UPDATE Ministerul Justiției retrage acreditarea unor jurnaliști Pro TV și Realitatea TV/ Toader revine asupra deciziei luate în cazul lui Ovidiu Oanță: Doamna premier m-a rugat să îl reacreditez / Ce spune despre Ionela Arcanu

de C.I., M.H.     HotNews.ro
Vineri, 22 martie 2019, 11:53 Economie | Media & Publicitate


Mesajul-lui-ovidiu-oanta
Foto: Facebook
​​Jurnaliștii ProTV și Realitatea TV, Ovidiu Oanță și Ionela Arcanu, au anunțat pe Facebook că Ministerul Justiției a refuzat să îi acrediteze. În primul caz, ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat pentru HotNews.ro că jurnalistul va fi reacreditat "atunci când va respecta regulile de conduită". La scurt timp, ministrul a revenit cu un alt mesaj: "Doamna premier m-a rugat să îl reacreditez".

UPDATE 15.30 Organizația ActiveWatch apreciază că ministrul Justiției încalcă două articole din Constituție prin măsura luată: "Așa cum retragerea acreditării nu poate fi făcută, conform legii, pentru "opiniile exprimate în presă de respectivul ziarist”, nu poate fi făcută nici pentru faptul că ziaristul adresează întrebări. Practic, dintr-o lovitură, Ministrul Justiției a încălcat două articole din Constituție: Articolul 30 "Libertatea de exprimare" și Articolul 31 "Dreptul la informație"." Poziția completă a ActiveWatch - aici



UPDATE 13:22 Întrebat de HotNews.ro și despre jurnalista Ionela Arcanu de la Realitatea TV, care anunță că a rămas și ea fără acreditare, ministrul Justiției a transmis: "Anunță că nici ea nu știe să respecte regulile?".

De asemenea, întrebat dacă va reveni și în cazul ei asupra deciziei de retragere a acreditării, Tudorel Toader a răspuns: "Da - dacă va înțelege să respecte regulile de conduită".

UPDATE 13:15 Jurnalista Realitatea TV, Ionela Arcanu, a anunțat că Ministerul Justiției i-a refuzat acreditarea. Ea a publicat pe Facebook o captură după mesajul primit de la biroul de presă al ministerului, în care e invocat același articol din Legea 544, ca în cazul lui Ovidiu Oanță.

UPDATE 13.03 Tudorel Toader: "Doamna premier m-a rugat să îl reacreditez"

La scurt timp, ministrul a revenit cu un alt mesaj: "Doamna premier m-a rugat să îl reacreditez".

UPDATE 12.50 Tudorel Toader: Va fi reacreditat "atunci când va respecta regulile de conduită"

"Îi voi reda acreditarea atunci când va respecta regulile de conduită, așa cum scrie în documentul de acreditare", a transmis Tudorel Toader, printr-un mesaj telefonic către HotNews.ro. El nu a precizat ce reguli ar fi fost încălcate și cum.


"Ministerul Justiției refuză nejustificat să mă mai acrediteze după ce în repetate rânduri Tudorel Toader mi-a spus că îmi va interzice accesul în minister, revoltat de întrebările mele deranjante!", a scris Ovidiu Oanță pe Facebook.



Cu puțin timp înainte, jurnalistul publicase un alt mesaj în care scria că răspunsul i-a venit la două luni distanță de momentul în care a solicitat acreditarea și că "nu mi se comunică explicit în ce fel am afectat activitatea Ministerului Justiției. Probabil prin sutele de întrebări pe care i le-am adresat ministrului Justiției".



Potrivit refuzului transmis de Minister și publicat de Oanță, decizia instituției se bazează pe art. 18 alin. 3 din Legea 544/2001 privind liberul acces la informații. Potrivit articolului:
  • Autorităţile publice pot refuza acordarea acreditării sau pot retrage acreditarea unui ziarist numai pentru fapte care împiedică desfăşurarea normală a activităţii autorităţii publice şi care nu privesc opiniile exprimate în presă de respectivul ziarist, în condiţiile şi în limitele legii.
Ministrul Toader amenințase ziariștii, la începutul lunii, că nu îi reacreditează dacă "nu vor da curs formulelor protocolare".

Centrul pentru Jurnalism Independent avertizase, pe 5 martie, ministerul că "amenințarea jurnaliștilor cu retragerea acreditărilor este ilegală".



Citeste mai multe despre   
















18984 vizualizari

  • +45 (47 voturi)    
    "Democratia" (Vineri, 22 martie 2019, 11:56)

    liviu_ [utilizator]

    inteleasa de psd

    Deja nu e vb. doar de ticalorie, hotie, apararea hotilor etc... deja am MARI indoieli ca slugarel este competent dpdv al meseriei pe care o practica! Cand meseria ta este sa raspunzi impotriva argumentelor altuia si tu nu esti in stare sa faci asta (motiv pentru care o interzici), eu cred ca tu este 0 barat la meseria pe care o faci!

    Also... ingradirea libertatii presei si dictatura... aparent alte valori f apreciate de psd.. partidul autoproclamat pro-ieuropean!

    acum astept cu interes sa vedem cum ne explica mazeta si pretinii cum de fapt asta este in interesul nostru si pentru binele romaniei!
    • -31 (43 voturi)    
      mie imi vor lipsi intreabarile lui deranjante (Vineri, 22 martie 2019, 12:25)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      mai ales alea puse doamnei kovesi
      • +17 (21 voturi)    
        Deranjante... (Vineri, 22 martie 2019, 13:11)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        pentru cine?!
        Eu am vazut ca raspunsurile doamnei deranjeaza!
        Si ii lasa cu multe intrebari pe godacii pesedisti; mai ales pe tulburel, care o da in bozii in permanenta!
        Asa ca oricat de mov declari ca esti, mie mi se pare ca mirosi a... maro!
      • +2 (2 voturi)    
        tu si cele 3 bube (Vineri, 22 martie 2019, 18:59)

        deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        ale slugoiului psd nu veti lipsi nimanui de-ar fi sa dispareti.
  • +38 (44 voturi)    
    Azi autorizatie refuzata (Vineri, 22 martie 2019, 12:01)

    andrei31 [utilizator]

    Maine direct la inchisoare, poimaine deportare in Siberia si confiscarea bunurilor !
    E doar inceputul. Traiasca victoria P$D la toate alegerile care urmeaza ! Stati cu totii acasa cand va veni ziua alegerilor si in cativa ani nici nu o sa mai fie alegeri : Dracnea presedinte pe viata !
  • +38 (40 voturi)    
    Democratul Toader (Vineri, 22 martie 2019, 12:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De la un procuror ceausist turnător la Securitate, la sluga grupului infractional Fenechiu & Co, si acum la Justitiarul ministru, demolatorul Statului de Drept si Intemeietorul Gestapoului Justitiei SS IIJ nu e decât un pas. Putorel Toader l-a facut deja. DIKTATURA coboara asupra României. Somn ușor !
  • +22 (24 voturi)    
    da-ti-l in judecata! (Vineri, 22 martie 2019, 12:18)

    Francisc 1 [utilizator]

    inca mai exista legi pentru asta
    • +9 (9 voturi)    
      Chiar legea pe care o invoca tulburel (Vineri, 22 martie 2019, 14:55)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Este altceva decat pretinde el.
  • +22 (26 voturi)    
    Acolo (Vineri, 22 martie 2019, 12:20)

    sipu [utilizator]

    este institutia lui MA-SA ia lasat-o mostenire ............
    • +11 (19 voturi)    
      N-are mamă (Vineri, 22 martie 2019, 12:46)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      N-are nici tata. Mama & Tata lui Putorel Toader au fost PCR si Securitatea. Urmasii PCR si ai Securitatii l-au luat de la Pravalia de Diplome universitare Al I Cuza si l-au pus acolo pe post de gropar al Statului de Drept.
  • +14 (18 voturi)    
    Degeaba (Vineri, 22 martie 2019, 12:46)

    omezu [utilizator]

    Poti sa-l scoti pe Tudorel din comunism, dar nu poti scoate comunismul din Tudorel!
    • +12 (14 voturi)    
      Tudorel (Vineri, 22 martie 2019, 13:48)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Tudorel Toader este rectorul Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași unde decanul Facultății de Drept le-a interzis profesorilor sa se pronunțe in privința legilor justiției.
  • -24 (36 voturi)    
    ... (Vineri, 22 martie 2019, 12:46)

    vitan.sandu [utilizator]

    Pentru "ziarist" si postacii de mai sus:
    Ar fi de bun smit ca, atunci cand intra in casa cuiva, sa respecti regulile acelei case! Daca nu poti fi poftit afara. Stiu, o sa sariti ca nu e casa lui. Dar daca omul a zis: "azi fara intrebari", iat ipochimenul nu a inteles, ce era sa faca!? TT este ultimul care poate i acuzat ca nu sta de vorba cu presa: la mister, pe strada, la parlament, etc., mereu isi expune opiniile. Sigur ca celor carora nu le convin opiniile lui, incep sa dea din colt in colt sperand sa-l puna in incurcatura.
    • +14 (20 voturi)    
      Hai sctir (Vineri, 22 martie 2019, 13:03)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Hai sictir, lumpene, ca nici Putorel si nici voi nu sunteti acasa la voi. E doar un gunoi numit de un condamnat penal!
      E o institutie publica, sclav sinistru, nu e mosia lu' ma-sa!
    • +14 (20 voturi)    
      Ai dretate, nu e casa lui! (Vineri, 22 martie 2019, 13:12)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      E anoastra pentru ca mi se pare ca este publica.
      Asa ca nenea vita-n sandu, usurel cu tractorul la coafor!
    • +5 (5 voturi)    
      Nu-i casa lui, nu are dreptul sa faca reguli (Vineri, 22 martie 2019, 15:01)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Deci regula nu este "conduita"
      ".....NUMAI pentru fapte care IMPIEDICA desfasurarea normala a activitatii autoritatii publice si care NU privesc OPINIILE exprimate in presa de respectivul ziarist, in conditiile si in limitele legii.”
      Deci daca pune intrebari sa-l dai afara? De-aia e acolo, ca reporterii sa puna intrebari iar el sa raspunda - daca e capabil.
      Anunturile le poate face cu afise lipite pe usa. Sau ii e frica sa nu se trezeasca cu replici scrise cu pixu' pe foi...?
    • +2 (2 voturi)    
      tantalaule (Vineri, 22 martie 2019, 19:01)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      ministerul justitiei nu e casa lu' 3 bube pe fata.E publica! Daca la sedinta de partid nu va explica ce inseamna public ,poti sa dispari definitiv.Vitane nimeni nu-ti va simti lipsa!
    • +1 (1 vot)    
      Deci, măi ”IMGB face ordine” (Sâmbătă, 23 martie 2019, 13:31)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Toarș plotoner de seku, cu alte cuvinte ”azi nu vă informăm despre activitatea ministerului” - cum era anunțul ăla din dubele care duceau muncitorii la muncă: ”azi nu se fumează - fumați mâine” - la mișto, pentru că ziua care astăzi este mâine, mâine va deveni astăzi. Cu alte cuvinte, nu vă mai informăm NICIODATĂ.
  • +22 (26 voturi)    
    hmm (Vineri, 22 martie 2019, 12:47)

    dum_i [utilizator]

    aveti bunici, aveti matusici pezediste?
    aveti parinti care se bucura cand le trimiteti sute de euro muncita din greu afara?

    acum e momentul sa aveti o discutie cu ei.
  • +7 (11 voturi)    
    hmm (Vineri, 22 martie 2019, 13:12)

    dum_i [utilizator]

    gunoiul ala nu se bagase in vacanta?
  • +8 (10 voturi)    
    ????? (Vineri, 22 martie 2019, 13:18)

    iodixit [utilizator]

    si cum isi va da seama ca-i baiat cuminte, frumos si devreme acasa, daca nu-l lasa sa intre?
    comunist jegos, sluga la alti jegosi.
  • -13 (17 voturi)    
    justificarea va veni "de indata"! (Vineri, 22 martie 2019, 13:20)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    care-i problema?
  • -19 (25 voturi)    
    Si? Nu exista dreptul la acreditare. (Vineri, 22 martie 2019, 13:28)

    Lok [utilizator]

    Si nu se subintelege din libertatile constitutionale. Daca nu vor sa il aiba nu o sa il acrediteze. Sunt sigur ca au si motivatii care nu au fost facute publice. Daca ar fi, nu cred ca le-ar conveni presei.
    • +8 (8 voturi)    
      libertatea constitutionala e sa fii liber sa intre (Vineri, 22 martie 2019, 15:03)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      -deci gargamel tocmai le-a restrictionat "libertatea constitutionala" unor ziaristi, deci si noua dreptul la informare
  • +14 (16 voturi)    
    Fadoino, in procedura exista si Noaptea Mintii ?! (Vineri, 22 martie 2019, 13:29)

    deval [utilizator]

    Mutantul asta e un izvor nesecat de cretinatate, lipsa de moralitate, habarnism juridic, social si civic !! Comentariul meu poate fi apreciat ca fiind necivilizat dar e modul maxim manierat in care pot sa ma exprim legat de propagandistul coruptilor !!
  • +13 (15 voturi)    
    O sluga mizerabila (Vineri, 22 martie 2019, 13:48)

    Doby [utilizator]

    Acum ar fi frumos ca toti ceilalti colegi de breasla sa refuze sa mai intre la intalnirile idiotului si sa-l lase sa vorbeasca singur....
    • +8 (8 voturi)    
      Sau sa-i intoarca spatele (Vineri, 22 martie 2019, 15:04)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Doby

      In semn de binemeritat respect
  • +14 (16 voturi)    
    . (Vineri, 22 martie 2019, 13:49)

    sep [utilizator]

    Ar trebui ca niciun jurnalist să nu mai fie prezent la conferințele lui Toader în semn de protest față de cum își impune ”regulile de conduită”.
  • -13 (21 voturi)    
    un link la articolele lui Oanta? (Vineri, 22 martie 2019, 13:50)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    De curiozitate, n-am auzit si poate e mare.
    • +4 (6 voturi)    
      Stiam eu (Vineri, 22 martie 2019, 15:46)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Stiam eu ca voi postacii pesedisto-comunisti sunteti prea incapabili sa folositi Google. Informarea voastra se limiteaza la ce vi se scurge-n creier de la vuvuzelele media de clan mafiot.
      • -2 (2 voturi)    
        deci, ai un link? (Vineri, 22 martie 2019, 22:01)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        sau in afara de adjective, nu esti in stare de nimic?
  • +13 (19 voturi)    
    erdoganizare pas cu pas, hazism (Vineri, 22 martie 2019, 13:50)

    revo [utilizator]

    urmeaza inchiderea posturilor si arestarea incomozilor. Hai, PSD-ALDE-UDMR, puteti chiar mai mult de atat! Deschideti lagarele naziste sau mai bine impuscati-ne pe strada sau pe marginea santului comun. Cine va sta in cale? Nimeni. Hai, distrugeti odata pentru totdeauna acest rahat de tara, numit Romania. Ramaneti doar voi aici, cu rusii, ungurii si jidanii - ce bine o sa traiti pe Pamantul Fagaduintei!
    • +10 (10 voturi)    
      Nu si-a luat jandarmeria (Vineri, 22 martie 2019, 14:51)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui revo

      munitie de razboi ? Cu buget de 5 ori mai mare ......daca pui tot cap la cap. Nimic nu e imposibil.
      Doar ca dragi rromani sunteti OI. Si dam cauza asta o sa fiti furati la greu tot timpul.
  • +9 (9 voturi)    
    de dat in judecata (Vineri, 22 martie 2019, 14:34)

    MG [utilizator]

    Romania nu este mosia psd
    • +6 (6 voturi)    
      Teoretic da dar practic e mosia Sultanului si a (Vineri, 22 martie 2019, 16:30)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui MG

      fiecarui analfabet din suita/haita !
  • -14 (24 voturi)    
    Doamna Arcanu nu era doamna care-l (Vineri, 22 martie 2019, 15:28)

    xrogo [utilizator]

    intrerupea prin tipete pe Tudorel cand citea documentul revocarii Codrutei si acelasi compoertament il avea la toate declaratiile de presa?
    • -7 (9 voturi)    
      ba da, dar ce mai conteaza! (Vineri, 22 martie 2019, 15:41)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      important e sa #rezist...
    • +6 (10 voturi)    
      Nu Fadoino, e jurnalista care nu primeste (Vineri, 22 martie 2019, 16:28)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      niciodata raspunsuri la intrebari , de la procurorul comunist !
    • +7 (9 voturi)    
      hehe (Vineri, 22 martie 2019, 17:32)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Mirciulica, incerci sa mai numeri o data pana la 5 sau dai iar cu ceafa de podea? KO, mirciu, in 5, 4, 3, ...
  • +7 (7 voturi)    
    Sa nu se mai prezinte presa la declaratiile de (Vineri, 22 martie 2019, 16:35)

    deval [utilizator]

    presa ale procurorului comunist ! Oricum stau saracii atarnati de usi degeaba ca nu a produs absolut niciodata un raspuns inteligibil ! Numai mistocareala a la Mitraliera, tergiversari, snoave, amanari , gen:: o sa vedeti, am spus asta si altele asemenea .........
  • +6 (6 voturi)    
    Nu te lasa, Domnule Toader! (Vineri, 22 martie 2019, 18:47)

    complet_ret [utilizator]

    Sa le retragi acreditarea tuturor celor care pun intrebari incomode!
    Da-i in ma-sa de gurnalisti, rolul lor este sa laude realizarile, nu sa critice!

    N-avem nevoie de proteste, ci de pus umarul la treaba!