VIDEO Mugur Isarescu: Nu exclud ca la inceputul lui octombrie sa avem o inflatie sub 4%. Ma astept ca dobanzile la credite in lei sa scada spre nivelul BNR

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 iulie 2011, 11:30 Economie | Finanţe & Bănci


Guvernatorul BNR Mugur Isarescu a declarat vineri ca nu exclude ca inflatia sa scada in continuare, dupa nivelul de minus 0,3 inregistrat in luna iunie, astfel incat rata inflatiei sa fie sub 4% la inceputul lunii octombrie.

"Eu nu exclud ca la inceputul lui octombrie sa avem o inflatie chiar sub 4%. (...) S-ar ptuea ca in continuare legumele, fructele, cartofii, sa tot scada", a afirmat el, in cadrul dezbaterii intitulate "Din nou despre inflatie".

"Acesta este efectul unui an agricol bun", a adaugat guvernatorul.

Pe de alta parte, Mugur Isarescu a criticat dur politica bancilor comerciale de a tine un nivel foarte ridicat la nivelul creditelor in lei.

"Mai avem acum o problema, stau cu dobanzile de exemplu la ROBOR pe 12 luni cu mult deasupra noastra. Stau cu dobanzile la creditarea in lei cu mult peste dobanda noastra si apar prin presa si ne explica cu aer doct ca BNR nu stimuleaza creditul in lei", a spus el.

Mugur Isarescu a aratat ca exista doua motive pentru acest lucru: fie bancile nu au avut incredere "in trecerea acestui impas cu inflatia", fie "nu avem inca o piata care sa se lege foarte bine, se cam fragmenteaza intre dansii".

"Dobanzile sunt unde sunt dar lichiditatea e zonala, unii au prea multa, altii prea putina si banii nu circula foarte repede", a mentionat el, adaugand ca se asteapta ca "dobanzile la creditarea in lei atat pentru populatie cat si pentru firme sa scada inspre nivelul nostru, daca vor avea incredere".

Guvernatorul a respins criticile bancherilor, care spun ca BNR nu actioneaza pentru reducerea nivelului dobanzilor: "Ce poate face o banca centrala: fie reduce dobanda, si noi o avem cu mult sub ceea ce practica dansii, noi suntem la 6% ei sunt la 12%, fie le dam lichiditate". "Facem acest lucru (injectarea de lichiditati, n.r.), cu anumite riscuri", a comentat el.

Iata cele mai importante declaratii facute de Mugur Isarescu:

S-ar putea intampla ca in doua luni sa discutam in cu totul alti termeni (...) dupa ce ne-am smuls parul din cap ca avem inflatia cea mai ridicata
  • Ce o sa spunem atunci, ca s-a prabusit inflatia in Romania?
  • Singura lectie pe care o vom trage e ca preturile volatile de aia se numesc volatile, pentru ca sunt foarte volatile
  • Cativa analisti mai pesimisti vor spune ca BNR a fost ajutata de cartof. O sa acceptam acest lucru, pentru ca efectiv suntem ajutati de cartof
Despre cursul de schimb:

  • Nu se intampla cu leul nimic deosebit decat alte valute care au politici de flotare
  • Inclinatia de a spune ca cursul e influentat de banca centrala, ca a facut bine, ca nu a facut bine, e falsa
  • Bineinteles ca o banca centrala influenteaza cursul

Dialogul dintre Isarescu si un bancher comercial (Petre Tulin, Banca Feroviara)
  • Mugur Isarescu: Daca scade inflatia, voi reduceti dobanzile? Zi tu ceva, zi da sau nu
  • P. Tulin, cu jumatate de voce: Da...
  • Mugur Isarescu, razand, referindu-se la discursul lui Petre Tulin: El a fost angajat la BNR, acum e bancher comercial si ati vazut la ce viseaza un bancher comercial
  • Viseaza sa aiba depozite pe termen cat mai lung si sa dea credite pe termen scurt si la oameni seriosi
  • De regula, e exact de-a-ndoaselea
  • Deci nu reduci dobanzile ... Ne-ai dat o gramada de motive sa nu le reduci.

Vezi mai jos declaratiile guvernatorului Mugur Isarescu:











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4049 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Sa scada? (Vineri, 15 iulie 2011, 8:33)

    Vizitiul [utilizator]

    Cantitativ probabil ca sa scada la pret, nu exista asa ceva in Romania.
  • +4 (6 voturi)    
    :) (Vineri, 15 iulie 2011, 8:37)

    alex [anonim]

    Hai cu dobanzile la leu in jos...
  • -4 (6 voturi)    
    jupinul (Vineri, 15 iulie 2011, 8:51)

    tepes [utilizator]

    Ca bine zice Isarescu,inflatia va scadea in octombrie sub4% iar pina in decembrie va ajunge sub 3%.Deci pensionari mare atentie ,pensiile se vor majora cu inflatia adica circa 3% si o ipotetica majorare a salariului mediu brut pe economie cu 3 -4 % de care pensionari ar beneficia de circa 1,5% deci per total o marire a pensiilor in ianuarie 2012 ar fi deaprox.4,5% asta daca salariul mediu va fi majorat daca nu va fi bun si 3% asta gratie dlui.Isarescu care coace inflatia asta stiind ca in ian.2011 statul trebuie sa mareasca pensiile.
  • -1 (1 vot)    
    mda (Vineri, 15 iulie 2011, 8:58)

    eu [anonim]

    cati nu asteapta sa scada dobanzile la lei....

    dar nu vor scadea, pentru ca nu e profitabil pentru banci, asa la euro se mai joaca ei cu, cursul, mai fac putin profit, mai fac putina specula, se mai joaca cu ratele.. si tot asa mai departe
  • -4 (4 voturi)    
    sa scada?!?!?! (Vineri, 15 iulie 2011, 9:01)

    me [anonim]

    cand a scazut in romania pretu la ceva?!?!?!
    sa fim seriosi... tot timpulvor gasi motive sa scumpeasca (sau in cel mai bun caz sa mentina)
  • +4 (4 voturi)    
    se aude si la CEC? (Vineri, 15 iulie 2011, 9:11)

    Claudiu Minea [anonim]

    Nea Ghetea, se aude si la matale?
  • -2 (8 voturi)    
    what?? (Vineri, 15 iulie 2011, 9:15)

    Razvan [anonim]

    Robor 12M la fixing-ul de la 11 a fost 6.6. Dobanda BNR e 6.25%. Despre ce vorbim? 12% este la clienti (dar si acolo sunt banci care dau semnificativ mai jos). Acum, ce sa faca o banca? Sa dea credit la ROBOR 12M, adica la 6.6? Exact cu atat se imprumuta si ea din piata. La depozite, este posibil sa plateasca mai mult. Se adauga si costul rezervei. Plus ca, imi pare rau sa-l dezamagesc pe domnul guvernator dar ultima data cand am verificat bancile nu erau asociatii de binefacere non profit. Deci, tb sa mai adauge in marja si profitul si salariile. Delincventa e cum e... trebuie sa o adauge si pe asta. Si asa ajungem pe la 10%. Declaratiile lui guvi de astazi au fost din seria: "hai sa vorbim sa ne aflam in treaba".
    • +5 (5 voturi)    
      Serios? (Vineri, 15 iulie 2011, 15:53)

      Observer [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      "...Si asa ajungem pe la 10%"... de la 6.25 la 10 sunt 3.75 puncte procentuale. Atata marja le trebuie bancilor romanesti ca sa scoata profit?? Dobanda la un credit in EU15, pentru populatie, e intre 1.5 si 4.%, si daca din asta scadem 1.2% dobanda BCE, marja ramane intre 0.3 si 2.7 . Nu exista banca in EU care sa perceapa marja mai mare si e vorba aici si de plata unor salarii de 5-6 ori mai mari ca la noi. Dar totul trebuie sa fie diferit la noi, inclusiv profitul istoric al celor mai multe filiale de banci EU (pana la criza, evident). Si multi din banii astia ajng bagati in massmedia, la baietii de la propaganda, care trebuie (pe bani frumosi) sa repete zi si noapte ca e ok sa fim munciti cat mai mult pe cat mai putini bani si apoi jefuiti din toate caile.
  • -1 (5 voturi)    
    nu exclud sa gresiti din nou, dle Isarescu..... (Vineri, 15 iulie 2011, 10:57)

    costica [anonim]

    BNR a ratat tintele de inflatie an de an incepand cu 2007 !!! aproape dubla a fost inflatia in Romania an de an fata de tintele stabilite de BNR!!!
    Inflatia in Romania nu asculta deloc de BNR!!!!
    • -1 (1 vot)    
      de ce oare? (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 10:48)

      vali [anonim] i-a raspuns lui costica

      Se pare ca imaginea guvernatorului este atat de buna incat si cand aducem probe MATEMATICE privind incompetenta bancii centrale, oamenii tot nu pricep. Oameni buni, BNR-ul si-a ratat tinta de inflatie in 5 din cei 6 ani in care si-a propus o tinta!! Este ceva nemaintalnit in lume. De ce dati minusuri pentru o observatie de bun simt? Este foarte probabil ca isi vor rata tinta si anul acesta si anul viitor, avand in vedere ca este an electoral. Iar vina nu va fi a politicienilor care vor cheltui aiurea, ci a celor de la BNR in frunte cu guvi, pt ca nu au simtul realitatii si nici competenta necesara stabilirii unei tinte realiste si credibile.
    • -1 (1 vot)    
      de ce oare? (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 10:48)

      vali [anonim] i-a raspuns lui costica

      Se pare ca imaginea guvernatorului este atat de buna incat si cand aducem probe MATEMATICE privind incompetenta bancii centrale, oamenii tot nu pricep. Oameni buni, BNR-ul si-a ratat tinta de inflatie in 5 din cei 6 ani in care si-a propus o tinta!! Este ceva nemaintalnit in lume. De ce dati minusuri pentru o observatie de bun simt? Este foarte probabil ca isi vor rata tinta si anul acesta si anul viitor, avand in vedere ca este an electoral. Iar vina nu va fi a politicienilor care vor cheltui aiurea, ci a celor de la BNR in frunte cu guvi, pt ca nu au simtul realitatii si nici competenta necesara stabilirii unei tinte realiste si credibile.
  • +7 (7 voturi)    
    Feriti-va, ca se prabuseste inflatia peste noi (Vineri, 15 iulie 2011, 11:55)

    zexe [anonim]

    Iata ca, dincolo de profesionalismul acestui priceput om de finante, se gaseste si un rafinat simt al umorului
    • +6 (8 voturi)    
      Subscriu (Vineri, 15 iulie 2011, 12:22)

      Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui zexe

      Mi-au placut ultimele doua paragrafe:
      Inclinatia de a spune ca cursul e influentat de banca centrala, ca a facut bine, ca nu a facut bine, e falsa
      Bineinteles ca o banca centrala influenteaza cursul
      haha
      • +4 (4 voturi)    
        a vrut sa spuna altceva: (Vineri, 15 iulie 2011, 14:21)

        bancher [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

        ,,afirmatia ca o banca centrala determina cursul e falsa, dar bineinteles ca poate sa il influenteze''.
        Adica BNR mai influenteaza cursul in sus sau in jos, dar nu il stabileste ea.
  • -1 (1 vot)    
    cand vorbest mugurel (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 12:52)

    panfil flecaru [anonim]

    ma caznesc sa n'adorm...
    deci, fac eforturi, ma concentrez, si'n final ramane cum ne'am inteles. nimic concret. daca nu e alba, nici neagra n'o sa fie.
    va fi asa cum va iesi.
    deci vom avea inflatie, dar nu cine stie ce, leul va mai ....dar, nu cine stie ce !
    era chiar un skeci cu refrenul asta, dar nu cine stie ce !

    mai bine s'ar retrage la podgorie.
    poate la vinuri nu'i asa de ...sec.