DOCUMENT

UPDATE Proiect: Amânarea ratelor la credite după 1 ianuarie 2021/ Ordonanța a fost adoptată

de F.B.     HotNews.ro
Miercuri, 30 decembrie 2020, 13:08 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor
Foto: Ministerul Finantelor Publice
Ministerul Finanțelor are în vedere continuarea amânării plății ratelor la credite anul viitor. În acest sens a pregătit un proiect de OUG. Astfel, se creează posibilitatea de a solicita suspendarea plății ratelor de capital, dobânzilor și comisioanelor pentru o perioadă de maximum 9 luni atât pentru creditele pentru care s-a obținut deja suspendarea obligatiilor de plată, cât și pentru cele pentru care nu s-a aplicat această facilitate.

UPDATE Ordonanța a fost adoptată

Proiect amanarea platii ratelor (click pentru a deschide)

Conform notei de fundamentare:

• Perioada maximă de 9 luni include și perioada pentru care au fost suspendate creditele în baza moratoriului legislativ sau a unui moratoriu non-legislativ, sau in ambele cazuri

• Solicitarile pentru suspendarea platii obligatiilor pot fi transmise creditorului pana la data de 15 martie 2021, acesta urmand a efectua analiza si emite decizia pana cel tarziu la 31 martie 2021.

Cine beneficiază:


• Beneficiază de aceste facilitati debitorii care au încheiat un contract pentru obţinerea unui credit care nu a ajuns la maturitate şi pentru care creditorul nu a declarat scadenţa anticipată, la data de 31 decembrie 2020, inclusiv, si care nu inregistreaza restante la data solicitarii.

• Debitorii trebuie sa declare pe propria raspundere scaderea veniturilor/a incasarilor cu minim 25% din ultimele 3 luni anterioare solicitarii suspendarii obligatiilor de plata prin raportare la perioada similara din anii 2019/2020

Persoane fizice:


• Pentru creditele ipotecare contractate de persoane fizice pentru care cererea de suspendare a obligatiilor de plata a fost formulată pana la 15 iunie 2020 potrivit legii, cu termen de incheiere a perioadei de amanare anterior intrarii in vigoare a ordonanței, suspendarea obligatiilor de plata complementar pana la maxim 9 luni se aplica prin cumularea creantei/restului de creanta aferent/e dobanzilor calculate in prima perioada suspendata potrivit OUG nr. 37/2020 cu creanta aferenta dobanzilor calculate pentru a doua perioada suspendata.

La creanta astfel rezultata dobanda este 0% si plata de catre debitor a acestei creante se va face esalonat in 60 de rate lunare egale incepand cu luna imediat urmatoare incheierii celei de-a doua perioade de amanare.

____

Soldul total al creditelor pentru care au fost aprobate solicitări de amânare la plată până la finalul lunii septembrie 2020, în contextul epidemiei COVID-19, se ridică la 42,9 miliarde de lei și au fost acordate unui număr de aproximativ 558.000 de debitori, cuantumul acestor credite reprezentând 14,7% din totalul creditelor acordate de către sectorul bancar.

Din totalul de 42,9 miliarde de lei reprezentând creditele amânate prin moratoriul legislativ și cele non-legislative, 32,4 miliarde de lei reprezintă sumele amânate prin moratoriul legislativ și 10,5 miliarde de lei prin moratoriile non-legislative.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7990 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Asta e o mizerie, oricum ar da-o! (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:32)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Doar bancile benficiaza de asta, ne dijmuiesc precum camatarii. Noi mai aveam 6 rate fixe la Pireaus Bank(acum First Bank) si in aprilie ne am gandit sa le amanam 6 luni! Rata era 1030 fix pe luna si acum, dupa 6 luni amanare, platim 1430 pe luna! Cu 400 de de lei mai mult, daca va puteti imagina(nu au pus dobanda la dobanda sau la rata - nu stiu exact- ca nu aveau voie, dar au gasit ei o portita legala si au pus la altceva).Cel mai mult ma scoate din sarite ipocrizia bancilor si a sustinatorilor lor care ziceau ca o masura ca asta va baga ''sistemul bancar in faliment''! Hai sictir, va merge mai bine ca camatarilor(cacofonie intentionata) cu o masura din asta!
    • +4 (4 voturi)    
      pai si tu ai acceptat? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 18:11)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      E total ilogic ca la 6 rate amanate 6 luni sa iti creasca rata cu 400 de lei. Ar insemna ca dobanda la cei 5000-5500 de lei pe an sa fie de 50-60%. Nush in ce conditii ai luat creditul, dar ceva pare extrem de gresit acolo. In locul tau as contacta un avocat, macar ca sa vad daca merita sau nu dati in judecata.
      • 0 (4 voturi)    
        Ne-am gandit sa nu mai facem (Miercuri, 30 decembrie 2020, 18:47)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        balci pt 6 rate care mai erau (acum mai sunt doar 4). Cat sa mai dau si la avocat, cat sa mai platesc taxa de timbru, cat sa castig peste 2 ani?! Dar, am inteles ca e nasol la cei cu credite mari si la majoritea care au optat amanare au marit in felul asta, recalculand nu stiu cum.. ..zic ei. Cu siguranta.. si eu m-as fi dus in instanta daca era cazul. Si da, cam 54% la suta mi a iesit si mie dobanda, cand am calculat.
        • 0 (0 voturi)    
          inteleg (Duminică, 3 ianuarie 2021, 17:23)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          Totusi... cresterea ar trebui sa fie sensibil mai mica avand in vedere ca pana la urma (daca retin bine) numarul de rate restant ramane constant, singura crestere fiind data de dobanda neplatita timp de 9 luni, care ar trebui sa fie 75% din dobanda datorata intr-un an, undeva la maxim 6% din principal (la o dobanda relativ uriasa de 8%).
      • -1 (1 vot)    
        Sa stii ca si eu (Miercuri, 30 decembrie 2020, 18:58)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        cand am citit ''desfasuratorul'' ala al ratelor, pe care mi l-au trimis cu vreo luna inainte de noiembrie, am crezut ca e o greseala! Dar, neah..dupa ce am sunat de doua ori si dupa ce am vorbit cu cunostiinte care lucreaza si prin alte banci, m-am ''lamurit''...nu am de ales!
        • 0 (0 voturi)    
          interesant... (Duminică, 3 ianuarie 2021, 17:26)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          Durata creditului creste cu 9 luni sau ramane cat era initial? Ca daca mai aveai de platit 18 rate si acu platesti tot ce era inainte in 8 rate plus dobanda pe 9 luni la principalul ramas, atunci creste deajuns de tare...
  • +3 (7 voturi)    
    Lol (Miercuri, 30 decembrie 2020, 15:05)

    HP [utilizator]

    Puteți fi mai clari, adică o explicație băbească ?

    Dacă X a solicitat amânarea în mai, a fost aprobată pentru 7 luni, până în decembrie, mai poate amâna încă două luni ?

    Dacă da, când trebuie făcută cererea către bancă ?

    Pentru perioada între expirarea termenului și cererea nouă, banca îl poate băga în biroul de credite ?
  • -1 (5 voturi)    
    O masura inutila (Miercuri, 30 decembrie 2020, 17:57)

    Crop [utilizator]

    Pentru cei ce au amanat deja ratele pe 9 luni e fix pistol cu apa.

    Eu sunt parte din acei fraieri afectati de catre masurile guvernului si am pierdut 98% din vanzari. In ianuarie cel mai probabil voi inchide dar inca am rate la leasing care nu pot fi amanate.

    Acum ca cireasa sa fie si mai dulce, imi vin ratele mai scump siiiiiii.... Guvernul nu a prelungit masura amanarii ci a prelungit ACCESUL la amanare.

    Romania, republica lui nimanui.

    Adio.
    • +3 (3 voturi)    
      asa e (Miercuri, 30 decembrie 2020, 19:38)

      Alex37 [utilizator] i-a raspuns lui Crop

      probabil s-au ridicat toate restrictiile si s-a terminat pandemia astfel incat sa ne putem desfasura activitatea toti, cam asa ar trebui sa arate real situatia. atata timp cat sunt puse restrictii, nu poti munci sau produce, mi se pare absolut magareasca aceasta oug, la fel ca si initiatorul ei...
  • +1 (1 vot)    
    Sclavul bancilor (Miercuri, 30 decembrie 2020, 22:20)

    Joro [utilizator]

    nu se dezminte. Dobanda la dobanda, imprumuturi la dobanzi exorbitante.... deh, am ajuns sa ne puna PM niste firme private!!! Daca suntem prosti, probabil ca ne meritam soarta....
  • +2 (2 voturi)    
    Dobanda la dobanda (Joi, 31 decembrie 2020, 9:42)

    Edi_popa [utilizator]

    Eu mi-am amanat ratele 9 luni. Dupa ce am facut cererea, ma trezesc pe email cu un grafic, care continea dobanda amanata in 60 de rate, pe o perioada de 60 de luni, incepand cu data de 01.01.2021, iar partea de rata amanata, a fost prinsa intr-o prelungire a perioadei creditului cu in ca 9 luni. Pana aici totul perfect, insa la acea prelunfire cu 9 luni au pus din nou dobanda. Deci platesc dobanda amanata 60 de luni in rate si o mai platesc inca o data in ultimile noua luni prelungite din contract.
    Daca asta nu e dobanda la dobanda nu stiu ce este.
    Am facut si reclamatie la protectia consumatorului, insa raspunsul incuraja banca.....