Viorel Stefan, seful Comisiei de Buget din Camera Deputatilor: Soarta Ordonantei 50/2010 inca nu s-a jucat. Discutarea celor 98 de amendamente ar putea amana raportul final

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 8 octombrie 2010, 10:16 Economie | Finanţe & Bănci


Viorel Stefan
Foto: cdep.ro
“Sunt 100 de amendamente de la Comisia Economica. Mai avem si noi la Comisie (de Buget, Finante si Banci- n.red) tot pe atatea, dar nu stim inca sigur daca sunt aceleasi sau se suprapun doar in parte. Mesajul nostru este ca soarta Ordonantei 50 inca nu s-a jucat. Marti dupa amiaza incepem discutiile, ele vor dura mai mult ca sigur si miercuri, iar pe saptamana urmatoare speram sa finalizam Raportul final”, a declarat pentru HotNews.ro Viorel Stefan, presedintele Comisiei de Buget, Finante si Banci din Camera Deputatilor, care e si camera decizionala.

“Situatia este dificila. Cred ca sunt doua categorii de probleme. Una e legata de traducerea din engleza a Directivei europene, care uneori lasa loc de interpretari. Aici solutia e relativ usor de obtinut. Se merge la textul original, la litera si spiritul lui si se rezolva problema. A doua categorie de probleme vine din conflictul clienti-bancheri. Bancherii vor o garantie ca nu vor fi obligati sa scada dobanzile, in timp ce clientii vor o garantie ca dobanzile nu vor urca”, a mai explicat presedintele Comisiei de specialitate din Camera.

Ordonanta va trece, fara indoiala, discutia fiind legata de forma in care va trece, mai crede Stefan. “Parerea mea particulara este ca din conflictul clienti-bancheri se poate iesi reglementand clar si stimulativ modalitatea de refinantare. Daca un client considera costul creditului sau prea mare sau daca nu e multumit, sa si-l poata refinanta in conditii mai bune”, a mai explicat Viorel Stefan.

Comisia Europeana a transmis o scrisoare autoritatilor romane prin care solicita clarificari referitoare la modul de transpunere a unei directive europene in legislatia interna prin OUG 50/2010 privind contractele de credit ale populatiei, demers premergator unei eventuale proceduri de infringement.

Comisia roaga autoritatile romane sa prezinte clarificari dupa ce a primit mai multe plangeri privind transpunerea prevederilor Directivei 84/2008 in legislatia nationala prin OUG 50/2010 si arata ca la nivelul Comisiei s-au primit informatii potrivit carora exista proceduri judiciare pendinte (in curs de solutionare) in instantele romanesti cu privire la legalitatea anumitor comisioane percepute de banci atunci cand acorda credite pentru consumatori.

Guvernul va transmite CE, pana la sfarsitul lunii octombrie, clarificarile solicitate aratand ca din analiza autoritatilor romane reiese ca ordonanta corespunde directivelor europene in domeniu si nu se impun modificari.

La randul ei, ANPC considera ca majoritatea amendamentelor propuse pana in prezent deturneaza Ordonanta si conserva dezechilibrul existent intre obligatiile si drepturile partilor din conventiile de credit. ANPC sustine ca printre amendamentele propuse de reprezentantii sistemului bancar si insusite de Comisia pentru Politica Economica, Reforma si Privatizare se regasesc unele prevederi care afecteaza in mod grav consumatorii.

Presedintele Asociatiei Romane a Bancilor (ARB), Radu Ghetea, declarase joi, la postul public de televiziune, ca aplicarea unor interpretari care se dau la OUG 50/2010 ar putea conduce la falimentul unor banci. Potrivit sefului ARB, aplicarea OUG 50 in forma actuala va duce la slabirea sistemului bancar, in conditiile in care bancile vor fi obligate sa constituie provizioane pentru intreg portofoliul, chiar daca pierd doua sau trei procese cu clientii, diminuandu-le astfel profiturile. "Am spus ca unele interpretari care se dau la OUG 50/2010 ar putea crea pierderi uriase pentru banci si ca in aceste conditii ar putea sa aiba probleme. Nu am mentionat atunci cuvantul faliment. Imi iau responsabilitatea acum sa o spun, s-ar putea ajunge si la astfel de lucruri", a precizat presedintele ARB.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3063 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Propunem sa avem vot deschis in Parlament (Vineri, 8 octombrie 2010, 10:37)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Propunem sa avem vot deschis in Parlament pentru avizarea OUG 50/2010, pentru a avea lista exacta a modului cum au votat parlamentarii.

    Dorim acest lucru pentru ca una dintre putinele initiative bune ale Guvernului Boc sa nu fie dusa in derizoriu de catre parlamentarii alesi prin vot uninominal, care se lasa spaguitzi si "convinsi" de catre banci astfel incat piata creditelor sa ramana o zona de camatarie in Romania.

    Astfel vom avea posibilitatea sa ii stim individual pe cei care sprijina CAMATARIA - prin restrangerea sau modificarea OUG50/2010 si sa decidem corespunzator la urmatoarele alegeri uninominale.

    "Patria si Dreptul Meu !"

    .
  • +3 (3 voturi)    
    mi-e frica de PSD si de Victor Ponta (Vineri, 8 octombrie 2010, 10:40)

    petre [anonim]

    Dupa ce Victor Ponta a spus ca partidul pe cale il conduce, PSD, va sprijini OUG 50, Comisia Economica din Camera Deputatilor, condusa de un social democrat a macelarit-o transformand-o intrun-un instrument legal prin care bancile pot modifica unilateral orice intr-un contract, fara acordul clientului...

    Hala politicieni! unde e social-democratia domnule Ponta???
    • 0 (0 voturi)    
      tot deputat de GALATI (Vineri, 8 octombrie 2010, 14:02)

      el [anonim] i-a raspuns lui petre

      este si dl Stefan. Idem Dl Tudose.
      poate ne spune si dl Nica (dl cu autobuzele.....) cum sustin clientii (fie ei si din Braila + Galati)???
    • 0 (0 voturi)    
      Ponta si/vs PSD (Vineri, 8 octombrie 2010, 17:17)

      Emanuel [anonim] i-a raspuns lui petre

      Nu cred ca dl Victor Ponta este vinovat de pozitia deputatilor din PSD fata de OUG 50. Ce poate sa faca ?Este prea tanar sa se impuna in partid.
  • +3 (3 voturi)    
    HALAL D-le PONTA !!! (Vineri, 8 octombrie 2010, 10:49)

    AdrianP [anonim]

    Domnule Ponta, sunteti sau NU liderul PSD? Daca DA. cum se face ca una spuneti dvs si alta fac cei din particul dumneavoatra.

    AMENDAMENTELE ARB depuse la Comisia Economica au fost introduse de deputatii PSD !!!

    Raspuns va rog...sau e no comment?

    AP
    • +1 (1 vot)    
      HALAL D-le PONTA !!! (Vineri, 8 octombrie 2010, 11:14)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui AdrianP

      Cum se poate dovedi acest lucru ? Cat de reala e informatia ?
    • +3 (3 voturi)    
      ellgrec@personal.ro (Vineri, 8 octombrie 2010, 12:33)

      MR [anonim] i-a raspuns lui AdrianP

      D-LE PONTA si pentru TOTI POLITICIENII!!!

      In curand o sa vina alegerile si nu uitati ca voi in acest moment sustineti bancile. Populatia Romaniei e formata din banci sau din oameni? Una spuneti si alta faceti, aceasta e minunata voastra deviza. Ei bine sa merga bancile sa va aleaga ca noi oamenii care ne-ati injosit nu mergem.
  • +1 (3 voturi)    
    dobanda fixa (Vineri, 8 octombrie 2010, 10:59)

    dan.p [utilizator]

    "A doua categorie de probleme vine din conflictul clienti-bancheri. Bancherii vor o garantie ca nu vor fi obligati sa scada dobanzile, in timp ce clientii vor o garantie ca dobanzile nu vor urca”
    Pai in cazul acesta rezolvarea este foarte simpla si anume transformarea dobanzilor variabile in dobanzi fixe.
  • +4 (4 voturi)    
    PSD minte si e impotriva alegatorilor (Vineri, 8 octombrie 2010, 11:11)

    VL [anonim]

    AMENDAMENTELE ARB depuse la Comisia Economica au fost introduse de deputatii PSD !!!


    Domnule Ponta, nu aveti cuvant deci nu uitati dece n-o sa fiti ales la urmatoarele alegeri.

    Banu este mai presus decat durerea cetatenilor.
  • +4 (4 voturi)    
    VOT - OUG 50/2010 (Vineri, 8 octombrie 2010, 11:13)

    Victoria [anonim]

    ,,Multumim PSD-ul,,. Si mai zice ca e un partid de sanga?
  • +3 (3 voturi)    
    rusine PSD (Vineri, 8 octombrie 2010, 11:18)

    isabela [anonim]

    PSD-ule te-ai lasat cumparat din nou! Amendamentele tu le-ai depus, deci nu esti mai breaz ca PDL-ul. Nu iti pasa decat de ce ai tu in buzunar.
  • +3 (3 voturi)    
    // (Vineri, 8 octombrie 2010, 11:20)

    Catalin [anonim]

    Noi suntem de stanga dar locuim pe drepata Ponta&Co au decis sa sustina Bancile si ARB

    Ah si inca o chestie importanta din surse sigure :
    80% din alesi si-au renegociat contractele fara comision de risk deja.

    Bancile au fost foarte rapide, trebuie sa rez problema pentru 500 insi ca sa poate insela in continuare 200 000 de prosti.

    Ne trebuie un partid de stanga veritabil nu PSD un partid de corupti care nu pot sa vada mai departe decat de propriul credit bancar.

    Catalin(editat de HotNews.ro)
    • +1 (1 vot)    
      ei nah! (Vineri, 8 octombrie 2010, 17:20)

      Emanuel [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Daca s-au manjit doar pentru atat sunt prosti.
  • +4 (4 voturi)    
    Domnule Ponta sa va voteze Ghetea!!!! (Vineri, 8 octombrie 2010, 11:23)

    DanutS [anonim]

    Domnule Ponta cum puteti sa spuneti una si sa faceti alta. Ati declarat ca veti sustine OUG 50 in forma propusa de guvern iar acum oamenii din PSD au macelarit-o in favoarea bancilor.

    Sunteti partid de stanga si sustineti camataria bancilor.

    Halal partid.
  • +3 (3 voturi)    
    Nimeni nu se gandeste si la clienti?!?!? (Vineri, 8 octombrie 2010, 11:36)

    doru [anonim]

    Ghetea o tine intr-una cu falimentul bancilor datorita OUG 50. Parca a ramas blocat pe lucrul asta. Felul in care se explima, adica "ar putea" da faliment unele bancii, indica faptul ca nu e ceva sigur. Este practic un fel de amenintare ptr guvernanti. Deci, din cate se stie bancile nu vor da asa repede faliment numai din chestia asta, mai ales ca multi clienti au semnat aditionalele ILEGALE impuse de banci. Ei bine, pe de alta parte, daca se aplica amendamentele acelea, fi-ti siguri ca sunt ffff multi CLIENTI care vor da FALIMENT!!!. Oare, la ei de ce nu se gandeste nimeni?!?!?!
    • +1 (1 vot)    
      banci vs clienti (Vineri, 8 octombrie 2010, 17:24)

      emanuel [anonim] i-a raspuns lui doru

      noi avem votul din 4 in 4 ani , iar bancile au bani tot timpul. Cine credeti ca v-a finanta PSD-ul ca sa obtina voturile noastre?
  • +2 (2 voturi)    
    ce naste din Iliescu si Nastase .... ne mananca (Vineri, 8 octombrie 2010, 11:43)

    robert [anonim]

    ce va asteptati de la un mic si penibil individ, nascut din simbioza jenanta a unora ca nastase si iliescu (le-am scris numele cu litere mici voit) ..... va asteptai cumva sa faca ceva pentru romani? ne amintim de negocieri si privatizari precum : capitolul Agricultura la intrare in UE, vanzarea Petrom, contractele Bechtel, etc .... psd-ul are nevoie de bani deci ii sprijina pe cei care au bani....
    • +1 (1 vot)    
      "PONTA" (Vineri, 8 octombrie 2010, 13:47)

      O VICTIMA A CAMATARILOR POLITICI [anonim] i-a raspuns lui robert

      Nu pot sa cred ca oameni de varsta D-nului Ponta care isi doresc puterea pot fi atat de ingrati.
      Loviti in masa cea mai numeroasa, loviti in patura sociala cre are nevoie de protectie politica, loviti in genraria de copii de 7-10 ani a corar parinti s-au inprumutat sa-i poata da la scoala.Oare mai puteti sa va ganditi ca cineva va poate macar judeca?
        ()
  • +4 (4 voturi)    
    RUSINE PSD (Vineri, 8 octombrie 2010, 11:44)

    Ionut Iftimoaie [anonim]

    Macelarii si calaii OUG 50 sunt deputatii PSD. Care prin declaratiile lor importiva consumatorilor incearca modficarea legislatiei in favoarea agentului economic numit banca. Sa va fie rusine PSD. Are dreptate Basescu cand da cu voi de pamant. Daca ar da si cu lichele de la el din partid, ar fi conducatorul ideal. RUSINEEEE PSD! Victor Ponta demisia, Geoana era mult mai apropiat de oameni.
  • +4 (4 voturi)    
    Conteaza doar cine numara voturi? (Vineri, 8 octombrie 2010, 11:44)

    leix [anonim]

    O fi PSD pisica neagra cu amendamentele propuse insa cred ca totul poate fi rezolvat daca membri PDL si cei ai coalitei actuale se mobilizeaza si voteaza ca OUG50 sa fie adoptata in forma initiala.
    Oricare ar fi reactia UE si a bancilor - trebuie spus ca in acest moment cutia Pandorei a fost deschisa - daca bancile nu inteleg ca trebuie sa reduca din profit (nu aiureli de genul pierderi de 600-900 de milioane de euro spuse de Ghetea care la B1 s-a facut de ras si a aratat ce putred e sistemul bancar si cum vad ei lucrurile - adica ei trebuie sa castige chiar daca totul se duce de rapa) si sa acorde oamenilor o marja si o rata corecta - cred ca s-au ras pe bot de la multe in tara asta. Oamenii vor fi cei care le vor face viata nu grea si imposibila - o sa vina si ziua cand vreo 10.000 de oameni vor da bancile in judecata - si da la 8 milioane de credite e putin - insa cu cat vor castiga mai multi cu atat se va face mai mult tam-tam. In acest moment bancile au posibilitatea sa se trezeasca - cei imprumutati sunt clienti nu sclavi! Si sa nu uite uneori sclavii se rascoala rau de tot - mai ales daca cineva ii ameninta.
  • -4 (4 voturi)    
    Negarea realitatii (Vineri, 8 octombrie 2010, 12:16)

    Siebenbürgen [anonim]

    Cine v-a obligat sa platiti oricat pe o casa, sa semnati contractele de credit cu ochii inchisi, ca primaru', sa va imaginati ca salalriile vor creste nelimitat, ca locul de munca are o stabilitate ridicata? Nu inteleg de ce va plangeti ca se respecta un contract pe care tot voi l-ati semnat, un contract poate cu multe clauze ascunse, dar totusi un contract. Cum va imaginati ca ar putea sa fie legal sa vina statul sa reglementeze dobanzi si comisioane existente la momentul aparitiei legii, e ca si cum v-yr fi obligat sa platiti de exemplu TVA de 24% pe tot ce ati cumparat de la inceputul anului, nu doar de la marirea acestuia prin lege. Nu sunt un fan al bancilor, dar regulile nu se schimba in timpul jocului.
    Cred ca nu poti sa te simti foarte bine cand stii ca ai dat 120000 de Eur pe un apartament cu 2 camere, iar in 20 de ani mai platesti inca pe atat dobanzi, iar acum valoarea lui este de cel mult 60000 Eur. Doua lucruri se platesc in viata, domnia si prostia, voi le-ati facut pe amandoua, si acum a venit nota de plata. Dar puteti fi multumiti, sunteti in rand cu lumea, sunteti proprietari, scuze, inca nu, doar peste vreo 20 de ani la rambursarea integrala a creditului. Acum sariti cu minusurile si negati in continuare realitatea.
    • +3 (3 voturi)    
      Negarea realitatii? (Vineri, 8 octombrie 2010, 12:52)

      leix [anonim] i-a raspuns lui Siebenbürgen

      Stimate domnule transilvanean - nu ne-a obligat nimeni desigur sa luam un credit. Insa atunci cand totusi faci asta te astepti ca ambele parti sa joace corect - nu ca bancile sa creasca si sa impuna comisioane peste comisione si totul sa se faca fara sa poti spune ceva – ca sa nu zic abuziv. Nu se respecta multe clauze din contract iar unele au fost ilegale din start (si da nu toti suntem juristi insa am invatat si invatam sa ne aparam drepturile) - iar atitudinea bancilor ne intereseaza, ca nu toata lumea e rau platnica, unii dintre cei imprumutati sunt parteneri seriosi insa cand banca incepe sa iti impuna anumite comisioane numite si redenumite de ea dupa cum bate vantul e normal sa te enervezi si sa iti ceri dreptatea. Romania nu e tara unde bancherii joaca cum vor ei si unde oamenii sunt niste sclavi asa cum am spus mai sus. OUG50 e doar o ordonanta - sa vedeti ce va fi cand oamenii vor incepe sa studieze toate legile si sa verifice ce contracte au ei si ce fel de contracte au alti semeni - atunci doar vom avea o imagine asupra celor facute de banci si cu privire la modul cum au indus in eroare oameni. Aici nu e vorba de valoarea bunurilor - a caror pret a scazut – marea majoritate chiar nu au sau nu vor avea alta posibilitate de a cumpara ceva decat printr-un credit – insa cand bancile jongleaza in stilul nostru neaos cine schimba regulile? Ma amuza domul Ghetea cu bancile care citez – bancile au implementat si incheiat contracte similar cu cele din alte tari europene, contracte care sunt corecte – si daca nu as fi stiut as fi rostit si eu ce corecte sunt bancile. Ei bine nu e asa – si timpul o sa ne dovedeasca asta (am in familie membri care au luat credite atat din strainatate cat si cand ua vrut si de aici au realizat despre ce e vorba). In instanta vor iesi la iveala multe potlogarii . Apropo un contract poate fi nul daca nu respecta legea?
        ()
    • +3 (3 voturi)    
      Ce vorbesti mai Siebenburgen? (Vineri, 8 octombrie 2010, 13:30)

      c.mike [utilizator] i-a raspuns lui Siebenbürgen

      "Nu sunt un fan al bancilor, dar regulile nu se schimba in timpul jocului. " Si atunci cum poti explica tu ca de la o dobanda variabila de 10,2 (in 2006)am ajuns azi la 11,8 in conditiile in care euribor era 5% in 2006 si acum e 0,8 % ? Oare nu sesizezi vreo schimbare si nu e in timpul jocului ? E plina lumea de destepti !
        () ()
    • +1 (1 vot)    
      Ciuda! (Vineri, 8 octombrie 2010, 17:40)

      Mihai Morar [anonim] i-a raspuns lui Siebenbürgen

      Ti-e ciuda ca tu nu ai luat?
        ()
  • +3 (3 voturi)    
    Rusine PSD (Vineri, 8 octombrie 2010, 12:30)

    Ramona [anonim]

    Nu ma asteptam la asta in conditiile actuale de la noi din tara. Sa nu asteptati voturi de la noi pe viitor.
  • +3 (3 voturi)    
    ellgrec@personal.ro (Vineri, 8 octombrie 2010, 12:39)

    MR [anonim]

    Domnule PONTA cu ce valoare financiara va sustin bancile in campaniile electorale? Cu fiinte umane, alegatori, nu va sustin?

    Va rugam sa ne raspundeti sau daca e secret ... !?
    • +3 (3 voturi)    
      Radu Ghetea (Vineri, 8 octombrie 2010, 13:31)

      Aura [anonim] i-a raspuns lui MR

      Domnule Radu Ghetea,vaitati bancile ca vor avea pierderi si chiar vor da faliment?Dar noi ,oamenii de rand de ce trebuie sa suportam ilegalitatile bancilor???Noi nu pierdem prin comisioanele abuzive aplicate de catre banci?Si calcule ale ratelor lunare care nu corespund cu realitatea si nu ne sunt explicate de niciun ofiter de credite pentru ca nu stie?Cat sa mai suportam?Domnule Ponta,alaturandu-va ARB va semnati singur sentina pentru viitorul politic pe care il veti avea in aceasta tara.
  • +3 (3 voturi)    
    Refinatarea nu este posibila (Vineri, 8 octombrie 2010, 13:20)

    garhus [anonim]

    "Daca un client considera costul creditului sau prea mare sau daca nu e multumit, sa si-l poata refinanta in conditii mai bune”, a mai explicat Viorel Stefan.

    Domnule Viorel Stefan,
    Nu asa se judeca lucrurile astazi, ci ar trebuie sa aveti in vedere faptul ca situatia de acum este alta decat acum 3-5 ani si foarte putini clienti cu credite mai sunt eligibili pentru refinantare, din urmatoarele motive:
    1) valoarea garantiilor este cu 2-40% mai mica decat la momentul acordarii creditului;
    2) veniturile sunt mai mici datorita disponibilizarilor sau reducerilor salariale
    3) multi au intrat intr-o foarma de asistenta sociala (somaj, ingrijire copil etc) iar veniturile lor nu sunt eligibile
    4) si altele poate la fel de importante si pe care va las pe dvs sa le descoperiti

    Concluzia: refinantarea va fi posibila doar pentru 5-10% dintre clientii cu credite

    Sa aveti parte de intelepciune
    Garhus
    • +1 (1 vot)    
      plus taxe notariale (Vineri, 8 octombrie 2010, 17:46)

      emanuel [anonim] i-a raspuns lui garhus

      in cazul meu de aproximativ 2 000 de eur
  • +4 (4 voturi)    
    " Multumim din inima Partidului " (Vineri, 8 octombrie 2010, 13:30)

    Ionut [anonim]

    " Va multumim " d-lor PSD-isti. Nu ne-am saturat de gogosi ( minciuni ), mai bagati !!!!! Una spuneti, alta faceti ca de obicei !
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta ai grija ca se manjesc cu miere deputatii!! (Vineri, 8 octombrie 2010, 14:12)

    Adi [anonim]

    Cu mare grija ARB-ul mituieste parlamentarul sa actioneze impotriva celui care la votat sa-l reprezinte
  • +4 (4 voturi)    
    OUG 50/2010 (Vineri, 8 octombrie 2010, 14:16)

    Flavian [anonim]

    Saptamana trecuta am trimis in scris o notificare bancii, prin care o anuntam ca tocmai i-am introdus un comision de plata. Motivul este ca m-am mutat din localitate, deci pentru fiecare rata de credit voi scadea din suma contravaloarea biletului de autobuz. Asta e viata, eu n-am comentat niciodata la comisioanele lor, cred ca normal ar fi sa nu comenteze nici ei la ale mele.

    Azi tocmai am terminat de intocmit si un AA conform OUG 50. O sa-l trimit maine tot prin posta, cu rugamintea sa semneze, stampileze si sa-mi returneze apoi mie un exemplar. O sa-i anunt evident ca daca nu il semneaza in termen de doua saptamani, conditiile pe care le-am trecut acolo oricum vor intra in vigoare automat. Daca nu le convin termenii, ii astept la mine acasa sa negociem. Am programul destul de incarcat, probabil vor fi nevoiti sa astepte un pic la coada, ca secretara e in concediu. Ii rog sa fie intelegatori...
  • +2 (2 voturi)    
    D-nul Ponta - populistul (Vineri, 8 octombrie 2010, 14:57)

    Claudiu [anonim]

    Vis-a-vis de discursurile populiste unde noi cetatenii Romaniei, trebuie sa avem drepturi egale cu cetatenii Europei: v-ati dat arama pe fata!
    Sunteti intr-adevar un mare "lider" al unui mare "partid".
  • +1 (1 vot)    
    PSD NE MINTE! (Vineri, 8 octombrie 2010, 15:58)

    lia [anonim]

    dle ponta, asteptam clarificari!
    ori sunteti un om de cuvant, numai ca nu va asculte oamenii din partid si atunci aveti o problema.
    ori sunteti un mincinos care are nevoie de voturi si aveti mai multe probleme!
    in ambele situatii insa, ar trebui sa va fie rusine!
    sunteti un om si un politician tanar.mizam pe faptul ca gustul puterii nu v-a stricat atat de mult.
  • +1 (1 vot)    
    Domnule Ghetea!!! (Vineri, 8 octombrie 2010, 16:25)

    Ella [anonim]

    Bancile din cate stiu eu sunt societati comerciale. Societatile comerciale la infiintarea lor oricare ar fi isi asuma un risc major adica riscul. Daca nu ai produse, servicii competitive pe piata clientii nu te mai cauta sau nu mai vor produsul/e tale si dai faliment. Asta risca de la infiintare si bancile.
    Domnule Ghetea bancile smechere sa fie corecte cu clientii si nu o sa riste falimentul!
    Domnule Ghetea dumnevoastra trebuie sa va ganditi la corectitudine bancara sau la cum sa ajutam bancile sa escrocheze populatia?
  • +1 (1 vot)    
    HAI SUS!!!!! (Vineri, 8 octombrie 2010, 18:04)

    BBA [anonim]

    Multumim politicienilor si mai ales PSD! Este strigator la cer ca nici macar intr-o chestiune de larg interes pentru cetateni si atat de mediatizata in ultima perioada ca OUG 50 NU AU AVUT RUSINE!!!
    Sper ca aceasta bataie de joc sa nu ramana asa si lansez un indemn la solidaritate......numai asa putem schimba ceva.....cateva sute sau mii de oameni au starnit interes media si au dat grave batai de cap banciilor......asteptam ca grupul sa se mareasca si impreuna sa ne facem si mai auziti.

    HAI SUS!!!
  • +1 (1 vot)    
    Domnule Ponta, domnule Stefan (Vineri, 8 octombrie 2010, 21:02)

    dan79 [anonim]

    Daca nu va veti schimba atitudinea si nu veti actiona corect fata de romanii care v-au votat veti ramane mult si bine in opozitie. Domnule Stefan daca nu faceti ceva nu cred ca in viitoarea campanie veti mai avea ceva de spus. Credeti ca romanii care isi vor pierde casele pentru ca dvs ati cedat presiunilor ARB va vor uita???
    Sunt f. curios cum va explica d-nul Tudose colegul dvs. afirmatiile facute acum in urmatoarea campanie. Poate credeti ca uitam. Va asigur ca nu se va intampla asta.
    Vom tine minte.
  • 0 (0 voturi)    
    1 vot impotriva (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 23:53)

    Roxana [anonim]

    1 vot impotriva.. atat a fost.. nu mai dati numai in PSD.. toti au votat impotriva clientilor!!!
    sa le fie rusine!!
  • 0 (0 voturi)    
    oug 50/2010 (Miercuri, 13 octombrie 2010, 10:56)

    elena [anonim]

    Domnul ghetea se pare ca este pe dinafara, pina in prezent s/au semnat acte aditionale, deci acei oameni vor plati cu a dorit banca, de unde atita pierderi, rusine, este pentru prima oara cind o lege ajuta cetateanul dator la banca. Eu sper si sunt convinsa ca nu se va modifica oug, anpc ne sustine si stie cu ce se confrunta.