​VIDEO ARHIVA Un penthouse cu sase dormitoare din Londra, cea mai scumpa locuinta din lume - 140 de milioane de lire sterline

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 12 august 2010, 14:44 Economie | Imobiliar


One Hyde Park
Foto: Luxist
Un apartament de tip penthouse din Londra, cu sase dormitoare, a fost vandut zilele trecute cu 140 de milioane de lire sterline (circa 220 de milioane de dolari), devenind astfel cea mai scumpa locuinta din lume daca se iau in calcul listarile si vanzarile actuale, potrivit Wall Street Journal. Apartamentul face parte din ansamblul One Hyde Park, unul dintre cele mai elegante si mai exclusiviste din capitala britanica.

Pana in prezent, titlul de cea mai scumpa locuinta a fost detinut de The Manor, locuinta din Holmby Hills (California) a producatorului Aaron Spelling.

Resedinta din Londra se intinde pe doua etaje, are geamuri blindate, o camera de refugiu pentru situatii de urgenta si are o priveliste "uluitoare" asupra lacului Serpentine din Hyde Park.

Potrivit informatiilor, identitatea cumparatorului nu a fost dezvaluita, insa London Telegraph sustine ca ar putea fi vorba de oligarhi sau seici arabi.

Noii proprietari vor avea acces 24 de ore la serviciul de livrare a mesei de la hotelul Mandarin Oriental, aflat in apropiere, la spa, la terenul de squash si pot degusta vinuri intr-o incapere speciala. In plus, ei sunt protejati de agenti de paza ce au fost membri ai SAS, fortele de elita ale armatei britanice.

Ansamblul One Hyde Park, care include 86 de proprietati ale caror preturi pleaca de la 20 de milioane de lire sterline, este  alcatuit din patru blocuri turn. Ansamblul urmeaza sa fie finalizat in decembrie.

In decembrie 2008, cand ansamblul era doar in primele faze de constructie, presa a relatat ca un seic din Qatar a decis sa cumpere un apartament in One Hyde Park, pentru 100 de milioane de lire. Constructorul McLaren va deschide un showroom de lux in ansamblul londonez.

Proiectul a fost dezvoltat de Nicholas si Christian Candy, prin compania lor CPC Group Ltd.

Vezi pe Luxist mai multe imagini cu One Hyde Park.

Vezi mai jos o simulare 4D cu constructia One Hyde Park.

Un film de prezentare a resedintei The Manor, care a detinut pana acum titlul de cea mai scumpa casa din lume.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6210 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Cum cea mai scumpă ? (Joi, 12 august 2010, 14:49)

    florinu [utilizator]

    Ati uitat de stirea care zicea ca Basescu are apartament de 900 de milioane in Paris ?

    Sau a fost praf electoral în ochi de votant ?
    • -3 (7 voturi)    
      Nu, praf electoral a fost... (Joi, 12 august 2010, 15:00)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui florinu

      ...atunci cand Basescu a zis ca din moment ce exista o lege in legatura cu marirea salariilor profesorilor, ea va fi aplicata, ca altfel nu ar fi stat de drept.

      ...atunci cand Basescu a zis ca se vor mari pensiile, salariile...

      Asta a fost praful electoral in ochi de votant !

      Problema e ca tu nu te-ai sters la ochi nici pana azi.
      • +3 (5 voturi)    
        Deci... (Joi, 12 august 2010, 15:08)

        florinu [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        apartamentu' lu' Basescu există ?
        • -1 (1 vot)    
          Esti dus rau de tot (Joi, 12 august 2010, 22:30)

          itibiti [anonim] i-a raspuns lui florinu

          mai bine abtine-te.
  • 0 (2 voturi)    
    reactiile umanoizilor (Joi, 12 august 2010, 15:25)

    vladutz [anonim]

    Acum daca aratati imaginile, toti umanoizii doresc si cred ca merita sa aibe asa ceva. In viitor cand mintea umana va putea sa fie copiata si pusa intr-o retea virtuala, acolo toti vor avea palate de clestar pe suma de 2$.
  • 0 (2 voturi)    
    Las ca scade ea... (Joi, 12 august 2010, 16:33)

    Altul [anonim]

    ...si-o cumpar io la executare silita cu 5000 de euroi! Mai astept oleaca, blugi am, geaca-mi cumpar, casa d-asta imi mai trebuie.....
  • +2 (2 voturi)    
    N-as da banii ca eu beau spritz (Joi, 12 august 2010, 17:18)

    ik [anonim]

    si vad ca are camera speciala doar penru degustat vinuri seci.
  • 0 (0 voturi)    
    decor bun (Vineri, 13 august 2010, 3:48)

    ics [anonim]

    in urmatorul sezon din Hustle sigur o sa fie un episod filmat acolo...
  • -1 (1 vot)    
    ce dobitoci.. (Vineri, 13 august 2010, 9:05)

    mslliviu [anonim]

    cum dracu sa dai atatia bani si sa stai la bloc??? S-o fi transformat wall street journal in can-can ca altfel nu inteleg...
  • -1 (1 vot)    
    Romanii cred ca e bloc ca in Pantelimon .... (Vineri, 13 august 2010, 16:05)

    Jack the Ripper [anonim]

    Se vede ca nu ai fost la Londra si nu stii unde e locatia : vedere panoramica spre Hyde Park , in dreptul lacului Serpentine si in partea opusa a apartamentului vedere spre centru via Harrod's ...
    • +1 (1 vot)    
      bine ma ca ai fost tu (Vineri, 13 august 2010, 23:42)

      dman [anonim] i-a raspuns lui Jack the Ripper

      mama iti dai seama are vedere catre harrods, tare!! merita toti bani ce sa mai!!
      iar tu, esti mare jmeker frate, ai fost la londra ...ce sa le explici tu taranilor....
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo! (Sâmbătă, 14 august 2010, 2:41)

      Jack si vrejul de fasole [anonim] i-a raspuns lui Jack the Ripper

      ...si de unde deduci tu ca nu a fost autorul articolului la Londra? Lasa nu conteaza asta, deci dupa tine daca cineva nu a fost la Londra e o rushine?
      Dai si muzica tare si geamurile jos in masina ca sa auda si altii ca nu au manele ca tine?
  • 0 (0 voturi)    
    Vila Leopolda (Vineri, 13 august 2010, 20:49)

    Alecu [anonim]

    Eu stiam ca cea mai scumpa e Vila Leopolda din Franta la vreo 400.000.000 $
    Si parca mai era una in India ceva in genul 1 miliard $, dar nu mai stiu exact.