deranjeze sistemul bancar, trimisii lui Dumnezeu pe pamant. De asemenea, este foarte bine ca opozitia sa se grabeasca sa conteste constitutionalitatea... Baieti, va prevad un viitor mare!!!
    • +13 (17 voturi)    
      dragi (Miercuri, 13 martie 2019, 19:44)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui Ark_ro

      tovarasi, vreti inapoi la comunism emigrati in rusia, china, coreea de nord. drum bun.
      • -13 (15 voturi)    
        Nu are nici o legatura... (Miercuri, 13 martie 2019, 19:56)

        Ark_ro [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

        dar asta deja a devenit un cliseu... Atata poti, cand nu ai argumente. Macar ai citit despre ce era vorba? Ai facut tu, pe raspunderea ta, un leasing pana acum? Ai idee ce prevad contractele de leasing? Ca de vrajitori de astia de doi bani mi s-a acrit...
        • +8 (8 voturi)    
          dacă (Joi, 14 martie 2019, 7:55)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ark_ro

          nu are nicio legătură cu comunismul și neocomunismul țăriloe amintite, înseamnă că te bagi unde nu te pricepi.
          • -1 (1 vot)    
            Pe bune? (Joi, 14 martie 2019, 22:22)

            Ark_ro [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Pentru corecta ta informare, am derulat leasinguri de mai multi bani decat stii tu sa numeri... si stiu exact despre ce vorbesc!
        • +2 (4 voturi)    
          Depreciere și specializare (Joi, 14 martie 2019, 9:30)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Ark_ro

          In momentul in care o firma decide sa achiziționeze un echipament prin leasing ea își alege caracteristicile, poate chiar în contradicție cu piața - poate fi prea prost, pentru că atât se cere sau prea SF.
          După o utilizare neverificată de nimeni, firma decide că nu îi mai place ce a cumpărat și o da înapoi dealerului. Șansele de a găsi pe cineva care sa le dorească sunt foarte mici, și mai ales la același preț.
        • +5 (7 voturi)    
          Nene Dorel (Joi, 14 martie 2019, 9:39)

          ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Ark_ro

          leasingul nu este un drept sfant al tau....
          este un serviciu oferit de o entitate privata. Daca til poti permite ai cap sa citesti contractul si poate sa negociezi bine. Daca nu, iar bine.
          Vrei conditii vestice la el? Nu mai vota comunisti care iti spun ca e un drept sa iti permiti un leasing. Si care arunca stabilitatea monedei si a tari in aer. Si poate atunci vei avea conditii vestice.
          • -1 (1 vot)    
            Argumente de angajati... (Joi, 14 martie 2019, 19:21)

            Ark_ro [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

            nici vorba de intreprinzatori! Da, leasingul nu este dreptul meu sfant, dar a avea un contract echilibrat (in care obligatii si drepturile platilor sunt egale) este! Vrajeala asta cu "vrei ca afara, nu se poate" nu va mai tine in curand.... Vrei sa faci afaceri aici, respecti exact aceleasi proceduri ca in tara mama... este atat de simplu. Adica iti convine tie, firma de leasing, sa transferi toate riscurile catre client. Si firma de leasing ce risc isi mai asuma? Riscul trebuie sa fie egal impartit intre locator si locatar... Nu ai decat sa nu aprobi dosarul de finantare in cazul in care dep. de risc considera ca firma client nu este elegibila... L-ai aprobat? Ura si la gara, poti oricand sa te trezesti cu bunurile inapoi... este business-ul tau sa scapi de ele.Asa este corect! La fel ca la darea in plata - ai acceptat garantia, aia acopera integral suma imprumutata!
          • -1 (1 vot)    
            Si Nenea Dorel sa-i spui mamicutei tale (Joi, 14 martie 2019, 20:19)

            Ark_ro [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

            ... care te-a livrat complet neterminat
          • -1 (1 vot)    
            SSP, mey ABBC (Joi, 14 martie 2019, 20:20)

            Ark_ro [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

            daca vrei, iti traduc intre patru ochi
  • +19 (19 voturi)    
    Delirium tremens (Miercuri, 13 martie 2019, 19:46)

    verid [utilizator]

    Individul habar nu are ce vorbeste .
  • +10 (12 voturi)    
    De ce nu functioneaza in acesti parametrii cele (Joi, 14 martie 2019, 8:11)

    deval [utilizator]

    doua banci de stat CEC si Eximbank ? Fara subventii, fara lege/oug ?!! Bancile astea pot opta sa aiba si dobanda zero daca se doreste ! Cizmarul Zamfir e la guvernare si poate impune parametrii astia pentru a dovedi ca e viabil in conditii de piata libera ce a legiferat si nu propaganda !! (Evident nu imi va dovedi mie, care am facut scoala profesionala ASE , ci celor care il sustin !)
    • +2 (2 voturi)    
      ai... (Joi, 14 martie 2019, 16:06)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui deval

      ai perfecta dreptate; individul zamfir se joaca
      de-ascunsea cu parlementul si bancile;este plin de emfaza si nestiinta de carte; un habarnist.
  • -6 (6 voturi)    
    CCR tine cu Soros (Joi, 14 martie 2019, 9:08)

    BogdanNicolaescu [anonim]

    CCR nu mai legifereaza in favoarea poporului de ceva vreme... asta e pentru soros
  • -5 (7 voturi)    
    Adica (Joi, 14 martie 2019, 9:17)

    consumator2 [utilizator]

    Daca legea (care obliga banca sa nu va ia dobanda nesimtizita, sa nu va jegmaneasca,) e neconstitutionala si voi va bucurati, atunci fie sunteti postaci platiti de bancheri, fie nici nu stiti de ce va bucurati
  • -8 (10 voturi)    
    Haideti (Joi, 14 martie 2019, 9:33)

    consumator2 [utilizator]

    Cu minusuri, toti cei care plangeti saracele banci( apropo: raivarzan bank a declarat cel mai mare profit din istoria sa, asta in Romania)