Salariați ai Google anunță crearea unui sindicat

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2021, 17:52 Economie | IT


Google
Foto: Nadeesha Gamage, Dreamstime.com
Salariații Google au anunțat luni crearea unui sindicat, o decizie care coincide cu multiplicarea divergențelor față de conducerea companiei și cu o perioadă de nemulțumire în creștere față de giganții din Silicon Valley, scrie AFP.

Acest sindicat, care va fi primul de acest tip la Google, nu se va ocupa doar de chestiuni legate de salariați și de condițiile de muncă ci și de problemele etice, potrivit unui comunicat al fondatorilor.

"Va fi primul sindicat deschis tuturor angajaților și personalului contractual al Alphabet, cu membri care își plătesc cotizațiile, un consiliu de reprezentare și personal plătit corespunzător", arată documentul citat.

226 de salariați și-au anunțat deja intenția de a se înscrie în sindicat, afirmă într-un editorial publicat în New York Times de Parul Koul și Chewy Shaw, ambii ingineri.

Alphabet reunește mai multe entități printre care Google, Youtube și Waymo (mașini autonome), Verily, Fitbit și Wing, și are peste 130.000 de angajați în întreaga lume.

"Evident că angajații noștri au drepturi pe care noi le susținem. Dar, așa cum am făcut întotdeauna, vom continua să discutăm direct cu toți angajații noștri", a declarat Kara Silverstein, directoare în cadrul Google.

Formarea unui sindicat în cadrul Google vine după mai multe luni de tensiuni interne.

În 2018, salariați Google au semnat o petiție în care cereau PDG-ului Sundar Pichai să stopeze participarea grupului la programul de cercetare al Pentagonului denumit Maven.

În același an, salariați ai grupului au protestat împotriva acordării unor despăgubiri substanțiale pentru directori acuzați de hărțuire sexuală, printre care 90 de milioane de dolari directorului Android, Andy Rubin.

Mai recent, concedierea în decembrie 2020 a lui Timnit Gebru, o cercetătoare de culoare privind chestiuni etice legate de inteligența artificială a cristalizat nemulțumirea unor angajați.

"Această concediere a stârnit indignare în rândul multora dintre noi, în special între negri și hispanici, care sunt bulversați de acțiunile companiei și nu au nicio asigurare privind viitorul lor la Google", acuză fondatorii sindicatului.

Silicon Valley a reușit să evite crearea de sindicate oferind venituri generoase salariaților, dar se confruntă acum cu un activism al angajaților în numeroase chestiuni societale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1305 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Să sperăm că prinde! (Luni, 4 ianuarie 2021, 18:21)

    Amerlocu [utilizator]

    De regulă formarea sindicatelor lecuiește rapid conducerile companiilor de boala stângismului. Am văzut-o cu ochii mei în industria medicală cu care am treaba aici în SUA. Nu va fi nici Google diferit.

    În final le vor trage țeapă sindicaliștilor si se vor muta din California într-un stat unde funcționează așa numita „right to work” adică angajatorul are legal voie să angajeze imeadiat alți lucrători în locul sindicaliștilor greviști, respectiv să-i titularizeze pe noii angajați în locul grebiștilor. Fapt ce duce forța sindicatelor (organizații eminamente mafiote) la 0. E ceea ce a făcut Musk și ceea ce fac tot mai multe companii din California, NY, Illinois și alte state ce adoptă cu avânt muncitoresc legislație comunistoidă.
    • 0 (2 voturi)    
      Perfect adevarat (Luni, 4 ianuarie 2021, 19:24)

      marianmarian [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Pentru mai multe informatii despre trend, cautati "California exodus", ca sa va faceti o idee despre directia pe care o iau si firmele, si oamenii satui de un asa-zis "progresism" impins pana dincolo de limitele logicii.
      • 0 (2 voturi)    
        De ce ne-ar interesa? (Luni, 4 ianuarie 2021, 20:05)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

        Pe tine de ce te interesează?
    • 0 (2 voturi)    
      Fac pariu că „+” ți-au dat bugetarii. (Luni, 4 ianuarie 2021, 19:52)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Ăia care n-au făcut un leu în viața lor. Aia de-ai tăi.
      Măi, dacă ești așa de capitalist feroce, de ce nu faci tu milioane în loc să postăcești aici. Să postezi în englezi, pe site-uri de afaceri muricane.
      Nu de alta dar pe 95% dintre cei ce citesc și comentează aici nu-i interesează ce fac amerlocii.
      • 0 (2 voturi)    
        Păi dacă nu te interesează de ce răspunzi? (Luni, 4 ianuarie 2021, 20:10)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Ești exact ca la faza cu Bulă care cu cât o încasează mai mult cu atât se smiorcăie mai tare că „Las bă că vă arăt eu!”

        Mie-mi piește capitalismul. Fac mai mulți bani decât am visat vreodată și am și timp gârlă să comentez și să mă amuz. Pe tine cu ce te miluiește sindicatul dătătorilor de muște afară din Cișmigiu?
        • -1 (1 vot)    
          Geme Muricania de capitaliști de succes (Luni, 4 ianuarie 2021, 20:55)

          Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          ca tine.
          V-am văzut cu toții, erați la coadă să luați „succesul”. Mai lasă „succes” și la băștinași și negri, nu-l lua tu pe tot.
          • 0 (2 voturi)    
            Nu numai de succes, da' mai suntem și răi :) (Luni, 4 ianuarie 2021, 22:14)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

            Lasă puiuț, nu trebuie să te mai necăjești atâta. Ai rispit deja ceva energie pe marginea unui subiect despre care tocmai ne spuneai că oricum nu te interesează:)

            Și apoi ce-ți trebuie ție America?! Așa cum zicea Geamburică după ce a scăpat mai mult mort decât viu din cele străinătățuri: „Tot Țăndărei e capitala lumii bă!”
            • -1 (1 vot)    
              <br> (Luni, 4 ianuarie 2021, 23:12)

              Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

              avertisment pt jigniri
              • 0 (0 voturi)    
                ???? (Marţi, 5 ianuarie 2021, 17:10)

                Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

                Ce „jigniri”?
  • 0 (2 voturi)    
    Logica de libtard (Luni, 4 ianuarie 2021, 19:19)

    marianmarian [utilizator]

    Cum stimabila cercetatoare era "de culoare" (adica neagra), s-au sensibilizat toti minoritarii. Si relevanta culorii pielii cercetatoarei care era, dragi sindicalisti stangisti si blmisti? Mai crede cineva ca in era asta o companie ca Google isi permite sa concedieze pe cineva pe considerente etnice? Dar na, tactica e ultracunoscuta - ia in vizor un caz cu vizibilitate si apoi marseaza cartea discriminarii sau macar a unui danf de teama de discriminare. Nu conteaza ca e ilogic, conteaza sa fie ceva acolo, ca sa scrie lumea despre voi. Sunteti (aproape) la fel de mizerabili ca rasistii get-beget, dar deh, aveti camasa apretata si sunteti "de culoare", deci se permite.