Vodafone, Deutsche Telekom, Orange și alți cinci operatori au convenit să transmită Comisiei Europene datele agregate de localizare ale telefoanelor, pentru a urmări răspândirea coronavirusului

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 26 martie 2020, 10:47 Economie | Telecom


Consiliere psihologica prin telefon
Foto: pexels.com
​Vodafone, Deutsche Telekom, Orange și alți cinci furnizori de telecomunicații au convenit să partajeze către Comisia Europeană datele de localizare a telefoanelor mobile ale utilizatorilor pentru a urmări răspândirea coronavirusului, a anunțat miercuri grupul de lobby GSMA, citat de Reuters. Comisia Europeană va folosi date anonimizate pentru a proteja confidențialitatea și datele privind localizarea telefoanelor mobile ale utilizatorilor vor fi agregate, nu individuale, a explicat un oficial UE.

În ultimele săptămâni s-au intensificat îngrijorările cu privire la utilizarea tehnologiei de către guverne pentru monitorizarea celor aflați în carantină și urmărirea infecțiilor, temerile vizând posibile încălcări ale dreptului la viață privată.


Acordul a fost semnat și de către Telefonica, Telecom Italia, Telenor, Telia și A1 Telekom Austria, după ce oficialii acestor grupuri de comunicații s-au întâlnit luni cu Thierry Breton, comisarul european pentru piața internă.

Comisia Europeană va folosi date anonimizate pentru a proteja confidențialitatea și agregarea datelor privind localizarea telefonului mobil pentru a coordona măsurile de urmărire a răspândirii virusului, a spus un oficial al UE, citat de Reuters.

Pentru a asigura în continuare preocupările legate de confidențialitate, datele vor fi șterse odată ce trece criza, a spus oficialul, adăugând că planul UE nu vizează centralizarea datelor mobile și nici o supraveghere în stil big brother.

În timp ce datele anonimizate nu intră în sfera de aplicare a legilor UE privind protecția datelor, Autoritatea Europeană pentru Protecția Datelor (AEPD) a declarat că proiectul nu încalcă regulile de confidențialitate atât timp cât există garanții.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7269 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    Folie de aluminiu aveti? (Joi, 26 martie 2020, 10:54)

    DrDorel [utilizator]

    In numele COVID se poate orice. Supravegherea in masa continua... eu mi-am luat folia de aluminiu pe cap. Nu mai tragi o basina in casa fara sa stie Google si mai nou Orange/Telekom/Vodafone etc.
    • +2 (8 voturi)    
      chill (Joi, 26 martie 2020, 11:08)

      adrisant [utilizator] i-a raspuns lui DrDorel

      relax, macar de data asta supravegherea foloseste la ceva
  • -4 (10 voturi)    
    Date personale (Joi, 26 martie 2020, 10:58)

    iulisimo [utilizator]

    Încă o încălcarea a constituției...
    • +4 (8 voturi)    
      Asta e, dupa cum vezi, constitutia (Joi, 26 martie 2020, 11:36)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui iulisimo

      nu ii opreste pe unii sa minta si sa bage un spital intreg in carantina. Platon spunea asa: "oamenii buni nu au nevoie de legi ca sa fie buni, in timp ce oamenii rai vor gasi mereu o cale sa ocoleasca legea"


      Idealul de societate libera devine efemer in situatii de criza, de unde si nevoia unor masuri "militaroase", cand libertatile individuale sunt lasate cu multi in urma celor de grup.
      • 0 (0 voturi)    
        Coreea de Nord (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:15)

        iulisimo [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Du-te frate și trăiește în Coreea de Nord. Tu și găinile, vrem să fim închise altfel vine vulpea să ne pape... Și când te gândești că pentru libertatea la care renunți tu atât de ușor, au murit oameni acum 30 de ani plus o întreagă istorie...
  • -4 (4 voturi)    
    De ce Comisia Europeană ?! (Joi, 26 martie 2020, 11:57)

    Tescovin [utilizator]

    De ce nu guvernele naționale ? Ce treabă are CE ? Oricum granițele Europei sunt practic închise, mișcările de oameni se întâmplă în interiorul granițelor naționale, situația e gestionată de guvernul fiecărei țări. De ce trebuie să știe toate mișcările mele un organism care nu dă socoteală în fața nimănui ?
    Supravegherea populației era oricum un punct pe agenda super-guvernului UE, acum Covidul nu e decât un pretext excelent pentru a accelera punerea lui în practică. După ce Covidul trece, supravegherea rămâne. Welcome, EURSS !
  • +1 (1 vot)    
    Daca sunt date anonimizate, de ce sa le sterarga ? (Joi, 26 martie 2020, 21:31)

    oihiqwf9i [utilizator]

    Nu gasesc logica in a sterge niste date anonimizate, ca metoda de a "garanta" confidentialitatea si alte drepturi . . .

    Ba mai degraba suna a Caragiale: Trebuie s-o iscăleşti: o dăm anonimă !