Câți români au murit în primele 11 luni din 2020 față de anul anterior. Cauzele de deces

de DP     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2021, 6:52 Economie | Finanţe & Bănci


Peste 260.000 de romani s-au stins in primele 11 luni din 2020
Foto: pixabay.com
La solicitarea HotNews.ro, Institutul Național de Statistică ne-a transmis numărul deceselor pe cauze de deces în primele 11 luni din 2019 și 2020. Cifrele seci arată că din iunie anul trecut, numărul deceselor crește în fiecare lună tot mai mult față de luna similară a anului precedent. Cât privește COVID-19, decesele din cauza acestuia sunt încadrate în categoria deceselor din cauza bolilor aparatului respirator (conform Clasificarii Internationale a Maladiilor - Revizia a X-a OMS). În noiembrie 2020 a avut loc o explozie a deceselor din această cauză.


Mai jos, aveți numărul deceselor având drept cauză boli ale aparatului respirator (inclusiv coronavirusul)



Graficul următor este cel privind numărul total de decese din perioada ianuarie-noiembrie 2020 și respectiv 2019. În total, în primele 11 luni din 2020 au murit cu aproape 25.000 de români mai mulți decât în 2019. Cea mai mare parte a diferenței numărului de decese provine din categoria ”boli ale aparatului respirator”, care include COVID-19.



În imaginea de mai jos găsiți decesele înregistrate în lunile ianuarie-noiembrie 2020, după cauza principală de deces




Sursa datelor: INS, Statistica Demografică.
Datele sunt semi-definitive, fiind repartizate pe luni după data producerii fenomenului.
Notă: Codificarea cauzelor de deces s-a facut conform Clasificarii Internationale a Maladiilor - Revizia a X-a OMS (ICD 10).








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





28917 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    La ultimul grafic sunt inversat culorile (Marţi, 19 ianuarie 2021, 7:47)

    Klaus_ [utilizator]

    In primele doua grafice 2020 era portocaliu si 2019 era albastru, la ultimul grafic e invers. Cine nu e atent intelege ca totalul mortilor pe 2020 e 237288 (portocaliu) adica mai mic decat totalul mortilor pe 2019, 260595 (albastru).
    • +13 (21 voturi)    
      ... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 8:17)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Noi ne asteptam sa faca o platforma functionala de programari iar ei nu sunt in stare sa foloseasca aceleasi culori in niste grafice. :))
  • -10 (24 voturi)    
    DE CE NU AȚI CERUT ȘI PE 2018? (Marţi, 19 ianuarie 2021, 7:54)

    Tayen [utilizator]

    PĂI...
    • 0 (6 voturi)    
      acolo (Marţi, 19 ianuarie 2021, 8:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      îți figurează inteligența.
    • +8 (12 voturi)    
      Pentru ca (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:11)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Am cautat datele in eurostat si Romania raporteaza cam aiurea

      2015 267,209
      2016 257,033
      2017 261,217
      2018 263,222
      2019 258,711
      Partial 2020 255,332


      https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/DEMO_R_MWK_TS__custom_468105/default/table?lang=en
  • +11 (31 voturi)    
    acum (Marţi, 19 ianuarie 2021, 7:57)

    Jean Phoutaille-Marais [utilizator]

    Să vedem dacă Şoşoaca are ceva de completat….
  • -10 (24 voturi)    
    Foarte tare, mere cu pere (Marţi, 19 ianuarie 2021, 8:02)

    LicuriciulMare [utilizator]

    Te-ai fi asteptat ca "Institutul National de Statistica" sa furnizeze datele pentru 100.000 de locuitori, sa se poata compara...S-a ales praful si de matematica din tara asta....
  • -10 (24 voturi)    
    Cifre (Marţi, 19 ianuarie 2021, 8:03)

    Casargoz [utilizator]

    Am și eu o întrebare sau doua:
    De unde ia datele INS ?
    Este ICD 10 implementat la CNAS? sau in HIS-urile locale?
    Sunt standardizate certificatele de deces de la starea civilă ICD10? Sau certificatele medicale constatatoare in baza cărora se eliberează certificatul de deces și implicit datele statistice?
    • 0 (12 voturi)    
      Probabil certificatele de deces (Marţi, 19 ianuarie 2021, 8:29)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Oricum e irelevant , se stia ca se moare si cat se moare de cov inca din martie-aprilie dar am vrut si noi ca natie sa experimentam asta pe propria piele .
      • 0 (4 voturi)    
        :) (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:53)

        Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        Sigur nu. Altfel nu puneam intrebarea.
        In rest pentru comentariile legate de covid nu ma bag :)
    • +7 (9 voturi)    
      pai (Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:28)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Aceste date pot fi colectate prin mai multe metode:
      - dat in bobi
      - citit in cafea / ceai
      - meditatie
      - pupat poza lui Arsenie Boca si cifrele iti vor aparea ca prin minune
      - hot line direct la Suspect de Fericitul Daniel care le stie pe toate
      - tinut post si foame iti ofera claritate asupra divulgararitatii umanistice a unui om s-ar putea retusa pe un blastom al nonsalantei nonconformistice intru Jean Calvin si statisticile interumane Covid 19..
  • -18 (36 voturi)    
    Mai crede (Marţi, 19 ianuarie 2021, 8:22)

    vasile-roaita [utilizator]

    cineva in asa zisele date oficiale? Eu unul nu, traim intr-o mare minciuna.
    • +6 (18 voturi)    
      hehe (Marţi, 19 ianuarie 2021, 8:57)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Vou asa sunteti obisnuiti sa traiti in rusia, ncsf.
    • +10 (12 voturi)    
      Poate tu... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:12)

      Lionheart [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Trăiești într-o realitate paralelă, care există doar în capul tău.
    • +3 (3 voturi)    
      da' in ce crezi? (Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:08)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      In bobi?
      Ce alte surse statistice " credibile" mai ai?
  • 0 (4 voturi)    
    observatie (Marţi, 19 ianuarie 2021, 8:25)

    ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

    Analiza ultimului grafic ne conduce ca au murit mai multi romani in 2019 decat in 2020, iar explicatia de mai sus arata ca in 2020 au murit cu 25.000 romani mai mult fata de 2019.
    Ar fi interesant de vazut si repartizarea pe varste a deceselor, precum si decesele din accidente de circulatie, accidente de munca. Si nr. pensionari decedati ar fi interesant.
    HOTNEWS a avut o buna initiativa pe care ar trebuie sa o permanetizeze si sa ne prezinte situatia dupa fiecare luna, macar cat va dura Pandemia
    Multumesc HOTNEWS
    • +1 (1 vot)    
      la "circulatie" cred ca au scazut mult (Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:09)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

      Cel putin in martie - aprilie, s-a circulat MULT mai putin decat in alti ani!
    • 0 (0 voturi)    
      s-a mai dat (Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:04)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

      dar pentru Dvs. daca va doriti o reluare se poate citi direct de la sursa cu urari de sanatate

      https://www.cnscbt.ro/index.php/analiza-cazuri-confirmate-covid19/2094-raport-saptamanal-episaptamana45/file
  • +4 (4 voturi)    
    acum ca ne mai linistim putin cu mortii (Marţi, 19 ianuarie 2021, 8:56)

    ..13 [utilizator]

    sa incercam sa ne focalizam si pe cei vii -

    ar fi interesat de urmarit o statistica incepand cu Ian 2021 ref. noi nascuti vs. noi nascuti 2020 - a fi sau a nu fi cu unele efecte chiar pozitive ale lock-down-ului???

    Multumiri!
  • +4 (4 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 19 ianuarie 2021, 8:59)

    sentenced [utilizator]

    Exces de decese de ~ 10500 la categoria "boli ale aparatului circulator". O crestere uriasa, ar fi interesant de detaliat un pic aici.
    • +2 (8 voturi)    
      da (Marţi, 19 ianuarie 2021, 11:28)

      Vecin [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      ele reflecta impactul devastator al Covid asupra inimii si a sistemului circulator. Cei cu boli cardiovasculare au cea mai mare mortalitate dintre toti pacientii de Covid.
  • +4 (4 voturi)    
    observatii (Marţi, 19 ianuarie 2021, 9:17)

    ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

    la ultimul grafic culorile sunt inversate, deducem ca au murit mai multi romani in 2019 fata de 2020, ceea ce contrazice afirmatia de mai sus
  • +3 (3 voturi)    
    Adaugati nr de nasteri (Marţi, 19 ianuarie 2021, 9:52)

    Coco Whistle [utilizator]

    Si da e interesamta categoria de virsta si sexul
  • +2 (2 voturi)    
    pe judete? comparativ cu perioada 2015-2019 (Marţi, 19 ianuarie 2021, 9:58)

    kobold11 [utilizator]

    Altii au facut deja, si/dar mult malt interesant/explicativ daca comparati cu o perioada mai lunga (2014-2020), si pe judete. Astfel se vede mai bine variatiile fata de media aniilor, variatiile naturale legate de calendar (in decembrie-ianuarie sunt mai multe decese, decat in luniile de vara), si efectul raspandirii Covid (in Suceava creste numarul deceselor incepand cu aprilie, dar in mai multe judete numai octombire-noiembrie).
    (https://infogram.com/a-jarvany-hatasai-orszagosan-es-megyei-szinten-1h9j6qggeedx54g)
    (https://eletmod.transindex.ro/?cikk=28845&2020_statisztikai_igy_ugrott_meg_a_halalozasok_szama_a_jarvany_miatt)
  • +2 (10 voturi)    
    Aritmetica (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:07)

    Socrate2021 [utilizator]

    Nici dezinformarea nu mai e ce era odata. Pai ne spune asa autorul articolului: in noiembrie au explodat decesele din cauza bolilor respiratorii. Covid e inclus in acestea. Concluzia ne’o lasa noua: execesul de morti are cauza covid.FALS. Pai mama lui de silogism. Ipoteza 1: unii oameni mor de covid ; i2: socrate a murit; concluzia: socarte a murit de covid;
    Ipoteza1:In noiembrie a fost exces de mortalitate urias de aproape 70%, cu aproape 15 000 peste aceeasi luna din 2019(oficial - INS);
    I2: in aceeasi luna au murit vreo 2000 de covid ( oficial );
    Ce, sau mai bine spus CINE e responsabil pentru ceilalti 13 000?
    • +5 (5 voturi)    
      bine punctat ... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:39)

      mmagic [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

      As zice ca nu au mai fost tratati, au fost uitati si pusi pe asteptare restul de pacienti.
    • 0 (2 voturi)    
      Cei 13000 (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:59)

      n4c [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

      suplimentari pe liste sint cei care s-au sacrificat pentru siguranta inainte de toate, siguranta noastra.

      Acum avem siguranta si e datorita lor. Doar ca siguranta, o data cistigata, trebuie si pastrata, deci se pregatesc urmatorii 13000.

      Sau 130000.
    • 0 (4 voturi)    
      Imbatrinirea populatiei duce la cresterea deceselo (Marţi, 19 ianuarie 2021, 13:39)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

      Intrucit in perioada 1945-1970 natalitatea a fost crescatoare, acum e curba inversa: anual, un numar din ce in ce mai mare de cetateni "expira", adica ajunge la virsta medie egala cu speranta medie de viata.
      • +1 (1 vot)    
        m-as mira! (Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:15)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Nu prea cred ca, in '45 - '55 (cand a fost si o foamete cumplita, nu mai vorbesc de boli) natalitatea ar fi crescut asa tare!
        Iar din '60 si pana acum sunt 60 de ani - ti se pare ca o persoama de 60 de ani e "expirata"? >: Tu parinti sau bunici nu ai? ori sunt "expirati"? >:
  • +2 (4 voturi)    
    Interesant ... mersi de grafice (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:37)

    mmagic [utilizator]

    In 2020 au murit cu +14.000 mai multi morti de aparat respirator fata de 16.000 in 2019.
    Deci o crestere de +86% a numarului de morti de aparat respirator. Cauzate in pricipal de Covid19.
    Dar numarul de morti de Covid19 a fost de 17000 in 2020. Deci ori au murit cu 3.000 mai putini de alte boli ale aparatului respirator ori mortii de alte boli ale aparatului respirator au fost trecuti la COVID19.

    Interesant de ce avem cu +11.000 mai multi morti ai aparatului circulator fata de 132.000? Adica o crestere de +8,3%. Oare nu au mai ajuns cardiacii la doctor de frica covid19?

    De ce la boli endocrine avem cu 800 mai multi morti o crestere de +30% ? Nu au mai primit tratament de frica COVI19

    Per ansamblu Covid19 a dus se pare la destule decese colaterale suplimentare(circulator si endocrin), comparativ chiar cu numarul deceselor de Covid19
    • 0 (0 voturi)    
      Nope (Marţi, 19 ianuarie 2021, 12:01)

      Socrate2021 [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      Cresterea de 86 % de care vorbesti la decese datorate bolilor resporatorii nu e cauzata “in principal de covid” asa cum zici. Uita’te la cifre: peste 8000 decese in noiembrie de boli resporatorii si doar 2 mii de covid; 75%din crestere se datoreaza altor boli respiratorii ; deci chiar si aici covid are o pondere foarte mica ; aceeasi situatie in lunile precedente;
  • +3 (5 voturi)    
    Am comparat datele din articolul de azi. (Marţi, 19 ianuarie 2021, 12:18)

    AndreiNitelea [utilizator]

    Când minte INSS ?
    Avem acest articol din Hotnews, https://m.hotnews.ro/stire/24381053
    Care ne spune de la INSS că avem comparat 2019 față de 2020, în primele 8 luni următoarea situație:

    176.745 față de 176.362
    deci mai pușine decese la 2020

    Și acum avem conform articolului de azi. Am adunat primele 8 luni ca să compar cu articolul din link.
    178.764 față de 178.382

    Datele INSS nu par a fi credibile.
    • 0 (0 voturi)    
      Vezi ca ai adunat gresit (Joi, 21 ianuarie 2021, 18:40)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui AndreiNitelea

      Da tot 176362 . Si alti picati la bac ti-au dat plus