ING Bank Romania a majorat plafonul de garantare a depozitelor la 100.000 euro

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 9 octombrie 2008, 16:28 Economie | Finanţe & Bănci


ING Bank Romania a majorat plafonul de garantare a depozitelor, de la 38.000 de euro la 100.000 de euro, in urma deciziei luate in acest sens de banca centrala a Olandei, potrivit NewsIn care citeaza un comunicat al institutiei. ING Bank Romania se supune reglementarilor bancii centrale a Olandei, avand in vedere statutul sau de sucursala a grupului olandez.

"ING Bank Romania, avand statut de sucursala a ING Group, este supervizata direct de banca centrala a Olandei si se supune reglementarilor acesteia. Ca urmare, pentru toate depozitele de la ING Bank Romania, inclusiv sumele aflate in contul curent cu card atasat ING Card Cont'rol, se aplica acest nivel nou de garantare", a mai anuntat banca.

Plafonul de garantare pentru depozitele bancare constituite la institutiile financiare din Romania va fi majorat in curand de la 20.000 de euro la 50.000 de euro, a anuntat, miercuri, primul ministru Calin Popescu Tariceanu, dupa ce ministri de finante din Uniunea Europeana au hotarat ca suma minima garantata la nivelul Uniunii Europene sa fie de 50.000 de euro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3502 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    deci (Joi, 9 octombrie 2008, 16:58)

    alex [anonim]

    daca ei dau faliment si eu cer banii inapoi, trebuie sa merg sa vorbesc in Olanda cu banca centrala olandeza, nu? Voi stiti olandeza? Eu nu!
    • 0 (0 voturi)    
      stiu eu (Joi, 9 octombrie 2008, 17:11)

      gica-sut [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Mergem impreuna. Sper sa nu fie totusi nevoie...
    • 0 (0 voturi)    
      cam asa sta treaba (Joi, 9 octombrie 2008, 17:14)

      mara [anonim] i-a raspuns lui alex

      Hmmm ... daca da faliment ING-ul central, e cam nasol ca va trebui sa alergam dupa ei prin Olanda. Cred ca ne descurcam si cu engleza :d.

      Partea buna e ca fondul de garantare al Olandei s-ar putea misca mai repede decat cel din RO. Ajutoare/Imprumuturi de la UE mai repede ia Olanda decat RO. Numai sa nu ne trateze preferential .. intai olandezii si apoi restul lumii ....
    • +1 (1 vot)    
      HAHAHAHA (Joi, 9 octombrie 2008, 17:16)

      amuzatu [anonim] i-a raspuns lui alex

      Iti propun sa iti muti repede repede banii la o banca 100% romaneasca sa ai cu cine te intelege ) :) :)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu (Joi, 9 octombrie 2008, 18:32)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui alex

      ING romania depoziteaza bani prin care asigura banii din conturin fondul din Romania nu la cel din Olanda.
      • 0 (0 voturi)    
        nu mai e asa (Vineri, 10 octombrie 2008, 9:48)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Uite ce scrie aici

        http://www.fgdb.ro/

        Începând cu data aderării României la Uniunea Europeană, respectiv 1 ianuarie 2007, sucursalele din România ale instituţiilor de credit străine având sediul în celelalte state membre ale Uniunii Europene nu mai au obligativitatea de a participa la constituirea resurselor financiare ale Fondului, încetându-le astfel calitatea de membre ale schemei de garantare a depozitelor din România. În cazul falimentului unei astfel de sucursale, despăgubirea deponenţilor garantaţi, persoane fizice şi juridice, urmează a se face de schemele de garantare a depozitelor din ţările de origine.

        Si daca te uiti si la "Institutii de credit participante la schema Fondului" o sa vezi ca ING nu figureaza printre ele
  • 0 (0 voturi)    
    cu lichiditatea stau bine in romania (Joi, 9 octombrie 2008, 17:02)

    Mara [anonim]

    De curiozitate am mers la banca sa ma interesez de garantarea depozitelor. Mi-au aratat un document plastifiat care era pe masa operatoarei demult ca deja era destul de uzat, clar sunt garantate de Olanda. Pana la 20 000 E sunt garantate integral, ce trece peste pana la 100 000 E sunt garantate 90%. Asta era valabil pana azi, cand s-a decis garantarea totala pana la 100 000 E.
    La casierie nu erau clienti, casiera se plictisea in cabina, atmosfera calma, relaxata. Sper sa ramana asa pentru binele nostru al tuturor care avem bani la ei.
  • 0 (0 voturi)    
    relax (Vineri, 10 octombrie 2008, 12:08)

    eu [anonim]

    Singura prostie care ne-ar putea arunca in haos ar fi ca populatia sa-si retraga banii din banci. NU e de glumit cu chestia asta, de aceea ma crucesc cand aud declaratii iresponsabile pe aceasta tema de la mai marii nostrii. Romanul are spirit de turma cred ca in 2 zile s-ar decapitaliza toate bancile.