ANAF a auditat în 3 ani 96 de români cu venituri mari, recuperând de la aceștia 35 milioane lei, echivalentul a două vile în centrul Bucureștiului (Studiu)

de F.B.     HotNews.ro
Joi, 16 ianuarie 2020, 11:14 Economie | Finanţe & Bănci


Cei mai bogați 0,01% dintre români ascund de Fisc un sfert din veniturile lor
Foto: sxc.hu
Cei mai bogați 0,01% dintre români ascund de Fisc un sfert din veniturile lor, iar restul ascund mai puțin de 5%, reiese din studiul ”Pauperitatea Fiscala a României”, realizat și lansat joi de Cornel Ban de la Copenhagen Business School și Fundația Friedrich-Ebert-Stiftung. "Este un fapt demonstrat științific ca datorita influenței lor politice și accesului la servicii profesioniste în materie fiscală și de gestionare a activelor, cetățenii cu cele mai mari averi dintr-o societate sunt mai dificil de impozitat în comparație cu cetățenii care au venituri medii sau scăzute. Este greu de crezut că România ar putea fi o excepție de la aceastã legitate socio-economica", arată studiul.

"Nu este niciun motiv serios pentru care România sa nu fie altfel și mai ales pentru un Guvern rațional cu colectare slabă această situație ar trebui sa fie o baza de reforme fiscale care sa ajute colectarea", se arată în documentul care citează un alt studiu.

Potrivit acestuia, în România averea la nivelul gospodariilor nu este insignifianta. "Vorbim de 425 miliarde lei în 2017, bani deținuți de cei mai bogați 10% (care dețin 60% din bogăția totală) și de milionari (cunoscuți în termeni financiari sub denumirea de" persoane cu disponibilități financiare ridicate" sau persoane ale căror active investibile, precum acțiunile și obligatiunile, depășesc un milion de dolari)", menționează sursa citata.

Conform Global Wealth Report întocmit de banca elvețiană Credit Suisse, știm ca în 2017 în România existau 14.302 persoane cu o avere cuprinsă între 1-5 milioane dolari, 1.042 persoane cu o avere între 5-10 milioane și 26 persoane cu peste 100 milioane dolari. Per ansamblu, aceste persoane reprezintă segmentul de 0,01% cei mai bogați rezidenți.

Studiul mai spune că ar fi fost de așteptat ca Directia de mari contribuabili din ANAF să își concentreze eforturile asupra celor care au avut de câștigat de pe urma acestui îndelungat ciclu de expansiune economică.

În intervalul 2012-2015 ANAF a auditat 96 persoane din procentul de 0,01% persoane cu cele mai mari averi, iar suma totala a banilor (reprezentând impozite) recuperați a fost meschina, de 35 milioane lei (7,4 milioane euro), respectiv costul a 2 vile în centrul Bucureștiului.

"Este de remarcat inexistenta datelor pentru perioada 2015-2018, anii în care s-a înregistrat creșterea economică cea mai intensă. În ceea ce priveşte impozitarea creșterii explozive a pieței imobiliare, este de ajuns sa spunem că ponderea impozitelor pe bunurile imobile (preponderent imobiliare) a rămas în jurul valorii de 0,6% din PIB (Eurostat)", precizează studiul.

Potrivit documentului, societatea românească va trebui să decidă dacă va fi nevoită să taie bani de la spitale, școli, cercetare sau infrastructura sau va cere factorului politic să ia în serios taxarea adecvată a acestor surse de avere în cazul persoanelor situate peste un anumit prag.

"În practică, asta înseamnă o taxă progresivă pe marile averi. În SUA, de pildă, s-a propus 2% pe averi de peste 50 milioane dolari și 6% la cele peste 1 miliard dolari. Impozitarea acestor forme de avere nu este așa de dificilă pe cât pare dacă ANAF ar avea personal adecvat calitativ și cantitativ", menționează sursa citată.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






5434 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    50 % din cei mentionati sunt de la P$D sau (Joi, 16 ianuarie 2020, 11:19)

    un domn [utilizator]

    din la famiglia P$D

    40 miliarde euro s au talharit din 20 05 1990 - noiembrie 2019
    • +2 (4 voturi)    
      Fii serios! (Joi, 16 ianuarie 2020, 13:01)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cum poti sa spui asa ceva?
      Cum 50%???
      peste 90% dinmulti-milionari si miliardari sunt de la pedesere!


      La fel, procentul citat este absolut aberant:
      "Cei mai bogați 0,01% dintre români ascund de Fisc un sfert din veniturile", avem multi care ascund MAJORITATEA averii!
      Tocmai de aceea " taxă progresivă pe marile averi nu a rrezolva nimic, numai fraierii isi DECLARA averea!
    • +1 (1 vot)    
      studiul este despre mai mult de atat (Joi, 16 ianuarie 2020, 13:20)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Studiul vorbeste despre catastrofa fiscală din România, atât la nivel de colectare (cu ANAF slab, nedigitalizat) cât și la nivel de impozitare (scutiri sau reduce de taxe pe mari averi, tranzații imobilizare, dividende).

      Catastrofa se vede, după cum zice chiar studiului, în comparație cu Bulgaria! Nu cu Vestul, ci chiar cu vecinii!
  • +11 (15 voturi)    
    ANAF (Joi, 16 ianuarie 2020, 11:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E doar o sluga politica, nu poate incasa nimic de la stapanii lor care le platesc solda.De obicei, ANAF ca politie politica ii ajuta pe mafioti sa faca bani omorand concurenta.
  • +4 (8 voturi)    
    ANAF (Joi, 16 ianuarie 2020, 12:42)

    Celbland [utilizator]

    Ca de obicei, ANAF se ocupă numai de mărunțișuri, chiar dacă au trecut de la impozitarea și amendarea bătrânelor care vând pătrunjel.

    Când vor trece și la averile de sute de milioane de euro făcute de bugetari, mamele lor sau copiii lor ?
  • -1 (5 voturi)    
    pfffft (Joi, 16 ianuarie 2020, 12:57)

    Point [utilizator]

    '' Este greu de crezut că România ar putea fi o excepție de la aceastã legitate socio-economica", arată studiul.''
    LEGITATE???!!!demonstrat științific? ISUSE,tine-ma.
    cine puii mei comandat studiul asta?
    adica obisnuiti-va cu ideea,saracilor si scoateti banu'
    bogatii au scutire..
    aaahh anaf-ul asta,stie sa le ia pe babele cu marar din piata dar la bogatani le uita adresa.
    astia or fi auzit de irs,ma tata?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu ANAF le ia pe babe. (Joi, 16 ianuarie 2020, 13:07)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Nu spun asta pentru-că aș crede că ANAF sunt corecți,dar de pătrunjel și mărar se ocupă poliția locală și aparține taxelor locale forma de comerț stradal.Când facem confuzii facem cereri care compromit clarificarea situațiilor confuze create de legislație.
      • +2 (2 voturi)    
        pai (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:44)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        sa va dau amanunte:lucrez langa o piata(militari)unde au venit kkciosii de la anaf de doua ori in 8 luni,sa-i verifice pe pietari si micile buticuri.repet:anaf nu politia locala.
        astia,in loc sa verifice firmele mari care fac manevre babane,tot pe amarati i-i jupoaie.
        alt ex:am lucrat la hp in pipera.o singura data a venit anaf-ul.doi speriati intr-un logan,care stateau la cafea in ''bucatrie''.ba!ma lesi?!
  • +2 (2 voturi)    
    Daca ma prinzi (Joi, 16 ianuarie 2020, 13:08)

    coor [utilizator]

    Iti dau ceva bani inapoi , mai statule si poporule fraier . Daca nu , la revedere . Da' un pic de racorire , nimic ? Sa zicem suta de mii si anul de puscarie ? Poate s-ar gandi de cateva ori inainte de a nu-si declara furtisagurile .
  • +3 (3 voturi)    
    Cîte din aceste recuperări au rămas definitive? (Joi, 16 ianuarie 2020, 13:11)

    bilbofil [utilizator]

    Si cît a trebuit rambursat în urma contestării altor decizii în instanță?