Florin Cîțu: OUG 114 are rolul de a distruge sistemul financiar pentru a face loc Băncii Internaționale cu sediul la Moscova/ Banca nu plătește taxe și nu este reglementată de BNR

de CP     HotNews.ro
Marţi, 26 martie 2019, 10:01 Economie | Finanţe & Bănci


Florin Citu
Foto: Facebook
​​Senatorul liberal Florin Cîțu susține că OUG 114/2018 a fost emisă pentru a distruge sistemul financiar autohton și pentru a favoriza Banca Internațională de Investiții. Banca, fiind internațională, nu plătește nicio taxă și nu este reglementată de BNR. Potrivit lui Florin Cîți, "BII devine singura banca pentru FSDI (n.red. Fondul Suveran de Dezvoltare și Investiții)".

"BII este singura banca foarte activa in Romania, in competitie cu restul bancilor, si NU PLATESTE TAXE si NICI NU ESTE REGLEMENTATA DE BNR. Banca ruseasca in a carei conducere a intrat Eugen Teodorovici, la o zi dupa intalnirea pe care a avut-o cu presedintele BII, si la a care in intrunire a participat in Cuba dupa escala la Moscova", a scris Florin Cîțu, marți, pe contul său de Facebook. Potrivit acestuia, Dragnea, Vâlcov și Teodorovici nu au avut niciodata intenție să reducă ratele românilor la credite.

Vezi aici ce scrie Cîțu



Senatorul Florin Cîțu a acuzat și săptămâna trecută, două zile la rând, Guvernul controlat de Liviu Dragnea de înțelegeri cu rușii, trădând interesele economice ale României. Cele mai multe acuzații se îndreaptă asupra ministrului finanțelor Eugen Teodorovici, despre care Cîțu se întreabă dacă este spion rus. Cîțu susține că vehiculul financiar prin care Rusia ar urma să obțină control în economia românească este Banca Internațională de Investiții (BII), cu sediul la Moscova și în conducerea căreia a fost numit Teodorovici, în luna noiembrie, la doar o zi după o întâlnire cu președintele instituției. Apoi a plecat în Cuba, după o escală la Moscova, unde ar fi promis că BII va fi principalul finanțator și partener al controversatului Fond Suveran.

Citește și
Acuzații foarte grave ale senatorului Florin Câțu la adresa ministrului finanțelor: Este spion rus? O bancă internațională, cu sediul la Moscova, va fi principalul partener al Fondului Suveran, așa cum a promis Teodorovici în Cuba




Citeste mai multe despre   








5390 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Pe bune (Marţi, 26 martie 2019, 10:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Incep să se vadă CLAR adevaratele scopuri ale gruparii de MIȘEI psd+alde si care sunt adevăratii stapâni ai acestor odioși TRĂDĂTORI DE NEAM ȘI TARA.
    • +7 (9 voturi)    
      Nu se discuta asa ceva in CSAT ???? (Marţi, 26 martie 2019, 11:43)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cred ca presedintele ar putea sa se implice in impiedicarea acestei vanzari a tarii. Daca erau in Israel, tradatorii deja aveau glontele in ceafa.
    • +4 (6 voturi)    
      Hehe (Marţi, 26 martie 2019, 12:42)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Sri-ul, diicot-ul sau serviciile care ar trebui sa ne pazeasca de astia, sparg seminte. Asta e. O mana acopera pe alta.
  • +12 (14 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 26 martie 2019, 10:08)

    polonyca [anonim]

    • -1 (1 vot)    
      autosesizare (Marţi, 26 martie 2019, 19:27)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Cand s-a trezit "unu" ca a vazut pe "unii" intr-o sufragerie au facut o comisie parlamentara, nu ar fi cazul sa constituie si acum o comisie de ancheta pentru o treaba mai serioasa ?!
  • +10 (10 voturi)    
    Asa este. (Marţi, 26 martie 2019, 10:13)

    soundtrack [utilizator]

    .
  • -12 (18 voturi)    
    Adevarul a iesit la iveala. (Marţi, 26 martie 2019, 10:17)

    DanTeo [utilizator]

    Cîtu e si frumos si destept! Si cinstit...
  • +11 (15 voturi)    
    Mai sunt in libertate!? (Marţi, 26 martie 2019, 10:20)

    ...!?! [utilizator]

    S.R.I. , P.G., D.N.A, ce fac, freaca menta sau taie frunza la caini!?
    • +6 (6 voturi)    
      SRI si-a castigat (Marţi, 26 martie 2019, 11:02)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui ...!?!

      renumele de SRI- Zero Caghebisti sau SRI-0K !
    • +5 (11 voturi)    
      Serios?! (Marţi, 26 martie 2019, 11:20)

      Calin_file_de_dosar [utilizator] i-a raspuns lui ...!?!

      Când e ultima data când a fost ridicată imunitatea unui parlamentar roșu? Ăștia și-au modificat legile astfel încât sunt deasupra legii și tu vrei ca PG, DNA și SRI (condus de un PSDist) sa ii oprească?
  • -9 (19 voturi)    
    supralicitand, chiparosul... (Marţi, 26 martie 2019, 10:27)

    demaGOGU [utilizator]

    ...reuseste sa-si depaseasca, de fiecare data, propriul record al ridicolului.

    chiar nu se sesizeaza nimeni sa il opreasca?
  • -9 (17 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 26 martie 2019, 10:28)

    DiDiRo [anonim]

  • +11 (15 voturi)    
    SI serviciile ce zic ? (Marţi, 26 martie 2019, 10:33)

    Lim Vasy [utilizator]

    Si noi nu avem servicii de securitate bine platite ? Asteptam sa ne dezvaluie asemenea acte de tradare un economist fie el si senator ? De ce mai platim profesionistii din servicii ?
    • +11 (11 voturi)    
      Tu ești sau te prefaci? (Marţi, 26 martie 2019, 11:22)

      Calin_file_de_dosar [utilizator] i-a raspuns lui Lim Vasy

      Cine e șef la SRI? Un psdist!
      Cine e șef la DIE? Un pesedist!
      Cine e șef la DIA? Un pesedist?

      Când au făcut numirile astea ai stat și te-ai scobit in masele...
  • +8 (12 voturi)    
    Informatiile astea nu trebuie puse pe Facebook (Marţi, 26 martie 2019, 10:50)

    bigbrother [utilizator]

    ci trimise organelor abilitate, sesizat UE, facut ceva in mod oficial, nu mesaje pe Facebook, zau asa.

    Situatia prezentata de Catu e mult prea serioasa ca sa fie tratata astfel. Mai mult, daca se dovedesc adevarate aceste acuzatii, ar putea duce tara la faliment, nu vrem sa devenim o a doua Venezuela sau mai rau, Ucraina.

    Deci, cumva trebuie facuta chestia asta oficiala daca chiar este adevarata, e o problema mult prea mare si ne loveste pe toti.
  • -13 (15 voturi)    
    Florin Catu, Moscova (Marţi, 26 martie 2019, 11:01)

    Cris1305 [utilizator]

    Omul asta' pare a fi bolnav psihic! I-or placea filmele de SF? Cum ajung asemenea impotenti intelectual senatori, basca in gloriosul PNL, cu radacini superbe in istoria politica a Romaniei? Un control psihic i-ar prinde bine...
    • +5 (7 voturi)    
      Cât te-au plătit? (Marţi, 26 martie 2019, 12:12)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Cris1305

      Hai spune, că oricum taxele le plătește pesedeul pentru tine....
  • +8 (10 voturi)    
    Nu mai poate ET de frica... (Marţi, 26 martie 2019, 11:03)

    midufi [utilizator]

    Psd-isti de furnte sunt alesi dupa obedienta, ticalosie si prostie.
    Chiar va inchipuiti ca il deranjeaza pe ET ceva ?
    Astia trebuie acuzati oficial de inalta tradare.

    Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +6 (8 voturi)    
    criminali au fost, criminali vor fi psd-istii, (Marţi, 26 martie 2019, 12:03)

    yellowdog [utilizator]

    de la criminalul in serie ilici, asta e gena lor
  • +4 (6 voturi)    
    Tara fara caini? Ori is cainii lupi de mult? (Marţi, 26 martie 2019, 15:09)

    V. Istina [utilizator]

    Cine sa-i ancheteze si sa-i pedepseasca, daca justitia e coordonata in curand de ei? De asta se da batalia pentru justitie, Romania fara Justitie este ocupata de hoti si tovarasii oligarhi rusi.

    Va trebui sa ajungem acolo incat sa ne facem singuri dreptate? Cand Justitia moare, ce ne ramane de facut? Sa ne ducem de buna voie in lagar, ori in lume? Sa ne lasam copiii sclavi pe plantatiile Porcarului?

    Sper ca cei care au jurat credinta tarii asteia sa-si aduca aminte, chiar daca ii burta poate cam grasa, cand vine timpul, e timpul! Pur si simplu.