Câți bani primesc Serviciile la rectificare

de F.B.     HotNews.ro
Marţi, 26 noiembrie 2019, 10:08 Economie | Finanţe & Bănci


SRI
Foto: Facebook

Instituții precum Serviciul Român de Informații (SRI), Serviciul de Protecție și Pază (SPP) și Serviciul de Informații Externe vor primi mai mulți bani la rectificarea ce urmează a fi adoptată săptămâna aceasta.


Serviciul Român de Informații primește peste 20,7 milioane lei

Serviciul de Protecție și Pază va primi 0,93 milioane lei

Serviciul de Informații Externe va primi 3,9 milioane lei.

Serviciul de Telecomunicații Speciale nu va primi și nu va pierde nimic.

Deficitul bugetar ar putea urca la 4,3% în acest an, conform proiectului de rectificare publicat marți dimineață de Ministerul Finanțelor Publice. HotNews.ro a publicat de ieri această informație, confirmată de 3surse convergente, care spuneau că după rectificare, deficitul se va situa între 4,1 - 4,3% din PIB.

"Veniturile bugetului general consolidat se diminuează, pe sold, cu suma de 18,356 miliarde lei, din care 10,488 miliarde lei influențe ale veniturilor din economia internă și 7,868 miliarde lei influențe din venituri din fonduri externe nerambursabile", se arată în nota de fundamentare.

Potrivit acesteia, cheltuielile bugetului general consolidat se diminuează, pe sold, cu suma de 2,09 miliarde lei, iar deficitul bugetului general consolidat în termeni cash se majorează cu suma de 16,266 miliarde lei. Deficitul bugetar estimat pe anul 2019 reprezintă 4,3% din PIB.

Pentru mai multe detalii citește: Deficitul bugetar va fi de 4,3%, la finalul anului/ Cine pierde și cine câștigă bani la rectificare (DOCUMENT)



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






4301 vizualizari

  • -2 (18 voturi)    
    Dacă Pot Contribui (Marţi, 26 noiembrie 2019, 10:11)

    un domn [utilizator]

    La recuperarea celor 40 miliarde Euro furate de conducătorii P$D atunci e ok !
    • +4 (12 voturi)    
      Decat? (Marţi, 26 noiembrie 2019, 11:31)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Decat 40? Subtire …

      Suma include si flota lui Basescu adica vorbim despre o suma furata de conducatorii FSN sau doar PSD?
      • 0 (2 voturi)    
        iar flota mah? ai uitat de casele lui Johannis (Marţi, 26 noiembrie 2019, 19:44)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Cand va vad cu glume din astea de pe vremea lui Iliescu mi se face greata. Dar ce te astepti de la votantii PRM-ului.
    • +3 (3 voturi)    
      Tu vorbesti despre bani furati, (Marţi, 26 noiembrie 2019, 19:09)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      apucatul de Citu la fel, alti lideri liberali amintesc aceasta in treacat, pai faceti plangeri penale domnilor, nu mancati rahat cu apa rece!
      • 0 (0 voturi)    
        Unkiu tuu Varanuu (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 7:14)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Este Number One la Crescent
        • 0 (0 voturi)    
          Nu vezi ca nu te mai baga nimeni (Joi, 28 noiembrie 2019, 10:29)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          in seama?
  • +9 (15 voturi)    
    Aici nu e nici o deosebire... (Marţi, 26 noiembrie 2019, 10:16)

    Gigi Kent [utilizator]

    Aici PSD = PNL, adica aceeasi mizerie. Sa fie mult "securism" in tara ca sa fie bine sa nu fie rau.
  • +8 (16 voturi)    
    Banii tarii se duc unde nu trebuie (Marţi, 26 noiembrie 2019, 10:32)

    iulian207 [utilizator]

    Astept si eu ziua aia in care vad ca invatamantul va primi o marire la rectificarea bugetara. Mereu marirea se duce la servicii. Acolo sunt cei mai comunisti oameni, fosta securitate e inca la putere, mi-e scarba de ei. Sa nu imi spuneti ca vegheaza la siguranta nationala !!!
    • -4 (12 voturi)    
      Ești împotriva României. (Marţi, 26 noiembrie 2019, 13:45)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui iulian207

      Fără servicii bine plătite și loiale,România cheltuie degeaba bani pentru învățământ,sănătate,infrastructură.Nu serviciile distrug România,ci partidele care o vor subordonată lui Putin.Și înainte de 1989 ,nu serviciile au ucis români,ci comuniștii.Comuniștii conduceau și ordonau omoruri executate de serviciile înființate de comuniști.Așa cum spune Oprișan//mama mea sunt eu//,putem spune că securitatea era PCR-comuniștii.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca ai citit atent (Joi, 28 noiembrie 2019, 21:35)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui iulian207

      ai putut observa serviciile primesc 25 milioane lei. Citez din partea privind Educatia: "Ministerul Educației Naționale: -2.080,0 milioane lei, reprezentând în principal economii la proiecte cu finanțare externă nerambursabilă. Ministerul a propus reducerea sumelor alocate proiectelor cu finanțare externă nerambursabilă.

      Totodată, pentru învățământul universitar prin rectificare se propune majorarea veniturilor proprii și a cheltuielilor din acestea cu suma de 129 milioane lei, pentru cheltuieli de personal și pentru realizarea proiectelor cu finanțare din fonduri externe nerambursabile." Deci pentru invatamantul universitar easte o majorare de 129 milioane. Partea de salarizare pentru acest an nu este afectata de rectificare.
  • +12 (16 voturi)    
    Pe cand (Marţi, 26 noiembrie 2019, 10:35)

    Tony_K [utilizator]

    Pe cand o curatenie de brontozauri la sri? De ce nu se atinge nimeni de ei de 30 ani?
    • +1 (9 voturi)    
      nu poti (Marţi, 26 noiembrie 2019, 14:47)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Deoarece in servicii sunt spioni , acestia au acces intelefonul tau, iti pun microfoane in casa in masina, iti asculta telefonul etc etc, nu poti sate pui rau cu ei om politic fiind deoarece iti gasesc o buba rapid , o trimit la DNA apoi s-a terminat cu, cariera ta politica daca te pui rau cu serviciile. Nimeni nu risca asta!
    • -1 (3 voturi)    
      chiar crezi ca sunt aceeasi cu cei de acum 30 (Marţi, 26 noiembrie 2019, 19:45)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      de ani?
      Eu zic pe aia sa-i cauti prin spatele televiziunilor de stiri si a marilor tunuri economice.
      • +1 (3 voturi)    
        Stiu (Marţi, 26 noiembrie 2019, 20:41)

        Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Dar explica-mi si mie de ce nu e nimeni acuzat de subminare macar, dupa ce s-au distrus toate fabricile, s-au vandut resursele, se taie padurile intr-un ritm ametitor, s-au facut o gramada de contracte care defavorizeaza tara, sau scos miliarde de euro si mutati in paradisuri fiscale? Sri au fost mana in mana cu hotii, nimic nu se putea face fara acceptil lor.
  • +6 (10 voturi)    
    Propun (Marţi, 26 noiembrie 2019, 11:09)

    dincannes [utilizator]

    … sa-si ia o cota din ce recupereaza din banii dositi in paradisele fiscale, de catre romanii nu tocmai corecti.

    Pe cap de locuitor, in UE se cheltuieste mai putin pentru aceste "servicii".

    Unde se vede in cheltuieli faptul ca 4 milioane de romani nu mai trebuie urmariti, fiind plecati din tara.
  • +2 (8 voturi)    
    deficit bugetar (Marţi, 26 noiembrie 2019, 16:39)

    12Cristian [anonim]

    Abia asteptam, noi, romanii, sa platim cu 2 mld de lei, in decembrie, achizitia de rachete!! Pana in ianuarie nu se putea astepta??
  • +2 (6 voturi)    
    degeaba! (Marţi, 26 noiembrie 2019, 17:35)

    oftamcutotii [utilizator]

    Poate actualul guvern are motive sa dea mai multi bani acestor servicii, ca premiu pt mentinerea in activitate a unor securisti cu stelele pe umeri de pe vremea lui Ceausescu! Atunci erau mai bine pregatiti, cu bani mai putini. Deh!
    • -4 (4 voturi)    
      stai putin, (Marţi, 26 noiembrie 2019, 19:47)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui oftamcutotii

      deci sustii ca aia de pe vremea lui Ceausescu erau mai bine pregatiti? La ce?
      Si daca sunt aceeasi nu se presupune ca sunt si mai bine pregatiti?
      In orice caz faci niste presupuneri total aiurea.
  • +3 (3 voturi)    
    degeaba! (Marţi, 26 noiembrie 2019, 21:45)

    oftamcutotii [utilizator]

    Poate actualul guvern are motive sa dea mai multi bani acestor servicii, ca premiu pt mentinerea in activitate a unor securisti cu stelele pe umeri de pe vremea lui Ceausescu! Atunci erau mai bine pregatiti, cu bani mai putini. Deh!