Există o "portiță" din Legea pensiilor care poate duce la amânarea creșterii pensiilor cu 40% de anul viitor

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:19 Economie | Finanţe & Bănci


Valentin Lazea
Foto: Hotnews
Economistul șef al BNR, Valentin Lazea, a vorbit miercuri despre impactul pe care legea pensiilor îl va avea asupra bugetului în anii următori, iar HotNews.ro a transmis aceste lucruri aici. El a declarat că: "Legea prevede, în mod interesant, că intră în vigoare la 1 septembrie 2021, cu excepția creșterii care s-a făcut deja la 1 septembrie 2019 și celei care intră la 1 septembrie 2020".

Cu alte cuvinte, creșterea punctului de pensie cu 40% de la 1 septembrie poate fi amânată, el considerând că asta este singura soluție pentru a păstra bugetul în parametri.

Acesta a mai spus că se tot vehiculează în spațiul public idei precum taxarea suplimentară a pensiilor speciale, colectare mai bună a TVA etc, dar a arătat, pe cifre, că aceste măsuri nu au un impact așa de mare încât să poată duce la această creștere a pensiilor.
  • "O taxare suplimentară a pensiilor speciale ar putea aduce cel mult 1 miliard de lei, adică 0,1% din PIB în fiecare an."
  • "O colectare mai bună a TVA ar putea aduce cel mult 5 miliarde lei, adică 0,5% din PIB dacă e urmărită cu multă perseverență timp de mai mulți ani."
  • "Revenirea la impozitarea dividendelor cu 10% ar putea aduce cel mult un alt miliard de lei, adică un alt 0,1% din PIB anual."
  • "Concedierea a circa 5% din bugetari ar aduce circa 0,6% din PIB"

"Adunați toate astea și abia dacă o să vă dea 1,2 – 1,3% din PIB. Dacă le faci pe toate astea, hai să zicem că poate anul viitor o mai duci la capăt. Duci cumva deficitul spre 3%, chiar dacă e peste. Dar ce faci în 2021? Dacă se va introduce acea creștere a pensiilor din 2020, în 2021 bugetul explodează. Trebuie să ai nu știu câte măsuri de compensare, mult mai multe decât cele pe care vi le-am arătat eu ca să vii nu sub 3%, ci undeva deasupra cu destul de mult", a explicat economistul șef al BNR.

Potrivit acestuia, nu există alternativă la prorogarea, amânarea articolului 86, aliniatul 2, litera b, din Legea 127/2019, aceasta fiind singura măsură capabilă să ducă deficitul bugetar în apropiere, dar marginal peste limita de deficit bugetar de 3%.

Despre impactul legii pensiilor, el a dat detalii aici.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






6366 vizualizari

  • -18 (28 voturi)    
    perfect! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:29)

    cucuveauamov [utilizator]

    toate pensiile rosu ciumate trebuie taiate! banii sa mearga la banci si multinationale, caci ele l-au bagat pe Dragnea la puscarie, nu pensionarii. E vremea sa aducem dreptatea inapoi!
    • +8 (12 voturi)    
      Vai de capul tau (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:09)

      Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nu intekegi ca nu au de unde sa creasca? Cat sa mai platesc din salariul meu? dau deja 45%... vrei mai mult? La munca! Vrei pensie? Contribuie. Nu pomana "speciala"
  • -3 (15 voturi)    
    HOPAAAA....ADICĂ CEI CE AU MUNCIT NU MERITĂ!!! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:41)

    Tayen [utilizator]

    Pensii mărite an de an au primit doar cei ce nu au muncit dar, în schimb, au participat și au acoperit devalizarea țării în acești 30 de ani!!! Ăștia contează, nu prostimea care a muncit și a plătit taxe și impozite!
    • +5 (11 voturi)    
      Fiecare merita dupa (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:11)

      Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      cum a contribuit! Nu dupa o toana politica! Ai contribuit mult, primesti mult, ai dat putin, primesti putin.... Dar la noi toti vor mai mult, si gratis daca tot e pomana, nu?
      • -2 (8 voturi)    
        Adică liftele bugetare, nu? Că ălea n-au dat (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:28)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Brutus2

        nimic țării și economiei. DOAR VOR POMENI MEREU MAI MARI!
  • +7 (17 voturi)    
    ar fi o surpriza (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:45)

    Anonym [utilizator]

    placuta ca PNL sa aiba verticalitate sa faca ceva responsabil, cum ar fi amanarea, poate chiar esalonarea in mai multe etapa.
    Ar fi un pact social si inter-generational cu pensionarii.
    Dar poate au alte calcule politice, poate e prea mult risc pt ei.
    Sa vedem daca PNL poate gandi pe termen lung.
    • +3 (7 voturi)    
      e hilar (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:32)

      MartaPop [anonim] i-a raspuns lui Anonym

      pact social cu oameni care mai au cativa ani de viata?
      • +4 (4 voturi)    
        E spusa (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:41)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui MartaPop

        pentru prosti, dar nu stie ca sunt "prosti dar multi" si au si drept de vot. O sa simta curand. D'aia ar trebui alegeri locale, parlamentare, europarlamentare, prezidentiale, in ani diferiti, astfel incat totdeauna politicienii sa fie la mana votantilor si sa nu mai faca ce vor ei cand se vad la butoane.
    • +5 (9 voturi)    
      Zicea (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:38)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      un mare filozof american, Murray Rothbard: „Statul este o institutie talhara”. Da, este un paravan in spatele caruia se ascund infractorii cu gulere albe, care fura prin intermediul legilor pe care le fac pentru a-si acoperi faradelegile. Apoi se adreseaza prostimii cu apeluri patriotarde, indemnand la sacrificii si promitand bunastare intr-un viitor nedefinit, de genu „Nu întreba ce poate face ţara pentru tine, ci întreabă-te ce poţi face tu pentru ţara ta”. "Tara ta" fiind in acceptiunea lor "statul talhar". Eu cred ca a venit timpul sa ne intrebam "ce face statul pentru proprii cetateni" in afara de furtul legalizat din munca lor?
    • -1 (7 voturi)    
      Pai gandeste pe termen lung (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:46)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Pentru partid, nu pentru tara. Dupa alegerile din toamna ce mai conteaza...4 ani sunt la butoane, vor da vina pe vechea mostenire.
  • -14 (22 voturi)    
    are dreptate omu (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:46)

    Mazeta [utilizator]

    De undeva trebuie luați banii. Rachetele alea nu se cumpără singure.
    • +12 (14 voturi)    
      Dau deja (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:17)

      Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      45% din salariu.... vrei sa dau mai mult? esti prea rosu ca sa vezi ca dau 45% fara sa am asigurare de sanatate, fara ca sa beneficiez de ceva..... Taxele salariale au caracter de contraprestatie. Adica daca tot dai, trebuie sa mai si primesti. Dar la noi e ca pactul romano-rus de pe vremea razboiului: noi le dam grau si ei in schimb ne iau porumb.... sa crestem pensiile cu 100% zic, si sa se duca psdistii angajati pe pile sa munceasca.... eu refuz sa mai contribui lapensiile unor pilosi comunisti cu pensii speciale. Cresteti pensiile alea bazate pe contributivitate, n-am nimic cu ele, ca pentru alea s-a muncit, nu pomenile politice
  • +9 (13 voturi)    
    Simplul (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:54)

    unins [utilizator]

    fapt ca doar se discuta despre masuri de limitare a pensiilor (normale nu speciale) va avea impact major asupra intentiilor de vot. Deci mare atentie. Oricine este la guvernare, daca este capabil, trebuie sa indeplineasca promisiunile, daca nu sa plece si sa lase pe altcineva.
    • +1 (1 vot)    
      Interesant ce (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 16:18)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui unins

      suszi tu aici, numai ca acesta decizie de mărire a pensiilor a fost promulgată de un alt guvern care era la putere PSD ul .
      Acum alt guvern la butoane, pentru putin timp și “Obligat” sa plătească creșterea pensiilor ?

      Dacă au conștiința, și este un guvern dedicat sa servească poporul și poate dacă au talent economic, nu necesar cel politic, v-a trebui sa-și onoreze guvernarea cu o decizie cinstita , fără speculații politice...
      Acum vrem sa vedem lalentul acestei noi guvernați .
      Așteptăm deciziile și noi vom vota cum meritați !
      • +3 (3 voturi)    
        toti parlamentarii (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 18:44)

        Wn [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

        au votat noua lege a pensiilor.acum sa duca la indeplinire ce au votat..
      • +2 (2 voturi)    
        Nu i-am (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 19:08)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

        auzit sa spuna ca daca ajung la guvernare nu vor putea indeplini cerintele Legii, chiar daca promisiunile nu le apartineau. Deci si-au asumat raspunderea in mod tacit, iar romanii asa au inteles si asta asteapta.
  • +12 (14 voturi)    
    Sefu', (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:56)

    romania_curata [utilizator]

    esti cu pluta.
    minim 30% din PIB se praduieste de mafia activistilor de partd, prietenii activistilor, rude, amante, odrasle, etc.
    ORICE lucrare de la buget este umflata cu minim 30% pentru spagi.
    Fa matale socoteala si stai jos ca esti praf.
  • +8 (14 voturi)    
    Ohooo (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:56)

    fdaniel [utilizator]

    Asta înțelege (și e corect, conform legii) doar dl.Lazea!
    Pensionarul mituit de pesede, amețit de propaganda dementă A3 va vedea doar că (EXACT cum era amenințat în campania electorală) "ăștia" nu i-au mărit pensia pe care cu atâta mărinimie borfașii pesediști au aruncat-o acestui segment, ca să aibă imunitate.
  • -5 (17 voturi)    
    Uoah! Da numai alea nesimtite, nu? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:58)

    Lok [utilizator]

    Adica nu deaia ati dat jos Guvernu?
    • +7 (7 voturi)    
      Nu, (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:28)

      Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Guvernul a cazut de prost ce era.... si da, alea nesimtite=speciale
  • +7 (7 voturi)    
    Pensiile speciale (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:06)

    Brutus2 [utilizator]

    Impactul pensiilor "normale", pe baza de contributivitate. este de cam 7% din PIB. restul, pana la 11% sunt pensii SPECIALE! Bazate pe cojones. Unde mai este echitatea? Apoi, microintreprinderi pana la 1 mil eur CA versus angajat. Taxarile sunt enorm disproportionate. Tot romanul isi face micro, face contract de prestari servicii, plateste 1% impozit, 5% la dividende si CASS la salariull MINIM. Angajatul plateste 25% pensie, 10% sanatate, 10% impozit.... In tara asta doar PROSTUL plateste.... vor creste fara indoiala pensiile, ca nu se vor sinucide politic, dar vor creste si taxele. Durerea e ca ele cresc pentru toti, nu doar pentru pensionari. Asa ca, aia de muncesc in privat vor trebui sa achite din nou nota de plata...si va intrebati de unde sa creasca pensiile....
  • +3 (7 voturi)    
    PAZEA, (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:30)

    Brutus2 [utilizator]

    S-au trezit sobolanii rosii (Lok, Mazeta, Cucuveauamov, Tayer......)
  • +5 (5 voturi)    
    Unele comentarii se sterg..... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:09)

    Brutus2 [utilizator]

    Superb Hotnews!
    • +4 (6 voturi)    
      De mult, ce, nu știai!? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:32)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Brutus2

      Sau nu se dau!
  • +5 (5 voturi)    
    LAZEA (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:32)

    jidanul [utilizator]

    Nesimtitul sef cu gasca de la BNR o fi "frate" cu Citu de la Finante. Nemernicii atata stiu, blocare salarii, stop pensii. Dar de pensiile speciale, de aberantul cumul salariu-pensie si salarii nesimtite nu spun nimic netrebnicii astia. Astea trebuie eliminate definitiv si neconditionat.
    • +3 (3 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 18:57)

      Wn [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      se pensioneaza de tineri (le permite legea) si pe urma iau si pensie si salariu.
  • +6 (6 voturi)    
    Lui Teodorovici de ce nu i sa spus? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:33)

    asavreau [utilizator]

    D-l Lazea pare dubios.De ce nu a spus asta lui Olguța,Teodorovici,Viorica,Budăi,Vâlcov,Socol și alți //deștepți//?Dacă s-ar face ce spune d-l Lazea,PNL poate renunța singur,acum,la guvernare.De ce să aștepte să fie dat afară?Nu legea este problema,ci percepția oamenilor.Bancherii chiar se poartă ca niște roboți câteodată !